Liga 1

Steaua - Dinamo 0-1/ Victorie de 1,67 metri

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 25 aprilie 2011, 18:37 Sport | Fotbal

Torje, decisiv in Ghencea
Foto: AGERPRES
Dinamo a castigat derbiul cu Steaua din Ghencea (1-0) gratie unui gol marcat cu capul de Gabriel Torje, unul dintre cei mai scunzi jucatori de pe teren (1,67 metri). Apararea gazdelor a gafat inexplicabil (62'), iar eroarea le-a fost fatala elevilor lui Sorin Cartu. Ros-albastrii au controlat primele 45 de minute (au ratat ocazii importante), dar au pierdut din viteza si consistenta in a doua repriza. Onofras putea salva remiza (87'), dar executia din patru metri a atacantului nu a gasit spatiul portii.

Dupa ce a pierdut ultimele dispute cu Dinamo, Steaua isi dorea sa puna capat seriei negre. Dupa cum a inceput meciul din Ghencea, erau toate premisele ca acest lucru sa se intample. Ros-albastrii au dominat primele 45 de minute, Moti (6' a fost aproape de autogol dupa ce a trimis in transversala), Bilasco (9'), Cristi Tanase (36') si Surdu (41') ratand ocazii mari.

Lucrurile s-au schimbat insa inexplicabil (dupa cum aprecia si Sorin Cartu) in a doua repriza, una in care Steaua nu a mai ajuns cu aceeasi usurinta la poarta lui Balgradean (unul dintre evidentiatii oaspetilor). Lovitura de teatru a fost consemnata in minutul 62, atunci cand Gabriel Torje (1,67 - unul dintre cei mai scunzi jucatori de pe teren) a marcat cu capul, din apropiere. Apararea lui Cartu a gafat impardonabil, iar eroarea a fost suficienta pentru ca punctele sa se duca in Stefan cel Mare.

Steaua ar fi putut salva remiza in minutul 87, dar Onofras nu a nimerit poarta din doar patru metri. Dinamo s-a impus in Ghencea la limita, iar ros-albastrii nu au putut trece nici de aceasta data peste "complexul alb-rosu".

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Geraldo, Latovlevic - Nicolita, Brandan, Marinescu (Onofras 70'), Tanase - Surdu (Radut 78'), Bilasco (Maicon 55'). Antrenor: Sorin Cartu.

Dinamo: Balgradean - Barboianu, Grigore, Moti, Bordeanu - Torje (Bakaj 83'), Kone, Catalin Munteanu (Margaritescu 76'), Alexe - Danciulescu, Liviu Ganea (Tucudean 70'). Antrenor: Ioan Andone.


Arbitri: Marius Avram (Bucuresti), Sebastian Gheorghe (Suceava) si Miklos Nagy (Cluj).


Citeste mai multe despre   























31048 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    derby (Luni, 25 aprilie 2011, 19:42)

    calu [anonim]

    da-l dracului pe tanase ca veti pierde!
  • -2 (2 voturi)    
    on line pleeeeease (Luni, 25 aprilie 2011, 20:22)

    kostel [utilizator]

    unde pot vede meciul on-line please?
  • -3 (5 voturi)    
    pentru @kostel (Luni, 25 aprilie 2011, 20:27)

    victor L [anonim]

    @ kostel,
    incearca aici:
    http://www.iapremiu.com/
    • -4 (4 voturi)    
      pt VICTOR (Luni, 25 aprilie 2011, 21:18)

      Eugen [anonim] i-a raspuns lui victor L

      Mersii fff mult pt informatie in sfarsit pot vedea si eu meciul.
  • +10 (12 voturi)    
    sa fie sanatosi... (Luni, 25 aprilie 2011, 20:34)

    me [anonim]

    ca dinamovist este evident cine as vrea sa castige, dar la ce miuta se joaca in romania.... nici nu ma uit la meci...
    la ce se intampla la steaua si dinamo (mai ales din cauza conducerii) nu merita aceasta onoare...
  • -2 (2 voturi)    
    link aici - ms victor L (Luni, 25 aprilie 2011, 20:38)

    kostel [utilizator]

    http://www.lshunter.tv/index.php?option=com_lsh&view=lsh&event_id=46737&tv_id=412&tid=6194&channel=0&tmpl=component&layout=popup&Itemid=0
  • +9 (13 voturi)    
    Steaua vs. Dinamo = VAX (Luni, 25 aprilie 2011, 20:46)

