Manchester United s-a impus cu usurinta, pe teren propriu, in fata celor de la Fulham in cea de-a XXXII-a etapa din Premier League. Cu sapte modificari in echipa de start fata de meciul din Liga Campionilor cu Chelsea, United a castigat cu 2-0 si s-a distantat la zece puncte fata de Arsenal, londonezii avand insa doua meciuri in minus.

Berbatov inscrie pentru Manchester UnitedFoto: Reuters

United a odihnit cativa titulari, menajandu-i pentru returul cu Chelsea, din Liga Campionilor, dar s-a impus fara probleme in fata unei adversare ce a castigat un singur meci in deplasare in acest sezon. Bulgarul Dimitar Berbatov a inscris in minutul 12, dupa o centrare a lui Nani. Portuhezul a creat si faza golului secund, inscris cu capul de Valencia (min. 32).

Campioana Chelsea s-a impus cu 1-0 in fata celor de la Wigan Athletic, in minutul 67, dupa ce lovitura de cap a lui David Luz a fost respinsa de portarul Al Habsi pana la Malouda. Francezul a fost pe faza si a impins balonul in plasa aducand trei puncte lui Chelsea.

Premier League, etapa a XXXII-a:

Manchester United - Fulham 2-0 (Berbatov '12, Valencia '32)

Sunderland - West Bromwich Albion2-3 (Shorey '10-autogol, Bardsley '31/ Odemwingie '28, Mulumbu '54, Scharner '72)

Tottenham Hotspur - Stoke City 3-2 (Crouch '11, '34, Modric '18/ Etherington '27, Jones '41)

Chelsea - Wigan Athletic 1-0 (Malouda '67)

Blackburn Rovers - Birmingham City 1-1 (Hoilett '45+7/ Bowyer '32)

Bolton Wanderers - West Ham United 3-0 (Sturridge '15 ',53, 'Chung-Yong '21)

Wolverhampton Wanderers - Everton 0-3 (Beckford '21, Neville '39, Bilyaletdinov '45)