Trio-ul portughez Porto-Benfica-Braga s-a calificat in semifinalele Europa League, alaturi de o alta echipa iberica, Villarreal, dupa o seara magica in Europa. Campioana Portugaliei, FC Porto, a trecut la pas de Spartak Moscova, Villarreal a eliminat pe Twente, Benfica a facut fata cu brio "rabufnirii" olandezilor de la PSV, iar Braga a trecut de Dinamo Kiev gratie golului marcat in deplasare.

FC Porto, in semifinalele Europa LeagueFoto: Reuters

​Spartak Moscova - FC Porto 2-5 (Dzyuba '52, Ari '72/ Hulk '28, Rodriguez '45, Guarin '47, Falcao '54, Micael '89). Scor general 3-10. Click aici pentru rezumatul meciului!

Porto, neinvinsa in meciurile din deplasare in acest sezon european, i-a demolat pe rusii de la Spartak Moscova. Dupa ce la Lisabona s-au impus cu 5-1, portughezii "s-au dezlantuit" si la Moscova impunandu-se cu 5-2. Cu un scor general de 10-3, echipa lui Cristi Sapunaru s-a calificat cu stil in semifinale, acolo unde va da piept cu Villarreal.

Twente - Villarreal 1-3 (Bajrami '32/ Rossi '59-penalty, Ruben '84-penalty, Cani '89). Scor general: 2-8. Click aici pentru rezumatul meciului!

Spaniolii de la Villarreal au revenit de la 0-1 in meciul tur cu Twente, misiunea lor fiind usurata in minutul 59, cand Tiendalli a primit cartonasul rosu iar Rossi a transformat lovitura de la 11 metri (1-1). Ruben, din penalty, si Cani au inscris pentru 3-1, iar Villarreal s-a calificat in semifinale cu scorul general de 8-2.

PSV Eindhoven - Benfica 2-2 (Dzsudzsak '17, Lens '25/ Luisao '45, Cardozo '63-penalty). Scor general: 3-6.Click aici pentru rezumatul meciului!

Benfica a avut emotii in fata rabufnirii celor de la PSV. Dupa ce au fost invinsi cu 1-4 in tur, olandezii au revenit impresionant pe teren propriu, conducand cu 2-0 dupa 25 de minute. Portughezii au revenit insa prin reusita spectaculoasa a lui Luisao si golul din penalty al lui Cardozo (2-2) si s-au calificat in semifinale cu scorul general de 6-3.

Braga - Dinamo Kiev 0-0. Scor general: 1-1. Click aici pentru rezumatul meciului!

Adversara Benficai din semifinale va fi adversara din liga nationala: Sporting Braga. Dupa un 1-1 la Kiev si cu probleme mari in lot din cauza accidentarilor si suspendarilor, Braga a mai primit o lovitura in minutul 30, cand Cesar a fost eliminat. Cu un om mai putin pentru o ora, portughezii au rezistat si au incheiat la egalitate, scor 0-0, calificandu-se pentru prima data in semifinalele unei competitii europene gratie golului marcat in deplasare.