Barcelona - Real Madrid 0-1/ "Cupa Spaniei" merge la Madrid

de A. S.     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2011, 22:25 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Real vs Barca (Copa del Rey)
Jose Mourinho a castigat primul trofeu ca antrenor la Madrid: miercuri seara, Real a cucerit Cupa Spaniei, dupa o finala cu marea rivala Barcelona - madrilenii s-au impus in prelungiri, prin golul lui Cristiano Ronaldo (minutul 103).

Victoria a imprumutat din miracolul ce insoteste in mod obisnuit performantele lui Mourinho - R
eal Madrid a suferit enorm in repriza secunda, cand a trebuit sa suporte o dominare pronuntata a catalanilor. In mod straniu, Barcelona a disparut complet in prelungiri!

Probabil, Mourinho a folosit mai bine minutele de pauza, iar echipa sa a reactionat - Cristiano Ronaldo a ratat o sansa buna in minutul 97, anticipand golul din minutul 103: reluare cu capul, din centrul careului, dupa o centrare perfecta a lui Angel di Maria.

De la 0-5 in toamna, in campionat, la acest 1-0 din finala Copei del Rey, jocul lui Real s-a imbunatatit considerabil. Din pacate pentru Barcelona, progresul madrilen incepe sa se faca simtit spre finalul unei stagiuni complicate: miercuri, Real a castigat un trofeu, iar saptamana viitoare, cele doua echipe se reintalnesc, pentru mansa-tur din semifinala Champions League...
























13975 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    ON-LINE-LIVE.COM (Miercuri, 20 aprilie 2011, 23:44)

    Meciul Live [anonim]

    merita vazut !
  • +5 (13 voturi)    
    hmm (Miercuri, 20 aprilie 2011, 23:58)

    ampersand [utilizator]

    "61 Villa, blocat de Carvalho, si Messi - sut in zid de la 30 de metri: inca doua ocazii pentru Barcelona."

    Cum vine asta, "ocazii"?!? N-am ştiut că blocajele şi şuturile-n zid de la 30 metri intră la categoria "ocazii" :D
  • +1 (11 voturi)    
    a fost meciul 13, asta sa fi fost de vina? (Joi, 21 aprilie 2011, 1:57)

    cititor [anonim]

    11 meciuri consecutive Baca a casigat cu Real la 0, in meciul 12, de sambata, a facut 1-1iar acum a pierdut cu 0-1(a fost meciu 13 si a mai dat si regele cupa ca la meciul cu Steaua (de acum...ha, ha , ce de ani))
    De la 0-5 in toamna, in campionat, la acest 1-0 din finala Copei del Rey, jocul lui Real s-a imbunatatit considerabil. Din pacate pentru frumusetea fotbalului care se practica in acest moment in Spania, Mourinho a reusit sa transmita echipei toate frustrarile lui si astfel Real Madrid a devenit o echipa crispata si cam "cotonogara".
    Cine a vazut festivitate de premiere a putut sa vada o bucuria exagerata a madilenilor de parca ar fi castigat camionatul mondial. Ce mult si-au dorit aceasta victorie.
    • +3 (7 voturi)    
      Aiurezi (Joi, 21 aprilie 2011, 8:43)

      msrp [anonim] i-a raspuns lui cititor

      @cititor: aiurezi cu 11 meciuri consecutive la 0.
      Barcelona ma intreb ce a devenit? O echipa de simulanti, unde chiar si oameni pe care nu ii credeam sa faca asa ceva gen Iniesta sunt pe jos la primul contact.
      Bucurie exagerata a madrilenilor? Cam la fel cum se bucura si catalanii, diferenta e ca Barcelona a dovedit de atatea ori ca nu stie sa piarda....
      • +2 (6 voturi)    
        !? (Joi, 21 aprilie 2011, 10:08)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui msrp

        nu stiu de unde ai dedus tu ca Iniesta ar fi fost alfel candva, cred ca simula inca de la grupelöe de copii. Iar aseara Mascherano a fost penibil, la fel ca Pedro sezonul trecut cu Inter. Barcelona joaca in primul rand teatru, apoi fotbal. Din pacate nici Realul nu e departe. Daca asta e viitorul fotbalului e trist. Foarte trist.
      • 0 (6 voturi)    
        eu cred ca tu vii... (Joi, 21 aprilie 2011, 10:16)

        Yahve 2.0 [utilizator] i-a raspuns lui msrp

        ... dintr-un univers paralel. BAIETE, uite aici:

        -intr-adevar nu au fost 11 si 5 meciuri consecutive in care a castigat barca, cu scoruri gen 2-0, 1-0, 6-2, 5-0.
        -nu stiu la ce te-ai uitat tu, da aseara, ronaldo a simulat ca o tarfa, in timp ce david villa a fost calcat cu mare nesimtire pe picior, si apoi jucatorii realului incercau sa il ridice de parca simula, insa reluarea a fost foarte clara, deci nu stiu de ce vorbesti tu de simulanti.
        -catalanii nu stiu sa piarda?! lol. ia uita-te la ultimile declaratii ale lui murinho cand a pierdut cu 5-0, si uite-te la ce a zis guardiola despre infrangerea de aseara.

