​Barcelona pastreaza diferenta de opt puncte fata de rivala Real Madrid, inaintea intalnirii din El Clasico, de saptamana viitoare. Madrilenii lui Mourinho au invins usor pe Athletic Bilbao, scor 3-0, iar catalanii au castigat cu 3-1 pe Camp Nou in fata ultimei clasate, Almeria. Lionel Messi a inscris de doua ori, urcand astfel pe prima pozitie in topul gogeterilor din Primera Division.

Messi, golgeter in Primera DivisionFoto: Reuters

Athletic Bilbao - Real Madrid 0-3

Real Madrid s-a impus usor in fata lui Athletic Bilbao, invingand cu 3-0 in meciul etapei a XXI-a. Bilbao a presat constant, insa si-a creat putine ocazii si a ramas vulnerabila in fata contra-atacurilor madrilenilor. Angel Di Maria a fost faultat de doua ori in careu, iar brazilianul Kaka a transformat loviturile de la 11 metri, dand Realului un avantaj de doua goluri dupa 54 de minute. Cristiano Ronaldo a inchis tabela in minutul 70, inscriind al 28-lea gol din acest sezon de Primera Division.

"Madrid va lupta pentru titlu pana la final, pana cand va fi imposibil din punct de vedere matametic deoarece asa suntem obisnuiti", a declarat portarul Madridului, Iker Casillas.

Barcelona - Almeria 3-1

Almeria, echipa invinsa de Barcelona in tur cu 8-0, a reusit sa deschida scorul in fata liderului din Primera Division in minutul 50, dupa un contra-atac finalizat de Corona. Avantajul oaspetilor a durat insa doar trei minute. David Villa, intrat pe teren in locul accidentatului Bojan Krkic, a obtinut un penalty, transformat de Messi (min. 53)

Thiago Alcantara i-a pus pe catalani in avantaj pentru prima data in acest meci in minutul 64, cand a trimis cu capul in poarta o centrare venita de la colt. Messi a reusit sa-si treaca in cont al 29-lea gol din acest sezon in prelungiri (min. 90+2), iar Barcelona a castigat cu 3-1.

"A fost un meci dificil deoarece in aceasta faza a campionatului toti lupta pentru ceva. Almeria lupta pentru supravietuire, dar noi am ramas calmi si am egalat rapid. Ceea ce este important e ca noi continuam sa castigam meciuri si ca ii tinem pe urmaritori la opt puncte in spate", a declarat dupa meci Javier Mascherano, citat de Reuters.

El Clasico, 16 aprilie 2011:

"E o ocazie unica de a da lovitura decisiva. Daca vom pierde pe Santiago Bernabeu Madrid va fi la doar cinci puncte in spatele nostru, cu sase etape ramase de jucat. Titlul se va juca astfel in continuare. Trebuie sa jucam la fel ca in meciul tur sau ca in meciul din urma cu un an. Madrid este o echipa buna pe contra-atac, o echipa numeroasa, cu optiuni diferite si abilitatea de a juca in numeroase feluri. Trebuie sa facem un efort imens pentru a-i convinge pe jucatori ca trebuie sa castige. Stiu din experienta mea de pe Bernabeu ca un astfel de meci pune multa presiune. Din cate stiu eu, un meci Madrid-Barca nu a fost niciodata ", a declarat Pep Guardiola, care din 2008, de cand a preluat pe Barcelona, nu a fost invins in niciun El Clasico.

Pana la El Clasico, cele doua echipe mai au de disputat returul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor: Barcelona cu Sahtior (dupa 5-1 in tur) si Real cu Tottenham (dupa 4-0 in tur). Rivalele din Primera Division se pot intalni de patru ori in 18 zile, incepand cu saptamana viitoare. Sambata se intalnesc in El Clasico, pe Santiago Bernabeu, pentru ca dupa alte patru zile se se infrunte din nou, la Valencia, in finala Cupei Regelui Spaniei. Alte doua posibile intalniri pot avea loc in 27 aprilie si 3 mai, daca ambele se califica in semifinalele Ligii Campionilor.

Etapa a XXXI-a:

Sambata:

Real Mallorca - Sevilla 2-2 (Ienaga '16, Guzman '43/ Negredo '31-penalty, Rakitic '68)

Barcelona - Almeria 3-1 (Messi '53-penalty, '90+2, Thiago '64/ Corona '50)

Athletic Bilbao - Real Madrid 0-3 (Kaka '13-penalty, '54-penalty, Ronaldo '70)