Internazionale Milano a revenit in zece oameni de la 0-1 si a invins pe Lazio Roma cu scorul de 2-1, in cea de-a XXXIV-a etapa din Serie A, urcand pana pe locul al doilea in clasament. Napoli a plecat fara niciun punct de la Palermo (1-2), in timp ce Roma s-a impus cu 1-0 in fata celor de la Chievo. Cu Mutu titular, Fiorentina a castigat la Cagliari cu 2-1.

Sneijder si Eto'o aduc victoria InteruluiFoto: Reuters

Inter Milano a ramas in inferioritate numerica din minutul 22 al meciului cu Lazio. Zarate a incercat sa-l dribleze pe Julio Cesar dar a cazut in careu, iar arbitrul l-a eliminat pe portarul lui Inter. Acelasi Zarate a transformat lovitura de la 11 metri si Lazio conducea cu 1-0 dupa 24 minute de joc.

Fortat de eliminare, Leonardo l-a scos de pe teren pe Milito, introducandu-l pe Castelazzi. Inter s-a aruncat in atac, iar cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, Eto'o a fost faultat la marginea careului. Olandezul Wesley Sneijder a executat perfect lovitura libera, a egalat la 1 si s-a indreptat catre banca de rezerva, imbratisandu-l pe Cristi Chivu (fundasul roman nu a fost folosit in acest meci).

Camerunezul Eto'o a adus victoria Interului in minutul 53, dupa ce l-a driblat pe uruguayanul Muslera. Lazio a incheiat si ea meciul cu un om mai putin, Mauri fiind eliminat in minutul 66.

Bari a pierdut sambata in fata Sampdoriei, fiind prima echipa retrogradata matematic in liga a doua italiana.