        Traiesti pe alta planeta. Barca a avut apararea cam praf si ronaldo trecea cam ca prin branza pt ca puyol e accidentat si abidal e bolnav, asta e singura problema! Stai sa vezi dupa ce se intaresc in aparare si daca se finalizeaza negocierile cu Gareth Bale.
        • 0 (2 voturi)    
          cred ca (Joi, 21 aprilie 2011, 11:17)

          msrp [anonim] i-a raspuns lui Yahve 2.0

          Daca pentru tine 11=5 atunci scuze, avem sistem diferite de comparatie. Sau poate tu intelegi altceva prin "11 meciuri consecutive Baca a casigat cu Real la 0".
          David Villa a fost asa de tare calcat pe picior ca in secunda 2 a sarit la bataie in faza aia.
          M-am uitat cum au dat drumul la apa dupa infrangerea cu Inter, m-am uitat ca dupa fiecare meci ei cauta scuze gen "puyol e accidentat si abidal e bolnav".
    • +4 (6 voturi)    
      !? (Joi, 21 aprilie 2011, 9:02)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      la ce rivalitate este intre cele doua echipe, oricare dintre ele ar fi castigat bucuria era imensa. Nu pentru trofeul in sine ci pentru victorie. Crede-ma, chiar si daca Barcelona ar fi castigat cupa pacii tot la fel s-ar fi bucurat.
    • -4 (10 voturi)    
      asa e. ba mai mult (Joi, 21 aprilie 2011, 9:29)

      le flan volant [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Toate echipele pe care le-a antrenat Mourinho devin incet la fel ca el: meschine, fricoase, agresive, perfide. Ceea ce face antrenorul asta nu e fotbal, nu e un joc, e o chestie pe viata si pe moarte... Fiecare meci pierdut de echipele pe care le antreneaza e o victorie a umanitatii. Aseara umanitatea s-a imputinat.
  • +4 (6 voturi)    
    ..... (Joi, 21 aprilie 2011, 8:53)

    madridista [anonim]

    Where is tiki-taka?:))
  • -1 (5 voturi)    
    Hala Madrid (Joi, 21 aprilie 2011, 8:53)

    Meputo [anonim]

    Plangeti frustratilor!!!!
    Urmeaza champions league, un nou motiv de dezamagire pentru voi!!!!
    • -1 (3 voturi)    
      3 rosii (Joi, 21 aprilie 2011, 10:52)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Meputo

      Mourinho s-a plans ca o domnisoara ca el joaca numai in 10. Drept urmare arbitrul a primit ordin sa nu dea rosu. 3 rosii clare nu a dat:
      - Villa calcat pe picior - rosu direct,
      - Xabi Alonso il tine pe Iniesta parca, din spate, secunde intregi - al 2-lea galben.
      -Faultul lui Pepe intrare cu talpa inainte pe glezna lui Pique - al doilea galben.
      fotbalul lui Mourinho: mingea trece , jucatorul nu, rupeti-le capul! Nu e nici un fotbal. Problema madrilenilor frustrati este ca Pep e un tip modest, chiar si dupa atatea trofee si nu el da niciodata apa la moara.
      • 0 (2 voturi)    
        cine e frustrat? (Joi, 21 aprilie 2011, 12:24)

        me [anonim] i-a raspuns lui cris

        zici ca real e o echipa de frustrati dar tu te plangi...
        foarte tare!
    • -1 (3 voturi)    
      daca (Joi, 21 aprilie 2011, 11:12)

      danandreipaval [utilizator] i-a raspuns lui Meputo

      intr-adevar s-ar fi acordat cartonasele galbene corect Real ar fi ramas probabil cu 2 oameni in minus...

      Barca a fost echipa ce a jucat frumos, pase, inteligenta, iar Real a fost in stilul lui Majearu in trecut la Steaua, daca trece mingea nu trece omul. Au avut un joc foarte dur. Stiau ca numai asa vor putea incurca Barca... le-a reusit
  • +1 (3 voturi)    
    Anticipare (Joi, 21 aprilie 2011, 9:29)

    Olivian Breda [utilizator]

    "Probabil, Mourinho a folosit mai bine minutele de pauza, iar echipa sa a reactionat - Cristiano Ronaldo a ratat o sansa buna in minutul 97, anticipand golul din minutul 103: reluare cu capul, din centrul careului, dupa o centrare perfecta a lui Angel di Maria. "

