Bosnia nu a adoptat noul statut/ Federatia risca dezafilierea

de L.A.     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2011, 14:43 Sport | Fotbal


Nationala de fotbal a Bosniei
Foto: Reuters
Federatia de Fotbal a Bosniei a hotarat, marti, sa-si pastreze sistemul tripartit inter-etnic al presedintiei, statut aflat in neconcordanta cu cererile Federatiei Europene de Fotbal (UEFA) si ale Federatiei Internationale de Fotbal (FIFA), informeaza publicatia Dnevni Avaz. In aceste conditii, Federatia bosniaca va fi suspendata automat la 1 aprilie, din toate competitiile fotbalistice.

UEFA si FIFA au cerut Federatiei bosniace sa inlocuiasca sistemul tripartit inter-etnic al presedintiei si sa-si aleaga un singur conducator pentru comunitatea bosniaca, dar si pentru cele croate si sarbe, pana la 1 aprilie. Comitetul executv al Federatiei s-a intrunit marti pentru a supune la vot adoptarea noului sistem.

Fanii furiosi s-au adunat in fata hotelului in care s-a tinut Adunarea, protestand impotriva conducerii. Numarul agentilor de paza a fost sporit pentru a-i proteja pe membrii Federatiei, astfel ca sedinta a inceput cu o jumatate de ora intarziere.

Prima problema a membrilor bosniaci a fost natura votului: public sau secret. Dupa cateva minute de dezbatere, s-a hotarat ca votul sa fie public. Dupa ce au rezolvat aceasta dilema a intervenit o noua problema: ce vor face in continuare: vor vota sau vor discuta despre noul statut al Federatiei?

In cele din urma au ales sa voteze si imediat dupa anuntarea rezultatelor a izbucnit haosul in sala de sedinte. Pentru a fi adoptat noul statut era nevoie de 45 de voturi, insa doar 22 de mebri au votat pentru sistemul cu un singur presedinte, 28 impotriva, 3 s-au abtinut, iar unul nu a votat.

Membrii au inceput sa protesteze, unul dintre ei cerand chiar anularea voturilor, din cauza unei erori la numarare. Printre tipete si amenintari, sedinta a fost incheiata, Federatia bosniaca asteptand acum sanctiunea din partea UEFA si FIFA.

Federatia bosniaca reflecta configurarea politica a tarii si divizarea sa etnica dupa razboiul din 1992-1995. Forul e compus din doua asociatii: pe de o parte sarbii si pe de alta sunt bosniacii si croatii. Impreuna au condus federatia bazandu-se pe un sistem alcatuit din trei presedinti: unul bosniac, unul croat si altul sarb. Sarbii nu sunt de acord cu alegerea unui singur presedinte, fiind de parere ca acest sistem le-ar putea pune in pericol autonomia, informeaza AP. Toti cei 20 de membri sarbi ai Federatiei au votat impotriva adoptarii noului statut.

Bosnia ramane astfel cu un sistem tripartit al presedintiei, astfel ca UEFA va suspenda Federatia incepand cu 1 aprilie, echipa nationala urmand a pierde toate meciurile din actuala campanie de calificare la EURO 2012 cu 0-3. Romania face parte din aceeasi grupa preliminara cu Bosnia, tricolorii avand de castigat dupa suspendarea Federatiei.

Rezultatele Bosniei in preliminariile EURO 2012:

Luxemburg - Bosnia 0-3
Bosnia - Franta 0-2
Albania - Bosnia 1-1
Bosnia - Romania 2-1

Clasamentul Grupei D in cazul suspendarii:

1. Franta 12 puncte (5 meciuri)
2. Albania 10 puncte (5m)
3. Belarus 8 puncte (5m)
4. Romania 5 puncte (4m)
5. Luxemburg 4 puncte (4m)
6. Bosnia 0 puncte (4m)


Citeste mai multe despre   


















6523 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    luceeee (Marţi, 29 martie 2011, 14:46)

    dodo [anonim]

    acum va tipa lucescu jr. ca ni s-au dublat sansele de calificare :))
    • +2 (2 voturi)    
      S-au triplat chiar (Marţi, 29 martie 2011, 15:11)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui dodo

      Daca 2*0 = 0 si 3*0 = 0, putem spune ca ni s-au triplat sansele.
    • +2 (2 voturi)    
      s-au dublat sansele (Marţi, 29 martie 2011, 15:23)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui dodo

      Exact..s-au dublat sansele:
      2 * 0 = 0
    • +5 (5 voturi)    
      hai, ca se poate!! (Marţi, 29 martie 2011, 17:15)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dodo

