Sahtior - Barcelona 0-1 (Messi 43')

Fara minuni la Donetk: Sahtior a visat la un miracol dupa 1-5 pe Nou Camp, dar Barcelona s-a dovedit o echipa mult prea puternica pentru "mineni". Lionel Messi (43') a inscris pentru un succes al catalanilor (1-0), iar formatia blau-grana merge en-fanfare in semifinale dupa 6-1 la general.

Cartonase rosii: 0-0

Sahtior: 30 Pyatov - 13 Shevchuk, 44 Rakitskiy, 32 Ishchenko, 14 Kobin - 22 Mkhitaryan, 3 Hubschman - 10 Willian, 8 Jadson, 20 Douglas Costa - 9 Luiz Adriano.

Barcelona: 1 Valdes - 2 Alves, 3 Pique, 16 Busquets, 21 Adriano - 15 Keita, 14 Mascherano, 6 Xavi - 7 Villa, 10 Messi, 20 Affelay.

Manchester - Chelsea 2-1 (Hernandez 43', Park 78' - Drogba 77')

Meciul retur dintre Manchester si Chelsea a fost unul disputat intr-un ritm alert, cele doua echipe facand mare risipa de energie. Dupa mai multe ocazii la cele doua porti, Hernandez a deschis drumul catre semifinale dupa golul din minutul 43 (centrare superba a veteranului Ryan Giggs). Ramires (Chelsea) a vazut rosu in minutul 70, iar la doar sapte minute distanta Drogba le-a dat sperante londonezilor dupa un gol de atacant pur sange. Bucuria "albastrilor" a durat doar cateva zeci de secunde, Park marcand din apropiere. S-a terminat 2-1 pentru United, iar echipa lui Sir Alex Ferguson merge in careul de asi dupa doua victorii in fata lui Chelsea (3-1 la general).

Suturi pe poarta: 10-17

Suturi la poarta: 6-5