    Cristiano Ronaldo a anticipat cu 6 minute un gol, așa că și-a permis să rateze? Asta doriți să spuneți? "E OK totuși dacă ratez, că oricum dăm gol peste 6 minute".
  • -3 (5 voturi)    
    probabil (Joi, 21 aprilie 2011, 9:34)

    andrei [anonim]

    ca barcelona va castiga champions league, greu de crezut ca vor avea doua esecuri la rand
  • +2 (6 voturi)    
    comentati degeaba! (Joi, 21 aprilie 2011, 9:34)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Toti acuza jocul lui Mourinho. Cum altfel sa joci cu Barcelona? Da, e o echipa foarte buna, una dintre cele mai bune pe care le-am vazut iar cand Realul a iesit la joc a pierdut cu 5-0. Dar acum si-a revenit si a castigat Cupa si o sa ii elimine si din UCL pentru mult visata finala Real Madrid - Manchester United!
  • +3 (5 voturi)    
    Chiar daca nu va place, Mourihno e genial! (Joi, 21 aprilie 2011, 9:53)

    sg [anonim]

    Evident ca nu se comenteaza evolutia echipei antrenate de Mourihno. Care echipa antrenata de el, nu a devenit vedeta, nu a ridicat nivelul de joc si tactica? E antrenorul deceniului,si, asa cum a mai facut-o si Cruff, aduce o gandire noua.
    Asta e excelenta, sport de perfomanta, talent, munca!
    Nu va mai luati dupa tampenii de maidan, Mourihno a devenit un model de urmat.
  • -3 (5 voturi)    
    Spectacol (Joi, 21 aprilie 2011, 10:43)

    drusimus [utilizator]

    Nefiind spaniol nu ma intereseaza la cine merge cupa regelui, dar spectacolul si tensiunea oferita de jocul de aseara bucura ochiul si incanta inima oricarui microbist. Pacat ca numai Barcelona a creat spectacolul, cel putin in a doua repriza. Madrid a speculat si a luat cupa, pe mine asta ma lasa rece, frumusetea, creativitatea jocului Barcelonei insa imi bucura ochii.
    • +2 (4 voturi)    
      Eh (Joi, 21 aprilie 2011, 10:54)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui drusimus

      Probabil nici nu prea vezi bine, sau te-ai uitat in alta parte. Madrid a dominat prima repriza si a stat calare pe Barcelona, avand si ocaziile clare de gol.
      In plus, ei erau cei care faceau pressing, iar Barcelonei nu ii iesea nimic.
      A doua repriza a fost dominata de Barcelona, dar in prelungiri nu au facut nimic, fiind din nou dominati.
      Ce anume a speculat Madridul? Numarul mare de ocazii avute?
  • -1 (3 voturi)    
    Barça a fost generoasa (Joi, 21 aprilie 2011, 10:51)

    Manefi [anonim]

    Pentru o echipa super unita, unde oamenii se duc la antrenamente facultative in... unanimitate, nu cred ca era foarte greu sa ii bata pe madrileni. Dar le-au lasat si lor un trofeu, ca sa se bucure.
    Astept rezultatele urmatoarelor meciuri.
    Pe mine oricum Mourihno ma enerveaza. Ii place sa se auda vorbind. Un fel de Becalide, varianta latina.
    • +2 (4 voturi)    
      sigur ca da... (Joi, 21 aprilie 2011, 12:27)

      me [anonim] i-a raspuns lui Manefi

      si eu imi donez salariu odata de 2 ori pe an...
      nu te lasa nimeni sa castigi!!! cu atat mai putin barca pe real (sau invers)!

      sa stii ca pana si barca poate pierde

      in rest sunt de acord murinho nu-mi place ca persoana, in schimb ca antrenor e genial... categoric nu joaca la spectacol in general, dar aduce trofee!
  • +3 (5 voturi)    
    . (Joi, 21 aprilie 2011, 11:49)

    Mihai [anonim]

    Dragi fani Barca, nici o echipa nu cistiga intotdeauna. Peste 2-3 ani cind Iniesta si Xavi ajung la o alta virsta, iar Messi se plictiseste de fotbal o sa reveniti cu piciocarele pe pamint. O sa uitati si de Guardiola dupa ce va pleca la o alta echipa si va avea rezultate modeste. Tiki-taka juca si Arsenal dar nu la acelasi nivel pt ca avea jucatori mai neexperimentati. Nu Guardiola a inventat jocul asta iar principalul merit e nucleul Iniesta si Xavi. Messi e oricum de pe alta planeta. Hala Madrid! ;)
  • +1 (1 vot)    
    Mourihno (Joi, 21 aprilie 2011, 15:16)

    demenitiu [anonim]

    Cel mai bun joc pe care l-a practicat o echipa antrenata de el a fost Porto!... In rest toate celelalte echipe antrenate de el au respectat tactica impusa de el fara a mai juca fotbal. Porto de atunci cam seamana cu ce joaca Barca acum. In rest cine e mai bun sa castige ca ei se umplu de bani nu eu.