Jandarmeria avertizeaza: Fotbalistii lui Dinamo nu vor beneficia de clementa, li se vor intocmi dosare penale

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 26 aprilie 2011, 10:17 Sport | Fotbal

Torte pe Ghencea
Foto: AGERPRES
"Au fost filmati si toti cei care au aruncat fulare vor avea dosare penale. Vor fi identificati foarte usor dupa imaginile video. N-am mai intalnit asa ceva si e inacceptabil. Fotbalistii nu vor beneficia de clementa", a precizat Florin Hulea, purtatorul de cuvant al Jandarmeriei Capitalei. Torje, Alexe si compania sunt acuzati ca i-ar fi alimentat cu torte pe fanii dinamovisti inainte de startul disputei din Ghencea cu Steaua (0-1).

"Au fost filmati si toti cei care au aruncat fulare vor avea dosare penale! Vor fi identificati foarte usor dupa imaginile video!" - Florin Hulea.

"Un fular era cusut la capete, cu patru torte inauntru, si innodat la mijloc, ca sa aiba greutate, sa poata fi aruncat pana in peluza. Se va vedea foarte clar pe imagini tot ce s-a intamplat" - a povestit unul dintre jandarmii care a descoperit o torta intr-un fular aruncat de jucatorii dinamovisti (gsp).

"N-am mai intalnit asa ceva si e inacceptabil! Fotbalistii nu au imunitate, nu vor beneficia de clementa! Li se vor intocmi dosare penale!" - Florin Hulea, purtator de cuvant al Jandarmeriei Capitalei.

"In cazul in care se va dovedi, jucatorii dinamovisti risca sanctiuni individuale pentru facilitarea accesului cu materiale pirotehnice in incinta stadionului. Va fi foarte greu de demonstrat, pentru ca trebuie sa se gasesca urme de material pirotehnic pe fulare sau bucati de mingi taiate si aruncate in incinta stadionului. De asemenea, clubul poate primi o suspendare pentru facilitarea accesului cu materiale pirotehnice in incinta stadionului", au declarat surse din cadrul LPF pentru Mediafax.

"Rezultatul nu poate fi schimbat, deoarece meciul nu a fost intrerupt. Dinamo risca insa o amenda drastica si cel putin un meci de pe teren propriu cu portile inchise, fiindca Steaua nu poate fi invinovatita de carente organizatorice. Fotbalistii dinamovisti pot fi suspendati disciplinar in functie de raportul observatorului. Daca li se fac dosare penale, jucatorii risca inclusiv sa fie interzisi pe stadioane" - oficiali ai LPF, citati de gsp.

"Sa se respecte legea. Nu conteaza ca sunt jucatori la Dinamo. Ce spune legea? Penal! Daca nu se face acum, toti jucatorii vor da petarde la galerie. O sa fie haos. Nu prea mai merge nici cu Ministerul de Interne, cu influente. Poate are niste relatii Nicu Badea, dar daca merge mai departe Politia si Jandermeria nimeni nu mai poate sa faca nimic" - Gigi Becali, patron Steaua.

Dinamo a castigat derbiul cu Steaua cu scorul de 1-0, unicul gol al disputei din Ghencea apartinandu-i lui Gabriel Torje (62').


Citeste mai multe despre   























5234 vizualizari

  • -5 (7 voturi)    
    Pregatiti popcorn, incep aranjamentele! (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:34)

    Alex [anonim]

    Deja de aseara ma distreaza cum toti arunca pisica de la unul la altul, sunt curios cum se va sfarsi toata treaba asta, si care va fi subterfugiul prin care o sa-i scape pe fotbalisti de suspendare.

    Mie mi se pare ca este foarte clara actiunea fotbalistilor si exista dovezi video indubitabile, insa cred ca totul se va musamaliza subit. Posibile scenarii:
    - inregistrarile Jandarmeriei nu sunt facute cu camere destul de performante
    - inregistrarile stadionului Ghencea au luat foc sau au fost furate de pe bancheta din spate a masinii de transport, in drum catre Jandarmerie :)
    - camerele de pe stadion se uitau in alta parte in momentele respective
    - LPF nu se sesizeaza pentru ca nu a fost consemnat corect incidentul in raportul observatorului de joc.
    - Steaua castiga Cupa Romaniei in fata lui Dinamo si retrage orice acuzatii.

