UCL FC Barcelona - Sahtior 5-1/ O lectie pentru Mister Lucescu

de A. S.     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2011, 21:23 Sport | Fotbal

In umbra lui Guardiola
Foto: Reuters
Barcelona vs Sahtior 5-1 (Iniesta 2, Dani Alves 34, Pique 53, Keita 60, Xavi 87 - Rakitki 59)

La sosirea pe "Camp Nou", Sahtior s-a comportat ca o echipa de incepatori, ratand toate momentele importante: a primit gol in minutul 2, cand nu a inchis culoarele in fata lui Iniesta; portarul Piatov nu a iesit la centrarea lui Xavi, prilej pentru Dani Alves sa ii fure mingea (2-0, 34); a uitat sa il marcheze pe Pique la cornerul din minutul 53, cand fundasul s-a infipt in mijlocul careului, liber, a pivotat si a facut 3-0...

Si lista ar putea continua, pentru ca a fost o adevarata noapte a erorilor pentru echipa lui Mircea Lucescu. Cele mai importante s-au produs la 1-0 pentru catalani, cand Sahtior a avut 3 sanse mari de a egala - doua au fost irosite de Luiz Adriano (o prestatie complet ratata), a treia de Willian care nu a gasit poarta (goala), de la 35 de metri.

Nici prea multa sansa nu a avut Lucescu - in minutul 59, Rakitki a izbutit sa reduca din scor (3-1), insa nu s-a putut bucura decat un minut, pentru ca imediat Keita a nimerit vinclul cu un sut de senzatie (4-1, 60). Ultimul gol, Xavi, 87, a fost incununarea unei demonstratii de fotbal: Barcelona poate pregati de pe acum (sufleteste) semifinala cu Real Madrid (4-0 cu Tottenham).

Chelsea vs Manchester Utd 0-1 (Rooney 24)

Manchester a izbutit sa plece din Londra cu acest succes, in pofida unui final tensionat, in care Chelsea a solicitat doua lovituri de la 11 metri.

Londonezii nu au reusit sa duca la bun sfarsit cursa de urmarire, astfel ca Manchester culege roadele golului din minutul 24, cand Rooney a pus latul, in 10 metri, la o minge adusa in careu de o actiune personala de mare rafinament, semnata de Giggs. Manchester izbutise, pana atunci, sa controleze jocul din punct de vedere tactic, absorbind fara mari probleme presiunea gazdelor.

De altfel, singurele momente grele au fost finalurile de repriza - in prima, Rio Ferdinand scos de pe linia portii un sut al lui Lampard, iar in prelungirile jocului Chelsea merita macar un penalty.

Calificarea se joaca: desi are 1-0 si evolueaza acasa, Manchester este suficient de matura incat sa nu considere Chelsea deja scoasa din joc.
























13109 vizualizari

  • -14 (20 voturi)    
    Bravo Luce! (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:44)

    Al Bundy [anonim]

    Bravo Luce! Ai fost fenomenal, colosal, mirobolant, superb, dar ai lipsit cu desavarsire!
  • +13 (15 voturi)    
    Spectacol total pe Nou Camp (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:48)

    mihai [anonim]

    Desi cu mare parere de rau pentru Mircea Lucescu din cauza rezultatului, m-am bucurat de calitatea fotbalului vazut in acest meci. Fotbal total, spectacol la superlativ. Mi-ar fi placut totusi sa fie mai echilibrat meciul, ma asteptam la un 3-1 sau 4-2...

    Oricum, cred ca va fi spectacol si in retur, Sahtior nu se va preda asa usor, iar Lucescu sper ca va trata onorabil meciul, micsorand diferenta scorului general. Au jucat onorabil, insa lipsa de experienta a jucatorilor la acest nivel cred ca si-a spus cuvantul.

    In concluzie, mi-a placut spectacolul si abia astept meciurile din semifinale dintre Barcelona si Real...
  • +11 (15 voturi)    
    gol (Miercuri, 6 aprilie 2011, 23:50)

    gogu [anonim]

    Poate ca au primit 5, dar au dat gol in deplasare, va conta in retur.
    Lasand sarcasmul la o parte, toata stima pentru performata de a fi printre primele 8 echipe din europa.
    • -4 (6 voturi)    
      Cliseu (Joi, 7 aprilie 2011, 7:46)

      Agi [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Asta e un cliseu folosit fara logica. Pai 5-1 e mai rau pt Sahtior decat ar fi fost 3-0 de exemplu. La ce naiba e bun golul la un asemenea scor?
    • -3 (5 voturi)    
      Cam subtire performanta (Joi, 7 aprilie 2011, 9:57)

