Opinie

Falimentul unui fotbal bolnav, validat de piata

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 4 aprilie 2011, 18:11 Sport | Fotbal

​Licitatia pentru drepturile tv din Liga 1 a fost un fiasco, Liga Profesionista de Fotbal "reusind" sa vanda doar trei pachete din totalul de noua. Lipsa de valoare a unui produs supraevaluat si-a spus cuvantul, televiziunile alegand sa boicoteze un campionat in care scandalurile reprezinta sarea si piperul. Este 2011 sfarsitul unei bule speculative a fotbalului romanesc?

Falimentul unui fotbal bolnav, invalidat de piata


Iata un scurt istoric al revarsarii cornului abundentei peste fotbalul romanesc:

In urma cu trei ani, LPF dadea lovitura si reusea sa isi rotunjeasca conturile cu 85 de milioane de euro, fara TVA, de pe urma drepturilor tv din Liga 1. Cluburile au fost mai mult decat multumite de marea realizare a lui Dumitru Dragomir, acesta fiind vazut ca un adevarat "salvator al echipelor din prima divizie a tarii".

Timp de trei ani, LPF a dat campioanei Romaniei 3,2 milioane de euro, locul doi a incasat 2,5 milioane de euro, in timp ce o formatie din subsolul ierarhiei a incasat cel putin un milion de euro.

Sumele au reprezentat o adevarata "mana cereasca" pentru formatiile mici ale campionatului, acestea acoperindu-si mare parte din buget cu acesti bani. La acele vremuri, Romania avea doua formatii in Champions League si trei in Cupa UEFA (ulterior s-a transformat in Europa League), in timp ce nationala mergea la EURO 2008 si se afla pe 13 in clasamentul FIFA.

In tot acest timp, cluburile au refuzat orice reforma interna, ca si Liga insasi. Nu au investit bani in operatiuni majore de marketing, care in toata lumea reprezinta o sursa majora de venit. Nu au investit bani in centrele de copii si juniori, adica in viitor. Nu au investit in scolarizarea managerilor si antrenorilor - adica in viitor pe termen mediu si lung.

Rezultatele? Iata doar cateva, dupa trei ani in care fotablul intern a refuzat orice reforma:

  • Scaderea rezultatelor in cupele europene (cu exceptia notabila a Unirii Urziceni, un fenomen aparte si totodata meteoric)
  • Scaderea accentuata a numarului de suporteri
  • Scaderea audientelor
  • Escaladarea scandalurilor intre principalii actori (patroni, antrenori, oficiali FRF/LPF, jucatori)
  • Cresterea numarului de dosare penale in care sint implicati patronii/finantatorii
  • Nationala este penultima intr-o grupa din care fac parte Franta, Albania, Belarus, Bosnia si Luxemburg. Liga 1 va avea doar o formatie in Champions League, campionatul intern se afla pe 14 in clasamentul coeficientilor, iar prima reprezentativa a cazut pana pe locul 52 in lume.

Scaderea valorii fotbalului romanesc a devenit o certitudine odata cu licitatia pentru drepturile tv din Liga 1, televiziunile din Romania refuzand sa mai dea sume uriase pentru un produs "expirat".

Piata media a scos bani din buzunar doar pentru trei pachete, ceea ce inseamna ca doar trei meciuri vor fi transmise la tv in fiecare etapa. Multi vor spune ca este suficient pentru un campionat in care performanta lipseste cu desavarsire, iar unii dintre fotbalisti ies in evidenta doar prin cluburile de fite.

Fata de suma pe care Dumitru Dragomir o astepta, LFP a incasat cu aproximativ 80 de milioane de euro mai putin. Ce inseamna aceasta contraperformanta: echipele vor avea de suferit, iar pentru unele formatii acest lucru ar putea insemna chiar desfiintarea. Cu acesti bani (36 de milioane de euro), falimentul bate la usa pentru numele mici din Liga 1.

Esecul total al acestei licitatii pentru drepturile tv se poate traduce prin falimentul unei structuri conduse de Dumitru Dragomir (LPF) si Mircea Sandu (FRF). Piata a invalidat fotbalul romanesc, iar urmarile ar putea fi dintre cele mai dure.

Singura bila alba a tuturor celor intamplate, luni, la sediul LFP ar putea fi readucerea spectatorilor la stadion. Cum multe dintre meciuri nu vor mai fi transmise, cei interesati de o anumita echipa vor fi nevoiti sa ia drumul arenelor. Nici aceasta varianta nu este insa valabila 100% pentru ca multi dintre suporteri sunt satui de "noroiul" din Liga 1.   

