Barcelona - Real Madrid 0-1/ "Cupa Spaniei" merge la Madrid

de A. S.     HotNews.ro
Miercuri, 20 aprilie 2011, 22:25 Sport | Fotbal

FOTOGALERIE Real vs Barca (Copa del Rey)
Jose Mourinho a castigat primul trofeu ca antrenor la Madrid: miercuri seara, Real a cucerit Cupa Spaniei, dupa o finala cu marea rivala Barcelona - madrilenii s-au impus in prelungiri, prin golul lui Cristiano Ronaldo (minutul 103).

Victoria a imprumutat din miracolul ce insoteste in mod obisnuit performantele lui Mourinho - R
eal Madrid a suferit enorm in repriza secunda, cand a trebuit sa suporte o dominare pronuntata a catalanilor. In mod straniu, Barcelona a disparut complet in prelungiri!

Probabil, Mourinho a folosit mai bine minutele de pauza, iar echipa sa a reactionat - Cristiano Ronaldo a ratat o sansa buna in minutul 97, anticipand golul din minutul 103: reluare cu capul, din centrul careului, dupa o centrare perfecta a lui Angel di Maria.

De la 0-5 in toamna, in campionat, la acest 1-0 din finala Copei del Rey, jocul lui Real s-a imbunatatit considerabil. Din pacate pentru Barcelona, progresul madrilen incepe sa se faca simtit spre finalul unei stagiuni complicate: miercuri, Real a castigat un trofeu, iar saptamana viitoare, cele doua echipe se reintalnesc, pentru mansa-tur din semifinala Champions League...




















13979 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    ON-LINE-LIVE.COM (Miercuri, 20 aprilie 2011, 23:44)

    Meciul Live [anonim]

    merita vazut !
  • +5 (13 voturi)    
    hmm (Miercuri, 20 aprilie 2011, 23:58)

    ampersand [utilizator]

    "61 Villa, blocat de Carvalho, si Messi - sut in zid de la 30 de metri: inca doua ocazii pentru Barcelona."

    Cum vine asta, "ocazii"?!? N-am ştiut că blocajele şi şuturile-n zid de la 30 metri intră la categoria "ocazii" :D
  • +1 (11 voturi)    
    a fost meciul 13, asta sa fi fost de vina? (Joi, 21 aprilie 2011, 1:57)

    cititor [anonim]

    11 meciuri consecutive Baca a casigat cu Real la 0, in meciul 12, de sambata, a facut 1-1iar acum a pierdut cu 0-1(a fost meciu 13 si a mai dat si regele cupa ca la meciul cu Steaua (de acum...ha, ha , ce de ani))
    De la 0-5 in toamna, in campionat, la acest 1-0 din finala Copei del Rey, jocul lui Real s-a imbunatatit considerabil. Din pacate pentru frumusetea fotbalului care se practica in acest moment in Spania, Mourinho a reusit sa transmita echipei toate frustrarile lui si astfel Real Madrid a devenit o echipa crispata si cam "cotonogara".
    Cine a vazut festivitate de premiere a putut sa vada o bucuria exagerata a madilenilor de parca ar fi castigat camionatul mondial. Ce mult si-au dorit aceasta victorie.
      #showComment#showComment#showComment
  • +4 (6 voturi)    
    ..... (Joi, 21 aprilie 2011, 8:53)

    madridista [anonim]

    Where is tiki-taka?:))
  • -1 (5 voturi)    
    Hala Madrid (Joi, 21 aprilie 2011, 8:53)

    Meputo [anonim]

    Plangeti frustratilor!!!!
    Urmeaza champions league, un nou motiv de dezamagire pentru voi!!!!
      #showComment#showComment
  • +1 (3 voturi)    
    Anticipare (Joi, 21 aprilie 2011, 9:29)

    Olivian Breda [utilizator]

    "Probabil, Mourinho a folosit mai bine minutele de pauza, iar echipa sa a reactionat - Cristiano Ronaldo a ratat o sansa buna in minutul 97, anticipand golul din minutul 103: reluare cu capul, din centrul careului, dupa o centrare perfecta a lui Angel di Maria. "