    DeToataJena [anonim]

    Poate avem norocul si se termina egal... ca sa nu aibe nimeni nimic de gastigat... Poate in ritmul asta scapam de fotbaliatorii lu' peste de pe la toate ecipele de club din RO... o sa ajungem sa avem niste echipe de imprumutati sau cumparati pe bani putini de prin afara, care se lupta prin Europa sa nu iasa chiar din primul tur al tuturor competitiilor ... si cam atat... Si mass-media noastra meseriasa incearca sa mai vanda si ea ceva prin titluri de genul "marele derby" sau "meciul care va decide campioana" si alte vax-uri de astea... un mare rahat si cam atat... vedea-va-s in B pe toti !
  • -2 (2 voturi)    
    link + mod (Luni, 25 aprilie 2011, 21:10)

    v [anonim]

    http://www.digitvonline.net/load/sport/digi_sport_online/7-1-0-20 ; dupa ce instalati tot ce va cere puteti pune pe pauza si dechide streame -ingul : http://127.0.0.1:8902/stream din VLC - scapati de intreruperi si altele;
  • -3 (3 voturi)    
    ptr kostel (Luni, 25 aprilie 2011, 21:21)

    johndell [anonim]

    1tvonline - se vad o multime de canale
  • -3 (3 voturi)    
    steaua-dinamo (Luni, 25 aprilie 2011, 21:24)

    asigurare rca [anonim]

    nu merge, rahati astia cu digiul lor

    <a href="http://www.citysmart.ro" title="RCA ieftin"><strong>RCA ieftina</strong></a>
  • -2 (4 voturi)    
    Link (Luni, 25 aprilie 2011, 21:28)

    LeBronJamesMVP [utilizator]

    http://ligasport.eu/ch4.htm bucurati*va de fotbal atat cat este el...:) si hai Steaua!:)
  • +4 (14 voturi)    
    HAI DINAMO! (Luni, 25 aprilie 2011, 21:29)

    vlahul [utilizator]

    asa lesinati cu sunt..
    :-)
  • 0 (0 voturi)    
    meciul live (Luni, 25 aprilie 2011, 21:45)

    anonim [anonim]

    http://www.on-line-live.com este meciul live hd
  • +3 (5 voturi)    
    0-1? (Luni, 25 aprilie 2011, 21:58)

    Nistertoller [utilizator]

    Oare Gigi a venit la stadion cu maibahu'? :D
  • -3 (7 voturi)    
    F BINE (Luni, 25 aprilie 2011, 22:27)

    catarinder2010 [utilizator]

    OILE BECALIENE SI-AU LUAT-O PE LANA. MA BUCUR ENORM CA DINAMO A CASTIGAT. AR FI TREBUIT SA LE DEA CHIAR 3-4 GOLURI DROGATILOR DE STELISTI.
  • +4 (12 voturi)    
    cica steaua-dinamo mai naste pasiuni....buna gluma (Luni, 25 aprilie 2011, 22:27)

    zambara [anonim]

    <<<...Indiferent de pozitia din clasament, Steaua - Dinamo este partida care naste cele mai multe pasiuni din campionatul intern..>>>

    Nu mai spuneti !!! O fi nascand pasiuni prin Bucuresti si prin imprejurimi. Ca in rest nu prea vad pe unde. Poate ceva interes a mai iscat Steaua cand facea performanta in Europa. Dar asta a fost in pleistocen. In rest pasiunile pentru steaua si dinamo se mai observa prin halucinatiile unora.
    Sa te crezi inca buricul pamantului cand tu esti de mult in anonimat (ca performante sportive ma refer) e de-a dreptul hilar.
    • +3 (5 voturi)    
      ok, poate n-ai citit bine (Marţi, 26 aprilie 2011, 0:54)

      ws [anonim] i-a raspuns lui zambara

      asa ca recitim:

      "partida care naste cele mai multe pasiuni din campionatul intern"

      ce e fals in afirmatia de mai sus? nu e vorba de competitiile internationale, e doar meciul INTERN celmai urmarit.

      nu crezi? uita-te la audiente, uita-te la fituicile de sport cat spatiu ocupa cu pseudo-meciul asta. si nu, nu o fac pentru ca sunt dinamovisti sau stelisti. o fac pentru profit.

