Formatia pregatita de Mircea Lucescu, Sahtior Donetk, a castigat miercuri Cupa Ucrainei, dupa ce a invins cu scorul de 2-0 marea rivala, Dinamo Kiev. Golurile au fost inscrise in repriza secunda a meciului disputat pe stadionul Valeri Lobanovski de Eduardo si Luiz Adriano, in minutele 64, respectiv 87.

Cele doua formatii au incheiat meciul cu cate un jucator mai putin pe teren: Eduardo (Sahtior) si Betao (Dinamo) au fost eliminati in ultimul sfert de ora al partidei.

Aceasta este cea de-a saptea Cupa castigata de Sahtior in Ucraina si cea de-a 11-a din istorie.

Sahtior Donetk a invins sambata formatia Metalurg Donetk, scor 2-0 (Adriano '45, Srna '85) si si-a asigurat cel de-al saselea titlu de campioana din istorie, al cincilea sub comanda tehnicianului roman Mircea Lucescu.