Steaua asteapta pe Dinamo in finala Cupei: ​Avem sansa sa ne luam revansa in fata dusmanilor de-o viata

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 12 mai 2011, 10:26 Sport | Fotbal

Brasov - Steaua, in Cupa Romaniei
Foto: Agerpres
Dupa doua remize in semifinala (0-0 tur, 1-1 retur), Steaua si-a asigurat biletul pentru finala Cupei Romaniei gratie golului marcat in deplasare. Ros-albastrii ii asteapta acum in ultimul act pe rivalii de la Dinamo, pe care nu i-a mai invins din toamna anului 2007. De cealalta parte, Brasovul a ratat sansa sa "scrie o pagina de istorie pentru club", pierzand calificarea "pe nedrept", in opinia echipei.

Antonio Conceicao, antrenor FC Brasov: "Suntem foarte tristi pentru ca nu am reusit sa scriem o pagina de istorie pentru acest club si acest oras. Din punctul meu de vedere,  am controlat jocul din punct de vedere tactic, dar a venit finalul cu acea executie de exceptie, care a reusit sa califice adversarul in finala. Din pacate, fotbalul ofera si astfel de momente. Vreau sa-mi felicit jucatorii cu toata sinceritatea pentru felul in care au muncit de cand am venit aici".

Robert Ilyes, FC Brasov: "Suntem dezamagiti si foarte tristi. Ne-am dorit enorm de mult sa jucam finala pentru acest public extraordinar. Este pacat si le cer scuze suporterilor ca nu am reusit sa-i facem fericiti. Ne-a lovit iar blestemul ultimelor minute. Cateodata fotbalul e nedret. Am facut doua egaluri si nu am trecut mai departe. Trebuie sa trecem peste acest moment". (fcbrasov.ro)

Catalin Necula, antrenor Steaua: "Asa cum am spus dupa meciul cu Gaz Metan Medias, ramasesem datori, am castigat o alta atitudine si am reusit un joc mai bun. Baietii si-au dorit foarte mult sa joace finala, Steaua a fost echipa mai buna, a controlat jocul, a avut mai multe ocazii si in final am reusit sa ne calificam".

Cosmin Olaroiu, Steaua: "E meritul lor, i-am felicitat pentru ca au meritat, am dominat tot meciul de la cap la coada, adversarii au ajuns o singura data in careul nostru, a fost acea greseala la penalty. La fotbal mereu sunt emotii. Mai e mult de munca, eu vreau doar sa ajut Steaua si sa lucrez la moral".

Mihai Stoica, manager general Steaua: "Avem ocazia sa spalam rusinea acestui sezon, ne-am luat revansa fata de o echipa care ne-a umilit in retur. Acum avem sansa sa ne luam revansa de la dusmanii de-o viata. Trebuie sa prindem Europa, va fi greu sa castigam finala, dar daca jucatorii vor intra cu dorinta de a-si lua revansa pe care o am eu acum, cred ca ne putem apropia victoria. S-a simtit venirea lui Olaroiu. El a reusit sa ajunga rapid la sufletele jucatorilor. Cred ca atitudinea pe care au afisat-o jucatorii, faptul ca desi au fost condusi au crezut pana in ultima clipa, i se datoreaza si lui". (Mediafax).


Citeste mai multe despre   






















1707 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Manelistii si fotbalul (Joi, 12 mai 2011, 10:38)

    Daniel [anonim]

    Dusmanii mei, dusmanii mei....

    Draga manelist Stoica, in sport vorbim de adversari.
    Dar de, unde nu-i nici noi nu cerem....
    • -5 (5 voturi)    
      troll (Joi, 12 mai 2011, 10:43)

      Arkan [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Hai ca bati campii, faci pe interesantul cand de fapt habar n-ai ce inseamna Steaua -dinamo.
      Du-te inapoi, troll corporatist, inapoi la tara de unde ai venit.
      • +3 (3 voturi)    
        puterea minusului (Joi, 12 mai 2011, 11:15)

        marius [anonim] i-a raspuns lui Arkan

        cat de mandru trebuie sa fi fost atunci cand ai putut sa ii dai un minus lui Daniel, doar pentru ca si-a exprimat o opinie!...

        cati ani ai? ai pana in 20? probabil ca da pentru ca altfel ti-ai da seama ca fotbalul este doar un joc, iar cei care se apuca sa joace fotbal profesionist o fac pentru bani. nu pentru glorie, nu pentru suporteri, nu pentru "spiritul echipei". Nu! O fac penru BANI!

        tu ai habar ce inseamna steaua-Dinamo? pentru tine este doar un nou prilej de a afla injuraturi noi, de a pierde timp si bani urmarind un grup de oameni care nu au gasit alta cale mai usoara de a face bani in viata decat devenind foarte buni la un lucru pe care il fac si copiii de trei ani: sa dea cu un picior in minge!

        asta cu troll-ul de unde ai scos-o? de pe forumurile gsp? :))
      • +2 (4 voturi)    
        Ce tare esti! (Joi, 12 mai 2011, 11:45)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Arkan

