Incidente in tribune la meciul Romania - Bosnia-Hertegovina. Suporterii romani i-au provocat pe bosniaci cu bannerul "Free Mladici"

de C.Ciociltan     HotNews.ro
Vineri, 3 iunie 2011, 23:22 Sport | Fotbal

Meciul dintre reprezentativele de fotbal ale Romaniei si Bosniei-Hertegovina, din preliminariile Euro-2012, a fost intrerupt in minutul 48, pentru aproximativ doua minute, din cauza unor incidente in tribune, relateaza Mediafax.

In minutul 48, suporterii dinamovisti aflati la Tribuna a II-a a stadionului Giulesti-Valentin Stanescu au afisat un banner pe care scria "Bosniacii sunt oameni fara tara" si au scos din nou bannerul cu mesajul "Free Mladici", moment in care fanii bosniaci au inceput sa rupa scaunele si sa arunce cu ele in teren.

Meciul a fost reluat dupa doua minute de intrerupere, cu minge de arbitru.

Fanii dinamovisti prezenti la Tribuna a II-a au provocat si intarzierea loviturii de start a meciului Romania - Bosnia-Hertegovina, din preliminariile Euro-2012, dupa ce au afisat pe un gard bannerul cu mesajul "Free Mladici". Un oficial bosnic si observatorul UEFA au cerut ca bannerul sa fie dat jos, lucru care s-a intamplat, insa fanii romani au continuat sa-l tina in maini. In final, bannerul a fost indepartat abia dupa interventia fortelor de ordine.

Partida a inceput cu o intarziere de trei minute.

Fostul lider miliar al sarbilor bosniaci, Ratko Mladici, acuzat de genocid, crime de razboi si crime impotriva umanitatii, in special de masacrul de la Srebrenica, din 1995, a aparut vineri, pentru prima oara, in fata Tribunalului Penal pentru fosta Iugoslavie din Haga. Ratko Mladici a refuzat sa pledeze vinovat sau nevinovat in fata magistratilor, dar a denuntat "acuzatiile odioase" care i se aduc.


Citeste mai multe despre   























4329 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Fanii dinamovisti? (Vineri, 3 iunie 2011, 23:28)

    muciflenduri [utilizator]

    Ma indoiesc ca pot fi bagati toti in aceeasi oala cu niste tembeli.
    Numai niste cretini merg la un meci de fotbal cu un mesaj in care cer eliberarea unuia acuzat de genocid.
    Fotbalul se vrea un joc de gentlemeni, dar unele maimute nu pot constientiza asta.
    • +6 (8 voturi)    
      Fotbalul - joc de oameni cu orizont restrans (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 6:50)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Fotbalul ESTE un joc practicat de oameni cu un orizont intelectual discutabil si urmarit activ de un numar FOARTE MARE de imbecili, care dau tonul in tribune, in mass-media si in general, in tot ceea ce tine de fotbal.

      Faptul ca exista si oameni normali pasionati de fotbal nu este suficient pentru a contracara masa critica de imbecili care formeaza universul fotbalistic.

      Ce s-a intamplat pe stadionul de mai sus este un lucru obisnuit in lumea fotbalistica, unde numerosi oameni cauta sa insulte sau uneori chiar sa raneasca fizic suporterii echipei adverse.

      Mi se pare deplasat orice comentariu care vorbeste de fotbal ca joc "de gentlemeni". Nu mai este asa de vreo 100 de ani, nu are sens sa ne tinem de eticheta.
  • +1 (11 voturi)    
    numai atat? (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 0:22)

    ioannes [anonim]

    bannerul cu mladici ca bannerul cu mladici. Dar nu vorbeste nimeni despre steagul Cetnicilor din galeria lu dinamo? :)) m-a amuzat teribil. Am fost la peluza si spectacolul a fost incredibil! Hai, Romania!
    • -3 (3 voturi)    
      Trist comentariu cu oameni care se rad de genocid (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 6:51)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui ioannes

      Intr-adevar, genocidul este "super comic"! Sa ne radem deci, ca doar suntem fani fotbal!
      • +1 (1 vot)    
        Orbservatorul (Duminică, 5 iunie 2011, 11:51)