"Mi-ati tras-o! V-ati inteles foarte bine domnilor, exista posibilitatea ca meciurile incluse in aceste pachete sa nu fie transmise la TV" - Dumitru Dragomir, presedinte LPF.

Vezi aici cum a decurs licitatia pentru drepturile tv din Liga 1.


Citeste mai multe despre   























6347 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Inca nu! (Luni, 4 aprilie 2011, 18:34)

    mm [anonim]

    Cand tribunele vor fi goale, 10 - 20 de etape succesive, aceasta clica de golani si circari va intelege ca trebuie sa-si schimbe atitudinea fata de cel mai iubit joc sportiv pana la ei! Cu betivani si curvari pe post de jucatori, cu bisnitari pe post de agenti, cu hoti si spalatoir de bani pe post de patroni, cu antrenori complet lipsiti de imaginatie, cu arbitri corupti si cu doi mafioti in frunte - mitica si sandu - fotbalul romanesc a ajuns din primele 15 locuri din lume in lumea a treia in ultimii 3 ani! Toti trebuie sa primeasca un dus rece de la suporteri. Sa le intre in cap odata pentru totdeauna ca fotbalul nu exista fara suporteri!
    • +12 (14 voturi)    
      E ceva normal... (Luni, 4 aprilie 2011, 19:19)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui mm

      Ce se intampla in fotbal, in politica, in media, peste tot...este reflexia perfecta a societatii in care traim.
  • +16 (18 voturi)    
    este mai mult decat suficient! (Luni, 4 aprilie 2011, 18:38)

    dumil [utilizator]

    am incetat sa ma uit la parodia asta de fotbal intern cu ceva ani in urma, prefer sa fac rating la "in trecerea anilor" ;) decat sa-i hranesc pe miticii astia!
    • +4 (4 voturi)    
      Razboi? Nu ma faceti sa rad! (Marţi, 5 aprilie 2011, 9:57)

      ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui dumil

      Ce tot ii trage Chivorchiac cu razboiul impotriva televiziunilor? Pai, primii care vor muri cu unghia-n gat, ca pitigoiul, daca nu mai apar sa behaie pe micul ecran, sunt chiar ei, asa-zisii oameni de fotbal. Cum credeti ca ar fi o zi in viata lui Becali, Iancu, Chivorchian, Mititelu & Co, fara sa le sune telefonul prin care sa fie invitati sa macane tot felul de stupizenii? Foaaarte trista!!! Asa ca, sa ne mai lase!
      • +1 (1 vot)    
        Cine plateste? (Marţi, 5 aprilie 2011, 10:47)

        ion ionescu [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

        Cred ca, dimpotriva, Liga ar trebui sa plateasca televiziunilor pentru a-i difuza meciurile penibile.
  • +1 (1 vot)    
    pai, (Luni, 4 aprilie 2011, 18:42)

    Cezy [utilizator]

    boicotat nu prea merge cu (in)validat...
  • +9 (9 voturi)    
    pleonasm (Luni, 4 aprilie 2011, 18:53)

    ropote [anonim]

    FIASCO TOTAL este un pleonasm. Fiasco in sine inseamna esec total
  • +9 (9 voturi)    
    lpf merita din plin acest dus rece (Luni, 4 aprilie 2011, 18:57)

    fvb [anonim]

    tocmai citizem zilele astea ca uite ce nesimtiti aia de la tvr ca nu vor sa se bage sa transmita meciurile, ca e scump etc. acuma stirea se va rescrie, ca uite ce baieti buni ca nu au cheltuit banii publici pe meciurile astea.

    sper sa vedem din nou candva ca batem argentina si alte tari cu fotbal adevarat.

    pana atunci, vise frumoase.
  • +12 (12 voturi)    
    mitica de la liga (Luni, 4 aprilie 2011, 18:57)

    not4all [anonim]

    pentru calitatile lui de manager exceptional mitica avea si are un salariu de peste 15000euro/luna net cf propriilor declaratii. nu stim daca "la negru" sau "pe bune", cu toate impozitele platite. dna ar trbui s analizeze serios contabilitatea "lepefeului"
    curatenia incepe de acolo. apoi televiziunile, care in loc de telenovele adormeau pensionarii cu meciuri anoste din liga lui mitica, ar trebui sa se trezeasca si sa nu mai arunce aiurea banii in timp de criza. fara fonduri 'liga lu' mitica-fara-frica nu va mai exista si probabil va fi posibila o reconstructie a fotbalului de la zero, incepand cu bazele sportive pentru copii.
  • +7 (9 voturi)    
    Bun coment mm!!! (Luni, 4 aprilie 2011, 19:06)

    menandy [utilizator]