        Orice depaseste puterea ta de intelegere este... troll!
        Esti un amarat cu aere de ghiogar, care are impresia ca lumea incepe si se termina cu el!
        Handicapat al vremurilor de azi!
      • +2 (2 voturi)    
        imi pare rau... (Joi, 12 mai 2011, 12:43)

        me [anonim] i-a raspuns lui Arkan

        dar are dreptate Daniel.
        auzi tu "dusmani" ... de parca am fi in razboi
  • +3 (3 voturi)    
    dusmanii-mi poarta pica... (Joi, 12 mai 2011, 10:43)

    cristi [anonim]

    ce tzaran e meme uneori.
  • +3 (3 voturi)    
    prostia omeneasca (Joi, 12 mai 2011, 11:09)

    gigi [anonim]

    vede dusmani peste tot
    • +1 (1 vot)    
      neaa... (Joi, 12 mai 2011, 23:22)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      vede "dujmani" nu "dusmani"... :-))
  • +1 (3 voturi)    
    mm (Joi, 12 mai 2011, 11:42)

    jj [anonim]

    MM un simplu pacalici, ii place la Steaua pentru ca are pe cine sa pacaleasca.
  • +3 (3 voturi)    
    Dezastru (Joi, 12 mai 2011, 11:50)

    dac [anonim]

    Acest stoica este un personaj care ilustreaza perfect fotbalul romanesc: nu face absolut NIMIC, da din gura aiurea la tv, se cearta cu toti, se plimba prin strainatate sub pretextul ca urmareste jucatori (de care nu pomeneste niciodata) si pentru asta e platit cu peste 10000 EUR pe luna! Pe luna! Sunt oameni care muncesc 10-12 ore pe zi si abia castiga 500-600 EUR pe luna. A trait la urziceni pe spinarea rezultatelor lui Dan Petrescu si acum urla revoltat pentru ca nu ii iese si la Steaua. Halal patron, halal subaltern.
    Asa ne trebuie, scaotem in fata toti neavenitii
  • +3 (3 voturi)    
    dusmanii (Joi, 12 mai 2011, 11:55)

    Marian [anonim]

    hai sa fim seriosi. numai un om ingust la minte poate sa considere dusman un concurent la o competitie sportiva. Sportul e o intrecere nu un razboi.
    iar cei care joaca la Steaua si DInamo nu sunt altceva decat niste oameni care au niste contracte.
    daca firma mea produce - sa zicem biscuiti - inseamna ca cei de la firma concurenta de biscuiti sunt dusmanii mei?
    asta e o prostie.

    jucatorii sunt simpli salariati si nimic mai mult. revenind la exemplul biscuitilor, daca eu plec la concurent (dusman) merit sa fiu executat la zid?
    hai sa fim seriosi!
    • +2 (2 voturi)    
      mda... (Joi, 12 mai 2011, 12:45)

      me [anonim] i-a raspuns lui Marian

      problema e ca ai vorbit prae elevat ca sa inteleaza si mm ...
  • +2 (2 voturi)    
    adversar, nu dusman... (Joi, 12 mai 2011, 12:42)

    me [anonim]

    e meci, nu razboi!
    si apoi se mai mira dc sunt violenti suporterii... cand ei incep sa faca astfel de declaratii!
  • +2 (2 voturi)    
    infruntare clasica? (Joi, 12 mai 2011, 14:56)

    tomescu [anonim]

    in judetul brasov intalnire sportiva intre clubul fost al armatei romane steaua bucuresti si fostul club al militiei romane dinamo bucuresti oare la aceasta intalnire va fi tot o rabufnire de orgolii intre armata (apara la exterior)si politie(apara la interior) sau s-a mai schimbat ceva??? macar de ar fi stadionul plin la finala indiferent de cine cu cine tine tot aceeasi tara ramanem.----ce intrecere tocmai in brasov....:))))))))))
    • -1 (1 vot)    
      Dinamo Brasov va spune ceva??? (Joi, 12 mai 2011, 16:43)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui tomescu

      In judetul Bv , s-a consumat ieri meciul dintre clubul fost al armatei romane Steaua Bucuresti si fostul club al militiei romane din zona Ardealului,-Dinamo Brasov.
      Daca nu ma credeti uitati-va in istorie!
      Si las-o p-aia cu Tractorul si Steagul Rosu,etc,etc...
  • -1 (1 vot)    
    cupa (Joi, 12 mai 2011, 15:06)

    tomescu [anonim]

    tin cu dinamo de obicei, dar nu este regula...de aceea cred ca va castiga steaua bucuresti cupa romaniei asta daca tot mai reprezinta 'steaua' (au fost situatii cand si celalalt club a reprezentat-o)dinamo pe locul 4 si steaua pe 6sau 7 dar castigatoare a cupei...ar fi bine daca astea 5-6 echipe care se vor duce in liga c si liga uefa nu s-ar face de ras (punctaj) pentru cele cateva milioane,sute sau mii de euro pentru a participa.
  • -1 (1 vot)    
    Steaua in finala cu cine ? (Joi, 12 mai 2011, 18:30)

    NICK29 [anonim]

    Si daca Steaua va juca finala cu Gloria Bistrita ? ... si pe-de-asupra o vor lua in "barba" ?