Jose Mourinho: Prefer sa fiu antrenor de trofee si nu de fotbal. Sunt mandru de mine

de A.I.     HotNews.ro
Joi, 21 aprilie 2011, 10:39 Sport | Fotbal

Jose Mourinho
Foto: Reuters
Jose Mourinho a cucerit primul sau trofeu de la instalarea pe banca tehnica a Realului, galacticii castigand Cupa Spaniei dupa o finala cu rivala FC Barcelona (1-0). Numit cu cateva zile in urma "antrenor de trofee", tehnicianul lusitan a ripostat dupa finala de pe Mestalla. "Prefer sa fiu antrenor de trofee si nu de fotbal".

"A fost un meci frumos, cu multe ocazii. Am dominat prima repriza, iar ei pe a doua. Pepe si Casillas au fost intr-o zi mare, au aratat asta pe teren. Sa castig trofee va fi mereu bine. Acum cateva zile, am fost numit antrenor de trofee si nu de fotbal. Multumesc, imi place sa cuceresc trofee. Sunt mandru de jucatorii mei, de suporteri si de mine. Am castigat Cupa in patru tari diferite: Portugalia, Anglia, Italia si Spania. Dar acest lucru nu are nimic in comun cu dubla de foc care va urma in Champions League - Jose Mourinho, antrenor Real Madrid".

"Real Madrid a facut o prima repriza foarte buna. Fiecare are dreptul sa joace cum vrea si trebuie sa felicitam Real Madrid. Noi vom analiza aceasta infrangere si vom continua sa muncim. Nu vreau sa spun mai multe, deoarece dupa o infrangere se poate interpreta ca incerc sa ma scuz. Benzema nu a jucat, au schimbat cativa jucatori. Punctul forte al lui Mourinho este capacitatea sa de a folosi module diferite. Echipa sa a crescut foarte mult fata de prima parte a sezonului" - Josep Guardiola, antrenor FC Barcelona.

Real Madrid a castigat Cupa Spaniei dupa ce a trecut cu 1-0 de FC Barcelona. Unicul gol a fost marcat de Cristiano Ronaldo, in minutul 102. Aceasta a fost a 18-a Cupa a Regelui cucerita de-a lungul timpului de catre formatia de pe Santiago Bernabeu.


Citeste mai multe despre   























3747 vizualizari

  • -1 (19 voturi)    
    La cat mai multe, Mourihno! (Joi, 21 aprilie 2011, 10:53)

    sg [anonim]

    Esti The Special One!
    Toti cei care te admira sunt mandri de tine!
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Joi, 21 aprilie 2011, 11:35)

    anca [anonim]

    era chiar culmea sa plece cu mana in fund din spania .... VISCA BARCA !!!!
  • -2 (10 voturi)    
    cassillas (Joi, 21 aprilie 2011, 11:36)

    andrei1245 [utilizator]

    casillas a cistigat trofeul.

    in a doua repriza real madris ziceai ca e steaua contra real madrid. erau depasiti de forta si viteza barcelonei.

    daca nu scotea casillas cu virfu manusii nu mai era marele mourinho era un antrenor de fundasi fricosi.

    nu stiu ce a facut inainte dar daca nu poti sa joci fotbal joaca alt sport.
    • 0 (10 voturi)    
      Corect (Joi, 21 aprilie 2011, 11:52)

      aurel [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      Real a jucat cu ura si rautate. Atata poate Mourinho cand nu mai are solutii sportive.
    • -2 (4 voturi)    
      chiar nu inteleg... (Joi, 21 aprilie 2011, 12:23)

      me [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      d c ti-a dat lumea minusuri...
    • -1 (3 voturi)    
      inainte..? (Joi, 21 aprilie 2011, 14:08)

      papaprescu2 [anonim] i-a raspuns lui andrei1245

      a mancat ..*%$#@$^%*...
      si uite ce noroc i-a adus!
      • 0 (2 voturi)    
        tipic... (Joi, 21 aprilie 2011, 15:46)

        me [anonim] i-a raspuns lui papaprescu2

        orice face un om mai ales daca e un lucru care nu ne convine: a mancar rahat...
        hai sa fim seriosi. norocu si-l face omul!
  • +1 (5 voturi)    
    corect (Joi, 21 aprilie 2011, 11:45)

    mda [anonim]

    frumos .si tare declaratia.
  • +1 (3 voturi)    
    e mandru de el... (Joi, 21 aprilie 2011, 12:22)

    me [anonim]

    si faarte modest de asemenea!
  • 0 (8 voturi)    
    Mas que un club! (Joi, 21 aprilie 2011, 12:37)

