Liga 1/ Timisoara si Vaslui, impotriva Otelului Galati

de     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2011, 11:12 Sport | Fotbal

Otelul Galati, aproape de titlu in Liga 1
Foto: Agerpres
Cu doua etape inainte de finalul sezonului se incing spiritele in Liga 1. Otelul a castigat, luni, trei puncte importante ce o mentin in fruntea clasamentului, cu un gol marcat de Gabi Paraschiv in minutul 90, insa celelalte doua echipe ce se lupta pentru titlu, FC Timisoara si FC Vaslui, acuza un ofsaid la Paraschiv dar si modul in care arbitrii favorizeaza echipa lui Dorinel Munteanu.

FC Vaslui a remizat, luni seara, 1-1, fiind egalat in ultimul minut al prelungirilor de Astra, dupa o faza in care moldovenii au cerut fault in atac. Oficialii vasluieni au acuzat arbitrajul, declarand ca jocurile sunt facute in asemenea fel pentru ca Otelul sa fie avantajat.

Viorel Hizo, antrenor FC Vaslui: "A fost macel. N-am mai vazut asa ceva. Cat am fost lasati, am aratat ca suntem cea mai buna echipa din campionat. Titlul e la Galati de asta toamna. Totul e aranjat".

Adrian Porumboiu, finantator FC Vaslui: "Castiga echipele care trebuie sa castige, nu cele care merita. Am fost pusi pe rug fara nici un fel de jena. Sint interese mari la mijloc si noi nu sintem la nivelul intereselor existente. Pe noi ne toaca arabitrii si la Otelul isi fac treaba! E o rusine!

A fost ofsaid si la meciul trecut al Otelului, acum la fel. Cineva vrea sa demonstreze ca o echipa de locurile 6-7 poate sa ia titlul in Liga I si pana acum ii reuseste. Nu este vorba despre forta Otelului, ci despre faptul ca asa trebuie sa se intample".

Patronul Timisoarei, Marian Iancu, a vorbit si el despre modul in care Otelul a obtinut precedentele victorii: "Otelul e o dezamagire. Nu poate sa arate asa o campioana a Romaniei. Fara ironie, Otelul pare o echipa foarte obosita. Este o mare mafie in fotbalul nostru. Ultimele sase puncte ale Otelului sunt obtinute fraudulos, plus cele trei castigate la masa verde cu Pandurii, deci noua puncte obtinue fraudulos. Fotbalul romanesc a murit dupa acest gol din ofsaid. Stan si ai lui l-au ucis, iar millioanele din Liga sunt talharite" (gsp.ro)

Dorinel Munteanu, antrenor Otelul Galati:  "Suntem la 180 de minute de un vis care poate deveni realitate. Am castigat meritat. A fost sa fie ca in minutul 90 sa marcam golul decisiv si ne bucuram enorm pentru acest rezultat. Noi am dus o lupta cinstita, o lupta onesta". (otelul-galati.ro)

FC Timisoara si Otelul Galati sunt despartite de un singur punct inainte de meciul direct din etapa viitoare (duminica, 15 mai, ora 20:00).
























2638 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    timisoara (Marţi, 10 mai 2011, 11:26)

    ska [anonim]

    de ce nu ii bateti si gata? daca sunteti mai buni.....
  • +4 (6 voturi)    
    Din pacate ! (Marţi, 10 mai 2011, 11:33)

    gex [anonim]

    Poli timisoara si fc vaslui se milogesc la mila arbitrilor..Din pacate asta e nivelul..Dc erau mai bune aratau..si adunau mult mai multe puncte de a lungul intregului campionat.
    E lupta mediatica in care 2 patroni scandalagii nu se opresc din a arunca cu noroi intr o echipa care a fost aproape constanta de a lungul campionatului. In iarna cand aveau 5 puncte avans nimeni nu zicea de acele greseli de arbitraj.
    Nimeni nu a zis ca otelul a fost avantajata de arbitrii.
    Dar sa incepi sa faci un dezastru din acest gol, pentru care nimeni nu a demonstrat cine a atins mingea ..
    Nimeni nu a zis nimic de golul anulat al Otelului, nimeni nu a zis nimic de indarjirea celor de la Branesti, nimeni nu a zis nimic despre scandalagii astia de patroni si teatrul ieftin care l joaca inaintea fiecare i etape..nimeni nu a zis nimic..de calitatea echipelor de juniori....
  • +1 (1 vot)    
    @hotnews (Marţi, 10 mai 2011, 11:48)

    jb [utilizator]

    reclama de sub unele articole ca si acesta care isi schimba dimensiunea (inaltimea) tot la cateva seconde face imposibil de citit orice comentariu ... tot la cateva secunde iti sare randul in jos sau in sus ... ii extrem de enervant !!!

    Reclama de care zic ii: Distractie si confort maxim la pret modest; Vinul saptamnii la enoteca.ro; S-a dat startul la sezonul nuntilor.
  • +1 (3 voturi)    
    din pacate (Marţi, 10 mai 2011, 12:37)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Fotbalul romanesc a murit cu mult timp in urma, nu etapa asta!
  • +1 (3 voturi)    
    :)~ (Marţi, 10 mai 2011, 14:00)

    bobo [anonim]

    sa vina titlul , sa vina titlul , sa vina titlul la Galati sa moara toti acei umflati , TM-VS si mama hotului
  • +1 (1 vot)    
    Sunt doar frustrati ! (Marţi, 10 mai 2011, 17:50)

    Motanu [anonim]

    Otelul a jucat un fotbal frumos sezonul acesta si a aratat ca nu e nevoie sa bagi milioane de euro in transferuri si ca un campionat se poate lua si cu jucatori precum Rapa, Costin, Salageanu, Antal sau Pena.
  • +2 (2 voturi)    
    bght (Marţi, 10 mai 2011, 21:43)

    orbitor [anonim]

    fotbalul romanesc l-ati ucis voi imbuibatilor.Otelul are echipa buna dar in Liga Campionilor va fi dezastru.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Galati! (Vineri, 13 mai 2011, 14:17)

    Alex Darky [anonim]

    De acord ca Vaslui a jucat cel mai bine in acest sezon insa Galatiul are un merit si mai deosebit, si anume ca o echipa asa de mica s-a descurcat atat de mine, si a jucat, mai tot timpul, un fotbal foarte frumos. Intr-adevar Vasluiul a avut probleme de arbitraj, dar Timisoara, care a facut blat peste blat (mai ales in meciurile de acum 1-2 luni) , nu are ce comenta. Idiotului de Marian Iancu ar trebui sa-i fie rusine de declaratiile facute, ar trebui sa-si dea demisia si sa plece undeva departe, sa nu se mai auda de el in vecii vecilor! OTELUL GALATI CAMPIOANA!!!