Dejan Stankovic a adus victoria celor de la Inter Milano in mansa tur a semifinalelor Cupei Italiei, contra celor de la AS Roma, marcand singurul gol al partidei pe finalul primei reprize. Roma si Inter, echipe ce s-au intalnit in cinci din ultimele sase finale ale Cupei Italiei, vor disputa mansa decisiva a semifinalei in data de 11 mai.

Dejan Stankovic (Inter Milano)Foto: Reuters

Dupa ce a fost eliminata din Liga Campionilor si a fost invinsa in campionat de Parma, Inter Milano a regasit drumul spre victorie pe Stadio Olimpico, in mansa tur a semifinalelor Cupei Italiei. Mijlocasul sarb Dejan Stankovic a inscris singurul gol al partidei cu AS Roma in minutul 45, cu un sut in vinclu de la 25 de metri.

Milanezii au cerut penalty in repriza secunda, cand un balon l-a lovit in mana pe Daniele De Rossi, insa arbitrul nu a acordat nimic, Inter castigand in cele din urma cu 1-0 mansa tur a semifinalelor. Fundasul roman Cristian Chivu nu a fost folosit de Leonardo in aceasta partida, fiind lasat pe banca tot meciul.

In cealalta semifinala se vor intalni, miercuri, in mansa tur, liderul actual din Serie A, AC Milan, si Palermo, de la ora 20:45.