Jose Mourinho ataca dur Barcelona/ Catalanii ameninta cu UEFA

de L.A.     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2011, 11:11 Sport | Fotbal

Jose Mourinho (Real Madrid)
Foto: Reuters
Invins pe Santiago Bernabeu de Barcelona in mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor, Jose Mourinho "a izbucnit" la conferinta de presa, atacandu-i pe catalani si contestand trofeul pe care acestia l-au castigat in 2009.

"Suntem eliminati. Cateodata sunt dezgustat pentru ca traiesc in aceasta lume, dar acesata este lumea in care traiesc. Va trebui sa mergem la Barcelona pentru a ne regasi mandria, fara Pepe, care nu a facut nimic, fara Ramos, care nu a facut nimic, si fara un antrenor care sa stea pe banca", a declarat Jose Mourinho in timpul conferintei de presa.

Mourinho a fost trimis in tribune in timpul reprizei a doua, tehnicianul portughez considerand insa ca a primit o pedeapsa nemeritata: "Nu i-am spus nimic arbitrului. Doar am ras si am aplaudat decizia sa fara sa spun nimic. Mai bine nu mai spun nimic pentru ca, in cazul in care i-as spune lui si celor de la UEFA ceea ce cred cu adevarat, cariera mea s-ar incheia aici si acum. Cum nu pot sa spun nimic, atunci intreb: De ce?"

  • Mourinho: A fost clar ca nu avem nicio sansa impotriva Barcelonei

"Vorbim despre o echipa fantastica a Barcelonei, dar nu inteleg cum de arbitrul, intr-un meci echilibrat cum a fost acesta, poate face ceea ce a facut. Arbitrii sunt acolo pentru a se asigura ca exista egalitate pentru toti. Apoi, cea mai buna echipa sa castige. A fost clar ca nu avem nicio sansa impotriva Barcelonei. Nu stiu daca este publicitatea catre UNICEF, nu stiu daca este prietenia lui Villar (n.r. presedintele Federatiei Spaniole) cu UEFA, unde este vicepresedinte, nu stiu daca este pentru ca sunt ei foarte draguti, dar au aceasta putere. Noi restul nu avem nicio sansa", a continuat Mourinho.

Anrenorul lui Real crede ca echipa sa nu mai are nicio sansa de calificare in finala Ligii Campionilor: "Imediat ce Pepe a fost eliminat, toate problemele lor au fost rezolvate. Daca, in sens sportiv, este dificil sa intorci acest rezultat, acum as spune ca este o misiune dificila. Daca mergem pe Camp Nou si inscriem un gol, ne vor ucide din nou. Nu avem nicio sansa. Ei trebuie sa ajunga in finala si asta este".

Mourinho a adus in discutie controversatul retur din semifinalele Ligii Campionilor din 2009, cand Barcelona a invins pe Chelsea cu un gol marcat de Iniesta in prelungiri. In acel meci londonezii au cerut patru lovituri de la 11 metri, neacordate insa de arbitrul Tom Ovrebo: "Josep Guardiola este un antrenor fantastic, dar Liga Campionilor pe care a castigat-o este o rusine deoarece ceea ce s-a intamplat pe Stamford Bridge a fost scandalos. De ce nu a putut Chelsea sa ajunga in semifinala acum doi ani? A fost un miracol ca Inter a atins finala anul trecut. Sunt aici sa pun o singura intrebare si sper sa obtin raspunsul".

  • Mourinho: Sa speram ca in viitor Guardiola va castiga un trofeu curat al Ligii Campionilor

"Barcelona este o echipa mare si pe teren si in afara lui, dar astfel de victorii nu iti lasa un gust placut. Eu am castigat deja doua trofee ale Ligii Campionilor si le-am castigat pe teren, cu doua echipe ce nu sunt Barcelona. Am castigat unul cu Porto, o echipa mica dintr-o liga mai slaba, si am castigat cu Inter, asudand si muncind din greu", a adaugat Mourinho.

"Daca va castiga din nou in acest an, va castiga dupa scandalul de pe Bernabeu. Sa speram ca va avea sansa de a castiga in viitor un trofeu curat al Ligii Campionilor, fara scandaluri. Guardiola merita sa castige cinstit Liga Campionilor. Asta este ceea ce ii doresc deoarece este un antrenor foarte bun pe care il respect ca persoana", a mai spus antrenorul Realului.

  • Guardiola: Nu suntem inca in finala

Pep Guardiola a refuzat sa comenteze declaratiile lui Mourinho, limitandu-se sa spuna ca echipa sa nu este calificata inca in finala: "Am facut un joc foarte bun si vreau sa-mi felicit echipa, dar nu am ajuns inca in finala, acesta a fost abia turul. O echipa ce are noua trofee in Liga Campionilor nu renunta niciodata. Suntem la un pas de finala, dar vom respecta Madridul foarte mult. Daca incepem sa credem ca ne-am calificat deja, Madrid ne va pedepsi. Nu vom crede pana nu vom ajunge pe Wembley".

Dupa rabufnirea lui Mourinho in conferinta de presa, Barcelona se gandeste sa apeleze la UEFA: "Departamentul juridic al Barcelonei studiaza declaratiile facute de Jose Mourinho pentru a determina daca il va reclama sau nu la UEFA", se arata intr-un comunicat al catalanilor.

Barcelona a castigat, miercuri, mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor, in fata celor de la Real Madrid, scor 2-0, ambele goluri fiind reusite de Lionel Messi. Mansa retur se va disputa martea viitoare, pe 3 mai.


