Messi vs Ronaldo: Pe cine ai alege dintre cei doi?

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2011, 16:25 Sport | Fotbal

Messi vs Ronaldo
Foto: Reuters
Lionel Messi si Cristiano Ronaldo impart lumea fotbalului in doua, cei mai buni jucatori de fotbal ai planetei luptandu-se pentru suprematie. De la goluri marcate, pase reusite, contracte de publicitate si pana la trofee castigate, duelul dintre argentinian si lusitan naste o intrebare la care este greu sa raspunzi: cine este mai bun?

Doi dintre cei mai valorosi fotbalisti din lume se vor duela in urmatoarea perioada de trei ori, Barcelona si Real Madrid urmand sa se intalneasca in finala Cupei Spaniei (miercuri) si in semifinalele Champions League. In primul El Clasico, scorul a fost egal, 1-1 (Ronaldo si Messi au marcat din lovituri de la 11 metri).

Comparatie Messi vs Ronaldo

Reusitele lui Ronaldo reprezinta 39,7% din golurile Realului, in timp ce Messi a marcat 34,8% din golurile Barcelonei in acest sezon competitional.

Pe internet, lusitanul este mult in fata lui Messi: Ronaldo apare in 53.800.000 de cautari pe Google, in timp ce Lionel este doar in 21 de milioane de cautari.

Pe Facebook, portughezul este lider: are 23 de milioane de fani, in timp ce Messi a adunat deja 7,4 milioane (in doar doua saptamani). 

Cifre impresionante ale celor doi:

In Champions League, Messi are o medie de gol de 0,9, in timp ce Ronaldo se poate lauda cu 0,6. In Primera Division, media celor doi este egala: o reusita la 1,03 meciuri.

Ronaldo trimite in medie 32,5 pase bune pe partida, in timp ce Messi are un procentaj de 60,9 pase reusite intr-un meci (* Primera Division + Champions League).

Messi vs Ronaldo, all time:


De-a lungul carierei, Messi a evoluat in 239 de partide la profesionism, in timp ce Ronaldo a bifat 328.

Argentinianul a marcat de 156 de ori, Ronaldo se poate lauda cu 167 de goluri. Media reusitelor este usor in avantajul lui Messi (0,65 fata de 0,5).

Goluri in campionat: 118-140
Partide bifate: 173-254
Pase reusite: 6196-6776. (*Cifre realizate de-a lungul carierei in Primera Division si Premier League)

Messi vs Ronaldo in Primera Division (sezonul 2010-2011):

Partide disputate: 29-29
Goluri: 30-30
Pase de gol: 18-7
Suturi la poarta: 136-215
Suturi pe poarta: 73-82
Pase reusite: 1759-891
Pase gresite: 351-359

Messi vs Ronaldo in Champions League (sezonul 2010-2011):


Partide disputate: 10-10
Goluri: 9-6
Pase de gol: 3-2
Suturi la poarta: 53-65
Suturi pe poarta: 27-23
Pase reusite: 603-380
Pase gresite: 98-96.

Messi vs Ronaldo (2009-2011)


Partide jucate: 21-16
Goluri: 17-13
Pase de gol: 3-3
Suturi la poarta: 106-98
Suturi pe poarta: 56-37
Pase reusite: 1144-571
Pase gresite: 253-171 (* in Champions League)

Messi vs Ronaldo (2009-2011)

Partide jucate: 64-58
Goluri: 64-56
Pase de gol: 27-11
Suturi la poarta: 294-425
Suturi pe poarta: 158-175
Pase reusite: 3131-1889
Pase gresite: 746-788 (* in Primera Division)
 
Messi vs Ronaldo, trofee castigate:


Campionate: Messi 4 (Primera Division) - Ronaldo (o data Liga Portugheza, de trei ori titlul in Premier League)

Cupe: Messi (o Cupa a Spaniei) - Ronaldo (o Cupa Portugaliei, o Cupa a Angliei)

Champions League: Messi (doua, cu FC Barcelona) - Ronaldo (o Liga, cu Manchester United)

Balonul de Aur: Messi (2009, 2010) - Ronaldo (2008)

Jucatorul anului UEFA: Messi (2009) -  Ronaldo (2008)
FIFA World Player: Messi (2009) - Ronaldo (2008).