      asa ca fie vii cu un contraexemplu (sustii ca bragadiru-rapid e mai pasional decat s-d de ex), fie iti tii respiratia si data viitoare te abtii de la comentarii.

      regards,
      ws
  • +7 (13 voturi)    
    acum sper ca e evident (Luni, 25 aprilie 2011, 22:33)

    ws [anonim]

    ca doar in urma blaturilor si a arbitrilor de casa a ajuns steaua sa se zbata sa prinda primele locuri.

    blaturile cu sportul si cu urziceni (poate cele mai slabe echipe din campionat) nu au fost intamplatoare. stia patronul ce stia, ca nu sunt in stare sa castige niciun meci cinstit.

    jocul atroce le permitea o salvare in extremis de la retrogradare intr-un campionat corect.

    dar asta-i viata, astia suntem, 40% dintre romani tin cu becali. si mai sunt unii care sustin ca becali a introdus corectitudinea in fotbalul nostru.

    regards,
    ws
  • +10 (10 voturi)    
    derby (Luni, 25 aprilie 2011, 22:38)

    nasol [anonim]

    inspirat banner adus de suporteri:"Mi-e dor de Steaua"
  • +1 (5 voturi)    
    Torje (Luni, 25 aprilie 2011, 22:48)

    SKB [anonim]

    Il vrei la Steaua?
  • -7 (9 voturi)    
    0-1=3-0 (Luni, 25 aprilie 2011, 23:18)

    Cris07 [utilizator]

    Sunt 99% convins ca Steaua va lua cele 3 puncte la masa verde. E pacat, fotbalul sufera si dinamovistii s-au batut singuri!

    Sa vedeti acum scandal mioritic legat de petarde!
  • +4 (6 voturi)    
    dap (Luni, 25 aprilie 2011, 23:47)

    Clujeanul [anonim]

    Coana Mitza nu poate fi barbat si vrea 3 puncte la masa verde, ca penibilul sa fie si mai mare in tabara stelistilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Derby de Romania (Marţi, 26 aprilie 2011, 7:30)

    roberto [anonim]

    Dinamo nu a tras nici un sut pe poarta in prima repriza. Steaua a avut vreo trei, din care una bara din greseala a lui Moti. Greselile nefortate au fost cu zecile de ambele parti. Jucatorii celor doua echipe nu stiu sa faca o preluare, nu stiu sa alerge zece metri cu mingea la picior, nu stiu sa paseze, centreze sau sa loveasca mingea spre poarta.

    Meciurile sunt tacticizate, eufemism pentru bambilici - suntem atat de slabi incat invartim mingea haotic prin teren si ii spunem blocarea adversarului.

    Antrenorii sunt fini psihologi si tacticieni, agitandu-se si injurand la orice fault (real sau inchipuit) neacordat si implorand providenta pentru un gol.

    Galeriile - un grup de refulati, care isi exteriorizeaza nerealizarile, trauma si deceptiile prin acte de bravura pe stadioane - urlat la bustul gol cu fata acoperita si ochelari de soare, incendierea unor scaune, etc.

    De Ggi si cei de teapa lui ce sa mai spun,. Gigi este insotitor de Lutu la Athos si conducatorul caravanei magarilor.

    Dar este derby de Romania, imagine vie a situatiei echipei nationale si a nebuniei de la Liga si Federatie.
  • +3 (3 voturi)    
    Mafia caselor de pariuri (Marţi, 26 aprilie 2011, 12:00)

    Andy Latimer [utilizator]

    Stabileste scorul final...Pana acum 2,3 ani, mafiotii mai lasau cateva derby-uri din Europa "libere", acum NICI un meci nu e lasat "la voia intamplarii" : cu 5 minute inainte de ora inceperii meciurilor, serverele caselor au procentele exacte de pariere pe ORICE meci ; in cazul de fata 80%-85% s-a pariat 1 si 1x ! Cam tot asa la CFR-Vaslui x si x2, egalurile Timisoarei de acasa sau infrangerea Realului cu Sporting Gijon.. Zi Motanule, s-a jucat "pe bune" ,in teren, meciul Newcastle-Arsenal 4-4(0-4 la pauza) ,cum dadea arbitrul 2 penalty-uri inventate pt.gazde si Fabregas se grabea sa dea pase la adversar, sa egaleze "cotzofenele" odata ? Fotbalul NU SE MAI JOACA IN TEREN !!!