    Emil [anonim]

    Prefer oricand o Barcelona care JOACA fotbal unui Real care s-a specializat in autobaze cu 11 fundasi, care joaca la ciupeala!
    Visca el Barca!
    • +1 (5 voturi)    
      Fascinant (Joi, 21 aprilie 2011, 15:00)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Emil

      Imi plac orbii care o tin numai in clisee. Tu esti nebun emile? Tu ai vazut macar meciul? Ce autobaza ai vazut tu?
      Eu am vazut o multime de ocazii ale lui Real, oare alea veneau din autobaza?
      Sa iti reamintesc bara care a salvat barcelona?
      Preluarile aiurea ale lui Ronaldo, cand avea poarta in fata?
      Ocaziile din prelungiri? Barcelona a avut 30 de minute in repriza a doua in care a dominat, dar cate ocazii serioase au avut? (Cele in care erau in ofsaid nu se pot trece la ocazii...)
      • +1 (3 voturi)    
        cateva precizari: (Joi, 21 aprilie 2011, 16:48)

        Emil [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

        1. Autobaza a facut presing exceptional in prima repriza, iar din recuperari au rezultat ocaziile Realului (preluarile nereusite de CR nu se pot trece la ocazii, nu?).
        2. Dupa ce Mourinho, psiholog fin, s-a plans de eliminari, arbitrul a avut grija sa lase nesanctionat jocul dur a lui Arbeloa, Pepe si XabiA. Asa ca a luat Messi galben inaintea lor.
        3. In repriza a doua, Barca parca juca cu Almeria nu cu Real. Presingul s-a subtiat, AUTOBAZA a intrat in garaj, au venit si ocaziile, a venit si golul (pacat de off-side, la mm).
        4. Frumos golul Realului din prelungiri. Dupa gol: accidentari, schimbari, recuperari, ocazii si in final, fiesta (toate la Real).
        In concluzie, am vazut meciul.
        PS. Mai vin 2 meciuri. Abia astept!
        • +1 (1 vot)    
          alte cateva precizari (Joi, 21 aprilie 2011, 22:22)

          leonardo32 [anonim] i-a raspuns lui Emil

          1. Daca presingul e facut la 30-40 de metri de poarta Barcelonei, nu cred ca vorbim de autobaza.
          2. Dupa ce psihologul s-a plans la arbitrii sa il lase sa joace cu Barca in 11 oameni, Dani Alves a "rupt" tot ce a prins in zona balonului si culmea, nu a patit nimic...
          3. Inexplicabil si pentru mine de ce nu au mai facut presing. Banuiesc, pentru a avea si Barca ocazii...Si off-side e greseala de jucator nu vina arbitrului.
          4. Daca avea Barca 1-0, tineau mingea la picior si sareau in cap daca ataca cineva balonul...Eternul tiki-taka...
          P.S. A fost un meci echilibrat, deschis oricarui rezultat, tratat serios de ambele echipe (probabil cele mai bune din Europa), la finalul caruia a castigat echipa mai motivata (mai matura). Hai sa privim spectacolul si sa lasam speculatiile ieftine pe seama comentatorilor.
  • +1 (7 voturi)    
    Barca vs Mou (Joi, 21 aprilie 2011, 12:37)

    SKB [anonim]

    Cea mai frumoasa si letala echipa din istoria moderna a fotbalului a fost ingenunchiata de Special One, atunci cand s-a jucat cu trofeu pe masa. Madrilenii au avut noroc, au jucat urat si dur, dar golul nu l-au dat din penalty.

