Gaz Metan a revenit de la 0-2 in partida de la Medias cu Universitatea Cluj si a obtinut un punct din meciul etapei a XXV-a, scor 2-2. Condusi cu 2-0 dupa dubla lui Claudiu Niculescu, mediesenii au ratat un penalty prin Eric, dar au reusit sa egaleze prin reusitele lui Eric si Dan Roman. Clujenii puteau pastra toate cele trei puncte, dar arbitrul asistent a indicat o pozitie gresita de ofsaid la golul marcat de Voican in ultima faza a meciului.

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

Dupa ocazii la ambele porti, Claudiu Niculescu a intors meciul in favoarea clujenilor, marcand de doua ori in trei minute, dupa lovituri libere. In minutul 41, fostul dinamovist a inscris cu un sut aproape de vinclu, pentru ca in minutul 43 sa il execute pe Plesca din peste 35 de metri.

Condusi cu 2-0 la pauza, mediesenii au fortat in repriza secunda, aparand tot mai periculos la poarta lui Popa. In minutul 66, Pele l-a faultat in careu pe Dan Roman, insa sutul slab al lui Eric din 11 metri a fost salvat de portarul clujenilor. Peste trei minute, Eric nu a mai ratat tinta si a inscris cu un sut in forta, din afara careului. Cu trei minute inainte de final, Hoban a centrat in fata portii, de pe dreapta, iar Dan Roman a trimis mingea in plasa din sase metri (2-2).

Voican a inscris in ultimul minut al prelungirilor (min. 90+4), dar golul sau a fost anulat gresit pe motiv de ofsaid si U Cluj - Gaz Metan Medias sa incheiat 2-2.

In celelalte meciuri disputate sambata, Otelul a invins cu 3-0 pe Unirea Urziceni, Vasluiul s-a impus cu 2-0 in fata celor de la Dinamo, iar Gloria Bistrita a produs surpriza, invingand cu 1-0 acasa la FC Brasov.

Echipe de start:

U Cluj: Popa, Buhus, Pele, D. Munteanu, Mendy, Cojocnean (Voican '74), Balde, Bostina (V. Gheorghe '80), Ad. Cristea, Niculescu (Nwakaeme '66), Machado

Gaz Metan Medias: Plesca, Zaharia, Akaki, Markovic (Miclea '63), Trtovac, Bawab, Kubala (Bozesan '46), Hoban, Pirvulescu, Eric, Aganovic (Dan Roman '46)