Rapid - Craiova 0-0/ ​Universitatea Craiova cere victoria la "masa verde"

de     HotNews.ro
Marţi, 12 aprilie 2011, 10:30 Sport | Fotbal

Rapid - Craiova 0-0
Rapid si Universitatea Craiova au incheiat la egalitate, scor 0-0, ultima partida a etapei a XXV-a a Ligii 1, insa echipa lui Sumudica poate ramane fara punctul obtinut, oltenii cerand victoria la "masa verde", dupa ce instalatia de nocturna de pe Giulesti s-a intrerupt de doua ori in timpul meciului.

Giulestiul a ramas in bezna pentru 30 de secunde in minutul 41 al meciului, instalatia fiind repornita cu ajutorul generatorului. In minutul 70, nocturna a picat din nou pentru zece secunde, iar oltenii cer acum victoria la "masa verde".

"Sunt fericit pentru ca acest punct valoreaza mult. Vor fi de fapt trei puncte pentru ce s-a intamplat la meci. Vom castiga meciul la 'masa verde' pentru ca s-a oprit partida de doua ori si, conform regulamentului, vom lua cele trei puncte. Marius Avram trebuia sa opreasca jocul la a doua cadere a nocturnei'', a declarat finantatotul Craiovei, Adrian Mititelu, la Digisport.

Conform regulamentului, clubul organizator are la dispozitie o ora pentru a remedia problemele, dupa prima intrerupere. In cazul in care are loc o a doua intrerupere, meciul se suspenda, iar echipa oaspete castiga la "masa verde". Rapidul nu este strain de astfel de incidente, giulestenii pierzand in 2001 partida cu PSG din Cupa UEFA, din cauza problemelor de la nocturna.

"Comisia de Disciplina este abilitata sa judece acest caz, dar nocturna nu trebuie sa se opreasca de doua ori. E suficient sa se opreasca o singura data si sa dureze un minut, iar meciul se opreste. Pot sa spun ca a doua oara a fost o cadere de lucsi, dar daca se stabileste ca s-a oprit jocul, Craiova poate merge la Comisie si sa se judece cazul", a declarat supervizorul partidei din partea Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF), Valentin Alexandru, citat de Agerpres.

2204 vizualizari

• +4 (4 voturi)
    Lupta din fotbalul romanesc (Marţi, 12 aprilie 2011, 10:45)

Constantin [anonim]

se muta de pe teren in birourile patronilor si federatiei. Care-o sa fie mai tare in interpretarea regulamentului FRF o sa castige campionatul viitor.
  • +1 (5 voturi)
    Nocturna din Giulesti (Marţi, 12 aprilie 2011, 11:23)

Un suporter rapidist [anonim]

Haideti sa vedem un frumos scenariu:
    Dl. Copos-patron Rapid, doreste sa-l ajute pe Dl. Mititelu, patron Craiova! De ce ? Motive pot fi multe si nu sunt esentiale pentru scenariu! Dupa cum stim Craiova este in mare criza de puncte si risca sa retrogradeze.Programul viitor este dificil, asa ca sansele sa joace in B la anul sunt mari! Cum il poate ajuta Dl. Copos?Sa-i dea TOATE punctele pe teren ar fi prea batator la ochi! Asa ca vine la meci , sa vada cu ochii lui cum merge scenariul si la final pe teren iese 0 - 0.Asta e, ghinion pentru Rapid, iar nu s-a impus in fata oltenilor( nici nu s-a omorat cu firea in acest sens ! )In acelasi timp se aranjeaza ca nocturna sa pice de 2 ori in timpul meciului, fapt care permite Craiovei sa obtina mult doritele 3 puncte, necesare ca aerul, la "masa verde ".Astfel nimeni nu poate fi invinuit de " BLAT ", pentru ca - nu-i asa _ fierul e fier si crapa cand nu te astepti!
    V-a placut scenariul? Daca da, va invit la seria a 2 -a , miercuri in Ghencea la meciul Steaua- Otelul! FRF, LPF MAI EXISTATI ?

Cosmin [anonim] i-a raspuns lui Un suporter rapidist

Am fost pe Giulesti aseara si pot sa te asigur ca in tot cartierul era curentul cazut asa ca teoria conspiratiei pe care o sustii cade. Pana pe sfarsitul partidei s-a mers pe generatorul pe motorina, pana a revenit curentul in cartier.

IN PLUS, a doua oara nu a cazut nocturna la fel cum s-a intamplat in prima repriza! S-au stins doar cateva becuri la una din nocturne, iar arbitrul a oprit jocul crezand ca va cadea din nou, dar asta nu s-a intamplat. Pe teren vizibilitatea era ok chiar si in aceste conditii. El a dat drumul jocului imediat, insa, printr-o minge de arbitru.

Ca sa inchid, nu o mai plangeti asa de tare pe Stiinta, care a tras de timp incepand din prima repriza si care a demonstrat ca locul ei deocamdata nu e in alta parte decat la matineu. Au fost lamentabili si daca au obtinut un punct a fost doar pentru ca au avut un portar in forma maxima si niste atacanti ai rapidului care au ratat mult prea mult.

CRAIOVA IN B!!!
    Nocturna din Giulesti (Marţi, 12 aprilie 2011, 11:45)

Acelasi suporter rapidist [anonim]

Regulamentul precizeaza ca daca intr-un meci au loc 2 ( doua ) INTRERUPERI ALE JOCULUI din cauza instalatiei de nocturna, INDIFERENT de durata cat meciul este oprit partida este omologata cu scorul de 3 - 0 pentru echipa vizitatoare! Deci nu aveau motiv sa o tina mai mult oprita nocturna, conta doar sa fie DOUA pene de curent ! Ceea ce s-a si intamplat!