Bistrita - Craiova 1-1/ Gloria - salvata, "Stiinta" - retrogradata

de A. S.     HotNews.ro
Luni, 16 mai 2011, 19:52 Sport | Fotbal

Gloria Bistrita a obtinut egalul care o mentine in prima liga: 1-1 cu Universitatea Craiova, in penultima etapa a campionatului.
Dupa acest egal, Bistrita mentine 5 puncte avans fata de trupa olteana, distanta pe care Craiova nu o mai poate recupera. Este a doua retrogradare din istoria Universitatii.

Gloria a deschis scorul prin Curtuius, in minutul 35, la o infiltrare in defensiva olteana, incheiata cu un sut plasat, la coltul lung. Craiovenii au egalat prin Dorel Stoica (minutul 67), a carui aparitie la finalizare a fost decisiva, dupa o actiune prelungita de atac, purtata de Mihai Costea, in flanc. In prelungiri, Craiova a avut o lovitura libera de la 18 metri, dar Dorel Stoica nu a putut depasi zidul bistritenilor.