Citeste mai multe despre   























11730 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    multumesc (Joi, 28 aprilie 2011, 10:35)

    adasd [anonim]

    dai 5% din salariu
    • +2 (14 voturi)    
      Tactica Realului (Joi, 28 aprilie 2011, 13:20)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui adasd

      Daca era sa fie corect, JM trebuia sa spuna "fara Pepe, care nu a facut nimic, fara Ramos, care nu a facut nimic, si fara un antrenor care n-a facut, nici el, nimic, pentru ca se gandea, deja, la scuzele pe care trebuia sa le inventeze la conferinta de presa pentru infrangere". Fiindca nu prea poate bate Barca (bine, a fost accidentul din finala Cupei regelui - gol dat din intamplare) cred ca tactica lui number none se reduce la un joc cat mai agresiv din partea Realului, pentru ca, nu-i asa, pana la urma tot va fi eliminat cineva si va incepe iar cu scuza ridicola despre conspiratia mondiala impotriva sa.
      • +2 (10 voturi)    
        din minutul 25... (Joi, 28 aprilie 2011, 13:50)

        titiacs [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

        ... al meciului de ieri , ma JUR sa nu mai uit la meciurile echipelor antrenate de murinio plingaciosul. pur si simplu si-a batut joc de jucatorii lui real madrid. cu lotul lui real sa joci cu tactica aia ? fara absolut nici un virf autentic , desi are 3-4 in lot , dintre care doi de superclasa !?!? Remember : cum a cistigat Porto , cum juca Chealse , si chiar jocul lui Inter de anul trecut ! SUPER FISSSSS ....
      • +1 (3 voturi)    
        Esti praf! (Vineri, 29 aprilie 2011, 11:18)

        Lussin [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

        Cred k u nu ai vazut meciul, doar un rezumat! Pepe, a fost eliminat in momentul in care realul incepuse sa preseze. numara actiunile barcelonei, pana in momentul eliminarii lui pepe! Daca nu stiti sa vedeti un meci decat din prisma echipei favorite, mai bn nu mai vb aiurea!
  • +5 (27 voturi)    
    ...Mourinho.. (Joi, 28 aprilie 2011, 10:45)

    IM [utilizator]

    .. nu te mai plange ca o fetita, esti penibil ...
    • +1 (9 voturi)    
      nu numai murinho,toti portughezii-s la fel (Joi, 28 aprilie 2011, 15:45)

      yvan [anonim] i-a raspuns lui IM

      am cunoscut multi,am fost in contact cu ei.niste ingamfati si fanfaroni !
      au impresia ca ei au pus coada la pruna !
      cand le demonstrezi ca nu-i asa,dau din colt in colt si incep sa se vaicareasca !
      urata natie !
      • +5 (5 voturi)    
        pacat ca nu l-ai cunoscut si pe Figo (Joi, 28 aprilie 2011, 15:35)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui yvan

        poate nu bateai asa campii...
        • 0 (0 voturi)    
          trofee (Marţi, 3 mai 2011, 14:17)

          mars [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          Pacat ca voi Barca nu aveti vitrina Realului.Nu e vitrina cu bibelouri de portelan.E vitrina aia cu 9 Champions League,Cupa Intercontinentala,Supercupa Europei etc.Aveti si voi foarte multe din campionatul intern al Cataluniei ,amicale din Japonia etc.Timp de 105 ani ati stat in umbra Realului.Asa ca mai aveti putin de recuperat.
    • +1 (7 voturi)    
      are dreptate!! (Joi, 28 aprilie 2011, 17:45)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui IM

      http://www.prosport.ro/fotbal-extern/liga-campionilor/video-faza-care-a-dinamitat-real-bar-a-dovada-ca-pepe-nu-l-a-atins-pe-alves-8200259

      NU l-a atins!!!! nimic nu mai e de adaugat!
      • +1 (5 voturi)    
        pentru ala care nu e de acord (Joi, 28 aprilie 2011, 19:19)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

        cu ce am scris: nu e orb mai mare decat ala care NU VREA SA VADA - iar faza e clara!! e furt calificat al arbitrului!
  • +4 (20 voturi)    
    A fost sau n-a fost? (Joi, 28 aprilie 2011, 11:16)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu conteaza ce zice Mourinho. A fost fault de rosu sau nu? Parerea mea e ca a fost de rosu. Iar Barca e peste Real, peste oricine in momentul asta. Mourinho! Ciocu' mic!
    • +2 (10 voturi)    
      parerea mea (Joi, 28 aprilie 2011, 13:00)

      panfilica [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      e ca mourinho si conationalul ronaldo ar fi facut mai bine sa fi ramas in anglia.
      stilul lor direct si atletic merge mult mai bine in insula.
      spaniolii sunt mai ...artisti,
      mai putin schematici.
      mult mai creativi, luati individual.
      sunt ca niste artisti ai jazzului, al improvizatiei,
      sunt ceea ce ne obijnuisera ladinos, de peste garla, sa vedem.
      intre barca si mourinho e hotarul intre arta si meserie.
      • -1 (11 voturi)    
        Barca e un numar de iluzionism, nu fotbal ! (Joi, 28 aprilie 2011, 15:47)

        da capo [utilizator] i-a raspuns lui panfilica

        Jucatorii Barcei sunt fenomenali ca tehnica dar simuleaza mult prea mult. In plus tiki - taka lor seamana mai mult cu un gest anti-sportiv, de a impiedica jocul si de a enerva adversarul decit cu o adevarata dominare. Intotdeauna cifrele statistice privind posesia arata alta realitate decit in teren. Ieri cu Madrid au jucat 95% inapoi si in lateral. Iar arbitrajul...pur si simplu nu se poate comenta, daca memeul se plingea de smecherie atunci Stark a fost ocna ! Mie Barcelona mi se pare o echipa umflata artificial, nu se compara cu Milanul lui Gullit de exemplu care era fotbal adevarat nu trucuri !
        • +6 (8 voturi)    
          Gest anti-sportiv? (Joi, 28 aprilie 2011, 17:16)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui da capo

