Vesti bune din Olanda

Mihaita Nesu a fost scos de la terapie intensiva. Fotbalistul poate respira fara masca de oxigen

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Miercuri, 25 mai 2011, 8:50 Sport | Fotbal

Mihaita Nesu
Foto: AGERPRES
Fundasul roman al echipei olandeze FC Utrecht, Mihai Nesu - aflat internat in spitalul "UMC" din 11 mai - a fost mutat de la terapie intensiva intr-o rezerva normala, informeaza GSP. El poate respira normal, insa nu poate misca mainile si picioarele. Potrivit medicilor, sportivul roman poate incepe recuperarea.

"Respira complet independent, dar acest lucru nu ii influenteaza starea medicala. A scapat de riscul infectiilor si poate incepe procedura de recuperare", a spus doctorul Frank Hellemondt, cel care se ocupa de fotbalist.

Mihaita Nesu s-a accidentat la coloana in timpul unui antrenament, fundasul fiind lovit involuntar de coechipierul Alje Schut. Verdictul medicilor: vertebra cervicala fracturata. Operatia internationalului roman a fost o reusita, dar cu toate acestea medicii nu pot preciza cum va evolua starea de sanatate a lui Nesu.


Citeste mai multe despre   



















4924 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    :) (Miercuri, 25 mai 2011, 9:09)

    alex [anonim]

    Frumos. La mai multe vesti din-astea.
  • +1 (3 voturi)    
    multa sanatate (Miercuri, 25 mai 2011, 9:10)

    xuleasca [anonim]

    Dumnezeu sa te aiba in paza si sa te ajute sa te faci bine.
  • -4 (6 voturi)    
    recuperare nesu (Miercuri, 25 mai 2011, 9:35)

    steal [anonim]

    Scoala occidentala de neurologie este in urma rau si nu merge decat pe idei superficiale....Am cunoscut un om la Bucuresti care dupa ce si-a facut acum 10 ani coloana praf cazand de la inaltime,astazi trebuia sa bea supa cu paiul si atat.Dar e bine merci....si duce o viata nu numai normala dar si sportiva.A fost tratat de chinezi,dupa metode taoiste.
    ...Incercati asta in paralel,ducandu-va pana in China si cautand pe cineva care se pricepe.Altfel,sansele sunt......mai mult potentiale.
    Mult succes...
    • +2 (2 voturi)    
      chinezarii (Miercuri, 25 mai 2011, 20:55)

      chinezul [anonim] i-a raspuns lui steal

      nici macar nu trebuie sa mergi pana in china ca sa gasesti pe cineva care sepricepe.
      doar esti tu aici pe forum si ne dai sfaturi 'medicale'.
      multumim
  • +1 (1 vot)    
    hai Mihai... (Miercuri, 25 mai 2011, 9:38)

    danzigk [utilizator]

    fii tare si sa te faci sanatos !!!
  • +6 (6 voturi)    
    Tragic (Miercuri, 25 mai 2011, 9:45)

    Lucian [anonim]

    Am suferit si eu un accident la coloana cervicala si stiu cam prin ce trece, bine eu nu am avut probleme legate de respirarie dar tot am stat 2 luni imobilizat la pat, dupa 2 ani de la accident inca nu pot spune ca m-am recuperat complet dar nu este vizibil. Sa speram ca va avea sansa sa se faca si el bine. Multa sanatate si doamne ajuta !
  • 0 (2 voturi)    
    Sa dea Dumnezeu (Miercuri, 25 mai 2011, 11:48)

    Filip [anonim]

    sa fie inceputul unei noi vieti pentru el.
  • 0 (2 voturi)    
    Fi tare (Miercuri, 25 mai 2011, 12:11)

    coco [anonim]

    D-zeu sa te aiba in paza sa te faci bine, ne rugam pentru tine
  • +1 (1 vot)    
    nationala descoperita (Miercuri, 25 mai 2011, 14:58)

    woe [anonim]

    Pacat de el, saracutul. Din cate stiu, daca maduva coloanei i-a fost sectionata de vertebra respectiva, nu prea se mai poate face nimic. Ce recuperare?
    Nationala a ramas in fundul gol, dupa ce i-a pierdut pe Nesu, Chivu, Radoi. Adio fotbal RO.