​VIDEO Istorie rescrisa - Belodedici il invinge pe Ravelli dupa 17 ani

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 24 mai 2011, 10:31 Sport | Fotbal

Belodedici si Ravelli
Foto: Captura YouTube
Au trecut 17 ani de la Cupa Mondiala de Fotbal din 1994, competitie unde Romania a reusit cea mai buna performanta din istorie - a ajuns printre cele mai bune opt echipe din lume. Suedia i-a eliminat pe tricolori dupa executarea loviturilor de la 11 metri. Dan Petrescu si Belodedici au ratat, dar "Belo" si-a luat, in cele din urma, revansa in fata lui Thomas Ravelli in cadrul unui show tv.


Citeste aici un material dedicat lui Miodrag Belodedici de catre jurnalistii de la The Guardian.
 

Romania - Suedia 4-5 (dupa lovituri de la 11 metri).

Au marcat: Raducioiu (88', 101'), respectiv Brolin (78'), Andersson (115'). Dupa 120 de minute scorul a fost 2-2.

Penaltiuri:

Au marcat: Raducioiu, Hagi, Lupescu si Dumitrescu - Au ratat: Petrescu si Belodedici.

Au marcat: Andersson, Brolin, Ingesson, Nilsson, Larsson. A ratat: Mild.

Partida s-a jucat pe 10 iulie 1994, pe "Stanford Stadium. Au fost 83.500 de spectatori. Arbitru: Philip Don (Anglia).

Romania:
Prunea, Petrescu, Prodan, Belodedici, Lupescu, Popescu, Munteanu (Panduru 84'), Raducioiu, Hagi, Dumitrescu, Selymes. Antrenor: Anghel Iordanescu.

Suedia: Ravelli, Nilsson, Patrick Andersson, Bjorklund, Ljung, Schwarz, Ingesson, Dahlin (Henrik Larsson 107'), Brolin, Mild, Kennet Andersson. Antrenor: Tommy Svensson.

Vezi aici cum Belodedici a schimbat istoria dupa 17 ani:


  




Vezi aici penaltiul ratat de Belodedici la SUA 1994:



Citeste mai multe despre   























7087 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    belo e nevinovat (Marţi, 24 mai 2011, 12:35)

    gigi [anonim]

    dan petrescu poarta "vina" daca e pe asa, a ratat inaintea lui si avea pozitie mai ofensiva. ce tot zice lumea de belodedici, nu inteleg..
    • +1 (1 vot)    
      Vina (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 15:42)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Este a lui Prunea, care a iesit neinspirat la 16 m in fata lui Anderson, si cu mainile sus nu a reusit sa sara mai mult decat suedezul. La 11 m se apara sau rateaza.
  • +2 (2 voturi)    
    Meciul ala a fost pierdut in prelungiri (Marţi, 24 mai 2011, 19:32)

    Alex [anonim]

    Bre, nene, nu te mai baga in seama, daca nu cunosti. Penaltiurile au fost, sunt si vor ramane o loterie. De-a lungul timpului, jucatori mari au ratat, inclusiv la nationala Romaniei.
    Meciul ala s-a pierdut in prelungiri, cand aveam 2-1 si un jucator in plus. Acolo s-a vazut lipsa de tactica a lui Iordanescu si a iesit la iveala proverbiala lipsa de tarie psihologica a jucatorilor.
    O echipa care baga autocarul in poarta cand are un jucator in plus nu merita sa castige. Sa fim barbati si sa recunoastem macar acum.
  • 0 (0 voturi)    
    In sport e asa! (Marţi, 24 mai 2011, 21:49)

    stefan [anonim]

    Unul pierde, celalalt cistiga. Intr-o intrecere onesta cel mai bun atunci cistiga.
    Romania deja isi depasise limitele invingind intr-un meci frumos Argentina....
    Deci cu Suedia moral au fost mai slabi. Nu le venea sa creada ca au egalat cu 2 minute inainte de final si apoi au avut si avantaj in prelungiri. Desi Iordanescu, maestru in a tine meciul inchis era pe banca, n-au putut sa-l inchida inca 10 min. Si totusi chiar daca au pierdut merita felicitari.
    Sa cumparam DVD-urile cu meciurile de la acel mondial ca aceasta performanta nu va mai fi atinsa curind.
    • 0 (0 voturi)    
      sa fim seriosi (Marţi, 31 mai 2011, 11:20)

      jj bkl [anonim] i-a raspuns lui stefan

      hai sa fim seriosi. jucatorii nostri nu aveau atunci nici o problema de moral. o dovada a faptului ca stateam bine din punct de vedere moral e faptul ca, desi am luat gol in minutul 80, am reusit sa egalam in prelungiri. apoi, in prelungirile mari am reusit chiar sa intoarcem meciul si sa conducem cu 2-1. apoi, si la penalty-uri, totul a inceput bine. un jucator de-al lor a ratat. aveam si in acel moment "prim-planul".
      cred ca pur si simplu echipa noastra a fost foarte obosita dupa ce eliminase argentina, care se agatase cu dintii de fiecare minge. suedia nu avusese in optimi un adversar de calibrul argentinei. in plus, am avut si ghinion. se intampla oricarei echipe. problema noastra este ca nu mai reusim sa ajungem acolo unde am fost in 1994. sunt sigur ca din mai multe incercari am fi reusit sa trecem mai departe.
  • +4 (4 voturi)    
    iar? (Marţi, 24 mai 2011, 23:28)

    mihai [anonim]

    a fost infrangerea lui prunea si a lui iordanescu... daca era stelea in poarta se termina cu 2-1 pt.noi fara prelungiri.... restul e poezie... am avut o sansa unica sa ajungem in semifinale...si cine stie dupa...
  • -2 (4 voturi)    
    Nu prea mi-a placut (Joi, 26 mai 2011, 19:17)

    Cristi [anonim]

    Ca desi Miodrag este imbracat in echipamentul Romaniei, vorbea in sarbeste...macar de vorbea in engleza, italiana, spaniola, ceva...:( Cu romana ii era rusine probabil?
    • +1 (1 vot)    
      Simplu (Luni, 30 mai 2011, 11:00)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Vorbea sarbeste fiindca e sarb naturalizat.
    • +1 (1 vot)    
      Nici mie nu-mi place. (Sâmbătă, 4 iunie 2011, 12:45)

      uwe [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Probabil n-ai de unde sa stii ca fostii iugoslavi sunt a doua minoritate nationala in Suedia, dupa finlandezi. Daca tot comentezi articole care tin de fotbal, poate reusesti sa faci o conexiune cand vezi numele astea doua: Belodedic, Ibrahimovic...

      De ce sa vorbeasca romana daca nu e roman? A reprezentat Romania, ii ramanem toti datori fara sa-l putem rasplati cumva si, asta e. Din pacate pe noi romanii ne-au scos din rahat si ne-au reprezentat bine mai mult strainii decat noi.
  • 0 (0 voturi)    
    da (Duminică, 12 iunie 2011, 9:34)

    cioby [anonim]

    orice echipa din lume nu ar fi ajuns l a penalty in conditiile acelea ...credeti-m aca daca conduceam cu 4-0 tot ei ar fi castigat ...asta datorita faptului ca noi nu avem mentalitate de invingatori ...ne e frica!!!se trage de la comunisti!!!
    cat despre treaba cu strainii care ne-au reprezentat pe noi in sport asa e ...ei au facut mai mult decat romanii...ex hagi
  • 0 (0 voturi)    
    kjghkhg (Sâmbătă, 18 iunie 2011, 16:27)

    uty [anonim]

    a tras bine,a fost bun portarul