          Din cate stiam...pasa e regulamentara in fotbal. Daca baietii aia is asi la capitolul pase...de ce sa nu se foloseasca de asta?
          Pasele repetate de care vorbesti tu....le vezi doar in momentul in care o echipa se inchide f bine (cum a fost cazul Realului, Interului...) dar e incapabila sa intercepteze. Mai tii minte unde pasau jucatorii Barcelonei cand Realul facea pressing? Aproape de careul lor...iar cand faci asta...o gafa e aproape egala cu un gol. De ce nu au continuat sa faca pressing? Pt ce se retrageau in jumatatea lor?...aici a gresit Mourinho. Sigur ca si asta era o tactica riscanta....insa jucand acasa, in fata propriilor fani...si mai ales cand te numesti Real Madrid...cred ca trebuie sa-ti asumi niste riscuri...
          Cat despre arbitraj...de acord...realul mai merita inca 2 rosii pe langa cel luat de Pepe, iar barca vreo 2-3 galbene pt simulari...
          • 0 (2 voturi)    
            nici mourinho n'ar putea (Vineri, 29 aprilie 2011, 9:28)

            panfilica [anonim] i-a raspuns lui bgd

            sa schimbe barca.
            e o echipa care poate trai si fara antrenor.
            de fapt, barca are nevoie de un selectioner bun, orice antrenor i'ar incurca mai mult.
            barca este un sistem autonom, care se regenereaza din pepiniera proprie.
            nu o echipa. este un mod de viatza, de fotbal.
            nu e iluzionizm, e magie alba :-)
            barca e sufletul cataloniei...
        • -2 (6 voturi)    
          perfect comentariu (Joi, 28 aprilie 2011, 17:50)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui da capo

          bravo!
    • +4 (12 voturi)    
      da (Joi, 28 aprilie 2011, 13:10)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      si mai trebuia un rosu, la lovitura in gat.
    • -1 (3 voturi)    
      NU a fost (Joi, 28 aprilie 2011, 20:25)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      e mai mult decat clar!
  • -3 (33 voturi)    
    bravo Mou (Joi, 28 aprilie 2011, 11:32)

    adrian [anonim]

    barca a fost ajutata de arbitrii, si sunt convins ca daca nu era eliminat pepe, Real castiga.....dar neamtul e fan barcelona///
    • +3 (27 voturi)    
      invata fotbal (Joi, 28 aprilie 2011, 10:47)

      IM [utilizator] i-a raspuns lui adrian

      si citeste si regulamentul ... pepe merita pe bune ROSU (la cat de multe au fost, n-am reusit sa retin numarul faulturilor comise de pepe)
      • 0 (0 voturi)    
        Lasa-l pe Pepe (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 15:34)

        nicushor [utilizator] i-a raspuns lui IM

        Poate numeri si faulturile comise de Dani Alves. Il lasa in umbra rau de tot pe Pepe...Din spate, din fata, din lateral, cu sau fara minge Alves faulteaza, iar la un "contact" in care nici macar nu a fost atins se roteste de 2 ori in aer si iese pe targa...RUSINE!
    • +1 (25 voturi)    
      raspuns (Joi, 28 aprilie 2011, 11:13)

      daniel [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Barca nu a fost ajutata de albitrii, ci Realul si-a facut-o cu mana lui, prin jocul dur aplicat. Acela a fost un fault de ROSU CLAR. Ce practica Realul nu e fotbal, e macel. Nu asa se castiga un meci. Nu ai vazut ca nu leaga 3-4 pase si pierd mingea. Uite la Barca un exemplu de joc incantator. Iar Murinho plange ca o fata ca de obicei.
      • +1 (1 vot)    
        nu era de rosu (Vineri, 29 aprilie 2011, 9:35)

        alex [anonim] i-a raspuns lui daniel

        nu se poate da rosu din urmatoarele motive:

        1. nu l-a atins
        2. pepe s-a dus spre minge, nu spre piciorul lui alves, care doar a atins mingea cu o fractiune de secunda mai devreme. faze din astea sunt cu duiumul in orice meci, cand mingea e intre 2 jucatori si amandoi vor sa dea in ea in acelasi timp - daca unul baga piciorul mai repede, celalalt nimereste piciorul adversarului.
        in cazul asta, Alves a dat in minge si s-a ferit.

        3. nu a existat intentie de fault. poate o intrare neglijenta, nu as fi dat nici galben, considerand ca totusi omul s-a dus pe minge.
    • +5 (15 voturi)    
      Dar si reactia lui Mou a fost varza! (Joi, 28 aprilie 2011, 11:54)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Un antrenor mare ar fi gandit dinainte solutia pentru inlocuierea lui Pepe in caz de eliminare si anihilarea, in continuare, a lui Messi. Asa, el ce-a facut? S-a lasat condus de nervi, a fost eliminat chiar el si si-a lasat echipa debusolata dupa eliminare.
    • +6 (20 voturi)    
      Pepe (Joi, 28 aprilie 2011, 12:02)

      Borcanel [anonim] i-a raspuns lui adrian

      merita pe bune rosu, a intrat cu talpa inainte pe tibia adversarului, daca brazilianul avea piciorul in pamant ii rupea piciorul:) Plus ca la sfarsit de meci intrarea dura a "tiganului" cu mainile in gatul adversarului:)
      • +3 (11 voturi)    
        Ar mai fi un rosu (Joi, 28 aprilie 2011, 13:58)

        eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Borcanel

        Calcarea lui Pedro in mod intentionat si fara minge.
    • -1 (13 voturi)    
      Fetele au de zis ceva ??? (Joi, 28 aprilie 2011, 12:07)

