Champions League

Barcelona - Real 1-1/ Triumful pianistilor

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2011, 20:54 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Barca vs Real
Cu un prim "11" din care au facut parte Kaka, Di Maria, Cristiano Ronaldo si Higuain, Realul a sperat intr-o revenire de senzatie pe Nou Camp. Minunea nu s-a produs, galacticii fiind incapabili sa intoarca infrangerea (2-0) din tur.

Madridul a incercat o alta partitura fata de saptamana trecuta, a bifat minute bune in care a avut o posesie superioara adversarului, dar reusita lui Pedro (54') le-a taiat elanul "albilor". Faza meciului s-a petrecut in minutul 47, atunci cand golul lui Higuain a fost anulat pentru un contact intre Cristiano Ronaldo si Mascherano.

Marcelo a punctat (64'), iar Realul a plecat cu o remiza de pe Camp Nou. A fost insa prea putin pentru a ajunge in marea finala a Champions League. Episodul IV din El Clasico s-a terminat nedecis, dar Barcelona merge mai departe gratie singurei victorii din confruntarile cu marele rival din acest an: 2-0 pe Bernabeu (nr. egal in Primera Division, infrangere in Cupa Spaniei si remiza in returul semifinalei din Liga Campionilor).

FC Barcelona - Real Madrid 1-1 (Pedro 54' - Marcelo 64')


Statistica partidei Barcelona - Real Madrid:

Suturi pe poarta: 6-1
Suturi spre poarta: 4-1
Cornere: 3-2
Posesia mingii: 36'35'' - 20'7''
Posesia mingii: 64%-36%
Faulturi comise: 10-31
Cartonase galbene: 1-5
Cartonase rosii: 0-0.

Barcelona: Valdes - Dani Alves, Mascherano, Pique, Puyol - Xavi, Busquets, Iniesta - Villa, Messi, Pedro (4-3-3). Antrenor: Josep Guardiola.

Rezerve: Olazabal, Jeffren, Keita, Afellay, Abidal, Fontas, Thiago Alcantara.

Real Madrid: Casillas - Marcelo, Albiol, Carvalho, Arbeloa - Xabi Alonso, Lass - Di Maria, Kaka, Cristiano Ronaldo - Higuain (4-2-3-1). Antrenor: Jose Mourinho.

Rezerve: Dudek, Benzema, Granero, Garay, Ozil, Adebayor, Nacho.

Arbitri: Frank De Bleekere, Walter Vromans, Mark Simons.
Temperatura: 18 grade Celsius
Umiditate: 80%


Citeste mai multe despre   






















10937 vizualizari

  • -7 (7 voturi)    
    MECIUL LIVE (Marţi, 3 mai 2011, 21:21)

    ON-LINE-LIVE.COM [anonim]

    Link Live la Nume
  • +6 (8 voturi)    
    Meci superb! Pacat ca nu avem si niste comentatori (Marţi, 3 mai 2011, 23:32)

    .... [utilizator]

    de fotbal la TVR mai putin penibili decat cei doi care comenteaza acest meci.
    • -2 (10 voturi)    
      Ei... (Marţi, 3 mai 2011, 23:52)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui ....

      Pacat de de-al de Mascherano, Pedro, Busquets....care distrug momentele de spectacol(si reputatia unei echipe) cu teatrul lor ieftin si urat mirositor.
      Pacat de arbitru, care la fel...distruge jocul cu niste decizii cel putin bizare...
      Pacat de multe...comentatorii tvr-ului insemnand mai putin pe langa cele de mai sus.
      • +2 (10 voturi)    
        .. (Miercuri, 4 mai 2011, 0:21)

        anca [anonim] i-a raspuns lui bgd

        da si pacat de rm ca a ajuns in halul asta ... i-as retrage urgent nr 7 lui cr. i-as implanta un cip lui adebayor ptr ca trebuie urmarit, este un specimen cam rar si l-as pune antrenor pe acest secund , la ce bun sa-i platesc ditamai salariul lui mou ca sa obtin acelasi rezultat cu antrenorul secund ... VISCAAAAA BARCAAAAAAAA!!!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Lasa comentatorii... (Miercuri, 4 mai 2011, 9:50)

      Cristianssen [anonim] i-a raspuns lui ....

