Palermo s-a calificat in finala Cupei Italiei dupa ce a invins cu 2-1 pe AC Milan. Cum in partida tur, pe San Siro, a fost 2-2, sicilienii au eliminat-o din competitie pe campioana Italiei. Dorin Goian a fost titular la gazde, fiind unul dintre evidentiatii serii.

Palermo, victorie mare cu Milan Foto: Reuters

Dupa 2-2 in mansa tur, AC Milan era obligata sa joace ofensiv pentru a ajunge in finala Cupei Italiei. Golurile au venit insa pentru gazde, Migliaccio (63') si Bovo (73' penalti) punctand. Ibrahimovic a inchis tabela in minutul 90+3', dar reusita suedezului a fost insuficienta pentru ca Milan sa trimita meciul in prelungiri.

Disputa de pe Renzo Barbera a avut parte si de doua eliminari, Bovo (75') si Mark Van Bommel (73') parasind terenul inainte de fluierul final.

Posesie: 40%-60%.

In cealalta semifinala se vor intalni Inter si AS Roma (miercuri, ora 21,45, Milano). In tur, pe Olimpico, a fost 1-0 pentru echipa pregatita de Leonardo.