      Inna [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Nu sunt o mare cunoscatoare a acestui sport, insa am vazut acest meci, precum si pe cel precedent , ( Cupa Regelui) !! De cand este antrenata de Murinho, RM este lipsita de sportivitate! A macelari pe teren ( la propriu) adversarul ,nu este nici pe departe un act de mandrie. S in loc de un Murinho inventiv ( asa cum i s-a dus vestea) vedem doar un plangacios razgaiat!
  • +3 (25 voturi)    
    mi se pare incorect (Joi, 28 aprilie 2011, 11:38)

    buha [utilizator]

    delegarea unui arbitru fan Mesi.
    Plus gramada de simulari de la Barcelona. Nu stiu daca Guardiola i-a invatat sa joace fotbal sau le-a dat lectii de teatru.
    • -1 (13 voturi)    
      da? (Joi, 28 aprilie 2011, 13:12)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui buha

      dar talpa in tibie si lovituri in gat cine a dat? Barca a venit sa joace fotbal, nu K1
    • -2 (6 voturi)    
      obiectiv (Joi, 28 aprilie 2011, 14:45)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui buha

      golul 2 al lui messi a fost "simulare" ? acum sincer, a avut 6 madrileni in fata... l-a ajutat arbitrul pe messi sa-i dribleze pe toti ??? realul a jucat in 10 si in campionat si tot a reusit sa egaleze la 1-1...de ce nu au facut-o si acum ? ce atatea scuze? barca a fost mai buna.punct
    • -3 (7 voturi)    
      Gandire tipica de Liga lui Mitica (Joi, 28 aprilie 2011, 14:46)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui buha

      Cand va uitati la televizor va sfatuiesc sa puneti ochelarii de distanta nu cei de aproape .

      In loc sa zica mersi ca arbitrul nu i-a dat afara pe Adebayor si Marcelo tot el cu gura mare.

      Iar referiotr la simulari va sfatuiesc sa revedeti cele doua "faulturi" ale lui Dani Alvez la Arbeloa , pentru unul din ele incasand si un galben.
      • 0 (6 voturi)    
        A fost Di Maria (Joi, 28 aprilie 2011, 14:33)

        vasile_00 [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

        Primele 5 "faulturi" fluierate la Dani Alves (care fie vorba intre noi este un jucator dur, dar niciodata nu ataca piciorul ci mingea) au fost simulari grosolane ale petardei de Di Maria!!! Uitati-va in fiecare meci pe care-l joaca face simulari pana primeste adversarul galben si apoi acestuia ii e frica sa-l mai atace.

        Pt toti cei care continuati cu ineptiile ca Barca a avut un arbitraj favorabil ar fi trebuit sa vedeti ca pe langa miile de simulari ale celor de la Real au fost cel putin 5-6 intrari criminale ale madrilenilor (nu inteleg de ce li se spune galactici cand in cel mai bun caz ar putea sa le spuna macelari sau mineri - desi nu ar trebui jignite astfel cele doua meserii). Imi aduc aminte acum de intrari criminale la Pedro, Alves, Busquets, Xavi!!!
        • 0 (2 voturi)    
          A fost Vasile_OO (Joi, 28 aprilie 2011, 16:49)

          da capo [utilizator] i-a raspuns lui vasile_00

          "miile de simulari ale celor de la Real" ?!! Vasile, cei doi O sunt ochii tai beliti ? Pedro si Busquets sunt campioni la simulari ! "Alves niciodata nu ataca piciorul" - cit de smintit trebuie sa fi ca sa scrii asa ceva ?!
      • +1 (3 voturi)    
        arbitrul a cauzat problemele (Vineri, 29 aprilie 2011, 9:40)

        alex [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

        pana sa-l elimine pe Pepe, nu erau probleme cu nervii - eliminarea i-a infuriat pe madrileni si intr-adevar, au fost niste incidente cu Adebayor si Marcelo care puteau fi pedepsite.

        arbitrul si-a dat seama ce gafa a facut, ca din cauza lui s-a stricat meciul, si a incercat sa compenseze.

        eu as spune ca nu numai arbitrul e vinovat in totalitate, ci si jucatorii Barcei care simuleaza prea mult. nu e sportiv sa exagerezi atata si nu inteleg de ce se tolereaza practica simularilor, ar trebui rosu direct pentru simulare.

        Alves de ex. trebuia eliminat. A simulat o accidentare, cauzand eliminarea lui Pepe, care de fapt nici nu l-a atins. Simularea asta a stricat o semifinala de Liga Campionilor. Nu e normal.
    • 0 (8 voturi)    
      Ba sti ! (Joi, 28 aprilie 2011, 14:54)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui buha

      Dar nu iti place raspunsul fiindca esti fan Real Madrid.

      Pana si luptatorii din K1 dau dovada de mai multa sportivitate decit au dat dovada jucatorii antrenati de Mourinho .
  • +2 (12 voturi)    
    Mouhrinescu (Joi, 28 aprilie 2011, 11:44)

    Filip [anonim]

    La cat se plange si invoca tot felul de conspiratii mondiale, cred ca ar fi bun de antrenor in Liga 1.
  • +2 (8 voturi)    
    arbitraj (Joi, 28 aprilie 2011, 11:54)

    svn [anonim]

    de ce in semifinala asta e un arbitru neamt, iar in cealalta e un arbitru spaniol? anormal sa incruciseze asa delegarile
    • -1 (5 voturi)    
      Si care-i, de fapt, problema? (Joi, 28 aprilie 2011, 14:39)

      CD [anonim] i-a raspuns lui svn

      ...cu delegarile incrucisate?
      Neamtul de-aseara oricum stia ca Schalke n-are practic nicio sansa sa ajunga in finala, iar spaniolul... oricum o echipa spaniola tot ajungea in finala.
      Iar arbitrajul de-aseara mi s-a parut decent; nu perfect, dar rezonabil de bun.
      Poate ca Pepe n-ar fi meritat chiar rosu -- doar ceva asa, mai portocaliu :-) -- dar e cert ca, per total, Real a fost echipa care a comis mult mai multe faulturi, si mult mai dure.
      Al lui Pepe, cele doua atacuri ale lui Adebayor la beregatile adversarilor (intr-un fel chiar mai urate decat al lui Pepe, pentru ca A n-are in niciun fel scuza ca a intrat la minge), plus dansul marunt al lui Marcello pe piciorul lui Rodriguez... De partea cealalta, unul la fel de urat comis de Mascherano.
      Insa cel mai urat din tot, toti si toate este comportamentul lui Mourinho. Omul pare complet strain de notiuni ca sportivitate, fair play, exprimare decenta... Cand echipa lui castiga, este pentru ca e el genial; cand pierde, de vina sunt toti ceilalti. Bine-a remarcat cineva mai sus -- parca ar fi un "om de fotbal" roman.
      Cred ca atitudinea asta n-o sa-l ajute sa faca prea multi purici la Madrid sau prin alte parti. Din punctul de vedere al conducatorilor unui mare club trofeele sunt desigur foarte importante; dar daca ele vin cu pretul transformarii echipei intr-una urata si huiduita, e de discutat daca "se merita"... Or, cu Mourinho in frunte, sunt sanse bune ca Realul sa devina exact o astfel de echipa -- cu rezultate mari, dar urata la fel de mult pe cat de admirata e Barcelona.
      E patetic faptul ca, dintre toate "victimele" Barcelonei, tocmai conationalii lor sunt cei care se plang de-astfel de lucruri pe un astfel de ton.
      Pana la urma, are dreptate Guardiola -- daca pe teren e mai greu, macar in afara lui Mourinho castiga toate disputele...
      • +1 (5 voturi)    
        Stark + Messi = Love (Joi, 28 aprilie 2011, 16:03)