      Pep [anonim] i-a raspuns lui gogu

      La cate sute de milioane de euro a bagat patronul in echipa. Bani a dat, stabilitatea antrenorului a fost asigurata, nu s-a bagat in alcatuirea formatiei, asa ca Lucescu ar tebui sa mai reflecteze daca e atat de genial cum se pretinde. Dar ce poti sa zici despre el cand dupa meciul cu Arsenal pierdut cu 5-1 declara ca s-a jucat de la egal la egal. Afectiune psihica, grandomanie, ori nesimtire ?
      • +2 (2 voturi)    
        iti explic eu (Joi, 7 aprilie 2011, 11:08)

        quid [anonim] i-a raspuns lui Pep

        In retur i-a invins pe Arsenal cu 3-1 daca nu ma insala memoria. Cred ca intelegi tu ce a vrut sa spuna.
        • +1 (1 vot)    
          a fost 2-1 in retur (Joi, 7 aprilie 2011, 12:32)

          ysoagar [anonim] i-a raspuns lui quid

          pt shaktior, agg: Arsenal -Shaktior 6-3 nu prea ar fi fost egal daca ar fi fost sistem tur-retur eliminatoriu, dpdv al punctelor si sistemului in gruplele ligii a fos 3-3 la puncte deci cam are dreptate nea mircea ....
          insa performanta lui lucescu de a ajunge in primele 8 echipe ale europei nu o poate contesta nimeni, dubla victorie contra romei... oricum chiar daca nu mai sunt sanse sper sa asistam la un spectacol fotbalistic si la returul din donetsk. felicitari nea mircea pt ce ai realizat sezonul acesta...
  • -4 (14 voturi)    
    nemeritat (Joi, 7 aprilie 2011, 2:24)

    Ioan Sdrobis [anonim]

    Putea fi 3-3!
    • +3 (3 voturi)    
      Putea fi si 0-0 (Joi, 7 aprilie 2011, 8:03)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Sdrobis

      .
    • +1 (3 voturi)    
      4-0 (Joi, 7 aprilie 2011, 8:23)

      alpha [utilizator] i-a raspuns lui Ioan Sdrobis

      ba chiar putea fi 4-0 ! un gol au dat si au mai avut 3 ocazii la inceput de meci ! atata ca a batut vantul,s-au aliniat planetele,au respirat spectatorii,a fost cutermur in pacific,iar arbitrii ... sa nu mai vorbim ... :)))))))
    • +2 (2 voturi)    
      ... (Joi, 7 aprilie 2011, 8:47)

      Anca [anonim] i-a raspuns lui Ioan Sdrobis

      .... adica anulam doua goluri ale barcei si consideram doua ocazii de gol ca fiind goluri clare pentru shaktar ... mai rar intalnim o astfel de analiza .....
  • -2 (14 voturi)    
    l-au furat! (Joi, 7 aprilie 2011, 4:30)

    bleah [anonim]

    nu stiu daca arbitrii, spectatorii, jucatorii, ospatarii etc, ca n-am vazut meciul, dar sunt sigur ca l-au furat!
  • +4 (4 voturi)    
    Il furara, da (Joi, 7 aprilie 2011, 7:57)

    Lucexu [anonim]

    Mdea, l-au furat. Antrenor roman, amarat, om cinstit dintr-un popor obidit. :)
  • +5 (7 voturi)    
    Lucescu (Joi, 7 aprilie 2011, 9:11)

    Ratoi [anonim]

    Mi s-a parut a fi de cea mai joasa speta cind l-a jignit pe Rat in timp ce acesta era in direct fiind intervievat dupa meci.
    Rat vorbea iar din fundal s-a auzit se auzea vocea marelui maestru. Acesta ii cerea sa recunoasca ca a gresit, pe un ton de marginea santului.... Rat, surpinzator s-a abtinut si a spus ca probabil parerea Lucescului nu este cea mai obiectiva...Auziti ? Si asta venind de la un baiat tinar, fotbalist...Admirabil!
    Lucescu, fara stralucire.
  • +2 (4 voturi)    
    acum pe cine mai da vina? (Joi, 7 aprilie 2011, 9:37)

    Arkan [utilizator]

    Pe spectatori, arbitrii, gazon?
    Aaa, nu, pe Rat:)
  • +5 (5 voturi)    
    frustratul de lucescu (Joi, 7 aprilie 2011, 9:44)

    adrian [anonim]

    cu toate ca sunt roman nu am putut tine aseara cu echipa lui lucescu care a dovedit(cel putin pana acum-si nu cred ca la varsta lui se va schimba) ca este un frustrat.mereu cand pierde chiar si la scor asa cum s-a intamplat aseara da vina ba pe arbitraj,ba pe ghinion,ba pe vant.Vorbea de sportivitate,si aseara au fost cel putin 2 faze cand echipa lui a continuat sa joace in loc sa dea mingea afara cand erau pe jos jucatori de la barcelona.pe messi l-au cotonogit pe unde l-au prins...
    • +1 (3 voturi)    
      Ehehe, ai uitat vinovatii de serviciu (Joi, 7 aprilie 2011, 10:11)