    Pregatiti floricele, spectacolul a inceput!
    • -3 (3 voturi)    
      Scenariu s.f.! (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:49)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Jucatorii dinamovisti sa-si recunoasca vina... sau macar unul dintre ei sa ia in carca lui toate acuzatiile.
      • 0 (6 voturi)    
        eoooooooo (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:58)

        me [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        n-ar fi totusi bine sa asteptam intai dovezile.
        pana acum singura dovada e ca a zis unu de la jandarmerie. atat!

        exista prezumtia de nevinovatie sa stiti... bine in romania ea inseamna prezumtia de vinovatie da asta e alta treaba.

        nu ii apar, nu zic ca sunt neaaparat nevinovati, zic numai ca ar trebui sa vedem dovezile!
        • -1 (1 vot)    
          Reactia lui Torje (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:59)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui me

          la interviu, cand l-a intrebat de tortele din mingii si fulare, aduce mult cu poezia asta:

          Catelus cu parul cret,
          Fura rata din cotet.
          El se jura ca nu fura
          Si l-am prins cu rata-n gura
          Si cu ou-n buzunar,
          Hai la Sfatul Popular.
        • -1 (1 vot)    
          Pai trebuia sa te uiti la televizor. (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:59)

          GT2 [utilizator] i-a raspuns lui me

          Se vede clar cand rupe jandarmul fularul si scoate petardele.

          Nu au aparut imaginile cu jucatorii care au aruncat dar dovada ca existau petarde in fulare e clara.
          • +1 (1 vot)    
            ar trebui (Marţi, 26 aprilie 2011, 16:19)

            dj [utilizator] i-a raspuns lui GT2

            sa se demonstreze ca petardele erau in fularele aruncate de jucatori.
  • +1 (5 voturi)    
    mda... (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:56)

    Baloo [anonim]

    1. nimeni nu o sa pateasca nimic, e doar o stire sa alimenteze presa cateva zile/sapt...ca de obicei
    2. o sa facem o sa dregem...de ce nu ati facut deja?
    3. sa aflat si becali sa vb despre respectatul legii...de cand un cap interlop vorbeste despre lege si este bagat in seama?

    I'm sick of all this sh!t
    • -1 (1 vot)    
      pai nu-i asa ? (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:55)

      bibi [anonim] i-a raspuns lui Baloo

      cu asta ne amagim si ne ducem la fund : "altii fura miliarde si se leaga de noi ca furam doar milioane ?" in cazul de fata "altii dau cu bombe noi nu putem sa dam macar cu petarde ?"
      popor aiurit ...
  • -6 (8 voturi)    
    cateva observatii: (Marţi, 26 aprilie 2011, 10:57)

    me [anonim]

    - "Jandarmeria avertizeaza: Fotbalistii lui Dinamo nu vor beneficia de clementa, li se vor intocmi dosare penale " - dar jandarmii care se comporta ca niste animale cu suporterii, dc nu risca nimic? cazuri sin multe. evident sunt si cazuri in care au facut cum trebuie ce au facut, dar putine
    - cum vei dovedi ca unii fotbalisti au aruncat cu fulare cu torte, si altii cu fulare goale?
    - "conteaza ca sunt jucatori la Dinamo. Ce spune legea? Penal" - Gigi Becali. Sunt curios, daca erau jucatorii lui mai zicea asta?
    - d c totusi echipa gazda nu este amendata pentru carente de organizare?! este o tampenie sa amentezi clubul dinamo cand steaua organiza. jucatorii, daca sunt gasiti vinovati, clar trebuie sa plateasca, suporterii care au aruncat lafel. dar d c sa plateasca clubul? asta chiar nu inteleg
    Nu cumva jandarmii isi acopera propria incompetenta prin scandalul asta? cate torte putaeu fi bagate in fulare? sa fim seriosi...
    - CAND DRACU O SA AVEM SI UN MECI DINAMO-STAEUA FARA SCANDAL!?!?!?!?!?! m-am cam saturat de asta. daca nu avem fotbal, trebuie sa avem circ... ce frumos...