        da capo [utilizator] i-a raspuns lui CD

        Stark a facut exact ce ii convenea Barcei, a lasat simularile nesanctionate ( nici macar avertisment verbal ) si a sanctionat exagerat de dur contactele fizice. Daca ar fi arbitrat Guardiola probabil ca ar fi facut la fel. La "rosul" lui Pepe aparatorul brazilian s-a rotit de doua ori in aer inainte de a cadea in spasme, probabil ca a fost un semnal caci toata echipa s-a napustit pe arbitru sa ceara ce planuiau ei dinainte de meci. Am vazut reluarile, cred ca nici nu a fost contact, cel mult joc periculos daca vrei sa interpretezi la maxim. Cind Realul a ramas in 10, fara antrenor si cu scandal la maxim a aparut Messi. Unde fusese pina atunci, daca e asa de mare ?
        • +1 (3 voturi)    
          messi (Joi, 28 aprilie 2011, 18:36)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui da capo

          dar unde au fost cei 5-6 jucatori ai realului pe care i-a driblat messi ? unde a fost realul in general ? unde au fost ronaldo, dimaria, ca sa nu mai spun de ozil ? ca restul de macelari am vazut pe unde erau: facand joc de glezne pe piciorul lui pedro sau in gatul lui busquets... uite un pasaj interesant din blogul lui niculescu:
          "Marea greşeală e a lui Pepe însă. Minge pierdută în terenul advers, nimic periculos, adversar cu spatele, absolut anormale excesul de forţă în tackling şi talpa ridicată către genunchi.
          “Niciodată nu trebuie să-i oferi arbitrului motive”. Ştiţi cine a zis asta? Jose Mourinho. Imediat după prima manşă a semifinalei Porto-La Coruna, din 2004, cînd Markus Merk îl dă afară pe Jorge Andrade, de la Depor, pentru un şut amical în fund dat celui mai bun prieten al său de atunci, Deco."
        • -1 (3 voturi)    
          Messi e un nimeni (Joi, 28 aprilie 2011, 20:37)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui da capo

          un mare nimeni, m-am lamurit cand l-am vazut la nationala...
          • +1 (5 voturi)    
            care nationala? (Joi, 28 aprilie 2011, 22:16)

            geo12 [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

            aia a lui maradona? echipa aia de desculti ? messi e un jucator, nu poate face totul de unul singur, desi uneori dribleaza tot ce intalneste in cale... are 31 de goluri in campionat pt barca in 30 de meciuri sezonul asta, este golgeter in CL cu 11 goluri in 11 meciuri...ca sa nu mai vorbesc de pase de gol... intr-adevar un mare nimeni...ai dat cu bata in balta cu afirmatia asta!
  • 0 (2 voturi)    
    limba romînă (Joi, 28 aprilie 2011, 12:05)

    ro [anonim]

    "departamentul juridic", nu "departamentul legal"
    • +4 (4 voturi)    
      Român din România (Joi, 28 aprilie 2011, 12:14)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui ro

      România si tot ce deriva de aici se scrie cu â si NICIODATA cu î
  • -2 (12 voturi)    
    ma bucur (Joi, 28 aprilie 2011, 12:08)

    a [anonim]

    cind cistiga echipele care joaca fotbal.

    nu stiu ce a facut mourinho in tinerete (daca a jucat fotbal vreodata) dar echipa pe care o antreneaza acum nu joaca fotbal, doar intra pe terenul de fotbal si practica un sport care se incadreaza in regulile formale ale fotbalului.
  • 0 (14 voturi)    
    Hahaha... (Joi, 28 aprilie 2011, 12:17)

    Catalin. [utilizator]

    Ofticosul!!!!
  • -1 (17 voturi)    
    frustrare (Joi, 28 aprilie 2011, 12:22)

    romi [anonim]

    este numele tau Jose!Guardiola n-a comentat declaratiile.Baiat finut! Pentru Real, pentru suporterii ei este de nesuportat!S-au dus naibii si titlul si liga(au macar cupa, pe care cred ca le-au lasat-o Barca)si trebuie gasiti vinovatii.Jose nu-si asuma vina,e clar dupa declaratii, totusi...Messi, la golul doi, a traversat terenul ca pe zebra.Jucatorii Realului au crezut ca meciul s-a terminat, n-au reactionat normal, ce naibii?,vorbim de profesionisti !
    • 0 (12 voturi)    
      cupa? (Joi, 28 aprilie 2011, 11:46)

