Liga 1

Steaua vs Rapid (20.30)/ Derbiul pentru Europa League

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 4 mai 2011, 13:13 Sport | Fotbal

Duel pentru minge in Rapid - Steaua
Foto: HotNews / DP
Dupa un sezon dezamagitor, Steaua si Rapid se vor duela pentru un loc de Europa League, cele doua echipe fiind despartite in clasament de doar un punct. Ros-albastrii nu i-au mai invins pe giulesteni in Ghencea din octombrie 2002, iar in aceasta seara spera sa depaseasca acest complex. Partida Steaua - Rapid va fi in direct pe Digisport si LiveText pe HotNews.ro de la ora 20.30.

Echipe probabile:

Steaua: Tatarusanu - Martinovic, Gardos, Geraldo, Latovlevic - Brandan - Nicolita, Radut, Tanase, Surdu - Bilasco. Antrenor: Sorin Cartu.

Absenti: Galamaz, Ricardo si Bicfalvi (accidentati), Bonfim (exclus din lot de Sorin Cartu).

Rapid: Coman - Rui Duarte, Antonio, Glauber, Bozovic - Roman, Lazar, Grigore, Frunza - Herea, Pancu. Antrenor: Marian Rada.

Absenti: Cassio, Sburlea (accidentati), Spadacio (plecat de la echipa), Marius Constantin (retrogradat la echipa a doua).

Palmares direct:

Steaua si Rapid s-au intalnit de 105 ori. Ros-albastrii au obtinut 41 de victorii, giulestenii 26, in timp ce 38 de meciuri s-au incheiat la egalitate. Golaveraj: 164-126.

Ultima victorie a Rapidului in Ghencea a fost consemnata pe 15 mai 2009, scor 2-1. In partida din tur, cele doua rivale au incheiat la egalitate, scor 0-0.

Arbitri: Robert Dumitru (central), Adrian Vidan, Aurel Onita (asistenti) - Teodor Craciunescu (rezerva).

Ultimele meciuri:

Pandurii - Rapid 0-1 (Pancu 85')
Steaua - Gloria 3-1 (Onofras 24', Dica 43', 51' - Balba 26').

Click aici pentru rezultate si clasament.


Citeste mai multe despre   



















1903 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    Bate Rapid 2-1 (Miercuri, 4 mai 2011, 13:33)

    didel [anonim]

    HAIIIIIIIIII RAPID!
    • +2 (4 voturi)    
      Ai ghicit perfect scorul (Miercuri, 4 mai 2011, 14:21)

      Un stelist [anonim] i-a raspuns lui didel

      2-1 va fi!
      Forza Steaua!
  • +1 (5 voturi)    
    Derbiul Bucurestiului, poate... (Miercuri, 4 mai 2011, 14:44)

    Provincia [anonim]

    De vreo cativa ani, echipele din Bucuresti se lupta pentru locurile 4-6 din campionat. Presa bucuresteana, insa, se face sistematic ca nu stie acest lucru si prezinta orice meci inter-bucurestean ca pe un "mare derby". Adevaratul derby al campionatului este cel in care se decide cine ia titlul, dragi bucuresteni, iar acesta este, in etapa actuala, meciul dintre FC Vaslui si FC Timisoara! Da, da, "tzaranii aia" din Moldova si Banat se lupta pentru titlu, pe cand dumneavoastra, cei cu ifose de Capitala, va bateti pentru un loc in Intertoto! Multa bafta, cu 17 Nentori sau Arsenal Baku!!!
    • 0 (2 voturi)    
      provincia (Miercuri, 4 mai 2011, 15:21)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Provincia

      Ai dreptate in ceea ce spui, insa titlul nu se decide in aceasta etapa...daca ai placerea sa te uiti in clasament si in programul meciurilor ramase.
      Cat priveste ifosele noastre, ele se bazeaza pe un fapt real:STEAUA BUCURESTI A CASTIGAT CCE IN 1986, in 1987 A CASTIGAT SUPERCUPA EUROPEI, iar in 1989 a fost finalista a CCE.
      Iar DINAMO a fost si ea prezenta in fazele superioare ale competitiilor europene.Va intelegem frustrarile dragilor, nu asteptam decat sa egalati performantele.Pana la alte comentarii, continuati pregatirile.
  • -1 (1 vot)    
    Derbyul zilei (Miercuri, 4 mai 2011, 15:30)

    Suporterul stelist [anonim]

    Hai Steaua GB! Luptati baieti, sa-i faceti o bucurie patronului vostru, atat de iubit de fani! Luati-o cum stiti voi pe cocoasa de la Rapid, sa-l vad pe "FINANTATOR" cum se bucura din loja la meciurile din Cupa Intertoto!
  • 0 (0 voturi)    
    gool (Miercuri, 4 mai 2011, 19:27)

    dinamo [anonim]

    ba dinamo a invins steaua cu 1-0 si cu rapid 0-0 . dak dinam oa invins steaua si cu rapid a facut egal am ajuns la concluzia ca rapid va castiga meciul;)
  • 0 (0 voturi)    
    haiiiiiiiiiiii steaa (Miercuri, 4 mai 2011, 21:25)

    bulzu [anonim]

    ori 1-1 ori bate steaua haideeee steaua