Liga 1

Otelul - FC Timisoara 2-1/ Campioni pana la decizia TAS-ului

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 15 mai 2011, 19:05 Sport | Fotbal

Antal, gol contra Timisoarei
Foto: AGERPRES
Dupa ce a castigat derbiul pentru titlu cu FC Timisoara (scor 2-1), Otelul mai poate fi oprita din cursa pentru castigarea campionatului doar de catre decizia Tribunalui de Arbitraj Sportiv (nr. cu privire la rejucarea partidei cu Pandurii). Pana la pronuntarea verdictului (luni va fi facut anuntul oficial), echipa pregatita de Dorinel Munteanu este noua campioana a Romaniei. 

Click aici pentru rezultate si clasament.


Galatiul se afla la doar o decizie distanta de primul titlu din istorie, echipa pregatita de Dorinel Munteanu facand pasul decisiv dupa 2-1 in fata rivalei FC Timisoara.

Cu un punct avans inainte de "finala campionatului', Otelul s-a impus in fata banatenilor gratie unei organizari superioare si a inspiratiei din fata portii. Obligata sa castige in deplasare, Timisoara nu a fost capabila sa puna presiune pe adversar, alb-violetii asteptand prea mult de la geniul lui Zicu.

Antal (15') si Pena (71') au punctat pentru o victorie cat un campionat, in timp ce golul lui Zicu (53') a fost doar un simplu foc de paie pentru Timisoara.

Drumul pana la trofeu trece prin birourile Tribunalului de Arbitraj Sportiv, conform clasamentului actual echipa lui "Munti' fiind noua campioana a Romaniei. 

Echipe:

Otelul Galati: 12. Grahovac - 3. Rapa, 18. Costin, 16. Sarghi, 23. Salageanu - 24. Filip, 29. Giurgiu - 8. Antal (14. S. Ilie '81), 37. Viglianti (15. Ibeh '90+2), 17. Bus - 10. Paraschiv (27. Pena '62). Antrenor: Dorinel Munteanu.

FC Timisoara: 99. Taborda (29. Pantilimon '19)- 4. Luchin, 25. Burca, 24. Ghionea, 8. Sepsi - 21. Goga, 55. Bourceanu, 5. Alexa, 6. Ignjatijevici (17. Magera '75) - 27. Zicu, 87. Rickets (15. Zagrean '86). Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Cartonase galbene: Bus '49, Pena '71, Rapa '78, S. Ilie '90+3 / Alexa '45+1

Arbitri: Robert Dumitru - Zoltan Szekely, Aurel Onita - Sebastian Coltescu.


Citeste mai multe despre   



















18137 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    link pls (Duminică, 15 mai 2011, 18:45)

    kostel [utilizator]

    un link cu meciul live pleassseeeeee. ms anticipat.
  • +3 (3 voturi)    
    link live (Duminică, 15 mai 2011, 18:58)

    kostel [utilizator]

    aici live http://www.livescorehunter.com/streams/1/f1c.html
  • -11 (21 voturi)    
    Obligatoriu victorie! (Duminică, 15 mai 2011, 19:17)

    Banateanul. [anonim]

    Poli are nevoie obligatoriu de victorie si o va obtine!HAI POLI!
    • +22 (22 voturi)    
      obligatoriu poli nu e de vina (Duminică, 15 mai 2011, 19:39)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Banateanul.

      si daca nu va obtine victoria oricum arbitrii o sa fie de vina, in nici un caz jucatorii, antrenorul si patronul, care sunt niste fiinte exceptionale
    • +9 (11 voturi)    
      unde, in B? (Duminică, 15 mai 2011, 19:43)

      b [anonim] i-a raspuns lui Banateanul.

      unde, in B?
    • +6 (18 voturi)    
      Care Poli ? (Duminică, 15 mai 2011, 20:10)

      Motanu [anonim] i-a raspuns lui Banateanul.

      Aceasta echipa din seara asta nu este Poli, este Aek Bucuresti, pentru ca in 2003 cand Poli a intrat in ''A'' a intrat prin intermediul echipei AEK Bucuresti.

      Adevarat Poli a evoluat in Liga 4 Bucuresti si s-a desfiintat.

      www.liga2.ro/.../politehnica-timisoara-s-a-desfiintat-8063718?

      Intra pe link-ul acesta si convinge-te !
  • +17 (19 voturi)    
    Hm (Duminică, 15 mai 2011, 19:48)

    nano2k [utilizator]

    2 eliminari "iertate" de catre arbitru... Sper sa castige Otelul!
  • +2 (2 voturi)    
    ? (Duminică, 15 mai 2011, 19:53)

    eu [anonim]

    Unde pot vedea, pe net, meciul live?
    • -1 (3 voturi)    
      pt a vedea meciul (Duminică, 15 mai 2011, 20:53)

      haipapapa [utilizator] i-a raspuns lui eu

      daca ai programul SopCast instalat poti intra aici http://www.myp2p.eu/competition.php?competitionid=&part=sports&discipline=football
  • +13 (17 voturi)    
    madrid-barcelona in tara piticilor (miticilor) (Duminică, 15 mai 2011, 20:29)

    dan [anonim]

    parca revad madrid-barcelona, meciul tur din semifinalele ucl, bine, la dimensiuni muuult mai mici, in care timisoara cotonogeste si scapa fara avertismente si la sfirsit vor acuza arbitrajul si vor zice ca jucatorii otelului au simulat
  • +11 (15 voturi)    
    Bravo OTELUL !!! (Duminică, 15 mai 2011, 21:07)

    anonim [anonim]

    Bravoooooooooooooo !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Felicitari, Otelul! (Duminică, 15 mai 2011, 21:24)

    nano2k [utilizator]

    Felicitari echipei moldovene, felicitari Dorinel Munteanu! Sper ca dupa aceasta performanta sa nu se destrame, ca si Urziceniul!