      Stie tot [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Partidul si Valentin ! Toata viata lui a fost furat saracu . El nu, niciodata. Acu trebuie sa apara Razvan sa ne explice ce tactia geniala a gandit seniorul dar n-a fost respectata de jucatori. Cam asta se intelegea aseara din inteviul lu' nea Mircea.Ca asa e natia lor ,sar cu gura imediat si se ajuta la greu !
  • +2 (6 voturi)    
    Incredibi, un roman a fost capitanul Barselonei! (Joi, 7 aprilie 2011, 9:45)

    Dumitru Pelicanol [anonim]

    Iata ce spuneau cei doi antrenori, in momentul fotografierii:
    Lucescu: "Hai, baieti, atacati!"
    Guardiola: "Hei, amigos, m-a rugat Gica Popescu, vrea sa-i faca un cadou lui don Mircea, va rog, lasati-i sa dea un gol, dar numai unul, da?"
  • +2 (6 voturi)    
    bai refulatilor (Joi, 7 aprilie 2011, 10:03)

    Dan [anonim]

    Lucescu a reusit sa faca dintr-o echipa de necunoscuti o echipa in primele 8 din Europa. Daca nu ati face parte din tagma celor mai "destepti" oameni din lume, adica romani, ar trebui sa va bucurati ca un roman a ajuns acolo. Omul a incercat dar nu a avut cu ce si daca nu ati fi niste looser-i ar trebui sa apreciati asta...
  • -2 (2 voturi)    
    extraterestrii inving niste amarati (Joi, 7 aprilie 2011, 10:20)

    petre [anonim]

    a fost meci comparabil intre steaua cu avantul laudata,mircea lucesc un roman anti romania,ma bucur ca a luat-o in freza,demonstreaza ca habar nu are de fotbal,succesele de pana astazi s-au datorat valorii jucatorilor,nicidecum a tiganului asta de lucescu.Barca va castiga liga,si o sa-i bata in retur pe minerii brazilieni cu 3 -0
  • +2 (2 voturi)    
    hmmm (Joi, 7 aprilie 2011, 10:31)

    me [anonim]

    deci
    - faptul ca lucescu face urat cand pierde, nu il face un antrenor mai putin bun... (uitativa la murinho...)
    - sharkior a fost foarte complexata din cate am vazut. ceea ce pana una alta nu este vina lui lucescu
    - asta e pana la urma fotbalul si sa ajung in sferturile CL nu e putin lucru!
    - nu mai aruncati cu noroi in lucescu, care pana la urma chiar a facut ceva in fotbal. oricum mult mai multe decat multi "smecheri" de prin liga lui mitica
  • +2 (2 voturi)    
    pt. contestatarii lui Lucescu (Joi, 7 aprilie 2011, 10:40)

    DC [anonim]

    Ar fi fost o lectie pt. Lucescu daca el antrena Barcelona, Guardiola antrena Sahtiorul si echipa lui Lucescu pierdea.

    Asa, cand ai in jumatate de echipa campioni mondiali si tot podiumul de la balonul de aur, nu vad cum e victoria ta doar o lectie de antrenorat?!?

    PS Cand Sahtior a castigat pe Nou Camp ce a fost? Certificatul de antitalent al lui Guardiola?
  • +2 (2 voturi)    
    capra vecinului (Joi, 7 aprilie 2011, 11:18)

    Mihai [anonim]

    Oricit v-ati oftica, Lucescu ca si antrenor e MARE.
  • +1 (1 vot)    
    Eroare tactica (Joi, 7 aprilie 2011, 14:13)

    Cristi [anonim]

    Cu Barcelona nu poti juca de la egal la egal fiindca risti sa patesti ce a patit Arsenal, Sahtior si alti care nu au folosit "Autobaza".

    La un astfel de nivel nu ai voie sa risipesti ocaziile de gol.
  • +1 (1 vot)    
    simtul masurii (Joi, 7 aprilie 2011, 16:18)

    cititor [anonim]

    Analizati declaratiile facute inaintea partidei de catre Guardiola: o partida foarte grea, ma simt mai aproape de eliminare ca niciodata" si cele facute de "bravii" nostri concetateni. M. Lucescu: Barcelona in doua victorii asupra noastra a fost ajutata de arbitrii (aseara s-au indicat trei outside-uri imaginare impotriva ei) si Rat: nu vom lua gol pe Bernabeu.
    De aceea intelepciunea romaneasca zice ca "gura bate fundul", numai ca ai nostrii nu prea stiu asta.
    • 0 (0 voturi)    
      simtul bun, aka common sense (Luni, 11 aprilie 2011, 15:38)

      cititor de aberatii [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Unul incerca sa-si tina in priza jucatorii contra unei echipe mici, iar celalalt sa si-i incurajeze impotriva celei mai bune echipe din lume, asa ca amandoi sustineau contrariul evidentei. Nu se cade sa vorbesti de "intelepciunea romaneasca" atata timp cat nu esti capabil de logica elementara.