Barcelona vs Sahtior 5-1 (Iniesta 2, Dani Alves 34, Pique 53, Keita 60, Xavi 87 - Rakitki 59)

In umbra lui GuardiolaFoto: Reuters

La sosirea pe "Camp Nou", Sahtior s-a comportat ca o echipa de incepatori, ratand toate momentele importante: a primit gol in minutul 2, cand nu a inchis culoarele in fata lui Iniesta; portarul Piatov nu a iesit la centrarea lui Xavi, prilej pentru Dani Alves sa ii fure mingea (2-0, 34); a uitat sa il marcheze pe Pique la cornerul din minutul 53, cand fundasul s-a infipt in mijlocul careului, liber, a pivotat si a facut 3-0...

Si lista ar putea continua, pentru ca a fost o adevarata noapte a erorilor pentru echipa lui Mircea Lucescu. Cele mai importante s-au produs la 1-0 pentru catalani, cand Sahtior a avut 3 sanse mari de a egala - doua au fost irosite de Luiz Adriano (o prestatie complet ratata), a treia de Willian care nu a gasit poarta (goala), de la 35 de metri.

Nici prea multa sansa nu a avut Lucescu - in minutul 59, Rakitki a izbutit sa reduca din scor (3-1), insa nu s-a putut bucura decat un minut, pentru ca imediat Keita a nimerit vinclul cu un sut de senzatie (4-1, 60). Ultimul gol, Xavi, 87, a fost incununarea unei demonstratii de fotbal: Barcelona poate pregati de pe acum (sufleteste) semifinala cu Real Madrid (4-0 cu Tottenham).

Chelsea vs Manchester Utd 0-1 (Rooney 24)

Manchester a izbutit sa plece din Londra cu acest succes, in pofida unui final tensionat, in care Chelsea a solicitat doua lovituri de la 11 metri.

Londonezii nu au reusit sa duca la bun sfarsit cursa de urmarire, astfel ca Manchester culege roadele golului din minutul 24, cand Rooney a pus latul, in 10 metri, la o minge adusa in careu de o actiune personala de mare rafinament, semnata de Giggs. Manchester izbutise, pana atunci, sa controleze jocul din punct de vedere tactic, absorbind fara mari probleme presiunea gazdelor.

De altfel, singurele momente grele au fost finalurile de repriza - in prima, Rio Ferdinand scos de pe linia portii un sut al lui Lampard, iar in prelungirile jocului Chelsea merita macar un penalty.

Calificarea se joaca: desi are 1-0 si evolueaza acasa, Manchester este suficient de matura incat sa nu considere Chelsea deja scoasa din joc.