Comisia de Recurs a FRF: Adrian Mititelu, dator 7 milioane de euro catre Victor Piturca

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2011, 12:49 Sport | Fotbal

Mititelu, dator catre Victor Piturca
Foto: Rompres
Recursul Universitatii Craiova in cazul datoriei catre Victor Piturca a fost respins de catre Comisia de Recurs a FRF. In aceste conditii, Adrian Mititelu trebuie sa scoata din buzunar 7 milioane de euro catre fostul selectioner al Romaniei.

Cu toate ca a fost respins, apelul lui Mititelu a avut si aspecte pozitive, patronul Craiovei fiind nevoit sa ii dea lui Piturca 7 milioane de euro, si nu 12 cum a cerut tehnicianul.

De unde provin banii

Indepartat de la Craiova cu scandal, Victor Piturca s-a adresat imediat comisiilor din cadrul FRF, antrenorul cerand despagubiri financiare.

- 1,8 milioane de euro reprezinta prima de instalare a antrenorului la Universitatea Craiova
- 5 milioane de euro este clauza de reziliere a intelegerii dintre cele doua parti
- 200.000 de euro sunt restantele salariale ale Craiovei catre fostul tehnician.

"Eu nu m-am dus la Craiova sa ii iau banii lui Mititelu. Am ajuns acolo cu propriii mei bani, doar cu intentii bune si trebuie sa recunoasteti ca atunci cand am plecat de acolo echipa era pe o panta ascendenta", a declarat Victor Piturca in urma cu mai multe saptamani.

Conform spuselor lui Adrian Mititelu, Universitatea isi va cauta, cel mai probabil, dreptatea la Tribunalul de Arbitraj Sportiv.


Citeste mai multe despre   



















2822 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    De care euro? (Joi, 5 mai 2011, 13:09)

    denvarel [utilizator]

    Din hartie reciclata? Sau din Carton?
    De unde sa aiba atatia bani Mititelu? S-a terminat cu imprumuturi pe de-a bogea la banci. Daca-l scuturi un pic nici un milion nu are. De lei!
  • -2 (6 voturi)    
    eu sunt curios... (Joi, 5 mai 2011, 13:21)

    iulianv [anonim]

    ...ce-a realizat omu' ala sa merite galagia asta de bani... da' vorba aia, nu-i prost cine cere ci-i prost cine da - are sa se sparga probabil la un moment dat si "bula fotbalistica" la fel cum s-a spart si aia imobiliara, cand or sa se prinda ca valoarea de piata a ce tranzactioneaza ei pe-acolo (jucatori, drepturi de televizare - in general calitatea fotbalului autohton) e aproape nula
    • +6 (6 voturi)    
      nu a realizat nimic... (Joi, 5 mai 2011, 13:38)

      me [anonim] i-a raspuns lui iulianv

      dar mititelu a fost suficient de bou incat sa ii dea un asemenea contract si apoi suficient de bou sa il concedieze!
      cel mai trist e ca mititelu baga craiova si in B si in faliment, ca doar nu da bani din buzunar, nu? nu sunt suporter al acestei echipe, dar are o istorie in spate si nu merita asa ceva!
  • -3 (5 voturi)    
    Sunt curios cine o sa mai angajeze un tepar ca (Joi, 5 mai 2011, 13:46)

    .... [utilizator]

    Piturca.
    E curios cum antrenorii care au castigat cei mai multi bani pe plan intern sunt niste mediocritati din punct de vedere profesional (vezi Piturca si Iordanescu).
    • +4 (4 voturi)    
      :-) (Joi, 5 mai 2011, 14:26)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ....

      Pai dupa ce ia 7 mil de la Mititelu, cred ca nici Piturca nu o sa mai vrea sa se angajeze antrenor la vreo echipa...
    • 0 (0 voturi)    
      Iordanescu (Vineri, 6 mai 2011, 11:18)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui ....

      Nu uita ca echipa nationala a avuta printre cele mai bune performante cu Iordanescu. Aici nu sunt de acord cu tine. Cat despre Piturca si Mititelu... fac parte din aceeasi categorie ... imi este indiferent de ceea ce se intampla cu ei. Din pacate, U Craiova pierde si suporterii pierd. Mai degraba suporterii ar pune ban de la ban si ar cumpara ei echipa sau ar face ei echipa proprie precum cei din Salzburg cand a cumparat Red Bull echipa oficiala a orasului si au inceput sa schimbe tot.
  • +2 (2 voturi)    
    Sa-i dea echipa, in schimbul datoriei! (Joi, 5 mai 2011, 16:00)

    Craiovist [anonim]

    Toata lumea ar iesi in castig, dar mai ales echipa Universitatea Craiova, iubita inca in Romania! Si, pe mine, asta m-ar interesa... Intr-o tara unde patronii cluburilor fac echipa, macar sa avem o echipa cu un antrenor drept patron! Pai, nu-i asa?!
    • 0 (0 voturi)    
      Smenul e tot un furt, oricum ai lua-o. (Joi, 5 mai 2011, 18:02)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Craiovist

      Ce a facut Piturca (a incercat sa faca la fel si cu Becali) se cheama smen.
      Nu-i simpatizez nici pe Mititelu si nici pe Becali, dar pe cei ca Piturca ii detest cel mai mult.
      • 0 (0 voturi)    
        Adica (Vineri, 6 mai 2011, 10:01)

        xolv [anonim] i-a raspuns lui ....

        Adica detesti regulile si contractele scrise, si pretuiesti stapanii de sclavi ca Mititelu.
      • 0 (0 voturi)    
        Valoarea unui contract scris (Vineri, 6 mai 2011, 11:24)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui ....

        verba volent... printr-un contract scris nu trece nici glontul. A semnat ... sa plateasca. Au avut avocati amandoi cand au semnat contractul. Nu a respectat contractul, sa plateasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Nedumerire: (Joi, 5 mai 2011, 18:55)

    Motanu [anonim]

    Daca Adrian Mititelu nu o sa plateasca ce se va intampla ? Va fi depunctata Universitatea Craiova, s-au risca sa fie chiar retrogradata ?
  • 0 (0 voturi)    
    SIMPLU (Vineri, 6 mai 2011, 10:31)

    gogu [anonim]

    In locul celor 7 mil de euro, Mititelu ii da lui Piti echipa Craiova si Piti mai da in plus o bere