      Filip [anonim] i-a raspuns lui romi

      au luat cupa, dar asa de dezobisnuiti au fost, ca le-a scapat sub autocar.
    • -1 (5 voturi)    
      cupa (Joi, 28 aprilie 2011, 12:15)

      bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui romi

      Nu mai au Cupa, pentru ca au spart-o...
    • -1 (5 voturi)    
      cupa (Joi, 28 aprilie 2011, 14:52)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui romi

      ai uitat? cupa s-a sinucis cand a vazut unde a ajuns :)
    • +3 (5 voturi)    
      artistii i-au facut la buzunare pe tarani (Joi, 28 aprilie 2011, 16:12)

      da capo [utilizator] i-a raspuns lui romi

      Guardiola - baiat finut, Stark - alt finut, i-a "facut" pe Real finut de tot ! ca un hot finut care lucreaza asa de discret ca nici nu sti cind te-a furat ! Iar pagubasul degeaba tipa, tot el e mustrat ca-i jigneste pe "finuti"...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu poti comenta cand esti avantajat pe fata (Sâmbătă, 30 aprilie 2011, 15:14)

      leonardo32 [anonim] i-a raspuns lui romi

      Ce baiat finut e si Guardiola care a intrat in teren si nu afost trimis in tribuna...Pe Nou Camp nu vroia sa ii dea mingea lui Ronaldo ca sa il provoace si dupa aia sarea ca ars ca vezi Doamne la lovit jucatorul...Hai sa fim seriosi...Sunt prea multi bani in joc ca sa vorbim de Fair-Play! Sunt la fel si Jose si Pep: 2 antrenori mari cu caractere mici.
      Si daca tot l-a eliminat pe Pepe care juca atat de dur, de ce nu a iesit in carje de pe teren Messi, ca doar Pepe pe Messi l-a marcat 60 de minute pana sa simuleze Jackie Chan faultul ala animalic...
  • -3 (7 voturi)    
    muuuuuurinio (Joi, 28 aprilie 2011, 12:40)

    senzo [anonim]

    admir pe toti care au postat aici,pt sinceritate si coloana vertebrala.real egal cu 0.inseamna nimik in lume in frunte cu acel milog parsiv.ce ii cere el lu barca????????????????cred ca distanta intre cer si pamant este mai mik.nu exagerez!
  • -1 (13 voturi)    
    Ce obraz gros are Mou (Joi, 28 aprilie 2011, 12:57)

    Cristi [anonim]

    Ar trebui facut un rezumat al faulturilor grosolane din aceste meci.
    Am convingerea ca echipa lui Mourinho ar castiga detasat..

    PS. Presupun ca cei care au dat minusuri la comentariile referitoare la antijocul si duritatea jucatorilor de la Real Madrid s-au uitat la alt meci .
    • +3 (3 voturi)    
      balet vs. fotbal (Joi, 28 aprilie 2011, 16:20)

      da capo [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Vai tu, ce obraznic Mouriniho asta, a intrat cu badaranii lui de fotbalisti peste trupa de balet a Operei din Barcelona si a jignit fetele, le-a bruscat tocmai cind dadeau recital, bine au facut ca l-au dat afara, trebuiau sa-i anuleze abonamentul de tot ! Ce mitocan !
  • +2 (12 voturi)    
    Urat meci, urat de tot. (Joi, 28 aprilie 2011, 13:11)

    Sickboy [anonim]

    Nu stiu daca am vazut un meci cu mai multe simulari vreodata. Ma asteptam la mai multa coloana vertebrala tin partea catalanilor. Nu se poate sa cazi la absolut orice contact cu adversarul. Joaca prea murdar. Pacat.
    • -1 (5 voturi)    
      Curat murdar coane Sickboy (Joi, 28 aprilie 2011, 14:50)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Sickboy

      Oare ce o fi mai murdar ?
      Sa dai la gioale sau sa faci simulari ?

      Mourinho a transformat Real Madridul intr-o echipa de cotonogari .

      Rusine !
      • +3 (3 voturi)    
        Simulari bune/gioale rele (Joi, 28 aprilie 2011, 16:24)

        da capo [utilizator] i-a raspuns lui eugenrc

        Simularile sunt bune ?! Aha, de aia se zice ca Barca e o echipa de PlayStation !! Ca e totul o simulare la mare arta...
        • +1 (1 vot)    
          Tipic romanesc (Vineri, 6 mai 2011, 15:01)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui da capo

          Ai dat-o cotita ca tot romanul.

          Cine a zis ca simularile sunt bune ?

          NU stiu cit fotbai ai jucat dar eu stiu ce inseamna sa fi cotonogit si sa ai picioarele pline de vanatai fiindca adversarul dupa ce simte ca nu poate face fata confruntarii in conditii normale incepe sa joace la intimidare.

          Vom vedea in finala cu Manchester daca jucatorii Barcelonei vor simula la fel de mult ca in meciul cu Real Madrid.

          In opinia mea Barcelona a intrat pe panta descendenta si are toate sansele sa piarda finala.
    • -1 (5 voturi)    
      esti miop ? (Joi, 28 aprilie 2011, 14:55)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui Sickboy

      di maria, pepe, ronaldo nu au simulat ? cauta un rezumat si convinge-te ? catalanii nu au mai avut coloana pt ca le-a fost distrusa de "macelarii" de la real...
    • -1 (3 voturi)    
      Frustrare (Joi, 28 aprilie 2011, 15:06)

      zack [anonim] i-a raspuns lui Sickboy

      Daca a fost ceva mai jenant in acest meci, dupa parerea mea, aceasta a fost scena cu Adebajor (care s-a lasat) bagat la mijloc de catalani! Aceasta a fost expresia maximei frustrari madrilene de a nu putea repeta povestea norocoasa din finala Cupei regelui. Sa-mi fie cu iertare, dar trebuie dat Cezarului ce-i al lui! Adica trebuie recunoscuta superioritatea fotbalistica a catalanilor si neputinta madrilenilor de a le tine piept si de aceasta data. Din nou a invins arta. Mou trebuie sa aiba rabdare, mai poate incerca. Si sa fie multumit ca a avut parte si de arbitraje care-i convin, care incurajeaza forta. A propos, Sick(boy)! Nu cred ca ti-ar placea sa-l ai adversar pe Pepe (cel Vitez) macar 5 minute. Asta, numai daca stii ceva despre jocul mingii cu piciorul!
  • -1 (9 voturi)    
    ... (Joi, 28 aprilie 2011, 13:16)

