Luc Holtz (antrenor Luxemburg): Romania nu are sanse de calificare la EURO

de A.I.     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2011, 10:23 Sport | Fotbal

Luc Holtz
Foto: Reuters
Luxemburg a marcat primul gol din preliminarii impotriva Romaniei, echipa pregatita de Luc Holtz conducand, pret de doua minute, pe tabela. "Am jucat onorabil, iar daca noi inscriam golul doi, adversarii nu mai aveau puterea sa revina. Nu cred ca Romania are sanse sa se califice la EURO", a precizat Holtz dupa infrangerea, scor 3-1, din partida cu tricolorii.

"Timp de 60 de minute am jucat onorabil si pregatirea fizica a romanilor a facut diferenta. Chiar si asa, la 2-1, daca noi inscriam cred ca era dificil pentru Romania sa mai revina. Nu stiu daca la golul al doilea nu a fost ofsaid. Sper ca echipa mea sa urmeze linia ascendenta a ultimelor partide si sa facem o figura frumoasa in continuare. Romania a fost si va fi superioara Luxemburgului. Nu cred ca Romania are sanse sa se califice, pentru asta ar trebui sa nu mai piarda niciun punct pana la finalul calificarilor" - Luc Holtz, dupa partida cu Romania, conform Mediafax.

A fost invins de un "dopat"

"Un jucator care a fost suspendat o data pentru ca s-a dopat, nu stiu daca mai trebuia doar suspendat a doua oara", a precizat Holtz referindu-se la Adrian Mutu, fotbalist care i-a purtat pe tricolori catre victorie.

Romania a obtinut prima victorie din preliminariile pentru EURO 2012 impotriva Luxemburgului. Au marcat Mutu (24', 68') si Zicu, pentru tricolori, respectiv Gerson (22') pentru Luxemburg.

Clasament Grupa D:

1 Franta 12 puncte/ 5 meciuri
2 Belarus 8 (3-1)/ 5 meciuri
3 Albania 8 (4-4)/ 5 meciuri
4 Bosnia 7 (4-2)/ 4 meciuri
5 Romania 5 (5-6)/ 5 meciuri
6 Luxemburg 1 (1-11)/ 6 meciuri.


Citeste mai multe despre   



















2523 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    pff... (Miercuri, 30 martie 2011, 10:31)

    Apoolitik [utilizator]

    Ce adevar urat spune asta in mass-media ...si cat de frumos ma minte femeia cateodata...
    • -4 (4 voturi)    
      Romania trebuie sa castige 4 din 5 meciuri (Miercuri, 30 martie 2011, 11:05)

      E atat de rau ca nu poate fi decat bine in viitor [anonim] i-a raspuns lui Apoolitik

      Actuala echipa nationala are jucatori buni, insa lipseste un antrenor capabil sa le utilizeze potentialul, jocul echipei pare haotic.

      Sansele raman doar teoretice, s-ar mari substantial daca Bosnia ar fi eliminata de FIFA/UEFA sau daca am invinge Bosnia acasa foarte clar, la diferenta de minim 2 goluri.

      Daca ne impiedicam de Albania sau Belarus, s-a terminat.

      Oricum, suntem alaturi de echipa nationala, ca simbol, nu de antrenorul actual sau de unii jucatori batrani si blazati.
    • -4 (4 voturi)    
      ce ofticos (Miercuri, 30 martie 2011, 13:42)

      cipax [utilizator] i-a raspuns lui Apoolitik

      Uite asa se oftica un luxembourghez... aruncand cu kkt; ce treaba are el cu Mutu si cu faptul ca s-a drogat, nu "dopat". Cred ca spera la un rezultat minune! Iata ca minunea nu s-a implinit pentru ca pe langa vointa mai trebuie si ceva talent!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Nici noi nu credem! (Miercuri, 30 martie 2011, 10:51)

    Constantin [anonim]

    Si dupa cat de fals suna declaratiile lui Razvan nici el nu crede. Normal ar fi sa recunoasca acest lucuru si sa schimbe obiectivul echipei nationale intr-unul mai realist.
    • +2 (2 voturi)    
      noul obiectiv: (Miercuri, 30 martie 2011, 11:02)

      mdada [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      mai realist este 'sa nu ne calificam' !
    • +3 (3 voturi)    
      Nationala under 17 s-a calificat la unguri acasa (Miercuri, 30 martie 2011, 11:07)

      Viitorul fotbalului romanesc e asigurat [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Ungurii 'mici' au luat bataie de la romanii sub 17 ani !

