Otelul Galati a ratat sansa de a se distanta la trei puncte de principala sa urmaritoare din Liga 1, insa punctul obtinut din confruntarea cu Gloria Bistrita, din cea de-a XXVIII-a etapa a campionatului intern, scor 0-0, este suficient pentru a readuce echipa lui Dorinel Munteanu pe primul loc in ierarhie.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Galatenii nu au putut profita de pasul gresit facut sambata de FC Timisoara cu Targu Mures si au obtinut doar un punct din deplasarea de la Bistrita. Silviu Ilie a ratat cea mai mare ocazie a galatenilor din prima repriza dupa doar cinci minute de joc, portarul Albut avand insa o interventie salvatoare. Raspunsul gazdelor a venit in minutul 20, dupa o greseala a lui Segiu Costin. Cavalli a sutat insa putin pe langa poarta si prima repriza sa incheiat la egalitate.

In repriza secunda, Pena a ratat o ocazie uriasa in minutul 66, sutul sau trecand putin pe langa poarta. Bistritenii au cerut penalty cu 12 minute inainte de final, la o cadere in careu a lui Bajenaru, insa Aexandru Tudor nu a acordat nimic, partida incheiandu-se in cele din urma la egalitate, scor 0-0.

Echipe de start:

Bistrita: Albut, Velcovici, Szukala, Nastase, Achim, Tudose, Keita (Saceanu '88), Anton, Bajenaru, Cafasso (Iordache '67), Cavalli (Balba '79)

Otelul: Grahovac, Ripa, Perenja, Sg. Costin, Salageanu, Ibeh (Filip '75), Antal, Giurgiu, Neagu, S. Ilie (Iorga '59), Pena (Punosevac '82)