FC Rapid a ratat sansa de a-si asigura inca din etapa a XXXII-a prezenta in cupele europene in sezonul urmator, dupa ce a remizat, scor 1-1, pe teren propriu, in fata celor de la FCM Targu Mures. Giulestenii au fost aproape de a ramane cu toate cele trei puncte, insa o actiune personala a lui Florin Dan (min. 84) a impartit punctele in primul meci al etapei.

Click aici pentru rezultatale si clasamentul Ligii 1!

Rapidistii au deschis scorul in minutul 35, dupa o faza pornita de la lovitura libera executata de Rui Duarte. Centrarea rapidistului a fost respinnsa gresit de Adrian Iencsi, pana la Nicolae Grigore, jucator ce a trimis in plasa de la marginea careului mic.

Echipa lui Marian Rada a fost la doar cateva minute de a treia victorie consecutiva, insa Olberdam a pierdut balonul in propria jumatate de teren (min. 84), Florin Dan a recuperat, a patruns in careu pe flancul drept si l-a surprins pe Danut Coman pe coltul scurt, cu un sut in vinclu.

Echipe de start:

FC Rapid (antrenor Marian Rada): Coman, Rui Duarte, Marcos Antonio, Glauber, Ezequias, Roman, Lazar, N. Grigore (Olberdam '55), Bozovic, Grigorie (Candido Costa '83), Herea

FCM Tg. Mures (antrenor Ioan Ovidiu Sabau): Balauru, L. Rus, Fernandes, Iencsi, Szilagy, Vagner, Fl. Dan, Cazan (L. Munteanu '46), Astafei, Didi (Virtic '70), Zaharia (Cordos '90)