Pele vrea sa schimbe regulile din fotbal

de L.A.     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2011, 18:11 Sport | Fotbal

Pele vrea sa schimbe regulile fotbalului
Foto: Agerpres
Considerat unul dintre cei mai buni jucatori din toate timpurile, Pele s-a alaturat compatriotului sau Cafu si englezului Bobby Charlton in grupul de lucru al Federatiei Internationale de Fotbal (FIFA), cautand modalitati pentru a face fotbalul mai atractiv pentru Mondialul din Brazilia. Brazilianul Pele va propune modificari in ceea ce priveste zidul defensiv, dar si executarea autului.

Castigator cu Brazilia al Mondialului din 1958, 1962 si 1970, Pele va incerca sa aduca schimbari in regulamentul jocului pentru a-l face mai atractiv si ofensiv pentru Mondialul din 2014, ce se va disputa in tara sa natala.

Una dintre schimbari ar putea fi zidul defensiv al jucatorilor in momentul executarii unei lovituri libere: "Marile probleme pe care le avem sunt faulturile si zidurile care fac sa se piarda mult timp dintr-o partida. Se pierd 1-2 minute pentru fiecare si cel mai rau este ca zidul este o nedreptate ce li se face jucatorilor", a declarat Pele.

"Cand jucam la Santos, depaseam unul, doi, trei, patru adversari si ultimul aparator ma faulta. Arbitrul dadea lovitura libera iar in zid era toata echipa. Aceste lucruri trebuie sa se schimbe. Este o regula ce trebuie schimbata", a mentionat fostul jucator.

O alta schimbare pe care o propune Pele se refera la auturi, care, in opinia sa, ar putea fi executate si cu piciorul.




















3208 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Pele era cam fraged in 1858 (Luni, 9 mai 2011, 18:29)

    ultimul_mohican [utilizator]

    Dar valoarea nu tine seama de numarul anilor . Iar tineretea in exces nu este un handicap .
  • +5 (5 voturi)    
    interesant (Luni, 9 mai 2011, 18:39)

    mihai [anonim]

    Are dreptate referitor la intreruperi, se pierde prea mult timp cu aranjarea zidului, dar si cu alte chestii gen simulari si actorie pe teren. Poate ar trebui umblat si pe acolo.
  • +1 (1 vot)    
    Spectacol (Luni, 9 mai 2011, 20:39)

    LukeThe Nuke [utilizator]

    Da mai, spectacol e cand joci cu prietenii:
    - deci sa se scoata regula ofsaidului :) (dau faliment astia de la noi cu talkshow-urile in care dau in reluare de 50 de ori fazele de ofsaid)
    - zidul sa aiba maxim 4 oameni in componenta
    - faulturile sa fie mai drastic sanctionate; sau faulturile care nu sunt de cartonas sa insemne 5 minute pe banca de rezerve (ca la handbal)
    - sa fie permise mai multe schimbari (5 de exemplu)
    • +3 (3 voturi)    
      timp efectiv (Luni, 9 mai 2011, 22:47)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui LukeThe Nuke

      cea mai buna schimbare ar fi sa se joace cu timp efectiv, ca la majoritatea sporturilor de echipa. Astfel se vor evita celebrele trageri de timp care distrug spectacolul fotbalistic. Apoi ar trebui sanctionate drastic simularile, nu exista nici un sport in care sa se simuleze asa de mult ca in fotbal iar trisorii nu sunt sanctionati niciodata, ba chiar sunt felicitati ca au pacalit arbitrii obtinand penalty-uri nemeritate.
    • +1 (1 vot)    
      ce zici tu acolo? (Marţi, 10 mai 2011, 10:01)

      me [anonim] i-a raspuns lui LukeThe Nuke

      sa se scoata offsaidu?!?!?!
      pe bune?!?!?! iti dai seama ca va fi ca pe maidan? 1-2-3 jucatori tot timpu in bratele portarului?!

      cu zidul sunt si nu prea sunt de acord. intre 1 si 6 oameni in functie de distanta etc...
      de la 30 m 4 oameni e mult, de la 1 metrii e f putin. mai ales ca daca executi bine lovitura libera poate avea si 22 de oameni in zid ca tot gol e

      in rest da nu-s chiar rele ideile :D
  • 0 (2 voturi)    
    nu sunt de acord. (Marţi, 10 mai 2011, 9:58)

    me [anonim]

    in primul rand schimbarile mie ca o sa fie facute sa favorizeze brazilia

    in al 2lea rand, 2-3 schimbari ar rezolva aproape toate problemele din fotbal:
    1 - intreruperea ceasului la fiecare intrerupere (gen basket). o sa zice-ti ca va dura mult un meci? NU! pentru ca nu va mai fi interes sa traga de timp. de asemenea jucatorii vor fi mai calmi.
    2 - sanctionarea pentru joc nesportiv, simulare, etc inclusiv dupa fluierul arbitrului (a se citi: la comisia de disciplina). daca va stii ca pentru o amarata de simulare va sta 1-2 meciuri pe tusa se va gandi de 2 ori pana sa o faca!
    3 - evident faulturile sanctionate mai dur. si aici ma refer mai ales la faulturile ce fragmenteaza jocul, ce enerveaza echipa adversa, ce opresc echipa din atac etc.

    evident una din mai importante ar fi sa bage dracu ceva care sa minimizeze(de preferat chiar sa elimine) greselile arbitrului … evident aici intra interesul fifa si uefa de a se desfasura finalele importante intre echipe "de calibru"

    cam atat. ne chinuim degeaca cu alta aranjare a zidului, sau alt mod de a batea autul.cele
  • 0 (0 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 10 mai 2011, 14:12)

    mnabsc [anonim]

    fotbalul trebuie sa redevina un sport cerebral, spontan si spectaculos. sa se termine cu jucatorii care se bazeaza doar pe "umar la umar", efort "neobosit" si "atitudine" darza. fotbalul nu e wrestling...