Otelul Galati a ratat sansa de a ramane pe primul loc in Liga 1, dupa meciul etapei a XXIX-a cu Gaz Metan Medias. Condusi de doua ori, elevii lui Dorinel Munteanu au reusit sa revina si sa egaleze la 2, insa Viglianti a dat cu piciorul victoriei echipei sale, ratand un penalty in minutul 90+3. Meciul s-a incheiat 2-2, moldovenii inregistrand al treilea egal consecutiv.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Defensiva galatenilor a fost prinsa pe picior gresit in minutul 17, atunci cand iordanianul Bawab a intors usor doi adversari si a deschis scorul cu un sut din sase metri. Condusi la pauza, galatenii au fortat egalarea in repriza secunda. Ripa a avut sansa de a inscrie in minutul 58, trimitand cu capul o centrare venita de la colt, insa Trtovac a scos din fata portii.

Galatenii au restabilit egalitatea dupa o lovitura de la 11 metri. Vukadinovic l-a faultat in careu pe Marius Pena, iar Antal a transformat cu siguranta (minutul 61). Peste doar cinci minute, Rapa a trecut din nou pe langa gol, balonul trimis cu capul din opt metri fiind retinut de Plesca.

Bara i-a ajutat pe medieseni in minutul 72, la lovitura libera executata de Viglianti. Argentinianul a incercat un sut direct spre poarta, din stanga careului, dar balonul s-a izbit de bara. Gazul avea sa preia din nou conducerea in minutul 75, Eric de Oliveira inscriind din opt metri cu un sut la coltul lung.

Otelul a revenit rapid (min. 79). Ibeh a centrat de pe stanga, iar Marisu Pena a trimis balonul in plasa dupa o lovitura cu capul, din opt metri. Gazdele au avut sansa de a ramane cu toate cele trei puncte din aceasta etapa, centralul Augustus Constantin acordand penalty la o tinere in careu a lui Bozesan, in al treilea minut al prelungirilor. Viglianti a ratat insa si Otelul a obtinut o noua remiza.

Moldovenii inregistreaza astfel al treilea egal consecutiv, rezultat ce ii coboara pana pe locul al doilea in clasamentul intern.

Echipe de start:

Otelul: Grahovac, Ripa, Perendija, Costin, Salageanu, Antal, Neagu (Ibeh '59), Giurgiu, S.Ilie (Iorga '67), Viglianti, Punosevac (Pena '46)

Gaz Metan: Plesca, Zaharia, Fl.Lazar (Fl. Dan '13), Trtovac, Buzean, Todea, Bozesan, Eric (Litu '77), Pirvulescu, Vukadinovic, Bawab (Miclea '72)