    Oricum, in goana lor doar dupa bani au omis un fapt esential: foarte multi oameni nu sunt abonati rcs-rds ca sa poata urmari meciurile, iar la antena1 se uita tot mai putini. De asemenea, orele la care se joaca toamna si primavara, sunt aiurea. Cine drq sa mearga pe stadion duminica de la 21.45 sa vada, de ex. un meci dinamo-sportul??? Luni trebuie sa fim la munca oameni buni, si inca la prima ora ! Oricum, mitica si-a luat-o bine tura asta ! O sa- l mai voteze drq daca nu mai e solvabil !!!
  • +11 (11 voturi)    
    liga 1 (Luni, 4 aprilie 2011, 19:23)

    Razvan [anonim]

    Felicitari pentru articol. O sinteza foarte buna, cu care sunt perfect de acord, despre "iungrasarea porcului inainte de craciun". In cazul nostru umflarea artificiala a unui segment sportiv care pur si simplu nu merita atata amar de banet pt ce au de oferit.
  • 0 (6 voturi)    
    Dupa sezonul de vis 2005-2006 ni s-a urcat la cap (Luni, 4 aprilie 2011, 19:30)

    Motanu [anonim]

    In sezonul 2005-2006 prin faptul ca Steaua a ajuns in semifinalele Cupei Uefa, iar Rapid in sferturi, am reusit un salt foarte mare dintr-o data, pana pe locul 5, si ni s-a urcat performanta la cap, in special si datorita faptului ca sezonul urmator steaua avea sa intre dupa 10 ani in Grupele Ligii.
    Aici a inceput dezastrul !
    Steaua s-a invatat numai cu banii de liga campionilor in sezoanele 2006-2009, si apoi cand a intrat in grupele Europa League, s-a facut de rusine terminand pe ultimul loc fara victorie o grupa foarte slaba as spune eu cu Fenerbahce, Twente si Seri Tiraspol.

    Deci, in concluzie, totul ni se trage de la sezonul 2005-2006 !
  • +6 (6 voturi)    
    Ce ma bucur (Luni, 4 aprilie 2011, 19:58)

    Stefan [anonim]

    Ca un naiv ce sunt sper ca va iesi ceva bun din asta.....
  • +3 (3 voturi)    
    pana cand fotbalul va deveni (Luni, 4 aprilie 2011, 22:42)

    ploiesteanu [utilizator]

    un sport serios, ci nu unul de cancanuri , fite, si bani murdari, liga I si fotbalul romanesc in general (atat de umflat publicitar) nu-si va reveni.
  • +3 (3 voturi)    
    Inceputul sfarsitului (Luni, 4 aprilie 2011, 23:06)

    sever bogdan [anonim]

    Pai fotbalul e una iar ce e la noi e cu totul altceva.E scena unde niste inculti pricopsiti prin mijloace numai de ei stiute ajung sa tina discursuri agramate de prost gust,care batjocoresc publicul si sfideaza tot ce le este in jur,ajungand sa se compare chiar cu cei mai mari sportivi pe care i-a dat Romania si de multe ori sa-i injoseasca.E un cult trecator care zic eu ca nu ne apartine,toata mizeria se va curata odata si odata,iar de atunci in colo vom incepe sa iubim cu adevarat acest sport.Momentan se vinde prostia, nemernicia si ipocrizia si nu cred ca asta e nivelul nostru.Ei vor sa prosteasca un popor care a dovedit ca nu mai e asa de mult timp.Asta e un inceput si este imposibil sa nu continuie pentru ca trebuie sa fim siguri ca meritam ma mult.
  • +1 (1 vot)    
    Meci(uri)... pt.care merita platit sa-l vezi! (Luni, 4 aprilie 2011, 23:19)

    dragos [anonim]

    Vedeti rezumatul de aici: http://www.youtube.com/watch?v=Kkuo-eUH2bQ&feature=

    Ca sa vezi asa spectacol merita platit... nu pt. circul de la noi.
    Atat!
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine! (Marţi, 5 aprilie 2011, 8:10)

    gheorghe [anonim]

    Nici acele trei pachete nu ar fi trebuit achizitionate. La cat fotbal de calitate primim de la englezi, nemti, italieni sau francezi mizeria din campionatul intern ce ni se serveste nu face altceva decat sa produca greata. Si nu neaparat jucatorii cat mai ales acesti patroni analfabeti care o tin tot intr-un scandal si inainte si dupa sfarsitul meciurilor. In fotbal ii avem pe patronii care schimba antrenorii mai ceva ca pe ciorapi si se balacaresc ca la usa corturilor de la care isi trag stirpea, in politica pe sefii de partide in show-biz pe Oana si Pepe in familie pe Iri si Monica si uite asa viata noastra nu are parte decat de scandaluri si mocirle. Adevarul e m-am saturat. Voi nu?
  • +3 (3 voturi)    
    Niste mamaligi (Marţi, 5 aprilie 2011, 8:36)