      Pe mine deja ma deranjeaza Mourinho cu tacticile astea de 2 lei. Daca in primul meci aveai o scuza ca vroiai sa faci 0-0, in meciul de aseara ce scuza mai avea sa nu joace ofensiv??
      Jucatorii au demonstrat ca pot si vor sa joace , de ce ii mai impedici? Mesut Ozil trebuia sa joace din min1 , la fel Benzema care a demonstrat ca poate inscrie.
      Adebayor nu a facut nimic , si sincer nu il vad demn de imaginea RM.
      Barcelona a simulat , castigat , foarte bine , conteaza mai putin pentru mine... as fi vrut sa vad RM ofensiv si Barcelona ar fi cedat.
      • 0 (2 voturi)    
        nu se poate !!! (Miercuri, 4 mai 2011, 14:03)

        val [anonim] i-a raspuns lui Cristianssen

        Nu se poate juca cu Barcelona ofensiv !!!!! Cu o posesie de peste 60 % la orice meci, pur si simplu adversarul nu are mingea sa o joace !!! Cum sa joci ofensiv ??!!! Fara minge ??!! Nu pricepeti ca atuul Barcelonei este de fapt ECHIPA, crescuta si antrenata de ani in spiritul acestui joc de pase !!! Orice jucator de la Barca scos din acest angrenaj se pierde !!! Vezi si MESSI la Mondilalul de asta vara !!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    a fost sau nu gol la Higuain? (Marţi, 3 mai 2011, 23:45)

    nicushor [utilizator]

    Voi ce credeti? Dupa fault la CR7 acesta cade si il impiedica cu spatele pe aparator, in cadere sa ajunga la minge...Asta e fault in atac?
    • +4 (10 voturi)    
      Cam fault... (Marţi, 3 mai 2011, 23:55)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui nicushor

      Probabil tot gol era pt ca nu cred ca ajungea mingea..insa a fost clar impiedicat din alergare de C.Ronaldo.
      • +1 (5 voturi)    
        Cam teatru (Miercuri, 4 mai 2011, 9:50)

        DODO [anonim] i-a raspuns lui bgd

        De cand caderea din inertie reprezinta un fault in atac? Ronaldo a gresit intrucat era corect sa cada contra directiei de alergare sau eventual ca sursa de precautie mai bine ca jucatorii sa joace cu catuse ca nu cumva sa agate in cadere jucatorii adversi. Jucatorii Barcelonei cu Mascherano in frunte au dovedit inca o data ca sunt niste fetite fandosite care se pravalesc ca secerati la orice imbranceala anemica sau chiar in lipsa contactului fizic. Se vaicaresc apoi isteric si urla ca din gaura de sarpe si mai au si tupeul sa ceara cartonase. Asta nu e fotbal, e teatru. Ce-i drept insa, teatru de ce mai buna calitate.
        • +2 (4 voturi)    
          totusi...cam fault (Miercuri, 4 mai 2011, 11:14)

          Ionut [anonim] i-a raspuns lui DODO

          a fost involuntar, a cazut din inertie pe glezna lui, DAR l-a impiedicat sa urmareasca mingea... arbitrul a sanctionat corect faultul. Nu trebuie sa fie intentionat pentru a fi fault.
          Eu sincer mi-as dori sa vad un Real ofensiv, oricare ar fi scorul la care ar pierde, ar fi spectacol. Insa cand vad petarde ca Adebayor.. ufff.. omul ala ar trebui trimis la hochei, ca fotbalist nu e. Da in toate directiile cu cele 4 crose din dotare, fara jena. Nu face cinste unui club ca Realul un astfel de jucator.
    • +5 (9 voturi)    
      cred ca a fost (Marţi, 3 mai 2011, 23:57)

      ws [anonim] i-a raspuns lui nicushor

      fault in atac. ronaldo se arunca dupa contactul cu piquet, si in cadere il pune jos pe mascherano, care urmarea mingea. e important faptul ca s-a aruncat dupa duelul cu fundasul, cerea probabil o lovitura libera.