        Ioannes [anonim] i-a raspuns lui Observatorul

        1. nu am ras de genocid;
        2. iti recomand sa ai grija cu folosirea cuvantului "genocid". e foarte "alunecos", juridic vorbind.
        3. Am prieteni croati si sarbi. de sarbi fac misto pe seama brigazilor Chetnik si de croati fac misto pe seama brigazilor Ustase. Ei fac misto de mine pe seama tiganilor, evident. Suntem oameni suficient de inteligenti incat sa intelegem anumite realitati ;)
        4. Da, sunt fanul echipei nationale, chit ca la fotbal, chit ca la ping pong.
        5. Sunt un mandru suporter al Universitatii Craiova, dar ce spectacol a facut galeria Rapidului e de povestit si pe lumea cealalta.
        6. Si eu am strigat Serbia. As fi strigat-o si pe ma-sa portarului bosniac numai ca sa-i distrag atentia.
        Numai bine!
    • 0 (0 voturi)    
      Suporter (Luni, 6 iunie 2011, 13:39)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui ioannes

      In Romania, sa fii suporterul unei echipe inseamna sa mergi la meciurile acestei echipe si sa strigi (afisezi) lozinci impotriva echipei adverse, galeriei, etc. Noi nu suntem in stare sa strigam doar numele echipei sustinute (in cazul de vineri Romania), la noi trebuie sa se strige "M..e ailalti!" sau alte rahaturi menite sa provoace la scandal. Ce treaba avea Serbia in meciul de vineri? Sau Steaua si Dinamo? Nici una! Ce stiau papagalii aia despre Mladici? Probabil nimic.
  • +1 (3 voturi)    
    dinamovisti.. (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 9:25)

    fritz [anonim]

    incredibil, cred ca suporterii dinamovisti credeau ca mladici o fi vreun gigi becali, altfel nu-mi imaginez cum poti sa fi atat de cretin.
  • +2 (2 voturi)    
    crede cineva ca galeriile (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 9:31)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    s-au apucat de politica inernationala?
  • +1 (5 voturi)    
    patrihotii (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 10:50)

    szeppty [anonim]

    dinamovistii au demonstrat inca o data cat sunt de "romani"...au strigat serbia si au ridicat steagul serbiei...a "fratilor"sarbi care nu-i lasa pe romanii timoceni sa vorbeasca romaneste nici in biserica...cand va juca dinamo cu o echipa ardeleana ce va mai striga galeria dinamovista?Horthy?
  • +1 (3 voturi)    
    alta spuneau cei doi craini TVR 1 (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 11:05)

    victor L [anonim]

    Cei doi penibili spuneau ca tot ce s-a intimplat a fost numai din vina bosniacilor (banerul cu Free Mladici ei l-ar fi afisat).
  • -1 (1 vot)    
    suporterii sunt xenofobi (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 15:53)

    anonim [anonim]

    95% dintre cei prezenti au strigat "serbia" sau "yugoslavia" nu doar cei de la dinamo. toti sunt niste xenofobi si niste rasisti care militeaza pentru crime de razboi. e inadmisibil ce s-a intamplat. RUSINE!!
  • 0 (2 voturi)    
    cum e turcu, si dinamo (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 21:46)

    panfil flecaru [anonim]

    ce sa te astepti dela tzigania din stefan cel mare.
    cum altfel ar fi galeriile unor echipe cu patroni ca becali si borcea...
    cum ziceam, cum e turcul, si pistolul.
    e jenant pentru fotbalul romanesc. e jenant ca timisoara, de pe locul doi sa mearga in liga a treia, iar invartelile valizelor si tziganelile sa mearga mai departe.
    d'aia nici nu mai merge nimeni la stadion. tzi'e frica sa nu primesti un scaun in cap.
    galeriile steaua si dinamo au fost banuite de implicari in marile demonstratii ale lui viktor si floricica.
    sindicale, dealtfel...
    • -1 (1 vot)    
      alt xenofob (Duminică, 5 iunie 2011, 5:16)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui panfil flecaru

      comentariul tau arata ca esti un xenofob cu nimic mai presus fata de aia de la dinamo. vorbesti de steaua si dinamo dar nimic de rapid? aia care strigau 'serbia serbia"?.

      ce treaba au turcii cu treaba asta??
      • -1 (1 vot)    
        cu rapidul (Duminică, 5 iunie 2011, 8:10)

        panfilica xeno [anonim] i-a raspuns lui anonim

        nu sunt xenofob ! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    vai-vai (Luni, 6 iunie 2011, 21:17)

    Anonimusz [anonim]

    Welcome to Valahia!