Universitatea Craiova a reusit sa puna capat unei perioade negre si sa castige prima partida dupa 12 etape fara victorie. Florin Costea si Subotic au adus cele trei puncte oltenilor in cea de-a XXVI-a etapa a Ligii 1, dupa 2-1 cu echipa lui Ioan Ovidiu Sabau, FCM Tg. Mures. Golul ardelenilor a fost marcat de Raduta.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Florin Costea "a spart gheata" marcand in minutul 7 primul sau gol dupa o pauza de 13 luni. Prepelita a trimis o pasa in adancime, iar Costea a inscris cu un sut plasat din 16 metri. Dupa 22 de minute, FCM Tg. Mures a reusit sa egaleze, profitand de o serie de greseli in defensiva oltenilor. Vasilache a strecurat mingea pe langa Silviu Lung din sase metri, Dorel Stoica a respins mingea din fata portii, insa balonul a ajuns la Raduta, care a echilibrat situatia pe tabela de marcaj.

Golul victoriei Craiovei a venit cu cinci minute inainte de pauza. Dananae a centrat de pe dreapta, iar Subotic a inscris cu o lovitura de cap din sase metri.

Echipe de start:

Craiova: Silviu Lung, Dananae, Gugu, Zoro, D. Lopes, Nicolae, D. Stoica, Prepelita, Firtulescu (Gingioveanu '70), Fl. Costea (Stoianof '57), Subotic (Bujor '61)

Tg. Mures: Balauru, L.Rus, Vagner (Ruiz '74), D. Matei, Szilagyi, Vasilache, Cordos (Fl. Dan '46), L. Munteanu, Virtic, Astafei, Raduta (Didi '74)