      parerea mea.

      regards,
      ws
      • +2 (10 voturi)    
        respect parerea, dar... (Miercuri, 4 mai 2011, 0:01)

        Gica Contra [anonim] i-a raspuns lui ws

        Ronaldo l-a atins cu spatele;) Daca voia sa-l faulteze, baga un cot la glezna, gasea o metoda de a-l incurca discret.
        Mascherano a simtit contactul si a lasat piciorul in urma - a cam simulat/fortat faultul pentru ca nu avea nicio sansa sa-l ajunga pe Higuain.
        • +6 (8 voturi)    
          putea sa-l (Miercuri, 4 mai 2011, 0:41)

          ws [anonim] i-a raspuns lui Gica Contra

          impiedice si cu nasul, sau cu degetul mic de la piciorul stang, tot fault se chema.

          in cazul de fata nu cred ca a fost fault intentionat. ronaldo doar vroia sa obtina o amarata de lovitura libera, s-a aruncat si in cadere l-a pus jos pe mascherano.

          am mai auzit chestia asta, ca daca nu e intentionata, infractiunea nu se penalizeaza. nu e adevarat.

          "Mascherano a simtit contactul si a lasat piciorul in urma - a cam simulat/fortat faultul pentru ca nu avea nicio sansa sa-l ajunga pe Higuain. "

          mascherano n-a simtit niciun contact, el alerga dupa higuain, a simtit doar un usor damf de pomada - era ronaldo care se aruncase si cazuse pe picioarele lui.

          regards,
          ws
          • +6 (6 voturi)    
            Ba eu cred ... (Miercuri, 4 mai 2011, 3:44)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ws

            ... ca a fost intentionat. In ambele meciuri s-a vazut ca Mourinho si-a invatat jucatorii sa faulteze cat mai mult si mai discret - la toat faulturile s-a vazut la reluare ca erau foarte subtil executate, noroc ca De Bleeckere e vulpe batrana.

            Nu mai stiu minutul si jucatorii, parca Messi a fost ala faultat, ce-mi aduc aminte e ca a fost repriza a doua (poate daca erau mai putine faulturi facute de RM imi aduceam aminte detalii). Un fault meserias - scurt de tot o talpa, crampoanele sub genunchi, si iute retras piciorul si aruncat pe jos, poate nu se prinde arbitrul. E, arbitrul s-a plans.

            Au mai fost si faze mult mai clare, unde jucatorii RM mai ca nu dau cu pumnu'. Io de-aia ii acord lu CR7 prezumtia de vinovatie in meciul asta.

            Impresia mea a fost ca tot asa, scurt de tot, inainte sa se rastoarne pe spate, CR7 efectiv il apuca de glezna pe Mascherano - si-i da repede drumu', poate nu vede arbitrul, si oricum efectul fusese atins..
          • -1 (3 voturi)    
            uite reluarea (Miercuri, 4 mai 2011, 10:44)