Citeste mai multe despre   























7165 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    intrebare fara raspuns! (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:30)

    Gigi [anonim]

    In aceeasi directie, urmatoarele intrebari ar fi:

    1. Ce masina e mai buna, pe benzina sau diesel?
    2. Ce e mai bun, un BMW sau un Mercedes?

    ....

    n. Care e mai buna la pat, o bruneta sau o blonda?
    • +3 (3 voturi)    
      o negresa blonda.... (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:18)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      .
    • +3 (3 voturi)    
      :))) raspunsuri (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:58)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      1. gigi
      2. gigi.
      .........
      n. gigi
  • -2 (8 voturi)    
    e ca si cum (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ai compara un avion de vinatoare cu unul de stropit pe cimp.
  • +4 (8 voturi)    
    Greu dar... (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:45)

    anca [anonim]

    Cred ca in acest moment Messi este mai complet si complex decat CR. Cred ca Messi mai are mult loc de crestere pe cand CR este oarecum pe o linie dreapta si cred ca va ramane asa daca nu pleaca de la RM cat mai repede. CR este sau a devenit previzibil deja pe cand Messi, poate fi previzibil dar cu toate acestea nu-l poti opri. Simtul mult mai dezvoltat de joc de echipa pe care-l are Messi ii da un plus de valoare.
  • +4 (10 voturi)    
    eu spun (Marţi, 19 aprilie 2011, 16:50)

    grigore [anonim]

    ca pe messi, categoric
  • +3 (3 voturi)    
    Sa alegi pentru ce? (Marţi, 19 aprilie 2011, 17:23)

    ovidiu [anonim]

    Pentru o echipa de fotbal si datele statistice si un meci simplu dovedesc ca Messi e de preferat. Pentru o afacere e clar si statistica si totul arata ca Ronaldo e un brand greu de detronat.depinde ce vrei sa faci cu ei.vrei fotbal il iei pe Messi(Barcelona va mai ramane un timp mult peste Real.a trecut vremea de cand El Classico era un meci in care ambele echipe straluceau.acum Barca ataca, Real se roaga sa scape pe contre).vrei bani il iei clar pe Ronaldo.Real are incasari uriase de pe urma lui.a dat si o gramada de bani pe el, dar nu sunt in pierdere
    • 0 (0 voturi)    
      ronaldo cr (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:01)

      ciolanos [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

      a devenit un david beckham
      • 0 (0 voturi)    
        messi (Duminică, 29 aprilie 2012, 15:31)

        ciocancosmin [anonim] i-a raspuns lui ciolanos

        messi a dat gol la leverkusen-barca
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru echipa, e mai util Messi. Pentru patronii (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:03)

    .... [utilizator]

    clubului, aduce mai multi bani Ronaldo (vezi produsele vandute sub emblema Ronaldo si cat profit aduc acestea clubului Real Madrid).
  • 0 (2 voturi)    
    Scurt! (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:05)

    Cotea [anonim]

    Pe nici unul!
    • 0 (0 voturi)    
      messi (Duminică, 29 aprilie 2012, 15:27)

      ciocancosmin [anonim] i-a raspuns lui Cotea

      messi este mai bun decat ronaldo pentru ca messi a dat cel mai important gol la meciul barcelona-leverkusen
      • 0 (0 voturi)    
        ronaldo (Duminică, 15 iulie 2012, 14:24)

        leonard [anonim] i-a raspuns lui ciocancosmin

        ronaldo este mai bun ca messi ronaldo sa pus la fotbal de la 3 ani messi cred ca avea vro 7 ani 5 ani pai yo zik ca cel mai bun fotballist este ronaldronaldo este mai rumos-messi este si el frumos dar putin nu este asa de frumos messi il iubesc toti este cel mai frumos fotbalist din lume te susti ronaldo esty cel mai bun din lume esty chipes si nam cum sa nu te sustin si pe tn messi te sustin dar mai mult pe ronaldo este idolul meu fama mandru ronaldo si invingel pe messy imi place mult de tn frate si vreau sa ajung ca tn yo am acum 14 ani si cand o sa mai cresc o sa fiu ca tn frate pa
  • +1 (3 voturi)    
    niciunul (Marţi, 19 aprilie 2011, 18:08)

    un [anonim]

    ZINEDINE ZIDANE!!!
  • -2 (2 voturi)    
    Messi e mai bun decat Cristiano Ronaldo ! (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:26)

