Liga 1

Sportul - Steaua 1-2/ Salvati de Maicon

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 17:12 Sport | Fotbal

Maicon, dubla contra Sportului
Foto: AGERPRES
Steaua nu a jucat nimic timp de 80 de minute impotriva ultimei clasate, dar a plecat cu toate punctele din Regie. Condusi cu 1-0 de Sportul (eurogol Irimia 65'), ros-albastrii au revenit pe tabela gratie lui Maicon, atacantul brazilian intorcand soarta disputei printr-o dubla (80' si 86'). In urma acestui succes, echipa lui Sorin Cartu se apropie la sapte puncte de prima pozitie si continua sa spere la titlu. Click aici pentru rezultatele si clasamentul din Liga 1.

Dupa ce a invins liderul (nr. Otelul) in etapa precedenta, Steaua a avut o prestatie cenusie impotriva Sportului, ultima clasata reusind, in unele momente, sa fie peste o echipa cu pretentii vesnice la titlu.
 
Irimia (cu o super executie) a fructificat o centrare a lui Tibi Balan, iar ros-albastrii se vedeau condusi pe tabela din minutul 65. Obligat de circumstante sa forteze, Sorin Cartu il trimite in teren pe Maicon (73'), intr-o incercare disperata de a obtine macar o remiza din Regie.

Brazilianul a profitat din plin de putinele minute avute la dispozitie, atacantul reusind pe final sa intoarca soarta partidei. Maicon a reusit "dubla" (80', 86'), iar Steaua a avut nevoie de doua momente de inspiratie pentru a trece de lanterna rosie.

Echipe:


Sportul: Viciu - Patriche, Ratiu, Lung, Farmache - Irimia, Ferfelea, Postolache, Maxim - Balan, Curelea

Rezerve: Ormenisan, Chetan, Rusu, Cruceru, Nae, Ciupe, Chihaia

Steaua: Tatarusanu - Martinovic, Galamaz, Geraldo, Latovlevic - Bicfalvi, Brandan - Tanase, Dica, Marinescu - Bilasco

Rezerve: Stanca, Radut, Onofras, Burdujan, Matei, Maicon.



Citeste mai multe despre   























6169 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Ha ha ha (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 19:47)

    Weather [utilizator]

    Ce am mai ris .... La cu era scris articolul aveai impresia ca inca mai sint indivizi care cred ca steaua mai poate lua campionatul. :)))))))
    Si se mai mira ca nu mai da nimeni doi bani pe caricatura asta de campionat. Pai cu asemenea ziaristi/comentatori care scriu in functie de suma pe care Becali & Co o varsa in contul redactiei ....
  • +3 (11 voturi)    
    Blat ordinar! (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 19:52)

    Suporter [anonim]

    Oare cat l-au costat pe Jiji fundasii Sportului?
  • -5 (13 voturi)    
    Un meci are 90 de minute... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 19:53)

    Damocles [anonim]

    Asta ar trebui sa stie si autorul titlului de mai sus! Asadar Maicon n-a salvat Steaua (de la ce?!) ci a adus o victorie normala. A, ca s-a chinuit Steaua sa o o obtina? Si ce-i cu asta? Toate meciurile sunt grele. Ati vazut cum a obtinut Timisoara cateva puncte? In prelungirile meciurilor, pentru ca si acelea fac parte din joc. Incet incet Steaua face ce n-a mai facut de mult. Se indreapta incet si sigur spre..titlu! Mai are doar un hop, cu Dinamo si il va trece fara probleme, pentru ca si statistic vorbind, e greu sa se mai impiedice odata acasa, cu Dinamo!
    • +3 (7 voturi)    
      Ha-ha-ha ! (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 21:32)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui Damocles

      Steaua ia titlul ?! La fotbal ?! E poanta serii, pe bune...Da' Cupa nu o luati, ca sa fie tacamul complet ? :)))
      • -2 (6 voturi)    
        ..Ba da!... (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 21:40)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        ...Steaua ia si cupa! Uitasem de acest trofeu care hraneste orgoliile unor echipe de duzina. Steaua il va lua asa, din emulatia asta care isi va pune amprenta pe performantele ei viitoare! :))
    • +1 (1 vot)    
      stelist = habarnamist? (Duminică, 17 aprilie 2011, 1:49)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui Damocles

      ai bunul simț și încearcă măcar să înțelegi cu ce se mănîncă statistica înainte de a-ti exhiba părerile semidocte...
      • 0 (0 voturi)    
        ...bun simt??! (Duminică, 17 aprilie 2011, 9:06)

        Damocles [anonim] i-a raspuns lui meioza

        Hai ca bati campii stimabile! Daca nu esti in stare sa deosebesti o ironie de un lucru spus la modul cel mai serios, atunci abtine-te sa faci aprecieri din astea de ...meioza ratacita!
  • +4 (8 voturi)    
    cum se da (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 20:41)

    dasgdfg [anonim]

    cum se da aparatorul de la sportu la oparte(mai exact se fereste :D de minge ) la al doilea gol al lui maicon :))))
  • +3 (7 voturi)    
    Echipa mare Steaua, (Sâmbătă, 16 aprilie 2011, 21:26)

    Pantera Roz [utilizator]

    ce o mai dati de gard...Real-Barca de diseara e o gluma pe langa astia, daca te iei dupa "expertii'" de la sport.ro.TV...
  • +1 (5 voturi)    
    ?? (Duminică, 17 aprilie 2011, 0:01)

    stelistu' [anonim]

    Care-i treaba tatelor?De unde atata dusmanie la adresa Stelei??Am avut ani la rand doua echipe in Liga Campionilor din care una calificata direct, in mare parte datorita punctelor acumulate de Steaua in anii 2006,2007,2008...si partial prin aportul Unirea(Dan Petrescu) si CFR(bani multi bagati).Asa ca ciocu' mic dinamovisti, timisoreni, vasluieni, galateni si alte echipe de duzina/conjunctura.
    • 0 (2 voturi)    
      Unde e dușmănia? (Duminică, 17 aprilie 2011, 1:51)

      meioza [utilizator] i-a raspuns lui stelistu'

      Sau dacă nu zice cineva ca ciobanu', gata sîntem dușmani?
  • -1 (3 voturi)    
    Blat Ordinar (Duminică, 17 aprilie 2011, 0:03)

    Rusine Siman [anonim]

    Siman...esti o rusine, banii lui Becalii fac minuni...Blat ORDINAR
  • -1 (1 vot)    
    steaua (Duminică, 17 aprilie 2011, 8:21)

    stelist [anonim]

    haaaaaaaaaaaaaaaaaai steaua....atat si nimic mai mult.
  • +1 (1 vot)    
    Titlul articolului aiurea (Duminică, 17 aprilie 2011, 9:10)

    Salvatore Adamo [anonim]

    S-au strans salvatorii la Steaua ! Inainte Stancu, acum Maicon. Ca si cum nu asta e treaba lor si nu ar fi platiti sa dea goluri. Sablonul era cu "arbitrul a salvat......", dar cum ziaristul roman nu are imaginatie a zis ca merge si asa.Cum ar fi sunat titlul daca dadea Tatarusanu gol ?
  • +1 (1 vot)    
    cum sa scapam de gigi (Duminică, 17 aprilie 2011, 23:18)

    maxxie jazz [utilizator]

    E foarte, foarte simplu. Singura solutie pentru a scapa fotbalul romanesc de un flagel este sa schimbam programul atunci cand apare la televizor. Gigi fara rating NU EXISTA. Si asa televiziunile n-o sa-l mai vrea.
    Simplu, nu?