    Marcu [anonim]

    Mourinho - pana acum il respectam pentru calitatile de antrenor si strateg, in ciuda caracterului deficitar. Insa acum si-a aratat si limitele de antrenor. Un fel de Sorin Cartu la alt nivel: aparare si atat. La Inter avea o scuza, lotul era clar inferior valoric Barcelonei, asa ca a trebuit sa se apere. Dar sa ai jucatori ca Ronaldo, Higuain, Kaka, Di Maria etc si sa te aperi tot meciul ...
    • +2 (2 voturi)    
      Marcu, sa-ti trag in cur cu arcu' (Joi, 28 aprilie 2011, 16:30)

      da capo [utilizator] i-a raspuns lui Marcu

      unde ai vazut tu Realul aparindu-se ca autobaza lui Sorin Cartu ? Dupa ce herr Stark si-a facut numarul ? Pina atunci Barca pasa minunat: inapoi si in lateral, ca Romania pe vremea lui Camataru !
      • -1 (1 vot)    
        Mircea draga (Joi, 28 aprilie 2011, 17:48)

        coco [anonim] i-a raspuns lui da capo

        nu ai nici o treaba cu fotbalu. Ia zi de cate ori a trecut Realu mijlocu terenului si cate suturi a avut in prima repriza cand erau 11 ? Cred ca a trecut de vreo 3 ori mijlocu a avut un sut. In rest numai simulari ale lui Di Maria pt care Alvez a luat galben. Si Barca a simulat dar nu inteleg cum pe ale lui Real nu le-ai vazut, ori esti chior ori esti total pe din afara.
        plus ca si adebayor merita un rosu ca a avut cel putin 2 interi de k1 la gatul adversarilor.
        per total la simulari a fost egalitate iar la intrari foarte dure Real a excelat.
        in rest "felicitari" lui CR ca a atins mingea de 2 ori si a dat-o in zid si lui MOU ca a bagat autobaza in teren. din fericire pt fotbal nu i-a iesit pasenta.
        Cum poate MOU la lotul pe care il are sa joace cu 11 "fundasi" nu inteleg, cred ca le-a dat ordin la ai lui sa nu treaca de mijlocu terenului
  • +4 (4 voturi)    
    urat urat urat (Joi, 28 aprilie 2011, 14:07)

    rooney [anonim]

    jenant, iar adevarul e la mijloc, ca intotdeauna. ce stiu sigur in momentul asta e ca o sa tin cu Manchester in finala.
    • 0 (0 voturi)    
      mi-e scarba (Joi, 28 aprilie 2011, 15:02)

      senzo [anonim] i-a raspuns lui rooney

      esti f rau.sa nu zik mai mult.te conduce draq pe ty
  • +4 (6 voturi)    
    rm-brc (Joi, 28 aprilie 2011, 15:08)

    WolfgangStark [anonim]

    Sper macar sa cadem de acord ca 90% din comentarii sunt vadit subiective (si undeva la 75-80% din partea unor persoane ce nu sunt foarte prietene cu fotbalul)..

    Long story short,

    e singura tactica ce da roade in fata Barcelonei (pe drept cea mai buna echipa din perioada actuala). A se vedea ce a incercat Lucescu - fight fire with fire - si rezultatul.. 5-1. Barcelona are trei jucatori magnifici, messi, xavi, iniesta, 2-3 foarte buni, alves, villa, pique si restu soldatei foarte bine antrenati.

    E pueril sa acuzi jocul dur, din cate imi aduc aminte, nici un jucator de-al barcei nu s-a accidentat in meciurile cu Real (cele 3) de pana acum.

    Pana la eliminarea lui Pepe, 1 singura ocazie pt Barca si vreo jumatate pt Real.

    Eliminarea.. complet eronata. (poate exagerez, dar faza privita si judecata de alti arbitri, nici cartonasul galben nu s-ar fi impus). Pepe nu are intentia de a-si lovi adversarul, joaca mingea.. fara dubiu, periculos. Nu este nici o intrare prin alunecare, pur si simplu isi opreste adversarul neregulamentar prin joc periculos. In acest moment intervine atitudinea, atat de laudata uneori de noi (pop. roman), a celor de barcelona: alves vaitandu-se de parca l-a calcat trenul, si cohorta de ceilalti jucatori impresurand arbitrul cu scopul de a obtine o pedeapsa cat mai mare pt adversar..

    In rest, vorbe in vant, "jocul dur" vs "simulari", posesie vs agresivitate.. vb aia, fiecare cum poate, cu exceptia lui messi, care, nu stiu cum reuseste sa isi adoarma adversarii, a fost complet nemarcat la al 2lea gol si a reusit ce-i drept un gol de exceptie.

    Mourinho, orice s-ar spune, are mai mult dreptate decat n-are (acuzand in stanga si in dreapta). Si este mai bun, momentan, decat Guardiola (care se plange si el la randul lui cand pierde, nu-l mai ridicat in slavi; este normal sa nu il intereseze comentariile lui Mourinho atat timp cat [absolut]totul i-a fost favorabil aseara).
    • +2 (4 voturi)    
      Corect (Joi, 28 aprilie 2011, 15:48)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui WolfgangStark

      Iar pentru jocul dur, exista pedepse, exista cartonase. Insa cel rosu nu prea a fost. Iar la simulari, sincer, au fost penibili catalanii. OK, era un joc dur, dar aveam impresia ca sunt angajati cersetori cu juma' de norma. Sa cazi si, mai ales, sa te vaicaresti chiar si cand adversarul doar se uita urat la tine, pe bune, e penibil.
    • -1 (3 voturi)    
      rusine sa-ti fie (Joi, 28 aprilie 2011, 16:03)

      senzo [anonim] i-a raspuns lui WolfgangStark

      asta e replika si scuza la jokul realului?nici in romania nu am vazut asa ceva.nu mai cauta scuze.real e batjokura deceniului.asta fost tactika penalului.scrieti ce ati vazut nu fiti subiectivi.real egal armata de killeri....rusinea fotbalului mondial.nu am vazut asa ceva de cand vad fotbal.si e ceva crede-ma.la capsuni cu,killerii.iar bogdane tu esti mai penibil,l-ai vazut pe cartoon network sau la radio!!!!!
    • 0 (2 voturi)    
      despre fotbal (Joi, 28 aprilie 2011, 16:18)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui WolfgangStark

