​Primera Division Real Madrid - Getafe 4-0/ Cristiano Ronaldo intarzie sarbatoarea Barcelonei

de L.A.     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2011, 10:41 Sport | Fotbal

Cristiano Ronaldo, aproape de trofeul Pichichi
Foto: Reuters
​Cristiano Ronaldo a fost din nou la inaltime, reusind un hat-trick in victoria Realului in fata celor de la Getafe, scor 4-0, in cea de-a XXXVI-a etapa din Primera Division. Golurile portughezului au intarziat pentru cel putin 24 de ore sarbatoarea Barcelonei, care are nevoie doar de un egal in partida cu Levante, de miercuri seara, pentru a-si pastra titlul de campioana a Spaniei.

Ronaldo a ajuns la sapte goluri inscrise in patru zile, dupa ce a marcat de trei ori in poarta celor de la Getafe. Portughezul a ajuns la 36 de goluri in acest sezon din Primera Division, cu cinci mai multe decat Lionel Messi, apropiindu-se de la doua goluri de recordul ligii spaniole stabilit de Telmo Zarra (Athletic Bilbao) in sezonul 1950-1951 si egalat de Hugo Sanchez, Real Madrid, in sezonul 1989-1990.

"Sunt intr-o forma buna. Ma lupt sa castig titlul de golgeter, dar nu sunt obsedat de el. Nu ma gandesc mult la recorduri. Prefer sa imi fac treaba, sa-mi ajut echipa sa castige. Daca dobor si recorduri, atunci e bine, dar sa fiu cinstit nu ma intereseaza", a declarat Cristiano Ronaldo.

Cu victoria de marti seara, Real s-a apropiat la cinci puncte de Barcelona. Catalanii au nevoie insa de un punct din intalnirea cu Levante pentru a deveni campioni pentru a treia oara consecutiv.


Primera Division, etapa a XXXVI-a:

Marti:


Deportivo La Coruna - Athletic Bilbao 2-1 (Adrian '22, Castillo '71-autogol/ Toquero '3)
Malaga - Sporting Gijon 2-0 (Baptista '9, Eliseu '68)
Racing Santander - Atletico Madrid 2-1 (Bakircioglu '38, Rosenberg '48/ Suarez '11)
Real Madrid - Getafe 4-0 (Ronaldo '24, '58, '90-penalty, Benzema '77)

Miercuri:

Almeria - Villarreal (ora 21:00)
Levante - Barcelona (ora 21:00)
Real Sociedad - Zaragoza (ora 21:00)
Espanyol - Valencia (ora 22:00)
Hercules - Mallorca (ora 22:00)
Osasuna - Sevilla (ora 23:00)

Clasament:


1. Barcelona 91 puncte
2. Real Madrid 86p
3. Valencia 66p
4. Villarreal 61p
5. Athletic Bilbao 54p
6. Sevilla 52p
7. Atletico Madrid 52p
8. Espanyol 48p
9. Racing Santander 46p
10. Malaga 45p
11. Sporting Gijon 43p
12. Real Mallorca 43p
13. Levante 43p
14. Deportivo Coruna 42p
15. Osasuna 41p
16. Real Sociedad 41p
17. Getafe 40p
18. Real Zaragoza 39p
19. Hercules CF 33p
20. Almeria 26p


Citeste mai multe despre   






















2166 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Meserias! (Miercuri, 11 mai 2011, 10:54)

    Marian Grunca [anonim]

    Bravo lui Cristiano! Talentat fotbalist!
    • -1 (5 voturi)    
      E doar produs media! (Miercuri, 11 mai 2011, 11:18)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Marian Grunca

      Fotbalisti sunt altii!
      • +1 (5 voturi)    
        hai... (Miercuri, 11 mai 2011, 12:14)

        me [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        e cam ingamfat... e si produs media...
        dar cand ai nustiu cate goluri marcate int-run sezon (parca e golgheter)... in spania, nu poti spune ca esti numai produs media!
        • +1 (5 voturi)    
          ronaldo (Miercuri, 11 mai 2011, 12:55)

          horia1962 [utilizator] i-a raspuns lui me

          l-a depasit pe messi la goluri "ajutat" de valencia si sevilla care nu au opus nicio rezistenta.este cunoscuta "apropierea" acestor cluburi de real.Barça nu putea fi" lasata" sa castige si titlul de campioana si pe cel de golgheter.trebuia sa ia si ronaldo ceva ca doar au platit 93 mil de € pe el.nuuuuu!!!!!un produs media sa nu ia chiar nimic!!!!!!nu se poate,,,,,,oricum ronaldo poate sa dea 1000 de goluri si nu are clasa lui messi.......
      • 0 (2 voturi)    
        sputzenmuitzen, ai pareri si despre fotbal? (Miercuri, 11 mai 2011, 15:44)

        marius [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        cel mai bun fotbalist? boc
        cel mai bun antrenor? baselu

        auzi, dar daca pierdeti alegerile de voi ce se alege?

        ti pup, ti pup!
    • -1 (5 voturi)    
      si dudu dadea 63,nu 36,daca voia ! (Miercuri, 11 mai 2011, 11:37)

      juan [anonim] i-a raspuns lui Marian Grunca

      da stim noi cum le dadea !
      • +1 (1 vot)    
        relevanta? (Miercuri, 11 mai 2011, 12:16)

        me [anonim] i-a raspuns lui juan

        steaua a luat o liga a campionilor cu jucatori furati (a se citi obligati sa vina la steaua) de la echipe de prin tara
        oricum perioadele alea au trecut
        acum toti fac blaturi si nu pt ceva extern, numai pt un campionat amarat
  • +1 (5 voturi)    
    Fotbalistu lu' peste (Miercuri, 11 mai 2011, 11:45)

    Joe [anonim]

    O fi el un fotbaliator, dar ca om e varza, un prost ingamfat, nici nu se compara cu Messi, care isi vede de sport, fara aere de vedeta.
    • -1 (3 voturi)    
      partial de acord... (Miercuri, 11 mai 2011, 12:17)

      me [anonim] i-a raspuns lui Joe

      dar nici messi nu e chiar mesia.... sa nu uitam ca si el a fost fotografiat de cateva ori beat crita...
      bine nu se compara cu ronaldo , care ca om e 0... parca ar fi rude el si murinho