    Rammy [anonim]

    Fotbalul romanesc nu mai e ce-a fost.Fotbalistii de acum sunt doar tabloizi,au facut de ras Romania.In loc sa fie la antrenament sunt prin cluburi pan' la 2 noaptea.Pe lnaga ei mai sunt si patronii vinovati....sunt niste tate care se cearta dupa fiecare meci,jignesc antrenorii,jucatorii...
  • +1 (1 vot)    
    sper ca da! (Marţi, 5 aprilie 2011, 9:59)

    me [anonim]

    sper ca sa fie cat mai putini bani din fotbal, pentru ca numai cand o sa plece aceste lipitori care se numesc sefi de club si de federatie vom avea o ssansa sa ne revemin dpdv fotbalistic
  • 0 (2 voturi)    
    Nu vreau sa fiu avocatul dracului... (Marţi, 5 aprilie 2011, 10:01)

    zugu [anonim]

    ...dar ce vina are Dragomir ca finantatorii cluburilor nu sunt in stare sa faca investitii pe termen lung?
  • 0 (0 voturi)    
    Fotbal romanesc (Marţi, 5 aprilie 2011, 11:17)

    Cris [anonim]

    Problema cu fotbalul romanesc e urmatoarea. Jucatorii romani nu au talent. Daca nu ma insel in ultimii 10 ani a aparut un singur jucator bun( Radu Stefan ) care a ajuns sa joace la o echipa cat de cat( Lazio ). Asta spune multe despre valoarea jucatorilor romani. Vorbim de 10 ani. In alte tari apar zeci de jucatori buni in 10 ani. De suporteri ce sa zicem. Nici nu poti sa ii numesti asa. Cei mai multi prefera sa urmareasca meciurile in fata televizorului decat sa se duca la meci si sa isi ajute echipa. Patronii echipelor sunt niste zerouri. Concluzia este ca noi romanii nu avem nici cea mai mica treaba cu sportul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    parere (Marţi, 5 aprilie 2011, 11:40)

    sorin [anonim]

    eu cred ca nu e numai vina cluburilor. Principalul vinovat este castigatorul drepturilor de data trecuta: RCS+Antena1. Ei au luat o liga1 destul de accesibila pt telespectatori (si deci atractiva pt difuzare) si au bagat-o intr-o televiziune de-a lor de nisa. Daca vrei sa vezi meciuri, e destul de greu pt omul de rand. Acum 3 ani vedeai pe fiecare canal cate un meci. Daca voiai sa vezi pandurii cu ceahlaul, apoi ala il vedeai. Si lumea consuma fotbal. Dupa 3 ani in care romanul a fost constrans sa NU vada meciurile (nici macar alea importante care decideau campionatul) "microbul" fotbalului a inceput sa dispara din organism. Interesul spectatorilor pt liga1 e scazut, de aici si interesul mic al televiziunilor.

    Nu neaparat calitatea fotbalului (care are rolul ei) ci mai ales aplicarea unui model de bussiness stupid care la noi nu merge. Trebuie sa priceapa odata si patronii de media ca cramponarea de exclusivitate pt a forta oamenii sa scoata banul din buzunar nu va functiona in Romania. (Locul unde oamenii nu au banul in buzunar foarte des ca sa poata sa-l scoata.)
    • 0 (0 voturi)    
      nu prea (Marţi, 5 aprilie 2011, 13:20)

      ion [anonim] i-a raspuns lui sorin

      iti dau dreptate si asta pentru ca tocmai datorita exclusivitatii, marile companii de media si-au atras foarte multi clienti si in special in mediul rural unde oamenii s-au abonat la diferite companii tocmai pentru liga 1. Din punctul meu de vedere tot ce implica fotbal la nivel organizational (cluburi, liga, federatie) ar trebui sa isi asume raspunderea pentru licitatia de ieri. Eu sper ca situatia sa ramana neschimbata (desi ma indoiesc) doar ca sa vad cat ar rezista "oamenii de fotbal" sa nu apara pe la televiziuni.
  • 0 (0 voturi)    
    castigatorii sunt companiile tv (Marţi, 5 aprilie 2011, 15:20)

    ttavi [anonim]

    eu as avea o apreciere pentru cei care s-au inteles.

    Felicitari:
    RCS, Romtelecom si Antena. Respect TVR.