    Cristiano Ronaldo a anticipat cu 6 minute un gol, așa că și-a permis să rateze? Asta doriți să spuneți? "E OK totuși dacă ratez, că oricum dăm gol peste 6 minute".
  • -3 (5 voturi)    
    probabil (Joi, 21 aprilie 2011, 9:34)

    andrei [anonim]

    ca barcelona va castiga champions league, greu de crezut ca vor avea doua esecuri la rand
  • +2 (6 voturi)    
    comentati degeaba! (Joi, 21 aprilie 2011, 9:34)

    Cocalarul_Electronic [utilizator]

    Toti acuza jocul lui Mourinho. Cum altfel sa joci cu Barcelona? Da, e o echipa foarte buna, una dintre cele mai bune pe care le-am vazut iar cand Realul a iesit la joc a pierdut cu 5-0. Dar acum si-a revenit si a castigat Cupa si o sa ii elimine si din UCL pentru mult visata finala Real Madrid - Manchester United!
  • +3 (5 voturi)    
    Chiar daca nu va place, Mourihno e genial! (Joi, 21 aprilie 2011, 9:53)

    sg [anonim]

    Evident ca nu se comenteaza evolutia echipei antrenate de Mourihno. Care echipa antrenata de el, nu a devenit vedeta, nu a ridicat nivelul de joc si tactica? E antrenorul deceniului,si, asa cum a mai facut-o si Cruff, aduce o gandire noua.
    Asta e excelenta, sport de perfomanta, talent, munca!
    Nu va mai luati dupa tampenii de maidan, Mourihno a devenit un model de urmat.
  • -3 (5 voturi)    
    Spectacol (Joi, 21 aprilie 2011, 10:43)

    drusimus [utilizator]

    Nefiind spaniol nu ma intereseaza la cine merge cupa regelui, dar spectacolul si tensiunea oferita de jocul de aseara bucura ochiul si incanta inima oricarui microbist. Pacat ca numai Barcelona a creat spectacolul, cel putin in a doua repriza. Madrid a speculat si a luat cupa, pe mine asta ma lasa rece, frumusetea, creativitatea jocului Barcelonei insa imi bucura ochii.
      #showComment
  • -1 (3 voturi)    
    Barça a fost generoasa (Joi, 21 aprilie 2011, 10:51)

    Manefi [anonim]

    Pentru o echipa super unita, unde oamenii se duc la antrenamente facultative in... unanimitate, nu cred ca era foarte greu sa ii bata pe madrileni. Dar le-au lasat si lor un trofeu, ca sa se bucure.
    Astept rezultatele urmatoarelor meciuri.
    Pe mine oricum Mourihno ma enerveaza. Ii place sa se auda vorbind. Un fel de Becalide, varianta latina.
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    . (Joi, 21 aprilie 2011, 11:49)

    Mihai [anonim]

    Dragi fani Barca, nici o echipa nu cistiga intotdeauna. Peste 2-3 ani cind Iniesta si Xavi ajung la o alta virsta, iar Messi se plictiseste de fotbal o sa reveniti cu piciocarele pe pamint. O sa uitati si de Guardiola dupa ce va pleca la o alta echipa si va avea rezultate modeste. Tiki-taka juca si Arsenal dar nu la acelasi nivel pt ca avea jucatori mai neexperimentati. Nu Guardiola a inventat jocul asta iar principalul merit e nucleul Iniesta si Xavi. Messi e oricum de pe alta planeta. Hala Madrid! ;)
  • +1 (1 vot)    
    Mourihno (Joi, 21 aprilie 2011, 15:16)

    demenitiu [anonim]

    Cel mai bun joc pe care l-a practicat o echipa antrenata de el a fost Porto!... In rest toate celelalte echipe antrenate de el au respectat tactica impusa de el fara a mai juca fotbal. Porto de atunci cam seamana cu ce joaca Barca acum. In rest cine e mai bun sa castige ca ei se umplu de bani nu eu.