            Gica Contra [anonim] i-a raspuns lui ws

            http://www.youtube.com/watch?v=-lX6tu9Wjbs
            In ultimele secunde se vede clar reactia lui Mascherano:) Daca tot nu ti se pare fortata, nu mai insist.
            Se vede si obstructia lui Piquet, deci decizia arbitrului mi se pare cel putin discutabila.
            Ar fi fost un meci interesant la 2-1 la general, in min. 50.
    • +4 (4 voturi)    
      incorect/corect (Miercuri, 4 mai 2011, 0:13)

      le flan volant [anonim] i-a raspuns lui nicushor

      fault a fost la inceput la CR, trebuia sa se fluiere. dar decizia a fost corecta, ca Mascherano a fost mai aproape de minge, a fost impiedicat sa joace intr-o faza decisiva... se fluiera, asta e regula. Daca nu era nimic ar fi protestat jucatorii... si ei stiu regulamentul...
      • +2 (2 voturi)    
        Mascherano (Miercuri, 4 mai 2011, 9:05)

        none [anonim] i-a raspuns lui le flan volant

        vedeti ca-l cheama Maşerano, nu Mascherano... voi nu va uitati la TVR?
  • +3 (5 voturi)    
    Dupa meciul asta.... (Marţi, 3 mai 2011, 23:45)

    Ionut [anonim]

    ...imi doresc doua lucruri pentru fotbal:
    1) fazele controversate, golurile, eliminarile sa fie decise dupa proba video; in felul asta as vedea fotbal, nu impotenta in prima repriza la Real si fotbal, nu teatru ieftin, in a doua repriza la Barcelona.
    2) comentatorii TVR sa fie optionali.
  • +4 (4 voturi)    
    Mi-e rusine... (Marţi, 3 mai 2011, 23:54)

    Fan Real [anonim]

    ...ca fan Real, sa vad cum echipa mea de suflet a ajuns la stadiul in care inchid televizorul ca sa nu le mai vad neputinta din a doua repriza... M-am saturat, Barca joaca atat de simplu, si atat de frumos...Kaka parca era don'shoara de pension in prima repriza, doar Lassana Diara ce mai punea un pic osul la treaba si cu CR7, restul nu merita tricoul sfant al Real-ului. Nu stiu daca Mourinho poarta vina, cred ca jucatorii chiar sunt timorati de o Barcelona ca un boa constrictor, si de aia evolueaza ca niste neputinciosi...

    HALA MADRID! Dar azi m-ati dezamagit nu prin egal/ratarea calificarii, ci prin non-combat...
    • +5 (7 voturi)    
      absolut de acord (Miercuri, 4 mai 2011, 0:09)

      le flan volant [anonim] i-a raspuns lui Fan Real

      Acum s-a vazut nulitatea lui Mourinho! Real are probabil cea mai buna echipa din lume, di Maria, Xabi Alonso, Ozil, Kaka, C. Ronaldo, etc. etc, dar imbecilu' nu stie ce sa faca cu ei... Kaka a jucat prost pentru ca echipa de inceput era ofensiva, dar Mou habar n-are ce sa faca in situatia asta! El stie numai sa puna oamenii pe doua randuri, in pozitie, ca la ora de sport din liceu, si sa-i puna sa cotonogeasca, ca la K2 (sa ne amintim cum a intrat cretinu' in istorie, intr-un meci in care Porto i-a macelarit, la propriu, pe Manchester, cu arbitrii socati sarmanii, ca asistau la un meci in care Porto ar fi trebuit sa ramana in 6-7 oameni... gasca de apucati, pusi pe varsare de sange... ce sa faci?! Sa chemi politia!). E o nenorocire! A ajuns la Real, sa antreneze intr-o echipa beton, si a facut din ea omleta, ca asta stie bou' sa sparg oua... Sper sa fie demis!
      • +1 (3 voturi)    
        ce meci? (Miercuri, 4 mai 2011, 0:55)

        ws [anonim] i-a raspuns lui le flan volant

        vorbesti de

        "sa ne amintim cum a intrat cretinu' in istorie, intr-un meci in care Porto i-a macelarit, la propriu, pe Manchester, cu arbitrii socati sarmanii, ca asistau la un meci in care Porto ar fi trebuit sa ramana in 6-7 oameni... gasca de apucati, pusi pe varsare de sange... ce sa faci?! Sa chemi politia!"

        despre ce meci vorbesti? pe bune ca habar nu am.