      De Albania si de Belarus stim ceva? Daca 'se dezafiliaza' si astia, inseamna ca diseara se joaca cu calificarea "pe masa"...
      • 0 (0 voturi)    
        the best (Miercuri, 30 martie 2011, 16:18)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        :)))))))))
        cel mai tare comentariu!!
  • +3 (5 voturi)    
    yaay asta inseamna ca daca bosnia ajunge pe 2 (Marţi, 29 martie 2011, 14:48)

    cristi [anonim]

    ...locul 3 din grupa merge mai departe, felicitari albania si bielorusia !!!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    Deci Romanica e la ioropene?! (Marţi, 29 martie 2011, 14:51)

    Khristie Kheevoo [anonim]

    ... uite-asa mai invingem si noi pa cineva la fotbal: stand si fumand pipa pacii la masa verde. Ca pe teren, ai nostri...ca brazii. Pe cat facem pariu ca Lucescu jr va fi pastrat la nationala dupa acest "magnific" rezultat obtinut cu truda si sudoare in cancelariile UEFA?
    • +1 (1 vot)    
      da (Marţi, 29 martie 2011, 15:09)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Khristie Kheevoo

      e nasu acolo, nu degeaba e mare si tare si mai vrea sa fie in continuare...
    • +4 (4 voturi)    
      dezafiliere (Marţi, 29 martie 2011, 15:15)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Khristie Kheevoo

      Stai linistit prietene, pentru noi nu inseamna nimic.Se iau punctele echipelor care au jucat deja cu Bosnia si au castigat.
      Cat despre faimoasa nationala si al ei selectioner, ramane cum am stabilit, sansele sunt intacte nu mai fiti lipsiti de patriotism:):):)
  • +2 (2 voturi)    
    Uraaaaa! (Marţi, 29 martie 2011, 14:53)

    Felix Pontanescu [anonim]

    Asa avem sperante de calificare. Dar nu, am gresit noi suntem pe locul 5 si asta daca nu ne bate Luxemburg diseara. Sanse are Albania si Belarus! Pleaca Razvane!
  • -1 (1 vot)    
    suspendare de 1 aprilie (Marţi, 29 martie 2011, 15:00)

    sahist_amator [anonim]

    E pacaleala ... la care FRR "pune botu" ... la cat de disperati sunt ... ar fi fericiti sa ne calificam tarandu-ne
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari echipei nationale (Marţi, 29 martie 2011, 15:03)

    Bogdan [anonim]

    pentru ca a urcat astfel un loc in clasament. macar cei din Bosnia, dupa ce ne-au invins, au tinut la principiile lor. La noi nici principii nici rezultate, poate doar noroc - dar si ala are o limita.
  • +1 (1 vot)    
    Multumesc Mircea Sandu! (Marţi, 29 martie 2011, 15:05)

    razvan [anonim]

    multam, multam...
  • -2 (2 voturi)    
    rromania (Marţi, 29 martie 2011, 15:08)

    madalinul [anonim]

    noi o sa ramanem cu infrangerea...doar meciuruile de la la 1 aprilie incolo vor fi pierdute la masa verde
  • +1 (1 vot)    
    si cu meciurile deja jucate? (Marţi, 29 martie 2011, 15:12)

    hopa [anonim]

    si meciurile deja jucate se vor considera pierdute cu 0-3, sau doar cele ce urmeaza?
    daca ar fi asa mi-l imaginez pe nasu' spunindu-i lui razvan la meciul cu bosnia sa stea linistit ca 'oricum ii suspendam pe astia'. lol
  • +1 (1 vot)    
    . (Marţi, 29 martie 2011, 15:34)

    nume [anonim]

    "Să nu ne facem iluzii, să nu avem deziluzii.."
  • +1 (1 vot)    
    nu uitati (Marţi, 29 martie 2011, 15:37)

    doru [anonim]

    ca odata a fost Danemarca care a venit la Europene sintr-o pozitie asemanatoare si a castigat europenele.
    Poate a fi la fel , in postura respectiva sa fie Romania
  • -1 (3 voturi)    
    Mda... (Marţi, 29 martie 2011, 16:07)

    George [anonim]

    Nu mi se pare in regula ce fac UEFA si FIFA. Practic arunca la gunoi munca unor fotbalisti care n-au nici o treaba cu politica. Cred ca Adnan Guso are dreptate cand afirma ca forurile internationale fac politica si nu mai au nici o treaba cu sportul ca fenomen. Daca asa este Bosnia structurata politic s-au gasit UEFA si FIFA sa le impuna altceva. Pur si simplu federatia de fotbal din Bosnia este condusa pe rand de trei presedinti reprezentand fiecare etnie. Nu vad care ar fi problema.
    Cei care se bucura de pomeni de genul asta (excluderea Bosniei) sunt dezgustatori.

