​Champions League: Schalke da lovitura la Milano (5-2 cu Inter)/ Real, galop de sanatate cu Tottenham

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 5 aprilie 2011, 23:38 Sport | Fotbal

Inter, in genunchi
Foto: Reuters
Schalke 04 a furnizat surpriza serii in Champions League, germanii invingand cu 5-2 pe Inter, chiar la Milano. Titular la gazde, Cristi Chivu a fost eliminat in minutul 62, dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben. In cealalta partida a serii, Real Madrid a castigat categoric, scor 4-0, partida cu Tottenham, trupa lui Jose Mourinho fiind ca si calificata in semifinalele competitiei.

Real Madrid  - Tottenham 4-0 (Adebayour 4', 57', Di Maria 72', Cristiano Ronaldo 87')

Dupa ce a eliminat pe Milan, Tottenham spera intr-o alta minune contra Realului, chiar pe Bernabeu. Adebayour a deschis rapid scorul (4'), iar lucrurile au evoluat intr-o singura directie in mare parte din partida. Crouch a primit cartonasul rosu inca din minutul 15 (pentru doua galbene), iar firavul elan ofensiv al englezilor s-a stins definitiv. Cu un joc tactic bine pus la punct, Realul a reusit sa castige la un scor (nr. 4-0) care nu-i da emotii in perspectiva returului de pe "White Hart Lane". Galacticii sunt deja in semifinale, acolo unde ii asteapta pe marii rivali de la FC Barcelona (vor intalni pe Sahtior in sferturi).


Inter - Schalke 2-5 (Stankovic 1', Milito 34' - Matip 17', Edu 40', 75', Raul 53', Ranocchia 57' autogol)

Campioana Inter a fost zdrobita de Schalke pe propriul teren, germanii furnizand marea surpriza a serii de Champions League. Gazdele au dat senzatia ca pot transa soarta calificarii (au deschis scorul inca in minutul 1), dar echipa lui Ralf Rangnick a crezut in sansa sa. S-a terminat 2-5 dupa o partida pe care italienii vor, cu siguranta, sa o uite cat mai rapid. Cristi Chivu, titular la gazde, a fost eliminat in minutul 62 dupa ce a primit doua cartonase galbene. "Seara de cosmar pentru Inter" a titrat Gazzetta dello Sport imediat dupa terminarea partidei de la Milano. Pentru formatia pregatita de Leonardo sansele de calificare sunt in acest moment minime.


Citeste mai multe despre   























5323 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Chivu mai joaca vreun meci fara sa ia rosu ? (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:05)

    petre [anonim]

    Sunt si eu curios daca Chivu mai joaca vreun meci in care sa nu ia rosu ? Sau sa fie penibil ?
    • -2 (2 voturi)    
      o sa frece banca de-acu incolo (Miercuri, 6 aprilie 2011, 9:50)

      ysoagar [anonim] i-a raspuns lui petre

      Bine ca n-a jucat cu luxemburg ca il facea mutsch muci! iar daca juca cu bosnia poate reeditam acel 0-5 cu serbia....
  • +3 (5 voturi)    
    Chivu (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:09)

    Cris07 [utilizator]

    Cred ca-l zboara astia pe Chivu caci a cam inceput sa-i ingroape pe interisti! Si-a cam atins limitele al nostru capitan...
  • +3 (5 voturi)    
    inter (Miercuri, 6 aprilie 2011, 0:14)

    diu1so [utilizator]

    dar primul gol al lui Inter cred ca va fi golul anului. incredibil.
    http://www.youtube.com/watch?v=c8d2GPQtJFY&feature=player_embedded
    • +4 (4 voturi)    
      da (Miercuri, 6 aprilie 2011, 1:23)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

      Fenomenal gol, a fost un voleu perfect.
    • +3 (3 voturi)    
      Wakaaa (Miercuri, 6 aprilie 2011, 2:04)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui diu1so

      Wooow, minunat. Ce frumos pluteste mingea. Iar dinamica fazei completeaza executia!

      Superb.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare rau . . . . (Miercuri, 6 aprilie 2011, 8:03)

    gheorghe [anonim]

    . . . . de Chivu dar . . . ar trebui sa se retraga. De cand a primit lovitura la cap nu mai joaca mai nimic. Ii e teama! Firesc as spune si nu depinde de el sa o reprime. Tine de instinctul de autoaparare. A luat doua cartonase rosii in ultimele doua meciuri tocmai pentru ca e mai usor sa faultezi decat sa deposedezi. La nationala nu a vrut sa joace a spus ca e accidentat lucru ce nu l-a oprit sa joace imediat cu echipa clubului. Asta arata ca ia fost teama sa nu se faca de ras si in tara. Pacat! Dar ca fotbalist de clasa e terminat! Si nu e vina lui!
    • 0 (2 voturi)    
      Asa pare sa fie (Miercuri, 6 aprilie 2011, 12:40)

      CD [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      Nu stiu ce-o fi vrand lumea, sa ramana la fel de bun pana la 100 de ani???
      Joaca de mai bine de zece ani la nivel de top, a inceput de foarte tanar, cand era inca "crud", a trecut de 30 de ani si, chiar daca pentru un fundas nu e inca batran, probabil ca accidentul la cap a insemnat foarte mult... Poate ca intr-adevar ar fi intelept din partea lui sa se retraga la anul, sau cand i se termina contractul cu Inter.
      De altfel, ma uitam la el cand a mai aparut la TV in ultimele luni si mi s-a parut ca arata rau, fizic vorbind -- ca si Mutu, de altfel. Par sa fi slabit mult amandoi, se vede chiar pierderea de masa musculara, se vad, dintr-odata, anii. Chivu parea obosit, abatut, descurajat...
      Nu mai suntem in Roma antica; sunt doar niste jucatori de fotbal, nu niste gladiatori care trebuie musai sa moara pe teren, la propriu, ca sa fie gloata satisfacuta ca a vazut sange...
      Nu-nteleg de ce nu putem ramane cu amintirea lui Chivu asa cum a fost, un mare jucator in zilele lui bune, si neaparat trebuie sa-l terfelim si injuram, acum, cand nu mai poate...
      • 0 (2 voturi)    
        poate (Miercuri, 6 aprilie 2011, 14:06)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui CD

        O fi din cauza ca dincolo de bani ii place jocul?
        Imi imaginez ca dorinta de a castiga cupe, campionate etc, nu trece instantaneu si ca cei care ajung sa se bucure de acele senzatii, nu vor sa renunte la ele.
        Apoi sa nu uitam ca a castigat editia trecuta a ligii campionilor, asa slab si lovit la cap cum este.