    Imi place ce joaca Barcelona, dar trebuie sa admit ca Mourinho e chiar fenomenal. La varsta lui sa ai trofee din Spania, Anglia, Italia si Portugalia, CL, EL, etc...Ramane sa mai bifeze Germania si Franta si nu cred ca-l va putea egala vreodata un antrenor.
    • -1 (5 voturi)    
      CUPA ? (Joi, 21 aprilie 2011, 13:17)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui SKB

      ca sa fac o paralela, pastrand proportiile desigur, si Gloria Bistrita a castigat cupa romaniei ! asta numesti tu trofeu ? simpatizantii realului se bucura atat de mult pt un trofeu nesemnificativ doar pt ca in ultimii 5 ani realul a fost umilita de barcelona si au reusit, in sfarsit, sa castige un meci ! un meci, atat ! si ala chinuit, cu forcepsul, in 120 de minute...
      • +2 (4 voturi)    
        Clar (Joi, 21 aprilie 2011, 15:03)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui geo12

        Pai daca e un trofeu neimportant, de ce erau zeci de mii de suporteri ai barcelonei la meci?
        Oare de ce erau asa abatuti jucatorii la final?
        Daca tot era ca o miuta amicala, de ce nu erau mai veseli?
        Voi chiar nu aveti pic de respect pentru adversari atunci cand sunt mai buni decat voi?
        Gigele, desconsiderandu-ti adversarul, te desconsideri pe tine. Daca cel cu care esti in competitie e chiar atat de slab, inseamna ca nici tu nu faci mare branza, ca doar ai batut pe unul slab.
        • 0 (2 voturi)    
          pt ca (Joi, 21 aprilie 2011, 15:38)

          geo12 [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          era un meci Barca -Real si atat...
      • +1 (1 vot)    
        colea (Vineri, 22 aprilie 2011, 14:00)

        Stefan [anonim] i-a raspuns lui geo12

        ultimii 2 ani .. şi nu 5 ... daca sa luam la general el clasicurile .. real are mai multe cistiguri ...
  • 0 (6 voturi)    
    despre fotbal (Joi, 21 aprilie 2011, 12:38)

    geo12 [utilizator]

    realul a devenit aseara o echipa de "macelari"... lovituri la glezne, la genunchi, placaje ca la rugby etc : asa se distruge fotbalul spectacol ! oricum cel mai important trofeu ramane CL... cupa este egala cu zero daca nu e insotita de un Campionat sau CL...
    daca Puyol si Abidal erau apti, realul nu avea nici o sansa!
  • +4 (4 voturi)    
    n-a fost la Steaua :P (Joi, 21 aprilie 2011, 13:40)

    Bogdan [anonim]

    Sa vina la Steaua si sa castige campionatul si atunci va fi antrenorul mileniului !!:P
    P.S.
    Daca-i transmite Gigi niste indicatii "pretioase" din loja in timpul meciului se lasa The Special One de antrenorat! :D
  • -2 (2 voturi)    
    Real (Joi, 21 aprilie 2011, 15:47)

    rochiri [utilizator]

    Cum a spus si Mou... conteaza trofeul ... nu jocul... pentru el.
    Atata stie .... atatea poate.
    A facut din Real o echipa italiana asa a facut si Capello si a plecat dupa ce a castigat CL.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Joi, 21 aprilie 2011, 22:32)

    anca [anonim]

    orice meci dintre cele doua este un meci al orgoliilor . poate cupa in sine nu conteaza dar o victorie impotriva rivalului de moarte este de nepretuit. realul este infometat dupa performanta si cupe si titluri si ii inteleg avand in vedere banii pe care i-au cheltuit in ultimii ani si nu au obtinut nimic, dar absolut nimic in timp ce barcelona a triumfat. la nivelul acela fotbalul este din pacate, inainte de orice , o afacere care-si asteapta profitul. rm nu mai poate astepta si pentru asta e dispus sa cheltuie oricat. de aia au cumparat tot ce era mai scump si lau adus pe cel care le "garanteaza" cel putin un titlu, mou. problema este ca mou va pleca ptr ca asa e mou , are obiective pe termen scurt si face ce trebuie sa faca sa si le atinga. este o hiena. valoarea insa este un rezultat pe termen lung care are nevoie de reconfirmare care din pacate la rm nu se va intampla din cauza ca nu cumperi in fiecare zi tricouri.....