        meciul din seara asta e cel mai decent din cele 4 facut de real. poate pentru ca antrenor a fost kalanka.

        regards,
        ws
        • 0 (2 voturi)    
          E vorba de meciul din sferturile LC in 2004 (Miercuri, 4 mai 2011, 10:22)

          Marius [anonim] i-a raspuns lui ws

          Mda, nimeni nu-si mai aduce aminte cum a castigat Mourihno prima sa cupa de LC. Ce circ a facut Porto cu Manchester atunci. Cate trageri de timp, faulturi incredibile si nesanctionate de arbitru. A fost jalnic.Se tot plange de arbitrajele favorabile Barcelonei. N-as spune ca nu are putina dreptate. Si aseara arbitrul a avut niste decizii favorabile Barcelonei. Dar pana la urma nu poti sa joci la infinit la distrugerea jocului adversarului. Porto era o echipa mica, era de inteles antijocul lor (nu si circul facut de portughezi atunci). Dar daca continua cu Real Madrid tot in stilul asta nu-l vad prea bine.
    • +4 (6 voturi)    
      non-combat ? (Miercuri, 4 mai 2011, 0:14)

      pop [anonim] i-a raspuns lui Fan Real

      Non-combat ... sau o noua repriza de Local Kombat ?
      Din pacate acel 5-0 din tur a fost o umilinta prea mare pentru Real si Mourinho. Frustrarea acumulata si-a pus amprenta asuprea evolutiilor lor din aceste 4 El Clasico. Barcelona a jucat si ea cu frica, cu multe simulari. Nu imi amintesc alt an in care El Clasico sa fi fost atat de jalnic. Sa fie oare venirea lui Mourinho ? Spectacol mai mult in afara terenului decat in teren.... Du-te Mou inapoi in Anglia si ia-i cu tine si pe Carvalho, Adebayor si Pepe. Poate in Anglia li se permite mai mult sa intre la rupere.
    • +9 (9 voturi)    
      Bine zis "non-combat"... (Miercuri, 4 mai 2011, 0:24)

      nimeni [anonim] i-a raspuns lui Fan Real

      ...dar intreb si eu ca un privitor la meci din fata TV-ului: cum sa nu fii pus in situatia de non-combat cand nu poti sa castigi mingea de la adversari??? Adica ei joaca popa-prostu' cu mingea de fotbal si tu te frustrezi ca nu poti sa o iei sa iti faci constructia atacului. Adica e un fel de non-combat involuntar (putin fortzat zis, stiu)...
      In fine, oricum, meciurile astea au demonstrat ca Mou e un antrenor fara idei, si se teme de Barca rau de tot dupa acel 5-0 de asta toamna.
      Si bine face, hihi... ;))
    • 0 (2 voturi)    
      o sa-si revina si realul, DACA (Miercuri, 4 mai 2011, 9:38)

      me [anonim] i-a raspuns lui Fan Real

      perez o sa lase pe murinho (sau alt antrenor) sa-si faca treaba.
      atata timp cat cumpara jucatorii perez nu antrenorul si cat timp nu e lasat macar 2 ani de zile antrenoru nu are nici o sansa in fata barcelonei, echipa care are acelasi antrenor si aceeasi echipa (in mare parte) de cativa ani!
      s-a vazut o crestere in jocul realului anul asta. si cred ca poate nu la anu, da in 2 ani, realul o sa depaseasca barca daca e pastra murinho si e lasat sa-si faca treaba (cum o sa joace realul nu comentez, murinho e un antrenor care are rezultate, nu care joaca frumos :) personal nu-l sufar pe murinho ca antrenor si mai ales ca om, dar are totusi rezultate si nimeni nu-i poate lua asta)
  • +5 (5 voturi)    
    Erata (Miercuri, 4 mai 2011, 2:39)

    darksider [utilizator]