    PS: categoric, daca e adevarat, ce au facut jucatorii este o mare tampenie, dar parerea mea e ca ar trebui sa faca mare tambalau DUPA ce au dovezi clare, nu: "am vazut noi si o sa cautam pe casete". Intai cauti pe casete si apoi deschizi gura!
    • -1 (1 vot)    
      se dovedeste simplu (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:34)

      ovi [anonim] i-a raspuns lui me

      care sunt fulare goale aruncate si care sunt cu torte din imaginile video + putina fizica, nu multa dar elementara.
      • +1 (1 vot)    
        dar trebuie furnizat ca proba legala (Marţi, 26 aprilie 2011, 16:08)

        vlad_christian [anonim] i-a raspuns lui ovi

        daca ar fi dupa bun-simt fizica si logica elementara, cei mai multi conducatori de cluburi ar trebui sa faca parnaie demult. Dar legea spune ca trebuie sa existe dovada. Si dovada este certificata de un expert in fizica, care face o analiza pe proceduri criminalistice. Expertul e si el certificat de M.Just ... Camera video trebuie omologata pentru filmari in acest scop si inregistrata. Experti n-avem, proceduri criminalistice pentru fulare nu sunt :)) camera e contestabila lejereanu ... Corectitudinea legii care ne apara de abuzuri, este compensata de ticalosia sistemului si de lipsurile logistice si procedurale care te lasa sa faci orice mizerie si sa scapi cu contestatii.
      • +1 (1 vot)    
        trebuie... (Marţi, 26 aprilie 2011, 17:02)

        me [anonim] i-a raspuns lui ovi

        sa dovedesti si ca stia de asta... poti sa faci ceva fara sa stii... bine, cel putin teoretic
    • -1 (1 vot)    
      Ai luat bastoane de la jandarmi? (Marţi, 26 aprilie 2011, 12:01)

      GT2 [utilizator] i-a raspuns lui me

      Ai primit ce meritai. Simplul motiv ca te aflai langa un huligan te face sa fi unul de-al lor. La violenta se raspunde cu "violenta controlata". Adica numai ca nu te omoara in rest pot sa iti ruap ce vor.

      Mi se pare foarte corect ce fac.
      • +1 (1 vot)    
        nu... (Marţi, 26 aprilie 2011, 17:08)

        me [anonim] i-a raspuns lui GT2

        spre tristetea ta, nu am primit bataie de la jandarmi, numai imbrancituri pentru ca mergeam prea incet (crede-ma NU mergeam incet)... evident bravii jandarmi au asteptat sa fie numai un mic grup de suporteri... asta a fost acu multi ani oricum, acu nu mai calc pe stadioane

        1 - faptul ca stai langa un huligan nu te face huligan
        2 - jandarmii trebuie sa intervina cum spune legea... si credem-a daca intervin asa sangele nu prea are ce cauta (aici ma refer la alte cazuri)

        jandarmii de multe ori fac exces de zel exact pentru ca sunt oameni ca tine carora le place sa-i bata pe "huligani"
        la violenta nu se raspunde neaaparat cu violenta. uitete la cum intervin nemtii sau englezii pe stadioane, si mai vorbim. tu ca jandarm trebuie sa mentii ordinea si sa elimini pericolele (arestezi pe cine trebuie) cu cat mai putina forta!