    Motanu [anonim]

    Messi a castigat de doua ori Balonul de Aur in 2009 si 2010, in timp ce Cristiano Ronaldo a castigat Balonul de Aur doar o data in 2008.
    • +2 (2 voturi)    
      2010 (Miercuri, 20 aprilie 2011, 3:45)

      dorin_aem [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      Nu neg ca nu ar fi bun, dar pe cel din 2010 nu l-a meritat. Wesley Sneijder ar fi trebuit sa-l primeasca.
  • 0 (2 voturi)    
    căutări vs. rezultate (Marţi, 19 aprilie 2011, 20:38)

    Olivian Breda [utilizator]

    Ziceți:
    "Pe internet, lusitanul este mult in fata lui Messi: Ronaldo apare in 53.800.000 de cautari pe Google, in timp ce Lionel este doar in 21 de milioane de cautari."

    Sunt 53m și 21m de rezultate, nu căutări. Oamenii caută ceva, și obțin unul din cele 53m/21m de rezultate.

    :)
    • 0 (2 voturi)    
      depinde la ce ne raportam... (Marţi, 19 aprilie 2011, 22:17)

      danarad [anonim] i-a raspuns lui Olivian Breda

      la un produs de marketing;CR..sau la o valoare certa;MESSI !
  • +1 (3 voturi)    
    rezultat (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:26)

    MM [anonim]

    Pentru cine stie cat de cat putin fotbal raspunsul e clar. Messi e un mingicar carismatic din cauza aia are atati fani si printre romani. Ramane la nivelul de mingicar si nu poate fi considerat un fotbalist in adevaratul sens al cuvantului. Atuul lui in fata lui Cristiano Ronaldo este modestia. Ronaldo pe de alta parte se vede de la o posta ca e un fotbalist complet, viteza, forta, dribling, pase. Puteti compara viteza sau forta lui Ronaldo cu fragilul Messi? Are tot ce isi poate dori un antrenor. Punctul lui slab este infatuarea.
  • 0 (4 voturi)    
    Comparatia il nedreptateste pe messi (Marţi, 19 aprilie 2011, 21:37)

    Nika [anonim]

    Ronaldo este increzut si previzibil. Comparatia corecta este intre Messi si Xavi sau Iniesta.
  • 0 (0 voturi)    
    Messi e umflat (Miercuri, 20 aprilie 2011, 17:05)

    gechi [utilizator]

    Messi e un jucator umflat de presa, norocul lui e ca are alaturi niste fotbalisti fantastici care joaca toti pentru el. Barca fara Messi ar ramane Barca, dar fara Xavi si Iniesta ar fi doar o echipa buna si atat. Daca Messi ar fi atat de bun pe cat se scrie ar face ceva si cu nationala Argentinei.
    Pe de alta parte, Cr. Ronaldo estu un taran prost crescut, ingamfat si egoist, care nu intelege ca fotbalul este un joc de echipa si nu unul individual. Asta e si principalul motiv pentru care cei doi nu pot fi comparati.
  • 0 (0 voturi)    
    RONALDO (Miercuri, 4 mai 2011, 18:37)

    nu exist [anonim]

    oameni buni cand Ronaldo juca la 17 ani in nationala portugaliei,Messi nici macar nu stia sa se incalte...
  • 0 (0 voturi)    
    salut (Duminică, 23 octombrie 2011, 0:15)

    cbb [anonim]

    o intrebare care continua sa ma enerveze! din punctul meu de vedere, si al trebui si al altora, ronaldo este cu mult mai util pentru formatia la care joaca! azi el a dat 3 goluri cu malaga, si messi se chinuie acasa cu fc sevilla, e inca 0-0 in minutul 60.. intotdeauna il voi alege pe portughez!
  • 0 (0 voturi)    
    Messi!!!! (Sâmbătă, 29 octombrie 2011, 2:13)

    dan [anonim]

    Messi este si va fi cel mai bun jucator din istorie!!!Ceea ce face el pe teren nu poate fi copiat...sincer nu am vazut pe nimeni sa dribleze atat de eficient,sa marcheze atat de mult,sa paseze atat de bine...si toate astea la un singur jucator.E FENOMENAL...desigur si CR7 e un jucator bun dar, nu mai bun ca Messi!