    "faza judecata corect de centralul Frank De Bleekere, conform celor de la AS". Dragi ziaristi, asta e traducerea vostra la "Gol legal anulado a Higuaín" ??? Invatati limbi straine, inainte sa va apucati sa traduceti exact invers articole din ziare de peste hotare.
    In plus, nu stiu daca e cel mai inspirat sa citati ziare penibile precum AS sau Marca, de-o subiectivitate totala.
    Apropo, golul la Higuain nu a fost anulat!! Higuain a tras la poarta dupa ce arbitrul fluierase faultul la Mascherano.
    Aici aveti articolul original:

    http://www.as.com/futbol/articulo/gol-legal-anulado-higuain/20110503dasdasftb_52/Tes
  • 0 (4 voturi)    
    barca joaca frumos... (Miercuri, 4 mai 2011, 9:04)

    popcorn monta [utilizator]

    pacat ca,castiga urat...mascherno mai avea putin si suna la 112,,asa se milogea pe jos...cred ca guiardiola are sedinte separate pentru simulari....dupa ce ca joci bine,mai ai nevoie de mizeriile astea...fault la mascherano au vazut toti,dar nu avazut nimeni ca pique il impinge pe CR7...cred ca aveti ochelari de cal...
    • +3 (5 voturi)    
      de asta imi pare si mie rau... (Miercuri, 4 mai 2011, 9:41)

      me [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      imi placea barcelona ca echipa (desi sunt fan real), dar ultimele meciuri in care sunt mai mult pe joc ma face sa imi schimb parerea :(
      sper sa ia manchester liga!
      • 0 (2 voturi)    
        Da, corect (Miercuri, 4 mai 2011, 10:27)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui me

        Dar cred ca atitudinea lor a fost generata si de stilul lui Mourihno. Cand nu faci altceva decat sa distrugi jocul adversarului prin faulturi repetate, acesta incepe sa simuleze tocmai pentru ca stie ca poate obtine oricand un fault.
      • 0 (2 voturi)    
        nu numai tu (Miercuri, 4 mai 2011, 11:14)

        cvi [utilizator] i-a raspuns lui me

        Cred ca in finala majoritatarea va tine cu Manchester.
        Plus ca, jucandu-se in Anglia, s-ar putea sa nu mai tina tavalelile celor de la Barca.
  • +1 (7 voturi)    
    Barcelona e (Miercuri, 4 mai 2011, 9:54)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    O echipa de simulanti ajutati de arbitru care are mare noroc cu Messi.
  • -1 (3 voturi)    
    pentru toti... (Miercuri, 4 mai 2011, 10:42)

    horia1962 [utilizator]

    sustinatorii lui real:se pare ca sunteti la fel de frustrati ca si jucatorii realului.sunteti chiori de-a binelea.vad ca nu scoteti o vorba de faultul lui lass la Messi cand acesta scapase singur spre poarta si nu s-a dat nimic,s-a considerat umar la umar(a mai fost o faza identica unde s-a acordat fault),de activitatea lui adebayor,care in nici un caz nu se poate numi fotbal(mou cred ca la vrut la real ptr infiintarea unei sectii de K1)talpile puse la Messi,Mascherano(aia de ziceti ca se vaicarea),etc......nu scoateti o vorba de plonjarile penibile ale lui ronaldo mai ceva ca in piscina(apropo:specimenul vroia sa fie Balonul de Aur),de atacurile la intimidare si multe alte.....eu zic ca real intai sa joace fotbal si dupa aceea sa vorbiti....argumentul penibil al comentatorilor ca vezi doamne,ce meci a facut realul cu valencia m-a lasat perplex,cand se stie simpatia care e intre cele doua cluburi(a fost blat pe fata,valencia nu avea nimic de castigat si nici de pierdut),fac aceasta afirmatie in foarte mare cunostinta de cauza.....deci mai usor cu comentarii aiurea....VISCA BARÇAAAAAAAA.......HALA MIERDA REAL......apropo:cel mai bine platit fotbalist din lume nu e nici la unghia mica de la piciorul stang al celui de-al doilea cel mai bine platit.....un ingamfat ,frustrat,plin de el,pomanagiu.....
  • -2 (2 voturi)    
    Genial (Miercuri, 4 mai 2011, 10:48)

    bobo [anonim]