    PS: va dati seama cata presiune e pe TAS acuma? :)
    • +5 (7 voturi)    
      nu neaparat (Duminică, 15 mai 2011, 23:26)

      Ronnie [anonim] i-a raspuns lui nano2k

      daca Otelul bate si la Astra, chiar nu mai conteaza daca la rejucarea meciului cu Pandurii pierde
  • +3 (5 voturi)    
    Haha (Duminică, 15 mai 2011, 21:32)

    samoreu [anonim]

    Se pare ca tura asta Galatiu-i fruncea! :))))
  • +4 (6 voturi)    
    FELICITARI! (Duminică, 15 mai 2011, 21:40)

    Gabriel [anonim]

    Felicitari echipei si in mod special ANTRENORULUI DORINEL MUNTEANU!
  • +3 (9 voturi)    
    Tristete mare la TV (Duminică, 15 mai 2011, 21:40)

    spanac [utilizator]

    Urmaresc emisiunile TV de dupa meci si simt durere in vorbele celor de prin studiouri dupa ce Otelul a castigat. Ce sa-i faci? Au castigat moldovenii... De Timisoara numai gura e: mult bla-bla si continut ioc. O mai baga pe aia cu "minunatii suporteri" din cand in cand si noi trebuie sa cadem pe spate... Jucati fotbal uai!!!
  • +16 (22 voturi)    
    felicitari Otelul (Duminică, 15 mai 2011, 22:00)

    haipapapa [utilizator]

    Pentru primul titlu. Sa moara de ciuda berbecali, borcea si copos.
  • +5 (7 voturi)    
    felicitari (Duminică, 15 mai 2011, 22:33)

    luxdesign28 [utilizator]

    lui Dorinel. Ce o gandi acum patronul Stelei. cand te gandesti ca l-a avut ca antrenor si l-a lasat sa plece :)
    • +2 (2 voturi)    
      alta poveste (Luni, 16 mai 2011, 8:36)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui luxdesign28

      Becali nu e in stare sa-i asigure vreunui antrenor linistea si sprijinul necesare pentru a face performanta! Stan nu-i cere lui Dorinel sa castige MUSAI, de aia nu are presiune si castiga, pe cand obsedatul de Jiji vrea totul imediat, asa ca pierde; nu mai pomenesc de orgoliile de neam prost, gen "io-s stapanul si tre sa se vada asta"
  • +4 (4 voturi)    
    steel boys (Duminică, 15 mai 2011, 22:39)

    gigi contra [anonim]

    ole ,ole ,ole,campeones!de-acuma nu mai pupa nimeni campionatul,al nostru e pe vecie(sic!!!!!!).Nea JIJI,Bourcea si alti finantatori speculanti duceti-va la plimbat ursu....
  • +6 (6 voturi)    
    bravo otelul! (Duminică, 15 mai 2011, 23:31)

    cata [anonim]

    ma bucur tare mult pentru victorie. totusi, as avea si o intrebare: pana cand va bate campii iancu pe la tv?
    • 0 (0 voturi)    
      iancu (Miercuri, 18 mai 2011, 0:33)

      george [anonim] i-a raspuns lui cata

      tare as vrea sa ia bataie timisoara de la dinamo si vasluiul sa treaca pe 2
      hahaha
      hahaha
  • +2 (2 voturi)    
    meci bun (Duminică, 15 mai 2011, 23:42)

    imun [anonim]

    am fost pe stadion apoi in centrul orasului.. astia de la bucuresti nu au adus cupa la galati ,,, ca cica nu credeau ca otelul va castiga... bv otelul.. echipa a stat pina pe la 1 noapte cu suporterii pe strazi.. bv lor.
  • +2 (4 voturi)    
    FELICITARI OTELU!!!! (Duminică, 15 mai 2011, 23:57)

    Anonimul [utilizator]

    BRAVO OTELULE!!!

    Iancule te vrem pe locul 3, forta VASLUI si Dinamo!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Timisoara va termina pe 3 (Luni, 16 mai 2011, 7:02)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui Anonimul

      Dinamo sigur va bate in ultima etapa. Si-o merita Jabba.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce TAS??? (Luni, 16 mai 2011, 0:14)

    Liviu Iordache [anonim]

    Nu va faceti de ris repetind timpeniile spuse de 'comentatorii' cumparati cu un cartus de tigari! Nu exista niciun TAS, nu poate reclama, eventual, decit Pandurii, care nu a facut-o! Timisoara, care bate cimpii cu chestia asta, nu are calitate procesuala, nu este in caz! Asta este ca Voiculescu si CEDO, ca nu va mai fi turnator, ca ii da Strasbourgul dreptate. La CEDO se discuta doar daca procesul s-a desfasurat corect, daca au fost respectate drepturile, nu daca hotarirea judecatoreasca este dreapta sau nu! Iar aici nici macar nu este admisibila o actiune la TAS! Ce se va intimpla, se rejoaca tot campionatul? Ca Otelul are 4 puncte avans acum, pierde 3 si?
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo GALATI... (Luni, 16 mai 2011, 20:22)

    Radu56 [utilizator]

    FELICITARI.... Udine-Italia e alaturi de voi,BRAVO....