        bine ca la puscariasi trebuie sa intervii exact ca la carte ca altfel fac reclamatie si platesti de te usuci... la aia care sunt in libertate e mai greu... acolo nu se supara nimeni daca mai scapa un pumn, un picior ceva... tare frumos... o sa ajungem sa ne luptam pentru drepturi egale cu puscariasii

        in caz ca va intrebati, pentru ca mai mult ca sigur o sa spuna cineva, nu mai merg pe stadion si nu am avut niciodata probleme cu politia
  • -2 (6 voturi)    
    mentalitate de romania (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:14)

    mihai [anonim]

    evident cine a facut asta trebuie sanctionat
    sa fi insa reprezentant al legii , purtator de cuvant si sa afirmi ca tpti cei care au aruncat fulare vor fi sanctionati e o idiotenie, asta daca nu s- introdus infractiunea aruncarii de fulare. Daca domnul politisst ar avea si cunostinte juridice nu doar dorinta de a arata cit de hotarit este r stii ca trebuie sa poata proba in instanta ca in respectivele fulare erau mterial interzise, si ca jucatorii respectivi stiau asta. altfel e floare l ureche pentru avocati sa ii scoata basma curata. ne mai miram ca se tot fac arestari spectaculoase urmate de eliberari rapide daca se acorda importanta spectcolului nu adunarii de probe. intradevar, poate sa se refere stfel la jucatorul filmat ca a aruncat acel fular recuperat de jandarmi cu fumigene. sta daca pote fi inlaturata suspiciunea introducerii ultrerioare a materialelor interyise. nu iau apararea nimnui, as dori insa ceva mai mult profesionalism.
  • +1 (1 vot)    
    Cine se amesteca in taratze, il mananca porcii ! (Marţi, 26 aprilie 2011, 11:23)

    Mitica (Palarierul) [anonim]

    Bunica mea amintea adesea un proverb destul de raspandit in Muntenia:

    "Cine se amesteca in taratze, il mananca porcii !"

    Chiar daca fraza de mai sus nu respecta intru-totul normele gramaticale recomandate de Academia Romana, ea spune mult despre academicieni, fotbalisti si politicieni.

    Deci ce rost are sa platiti biletele la niste meciuri de fotbal aranjate de indivizi de teapa lui Becali, Dragomir scl. ?

    Ce rost are sa discutam despre fotbalisti care s-au evidentiat prin batai, furturi de masini, si mai nou incalcarii ale unor norme elementare de siguranta publica ?

    Rog moderatorii sa ne scuteasca de astfel de "stiri".

    "Patria si Dreptul Meu!"

    .
  • 0 (2 voturi)    
    Mai lipseste Lovin... (Marţi, 26 aprilie 2011, 12:10)

    George [anonim]

    ... care sa arate un fular arbitrului si apoi, cu un gest larg, inaintea acestuia, sa decreteze el ca meciul sa fie castigat la "masa verde" de stelisti...
  • 0 (2 voturi)    
    Praf in ochi... (Marţi, 26 aprilie 2011, 12:34)

    tic [anonim]

    Daca o sa-i judece judecatoarea Costiniu sau Dinu, vor fi declarati nevinovati in secunda doi.
    Pai astea au fost in stare sa elibereze un chinez care a transat si a fiert trupurile unor conationali, sau l-au eliberat pe Vantu pe motiv ca faptele de care era acuzat sunt "greu de crezut". Va dati seama cat de usor le va fi sa "nu creada" ca jucatorii le-au dat petarde ascunse in fulare suporterilor?
    Justitie de Romania, fotbal de Romania, adica circ in toata regula!
  • +2 (4 voturi)    
    dinamo (Marţi, 26 aprilie 2011, 13:28)

    ibrail [utilizator]

    Sunt dinamovist din 1961 cand parintii au cumparat un televizor "Rubin 102".Am "prins" vremuri cand stadionul " 23 August "se uml\plea la astfel de meci ,iar galeriile nu erau astfel separate cum sunt azi. Si totusi nu se intamplau astfel de acte de huliganism. Dar ca insusi jucatorii sa fie partasi la asa ceva ,nu mi-am imaginat !De aceea jandarmeria si ,apoi ,justitia trebuie sa fie necrutatoare ,indiferent de ce fotbalisti este vorba.Sa fie un exemplu pentru toti .Huliganii care au aruncat in fulare petarde, la ceilalti huligani din tribune, s-au gandit ca un copil putea fi ranit ?