    Barcelona e super echipa. Joaca fenomenal. Jocul de pase e fantastic. Dar la ce dau tuturor clasa e jocul de teatru: Mascherano, Pique, Busquets cred ca ar face oricand cariera in teatru sau film: stiu sa plonjeze la comanda, sa se tavaleasca de mama focului, sa te faca sa crezi ca-si dau duhul. Sunt geniali.
    Murinho e nesuferit, Realul nu a jucat aproape nimic, dar cu toate astea arbitrul ajuta pe cine trebuie.
    In finala ma tem ca Manchester va avea jucator (i) eliminat(i).
  • -1 (3 voturi)    
    rezumatul meciului (Miercuri, 4 mai 2011, 11:28)

    Filip [anonim]

    FCB vs. RM

    Suturi pe poarta: 6-1
    Suturi spre poarta: 4-1
    Cornere: 3-2
    Posesia mingii: 36'35'' - 20'7''
    Posesia mingii: 64%-36%
    Faulturi comise: 10-31
    Cartonase galbene: 1-5

    si asta cam spune tot despre "galactici".
  • +2 (4 voturi)    
    Daca a-ti avea cutite (Miercuri, 4 mai 2011, 11:33)

    demenitiu [anonim]

    sigur v-ati omora intre voi! Ca iubitor al fotbalului sincer o prefer pe Barca , o echipa ofensiva care stie sa atace si o face senzational cu pasele dintr-o singura atingere si cu posesia zdrobitoare a mingii. Jocul asta de pase nu a mai fost egalat de nimeni pana acum si nici nu o sa fie mult timp de acum incolo. Dar mi s-a parut cea mai slaba semifinala din ultimii ani asta din cauza tacticii de mare antrenor a lui Mourihno,care a vazut ca nu poate face nimic daca iese la joc si au jucat mai dur si Barca care a gasit tactica perfecta la un astfel de joc-simularea! Poate nu a-ti vazut cum a jucat Barca pana in semifinala asta -sigur nu a-ti mai vazut simulari - .Cine joaca frumos cu ei si iese la atac ,face spectacol cum a fost cu Sahtior, cine joaca urat cu ei pot face si ei la fel. De abia astept sa vad finala si jocul lor incantator de pase pt. ca Manchester este ofensiva si Barca o sa le ofere cateva boabe drept rasplata :). O sa fie una dintre cele mai frumoase finale. Hai Barcelona! Castiga-ma ca suporter!
    • +1 (5 voturi)    
      Finala... (Miercuri, 4 mai 2011, 12:34)

      klaus [anonim] i-a raspuns lui demenitiu

      O sa fie Barca-Manchester,a sta e clar, insa nu cred ca Barca are puterea sa opreasca masinaria de fotbala lui Ferguson... Diferenta imensa este ca Manchester este o echipa in adevaratul sens al cuvantului si joaca foarte bine colectiv iar marele lor plus este in jocul colectiv din toate liniile... Desi Barcelona e echipa momentului in lume cred ca Manchester stie si poate sa o opreasca mai ales prin atitudine... Nu o sa vezi englezii tavalindu-se la orice contact in schimb o sa-i haituiasca pe fundasii Barcelonei asa cum nu au fost ei tot sezonul... Am incredere in Ferguson si echipa lui si cu siguranta va fi o finala foarte frumoasa.

      Revenind la faza in cauza trebuia fluierat fault la Pique pentru ca de fapt el a facut primul fault si faza nu a progresat in favoarea Realului (imediat a urmat obstructia lui Ronaldo la Mascherano). Pique trebuia sa ia si cartonas galben pentru faza asta...