Inter Milano s-a alaturat echipei Palermo in finala Cupei Italiei, dupa ce a reusit sa treaca in semifinale de AS Roma. Cu fundasul roman Cristi Chivu integralist, Inter a remizat, miercuri seara, in returul semifinalei, scor 1-1, calificandu-se in ultimul act cu scorul general de 2-1.

Zanetti - 1.000 de meciuri in carieraFoto: Reuters

Inter a deschis scorul in minutul 58, prin Eto'o, jucatorul camerunez inscriind al 36-lea sau gol din acest sezon, din toate competitiile. Roma a egalat cu sase minute inainte de final, prin Borriello, insa prea tarziu pentru a schimba soarta calificarii.

Meciul de miercuri seara a avut o semnificatie aparte pentru capitanul Interului, Javier Zanetti, care a ajuns la cota de 1.000 de meciuri jucate in cariera sa de profesionist. "A fost o seara emotionanta. Acest meci a fost important din toate punctele de vedere si acum pot sarbatori cu adevarat. A fost un meci dificil, asa cum sunt toate intalnirile cu Roma deoarece este o echipa cu jucatori excelenti. Am castigat deja Supercupa Italiei si Cupa Mondiala a Cluburilor in acest sezon si acum vrem sa-l incheiem intr-o nota pozitiva", a declarat argentinianul.

In finala de la Roma, din 29 mai, Inter va intalni pe Palermo, formatie ce a trecut in semifinale de AC Milan. Echipa la care activeaza Dorin Goian nu a castigat niciodata un trofeu major, in timp ce Inter spera sa isi treaca in palmares a saptea Cupa a Italiei.