    Presupun ca sistemul tripartit este utilizat de Bosnia de la infiintarea acestui stat. Deci de peste zece ani!!!!! Oare de ce pana acum UEFA si FIFA n-au cerut federatiei bosniace de fotbal sa se conformeze cerintelor???????????
  • +1 (1 vot)    
    hai Romania (Marţi, 29 martie 2011, 16:08)

    eu [anonim]

    Multumim UEFA.Cu asa jucatori e pacat sa nu ne calificam.Ce daca vom fi pe locul 4 in grupa?peste un timp vom afla ca si echipa de pe locul 4 se va califica! poate, poate vom ajunge si noi la un turneu.Tot ne plangem ca nu avem echipe de club si ca nu avem jucatori buni.Ati fost in BAMBOO sa vedeti cum joaca si cum paseaza fetele.... Da Doamne sa se un campionat al barurilor , sa ne calificam si noi nu de alta. In rest bine ca suntem....patrioti
  • +1 (1 vot)    
    lasa, mai bine sa fie rau decat bine.. (Marţi, 29 martie 2011, 16:23)

    unu [anonim]

    tot romanu are cate o parere, suntem niste destepti, toti!
  • -1 (1 vot)    
    Forza Romania (Marţi, 29 martie 2011, 17:43)

    Razvan [anonim]

    Dupa bosnia urmeaza sa fie dezafiliate franta, albania, belarus si pentru siguranta noastra trebuiesc dezaifliati si descalificati si cei din luxemburg.
    Si uite asa generatia lu' mutu' e mare!
  • +5 (5 voturi)    
    O decizie a UEFA si FIFA foarte periculoasa. (Marţi, 29 martie 2011, 18:04)

    Bill Clinton [anonim]

    "Federatia bosniaca reflecta configurarea politica a tarii si divizarea sa etnica dupa razboiul din 1992-1995. Forul e compus din doua asociatii: pe de o parte sarbii si pe de alta sunt bosniacii si croatii. Impreuna au condus federatia bazandu-se pe un sistem alcatuit din trei presedinti: unul bosniac, unul croat si altul sarb".
    Comentariu: Aceasta este de fapt cheia problemei,care a fost ignorata in mod gresit de UEFA si FIFA . In Bosnia si Hertegovina, in urma si pe bazaa Acordurilor de la Daton, care au pus capat razboiului din acest spatiu geografic s-a creat o structura statala tripartita, valabila pentru toate autoritatile de nivel national si acest lucru a fost si ramane valabil si pentru Federatia Nationala de fotbal a acestei tari, care a avut, de la inceput o presedintie tripartita, urmand regulile Acordurilor de la Daton. Cine umbla la aceste reguli- si UEFA si FIFA au facut-o prin decizia lor absolut stupida- risca sa compromita echilibruletnic deosebit de fluid inca din aceasta tara "imprivizata" prin niste acorduri internationale, al caror obiectiv esential era de a se pune capat unui razboi deosebit de sangeros si periculos, din Sud-Estul Europei, ca urmare a destramarii fostei Jugoslavii. UEFA si FIFA ar trebui sa regrete in mod public si sa-si anuleze indecizia pe care au luat-o, altfel isi asuma o mare responsabilitate pentru grave consecinte posibile in BiH, cu reverberatii internationale imdiate. Este o mare obtuzitate politica a celor doua foruri fotbalistice internationale, care, ar trerbui sa aiba si buni consilieri de politica externa
  • 0 (0 voturi)    
    maine ... (Miercuri, 30 martie 2011, 13:25)

    gelu [anonim]

    e 1 aprilie, mai lasati gargara.
  • 0 (0 voturi)    
    De aia nu-si da Razvan Luc, demisia (Miercuri, 30 martie 2011, 17:38)

    taff [anonim]

    toti au sarit pe razvanica sa-si dea demisia ca nu mai avem sanse, ca una, ca alta. dar el stia ce stia.
    daca uefa si fifa suspenda toate celelalte echipe aflate in fata noastra in grupa? nu ne calificam noi automat?
    raspuns: ba da.
    in final iata clasamentul
    1. romania 3p golaveraj -25
    2. luxemrburg 1p golaveraj -30
    restul...suspendati
    hai romania
    nu e totul pierdut