      Vrei sa spui ca al tau comentariu este obiectiv ?
      Regulamentul spune ca intrarea lui Pepe se sanctioneaza cu rosu, indiferent ca i-a rupt piciorul, ca l-a mangaiat sau ca alves s-a vaitat !
      Simulari, scandal, joc dur: asta exista in El Clasico de cand a venit Mourinho...in ultimii ani s-a jucat cu mai mult fair-play in aceste meciuri pana sa vina Mou...de ce e mai bun Mou decat Pep ? ca are gura mai mare si ca nu stie sa piarda cu demnitate? sezonul asta Pep conduce cu 8-2 !
      Nici macar fanii spanioli ai realului nu-i mai accepta prostiile portughezului: sondaj in Marca:

      "¿Tiene razón Mourinho al quejarse de que los árbitros benefician al Barça? " 75% zic ca nu.

      "¿Se equivocó en el planteamiento Mourinho al no jugar al ataque?" 92,6% spun ca da !
      • +1 (3 voturi)    
        despre fotbal.. (Joi, 28 aprilie 2011, 20:33)

        WolfgangStark [anonim] i-a raspuns lui geo12

        Nu, imi este imposibil sa fiu obiectiv, insa m-am straduit.

        Pep e la prima echipa adevarata, care, intre noi fie vorba e aproape magnifica. E ca si cum ai spune ca e "baiat de bani gata", daca sufera comparatie..

        Mourinho si-a dovedit abilitatile in 3 campionate diferite (daca mai lua CL si cu Chelsea, chiar nu mai era loc de discutie)..

        Faza cu Pepe/Alves este evident interpretabila din toate punctele de vedere posibile.
        Al meu este ca astfel de intrari nu sunt neobisnuite intr-un meci. O intrare energica cu talpa, poate cu scopul si de a intimida adversarul, DAR la minge. Ai dreptate, se sanctioneaza intentia, insa se mai arbitreaza si in spiritul jocului, nu dupa extremele regulamentului.

        Arbitraj lejer cu 2 clase sub al lui Undiano Mallenco.

        @senzo, imi pare rau dar real batjokura deceniului e un argument in fata caruia nu ma pot apara. P.S. arunca un ochi la Liga noastra minunata.. si compara , nu nivelul, ci atitudinea si daruire
      • -1 (3 voturi)    
        subiectiv sau obiectiv (Vineri, 29 aprilie 2011, 10:27)

        -Myth- [utilizator] i-a raspuns lui geo12

        1. regulamentul intr-adevar il acopera pe arbitru si poti considera ca acel cartonas a fost dat pe buna dreptate
        2. scopul unui arbitru intr-un joc nu e sa dea cartonas, ci sa tina jocul sub control si sa-l il fluidizeze cat se poate de mult, deci o decizie de cartonas rosu trebuie luata in considerare foarte serios deoareca duce la un dezechilibru major.
        3. sunt curios de ce nu a dat pe loc rosu, cand el a fost mai aproape de faza si a luat aceasta decizie doar dupa ce tusierul i-a cerut acest lucru
        4. daca te uiti la reluarea fazei, o sa observi ca Pepe nici macar nu l-a atins, dar cu toate acestea s-a plans de zici ca i-a rupt piciorul, l-au scos pe targa, i-au dat calmante etc., deci a fost un show, ori asta e departe de fair-play.
        Nu zic ca Barca nu merita sa castige, dar vorba lui Mourinho de ce tot timpul trebuie ca Real sa joace in 10 oameni?
        Pe de alta parte sa nu uitati ca JM a activat mult in Anglia, unde s-a inventat fotbalul si tacklingurile sunt la ordinea zile si nici macar nu se acorda fault, daramite cartonase si probabil de aici rezulta si jocul mai dur al RM, iar le cand latinii sunt niste artisti plangaciosi e destul sa te uiti in campionatul nostru, in cel al Italiei si mai ales la Barca.
  • +1 (1 vot)    
    Prea dur "spectacolul" (Duminică, 1 mai 2011, 12:01)

    Claudia [anonim]

    Am avut rabdarea sa citesc majoritatea comentariilor, si am ramas muta. Pai se presupune ca toti jucatorii isi castiga banii din prestarea meseriei. Daca o intrare de asemenea mod se justifica drept joc dur, nu ma mai mir ca vad picioare rupte la propriu pe terenurile de fotbal. Am vazut ca se aduce discutia despre fotbalul englez, pai sa ne fie cu iertare dar in Anglia nu se face asa ceva, sincer cate faze din cele cu calcatul in picioare (la propriu) ati vazut la ei? Cat despre marele JM, l-am admirat pana a plecat in Italia, unde se pare ca a avut revelatia secolului, "sunt cel mai bun". Ei se vede ca nu, fiindca si Barca a fost arbitrata defavorabil, dar eu nu l-am vazut pe Pep, niciodata acuzand ceva sau pe cineva, este mult prea stilat sa se coboare la asa ceva. Cand a dat 5 goluri Realului nu a dansat asa cum ar fi facut marele JM. Asta denota ca are 5 clase peste el, iar plangerile facute de Jose nu ne arata decat ca nu poate sa faca mai mult in fata Barcelonei. Sunt fenomenali, este era Barca asa cum anii '90-2000 au fost anii Real-ului. Trebuie sa recunosc ca au fost Galactici la propriu sub conducerea lui Vicente del Bosque, dar acea era a apus de mult. Este timpul pentru Barcelona.
    Asta este ce sa facem, sunt extraordinari la acest moment.