AC Milan pastreaza distanta de trei puncte fata de Napoli si dupa etapa cu numarul XXXII din Serie A, echipa pregatita de Massimiliano Allegri invingand cu 2-1 in deplasarea de la Fiorentina. Seedorf (8') si Pato (41') au inscris pentru oaspeti, in timp ce Vargas (80') a marcat pentru echipa Viola. Adrian Mutu nu a putut fi folosit de catre Sinisa Mihajlovic, atacantul roman fiind suspendat.

Bucurie milaneza la FlorentaFoto: Reuters

Disputa de pe Artemio Franchi a inceput bine pentru Milan, Seedorf deschizand scorul in minutul 8, dupa o faza la care au mai participat Ibrahimovic si Pato. Pana la pauza s-a facut 2-0, Pato inscriind in apropiere dupa o pasa a lui Boateng.

Gazdele au marcat golul de onoare prin Juan Vargas (80'), iar Zlatan Ibrahimovic a fost eliminat pentru doua galbene in minutul 87. Este al doilea cartonas rosu vazut de suedez in ultimele doua meciuri jucate (a fost eliminat in disputa cu Bari, iar apoi a fost suspendat doua etape).