Inter - Schalke 2-5

​VIDEO Presa italiana: Chivu e expirat, si-a aratat limitele si varsta

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 6 aprilie 2011, 10:37 Sport | Fotbal

Chivu, depasit de Edu
Foto: Reuters
Inter a pierdut cu 5-2 pe propriul teren in fata lui Schalke, iar Cristi Chivu a vazut, pentru al doilea meci consecutiv, cartonasul rosu, lasandu-si echipa in inferioritate numerica. "Fundasii centrali (nr. Chivu si Ranocchia) au fost catastrofe. Romanul a reusit sa primeasca al doilea rosu in doar cateva zile. E expirat", se precizeaza in presa din Italia.

"Fara aparare" a titrat Gazzetta dello Sport dupa dezastrul din partida cu Schalke. Jurnalistii italieni i-au criticat aspru pe Chivu si pe Ranocchia, cei doi fiind vazuti drept principali vinovati pentru cele cinci goluri incasate.

"Chivu a pierdut aproape toate duelurile, a fost confuz si a incasat al doilea rosu in doar patru zile", precizeaza gazetarii de la Mediaset.

"A fost autostrada pe partea lui Chivu la a doua reusita a oaspetilor. Romanul e expirat, a bifat inca un rosu dupa cel din derby (nr. cu AC Milan)" - La Stampa, conform gsp.

"Am vazut in partida cu AC Milan ca au avut unele probleme in zona fundasilor centrali (nr. Chivu si Ranocchia), iar tot ce am facut a fost sa speculam acest lucru" - Ralf Rangnick, antrenor Schalke. 

"Dezastrul a venit dupa eliminarea lui Chivu, a doua in doar cateva zile. Echipa nu a putut sa mai treaca peste acest moment, iar germanii si-au facut de cap" - Il Messaggero.

"Inca o data s-a vazut absenta lui Lucio. Cuplul Ranocchia-Chivu a fost dezastruos, la fel ca si in derby-ul cu AC Milan. Romanul si-a aratat limitele si varsta" - Il Giornale.

Inter - Schalke 2-5 (Stankovic 1', Milito 34' - Matip 17', Edu 40', 75', Raul 53', Ranocchia 57' autogol)


Click aici pentru rezumatul partidei Inter - Schalke.


Citeste mai multe despre   























4290 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    nuuuu se poaaateeee!! CCCCapitaul nostruuuu??? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 10:41)

    marius [anonim]

    ba se poate! si fotablistilor buni le trece vremea.
    problema este ca imbatranesc urat: faulturi dure, cartonase rosii pe banda, milogeala...
    • -2 (4 voturi)    
      eeee (Miercuri, 6 aprilie 2011, 10:51)

      me [anonim] i-a raspuns lui marius

      l-au ajuns blestemele noastre dupa meciurile cu bosnia si luxemburg :P
    • -1 (3 voturi)    
      Daca e sa fim corecti (Miercuri, 6 aprilie 2011, 10:57)

      Razvan [anonim] i-a raspuns lui marius

      Chivu nu merita al doilea cartonas galben pentru acea interventie , care mai mult a fost o simulare. Nu zic ca a jucat bine pana atunci, dar eliminarea a fost data mult prea usor. Daca la Peter Crouch, cele doua galbene sunt de neconstestat , in cazul lui Chivu mi s-a parut ca arbitrul a avut rea-vointa. Poate si cu Chivu pe teren meciul tot 5-2 se termina, dar decizia de la acea faza a stricat raportul de forte si automat si frumusetea meciului. Deciziile de arbitraj trebuie luate in litera si cel mai important in spiritul Legilor Jocului. Daca s-ar arbitra numai dupa litera ar ramane arbitrul singur pe teren. Dar ca sa stii cand sa te bagi in seama si cand sa stai deoparte trebuie sa fii arbitru mare.
      • 0 (0 voturi)    
        eliminat la 2-4 (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:36)

        bogdanicus [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

        Cand Chivu a fost eliminat, scorul era 2-4!!! Nu eliminarea lui a fost cauza dezastrului!
      • 0 (0 voturi)    
        arbitraj (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:50)

        gechi [utilizator] i-a raspuns lui Razvan

        daca arbitrul ar fi avut rea-vointa l-ar fi eliminat pe Stankovic in minutul 13 la intrarea ciobaneasca asupra lui Baumjohann. pana la urma fotbalul a reparat gresala si la acea faza sarbul s-a si accidentat.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul (Miercuri, 6 aprilie 2011, 12:52)

    coor [utilizator]

    este ca daca ar fi om serios si nu ar trage la masea si la plamani ar putea juca macar inca 5 ani la nivel ridicat ! dar , nha , ii nacajit si el ca tot romanu' !
  • 0 (0 voturi)    
    e clar (Miercuri, 6 aprilie 2011, 15:08)

    Andrei [anonim]

    Manchester e in finala :)

    Mizez pe o finala Manchester - Barcelona anul asta... O sa fie interesant.
    • +1 (1 vot)    
      clar (Miercuri, 6 aprilie 2011, 16:09)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      pana ieri era clar si ca Inter e in semifinala. Asta e farmecul fotbalului, tot ce e azi clar maine e imposibil si invers. Spre "bucuria" expertilor.