Palermo, in finala Cupei Italiei dupa 2-1 cu AC Milan

Miercuri, 11 mai 2011, 10:26 Sport | Fotbal

Palermo, victorie mare cu Milan
Palermo s-a calificat in finala Cupei Italiei dupa ce a invins cu 2-1 pe AC Milan. Cum in partida tur, pe San Siro, a fost 2-2, sicilienii au eliminat-o din competitie pe campioana Italiei. Dorin Goian a fost titular la gazde, fiind unul dintre evidentiatii serii.

Dupa 2-2 in mansa tur, AC Milan era obligata sa joace ofensiv pentru a ajunge in finala Cupei Italiei. Golurile au venit insa pentru gazde, Migliaccio (63') si Bovo (73' penalti) punctand. Ibrahimovic a inchis tabela in minutul 90+3', dar reusita suedezului a fost insuficienta pentru ca Milan sa trimita meciul in prelungiri.

Disputa de pe Renzo Barbera a avut parte si de doua eliminari, Bovo (75') si Mark Van Bommel (73') parasind terenul inainte de fluierul final.

Posesie: 40%-60%.

In cealalta semifinala se vor intalni Inter si AS Roma (miercuri, ora 21,45, Milano). In tur, pe Olimpico, a fost 1-0 pentru echipa pregatita de Leonardo.

1052 vizualizari

macar fundasi avem... (Miercuri, 11 mai 2011, 10:56)

cipax [utilizator]

Macar linia de fund e asigurata la nationala: Sapunaru, Goian, Chivu, St. Radu, Rat, Tamas... pacat ca nu avem nimic de calitate la mijloc; in atac doar cu Mutu nu se face primavara!!!
      ai dreptate (Miercuri, 11 mai 2011, 14:13)

jj bkl [anonim] i-a raspuns lui cipax

la fundasi stam foarte bine. avem si atacanti. mutu este, in mod clar, cel mai bun dintre ei, dar s-ar mai gasi si alti jucatori care sa joace in fata. problema este ca nu avem pe absolut nimeni la mijloc. nu vad printre romani absolut nici un jucator care sa poata fi mijlocas. in nici un caz unul de top, care sa stie sa dribleze si sa paseze. in felul acesta, nici atacantii nu mai au nici un rost pe teren. atat timp cat toate mingile catre ei sunt lumanari trimise de fundasi, e clar ca atacantii nu au nici o sansa, indiferent ca este vorba de mutu, marica sau alt jucator. e culmea ca tara care a dat lumii unul dintre cei mai mari mijlocasi, hagi, a ramas acum, la mai putin de 10 ani de la retragerea lui, fara mijlocasi. sa vedem ce ne ofera viitorul. prezentul este groaznic.