Champions League, "sferturi"

UCL: Barcelona, fara probleme in semifinale/ Chelsea, eliminata de United

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 12 aprilie 2011, 20:48 Sport | Fotbal

Fotogalerie Champions League
Sahtior - Barcelona 0-1 (Messi 43')

Fara minuni la Donetk: Sahtior a visat la un miracol dupa 1-5 pe Nou Camp, dar Barcelona s-a dovedit o echipa mult prea puternica pentru "mineni". Lionel Messi (43') a inscris pentru un succes al catalanilor (1-0), iar formatia blau-grana merge en-fanfare in semifinale dupa 6-1 la general.

Statistica partidei:

Suturi pe poarta: 12-15
Suturi la poarta: 5-8
Cornere: 5-4
Off-side: 1-1
Posesie: 38%-62%
Distanta alergata: 110742 metri - 109706 metri
Faulturi comise: 22-17
Cartonase galbene: 2-1
Cartonase rosii: 0-0

Sahtior: 30 Pyatov - 13 Shevchuk, 44 Rakitskiy, 32 Ishchenko, 14 Kobin - 22 Mkhitaryan, 3 Hubschman - 10 Willian, 8 Jadson, 20 Douglas Costa - 9 Luiz Adriano.
 

Barcelona: 1 Valdes - 2 Alves, 3 Pique, 16 Busquets, 21 Adriano - 15 Keita, 14 Mascherano, 6 Xavi - 7 Villa, 10 Messi, 20 Affelay.



Manchester - Chelsea 2-1 (Hernandez 43', Park 78' - Drogba 77')

Meciul retur dintre Manchester si Chelsea a fost unul disputat intr-un ritm alert, cele doua echipe facand mare risipa de energie. Dupa mai multe ocazii la cele doua porti, Hernandez a deschis drumul catre semifinale dupa golul din minutul 43 (centrare superba a veteranului Ryan Giggs). Ramires (Chelsea) a vazut rosu in minutul 70, iar la doar sapte minute distanta Drogba le-a dat sperante londonezilor dupa un gol de atacant pur sange. Bucuria "albastrilor" a durat doar cateva zeci de secunde, Park marcand din apropiere. S-a terminat 2-1 pentru United, iar echipa lui Sir Alex Ferguson merge in careul de asi dupa doua victorii in fata lui Chelsea (3-1 la general).   

Statistica partidei:

Suturi pe poarta: 10-17
Suturi la poarta: 6-5
Cornere: 7-2
Off-side: 3-1
Posesie: 52%-48%
Distanta alergata: 112029 metri - 110166 metri
Faulturi comise: 13-18
Cartonase galbene: 2-4
Cartonase rosii: 0-1

Manchester: 1 Van Der Sar - 3 Evra, 15 Vidic, 5 Ferdinand, O'Shea - 13 Park, 11 Giggs, 16 Carrick, 17 Nani - 14 Hernandez, 10 Rooney.

Chelsea: 1 Cech - 3 Cole, 26 Terry, 33 Alex, 2 Ivanovic - 8 Lampard, 5 Essien, 7 Ramires - 15 Malouda, 9 Torres, 39 Anelka.


Citeste mai multe despre   



















7848 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    tv (Marţi, 12 aprilie 2011, 22:40)

    cFL211 [anonim]

    stii pe ce program da man-chelsea?
  • +1 (5 voturi)    
    Meci neinspirat (Marţi, 12 aprilie 2011, 23:19)

    ionut [anonim]

    Numai TVR putea sa dea un meci fara miza.Si cu comentarii ca atare:

    In minutul 20 crainicul TVR a zis ca "Sahtior sta bine caci rezista cu bine tesaturii de pase a Barcelonei."

    "Armeanul a primit galben si deci nu va putea juca in semifinale"

    "Apararea Barcelonei e ravasita de Sahtior (ravasita de plictiseala)?
  • +2 (8 voturi)    
    idiots (Marţi, 12 aprilie 2011, 23:20)

    cici1800 [anonim]

    Doamne ce meci e la Manchester si retarzii de la tv_r transmit pe prapaditii de la Sahtior!
    • -2 (6 voturi)    
      oftica-te (Miercuri, 13 aprilie 2011, 0:16)

      quid [anonim] i-a raspuns lui cici1800

      bai gascane nu stiu ce intelegi tu cand te uiti la fotbal daca ti se par prapaditi Sahtior. Sunt satul de de-astia ca tine. Vreau sa ii vad si eu pe preferatii tai cum se descurca cu barcelona.
      • +3 (3 voturi)    
        De ce esti aberant? (Miercuri, 13 aprilie 2011, 10:18)

        Traficantu [anonim] i-a raspuns lui quid

        Dupa 5-1 la Barcelona ti se parea un meci cu miza? Prapaditi sau nu, nu cred ca aveau vreo sansa ucrainienii sa isi revina. Strict d.p.d.v. al spectacolului, celalalt meci era mult mai echilibrat, dupa cum s-a si vazut. Eu cred ca l-au transmis strict pentru rating. Majoritatea stelistilor/romanilor tin cu Barca. Multi stelisti pe care ii stiu o fac doar prin simpla asociere a culorilor :)) (ceea ce e destul de nostim). Asa ca e normal sa dai un meci al Barcei fara miza in Romania. Se uita mai multa lume. Dar asta nu inseamna ca e corect in privinta spectacolului. Daca majoritatea prefera sa se uite la un meci fara nici un scop, asta e. Eu personal am platit si l-am vazut pe celalalt. Asta e situatia.
      • 0 (0 voturi)    
        Preferatii... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 10:44)

        Dorian [anonim] i-a raspuns lui quid

        ...lui, si ai mei sigur nu vor lua 6 goluri in doua meciuri. ;-) Ca e fotbal, nu tenis.
  • 0 (4 voturi)    
    stai linistit (Miercuri, 13 aprilie 2011, 2:41)

    irlandezu [anonim]

    sint destui retarzi prin media TV care cumpara meciuri doar de dragul echipelor si nu a spectacolului.

    "Aia" pe care ii invidiezi au vazut un fîs de meci ManU-Marseille 2-1 previzibil cind ar fi putut vedea Bayern-Inter 2-3 halucinant.

    Desi nu sustin pe niciunii, abia astept sa vad cum le scoate Barca fotbalul din cap englezilor. Daca nu cumva se impiedica de Schalke pe drum.
    • -2 (2 voturi)    
      praf (Miercuri, 13 aprilie 2011, 8:57)

      Cocalarul_Electronic [utilizator] i-a raspuns lui irlandezu

      barca nu se poate intalni cu shalke decat in finala, asta in cazul in care trece de real. finala va fi intre man utd si real madrid. si va castiga man utd!
      • +1 (3 voturi)    
        .... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 10:02)

        silviu [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

        daca mai citesti odata ultima propozitie a lui irlandezu vei vedea ca vorbeste despre manchester in acel context.
      • -1 (1 vot)    
        S-a grabit... (Miercuri, 13 aprilie 2011, 10:44)

        Cristianssen [anonim] i-a raspuns lui Cocalarul_Electronic

        Irlandezu' probabil e fan ManUnited si s-a excitat imediat poate poate RMadrid face vreo minune si castiga cu Barcelona :))
        Sunt de acord ca ManU are o sansa cu Rmadrid
  • +1 (1 vot)    
    de toata jena (Miercuri, 13 aprilie 2011, 10:37)

    victor L [anonim]

    da, de toata jena sint comentatorii de la TVR 1
    Chiar mai jenanti decit meciurile din liga lui mitica.