VIDEO Mihaita Nesu, operatie reusita/ Nu se stie insa daca va mai putea juca fotbal

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2011, 12:34 Sport | Fotbal

Mihaita Nesu
Foto: AGERPRES
Accidentat grav in timpul unui antrenament al formatiei Utrecht, Mihaita Nesu a fost operat de urgenta, interventia chirurgicala fiind un succes, dupa cum informeaza site-ul oficial al gruparii olandeze. "Vertebra a fost refacuta, este fixata, iar presiunea asupra nervilor spinali a fost eliminata. Ne temem ca maduva spinarii sa nu fie sectionata", a precizat Simon Goedegebuure, medicul echipei din Eredivisie. Chiar daca starea jucatorului este una stabila, in acest moment nu se stie daca Nesu va mai putea juca vreodata fotbal.

Dupa un duel pentru minge cu Alje Schut, Nesu a cazut rau, jucatorul roman ramanand intins pe gazon. Antrenamentul de marti al echipei olandeze a fost intrerupt, iar dupa cateva minute fotbalistul a fost transportat de urgenta la spital.

Mihai nu a mai putut vorbi dupa ce a fost luat de catre salvare, jucatorul fiind operat pret de cinci ore.

"Din punct de vedere tehnic, interventia chirurgicala a fost un succes. Vertebra a fost refacuta, este fixata, iar presiunea asupra nervilor spinali a fost eliminata. Momentan asteptam. Abia saptamana viitoare trebuie sa se vada cum decurge recuperarea functionala a nervilor. De altceva ne temem si mai tare, ca maduva spinarii sa nu fie sectionata. Daca ar fi asa, Nesu poate suferi de paraplegie, partiala sau chiar totala. In acest caz, recuperarea va fi foarte, foarte lunga" - Simon Goedegebuure, medicul echipei Utrecht.

"Problema e daca va mai juca fotbal vreodata, nu cand va reveni pe gazon" - Marcel Paapst, ofiter de presa Utrecht, pentru gsp.ro.

Mihaita Nesu a fost transferat de la Steaua in Olanda in anul 2008, fundasul fiind unul dintre titularii incontestabili ai celor de la Utrecht. De-a lungul timpului, Nesu a bifat 86 de prezente in Liga 1, in timp ce la echipa nationala a Romaniei are 8 partide disputate. In acualul sezon competitonal din Eredivisie, Nesu a evoluat de 29 de ori pentru Utrecht.



Citeste mai multe despre   























8067 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Lupta (Miercuri, 11 mai 2011, 12:48)

    anton [anonim]

    Lupta Nesule!
  • +5 (5 voturi)    
    trist trist trist (Miercuri, 11 mai 2011, 13:07)

    Doru [anonim]

    Tragic. Cred ca e unul din cei mai seriosi jucatori de fotbal romani pe care i-am vazut, un adevarat fotbalist. E o veste foarte trista. Ne rugam pentru el.
  • +5 (5 voturi)    
    Doamne ajuta! (Miercuri, 11 mai 2011, 13:44)

    Madalin [anonim]

    sa se refaca si sa nu existe complicatii!
    Este un baiat luptator. Sa ne rugam la Dumnezeu sa fie ajutat!
  • 0 (0 voturi)    
    deh... (Miercuri, 11 mai 2011, 13:59)

    mosu [anonim]

    deh frate..se pare ca de-aia se apuca olandezii de kickboxing, ca sa nu-si rupa coloanele la fotbal...dure antrenamente.
    Nesu sa dea Dumnezeu sa se faca bine si sper ca are asigurare...
  • +2 (2 voturi)    
    Curaj! (Miercuri, 11 mai 2011, 14:00)

    Bogdan [anonim]

    Suntem alaturi de tine Mihai!!!! Lupta!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 11 mai 2011, 18:09)

    anca [anonim]

    ce pacat .... intotdeauna mi-a placut de el ... la inceput nu stia f multe cu mingea dar era atat de serios pe teren si muncea atat de mult incat nu avea cum sa nu-ti placa de el ... sa speram ca se va reface total astfel incat sa-si poata continua viatza de fotbalist asa cum si-o doreste ... de ce oare i-o fi dat sa treaca prin asa ceva ?!
  • 0 (0 voturi)    
    hai mihaita !!! (Miercuri, 11 mai 2011, 19:49)

    alin d. [anonim]

    lupta mihaita! nu esti singur,suntem cu tine!
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne ajuta! (Joi, 12 mai 2011, 1:58)

    bobo [anonim]

    Sa dea Dumnezeu sa se insanatoseasca cat mai repede si de ce nu sa-l vedem dinnou pe teren!Doamne ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    nesu (Vineri, 13 mai 2011, 20:13)

    razvan brasov [anonim]

    Dumnezeu o sa tina cu tine si o sa te faci bine.Fi tare si lupta ROMANIA are nevoie de tine.LUPTA NESULE (BISONUL)
  • 0 (0 voturi)    
    !! (Duminică, 15 mai 2011, 16:04)

    adi [anonim]

    SUNTEM ALATURI DE TINE,Mihaitza Nesu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    lucii_l@yahoo.es (Duminică, 22 mai 2011, 13:05)

    lucii_stelystul [anonim]

    toata suflarea romaniei este alaturi de tine mihai,indiferent ca sunt stelisti,dinamovisti sau fat de alta echipa,sa dea dumnezeu sa iti revii si sa intri iarasi pe teren,nu conteaza cit dureaza,conteaza sa fi u cel ce ai fost inainte de accident.fi tare mihaita
  • 0 (0 voturi)