      In ziua "derbiului" cu Luxemburg, cand toti ochii erau atintiti asupra glumei de echipa pregatita de Razvan Lucescu, 11 pusti, imbracati in galbenul care ne scotea pe strazi in '94, au obtinut calificarea la un turneu final de Campionat European.

      Echipa nationala de juniori sub 17 ani a disputat meciul decisiv pe teren strain, in Ungaria, si nu s-a facut de ras.

      Timisoreanul Filip a profitat de o gafa a fundasilor maghiari, a pivotat frumos in careul advers si a reusit sa deschida scorul inca din minutul 2. A urmat apoi o bijuterie a lui Iulian Rosu, jucator legitimat la Steaua, care a dublat avantajul Romaniei transformand impecabil o lovitura libera de la 25 de metri.

      Meteahna antrenorilor roman, de a retrage imediat echipa in defensiva, l-a cuprins si pe selectionerul Vasii, iar adversarii au redus din diferenta cu 7 minute inainte de final, prin Szecsi.

      Finalul de meci a fost unul electrizant. In ultimul minut, arbitrul dicteaza un penalti pentru unguri in urma unui duel in careul nostru. Acelasi Szecsi vine sa execute. Mijlocasul maghiar isi aseaza balonul, isi alege un colt si trage, insa a uitat probabil ca in poarta Romaniei se afla "uriasul" Branescu, goalkeeperul cumparat recent de Juventus reusind sa "scoata" cu un plonjon de zile mari.

      Au urmat 3 minute de panica, micii nostri reprezentanti grabindu-se sa respinga, de cele mai multe ori la intamplare, fiecare balon adus de maghiari spre poarta noastra.

      Fluierul de final a venit intr-un tarziu si imaginea de pe cocheta arena ungara este superba. Jucatori ai nationalei se imbratiseaza, plang de bucurie si ii multumesc lui Dumnezeu pentru o calificare la un turneu final. In careul pe care nu l-a mai parasit, capitanul Branescu cade in genunchi si nu isi poate opri lacrimile.
      • 0 (2 voturi)    
        Respect din partea mea si probabil nu numai (Miercuri, 30 martie 2011, 15:06)

        Sorin Blaj [anonim] i-a raspuns lui Viitorul fotbalului romanesc e asigurat

        Domnule,

        Nu stiu cine sunteti, chiar daca banuiesc ca sunteti un apropiat al acestei echipe (parinte, antrenor, oficial etc.), dar trebuie sa va spun ca meritati FELICITARI pentru descrierea desfasurarii meciului si pentru ca prezentati o performanta a fotbalului romanesc, situatie din ce in ce mai rara.

        Altfel, FELICITARI jucatorilor si antrenorilor pentru performanta. Sa Dea Dumnezeu sa reprezinte viitorul fotbalului romanesc, ca de la astia de acum (Chivu, Mutu si compania) nu mai avem nicio speranta.

        Multumesc!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Romania a jucat foarte slab ! (Miercuri, 30 martie 2011, 11:10)

    Motanu [anonim]

    Chiar daca a invins cu 3-1 Romania a avut un joc foarte slab, pentru ca tinand cont ca a jucat cu Luxemburg, Romania trebuia sa invinga cu cel putin 4-0 ! In halul acesta, daca terminam pe locul 3 sa fim multumiti.
  • +3 (3 voturi)    
    nu avem echipa competitiva (Miercuri, 30 martie 2011, 11:43)

    pick [anonim]

    60 minute am fost mult sub tehnica si conceptia de joc a luxemburghezilor, parca vedetele noastre erau amatorii...De luat masuri energice si nu numai pretentii
  • +3 (3 voturi)    
    Pai nici noi nu credem (Miercuri, 30 martie 2011, 12:06)

    SKB [anonim]

    dar nu e frumos sa ne-o spui asa, in fata.

    Daca as fi fost ziaristul care i-a luat interviul ii spuneam:

    1. sa moara si capra voastra: nici voi nu aveti sanse sa va calificati la Euro. :D
    2. Mutu nu e dopat, e doar prostovan. Nici cocaina, nici sibutramina nu-l fac sa dea mai bine in minge, ca de fugit nu cred ca cineva are tupeul sa spuna ca Mutu e jucator bun din cauza ca fuge mult.

    Citesc o oarecare frustrare in declaratiile luxemburgezilor, cred ca au citit presa din Romania in ultimele zile si incepusera sa spere...
  • 0 (0 voturi)    
    se pare... (Miercuri, 30 martie 2011, 15:27)

    Mihai [anonim]

    Se pare ca numai acest Gaddafi care antreneaza nationala nu vede realitatea. Nu stiu ce mai trebuie ca Lucescu sa poata fi demis. O rezolutie ONU?