Razvan Lucescu: Sansele de calificare raman intacte, ce meci decisiv a fost in Bosnia?

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 28 martie 2011, 12:36 Sport | Fotbal

Razvan Lucescu
Foto: Reuters
"Ce meci decisiv a fost in Bosnia? In continuare suntem cu sanse foarte mari la calificare. Nu este vorba despre demisia mea, este vorba de o echipa, nu doar de un om. Florescu a crescut foarte mult in ultimul an", a precizat Razvan Lucescu inainte de partida cu Luxemburg (marti, 20.45, Piatra Neamt). Selectionerul a facut si calculele pentru calificare: castigam tot acasa (fara meciul cu Franta) si in Luxemburg, iar locul doi este al nostru.

Atmosfera la nationala este una buna


"Atmosfera este normala, asa cum trebuie sa fie la o echipa profesionita. Am pierdut, dar maine avem un alt joc. Motivatia este obligatorie, trebuie sa obtinem trei puncte. Am incheiat o serie importanta "afara", in Franta, Belarus si Bosnia. Daca vom invinge, vom fi la trei puncte de locul doi".

Luxemburg - o echipa agresiva

"Noptile dupa infrangeri sunt grele, dar asta e viata. Vor fi schimbari la echipa, intalnim o echipa mica (nr. Luxemburg), dar care a facut din faza defensiva o arta, sunt foarte agresivi, sunt smecheri, vor juca la intimidare, trebuie sa avem alta abordare".

Multumit de Mutu

"Mutu a facut ceea ce trebuia la meciul din Bosnia, nu a avut multe mingi asa cum ne-am fi asteptat, dar a rezolvat corect fazele. Atitudinea lui a fost una pozitiva. Am facut analiza acestui meci, stim ca nu am jucat asa cum ar fi trebuit. Bosnia a meritat victoria pentru atitudine. Chiar daca au avut o posesie prelungita, doar naivitatea a facut sa pierdem in Bosnia. Am luat goluri la doua faze fixe, ele in mod normal se rezolva cel mai usor. Suntem suparati pe noi, dar viata merge inainte. De 6-7 ani este aceeasi poveste".

Selectionerul nu se gandeste la demisie

"Nu este vorba despre demisia mea, este vorba de o echipa, nu doar de un om. Este o lipsa de patriotism acum la echipa nationala. Astep ca publicul sa fie alaturi de noi, indiferent de situatia din acel moment. Ea ramane echipa acelei tari, numai asa vom iesi la lumina. Suntem intr-o situatie foarte grea. Sansele raman intacte, in situatia in care noi castigam maine. Vom juca cele mai importante meciuri acasa".

"Sunt interese mari la mijloc la echipa nationala, sunt mesaje care ajung la jucatori. Exista acest grup de jucatori. Trebuie sa fim uniti si sprijiniti. Am obligatia sa ne calificam, sunt sanse, deci trebuie sa merg pana la capat".

Are incredere in Florescu

"Acesti mijlocasi criticati (nr. Florescu), au alte calitati, isi fac treaba cu devotament la echipa de club si la nationala. Nu avem echipe in Liga 1 care sa construiasca, se ataca direct. Nu sunt mijlocasi care sa construiasca in fotbalul romanesc. La momentul acesta, ceea ce a trebuit sa fie la lot, a fost convocat. Florescu a crescut foarte mult in ultimul an. A jucat foarte multe meciuri, chiar daca a fost vorba despre meciuri amicale. Nu a fost cel mai prost jucator de pe teren, a pasat, a interceptat baloane".

"Ce meci decisiv a fost in Bosnia? In continuare suntem cu sanse foarte mari la calificare. Multi jucatori se gandesc la aceste comentarii, iar de aici rezulta multe probleme. Exista meciuri si rezultate indirecte care te pot ajuta, sunt multe calcule. Am spus de la inceput ca va fi o grupa foarte grea. Sunt echipe mici care au crescut foarte mult, au avut strategii si jucatori buni. Au venit peste noi, gen Armenia, Muntenegru, Belarus".

Romanilor le lipseste patriotismul

"Nimeni nu mai crede in spiritul de patriotism. Am avut de-a lungul timpului si probleme de arbitraj. Am primit multe goluri pe final de meciuri, gen Franta, Bosnia, Italia. Echipa aceasta a avut la fiecare convocare mai multi jucatori care nu au putut sa vina din cauza unor accidentari. Impactul psihologic asupra echipei a fost altul, Chivu dadea siguranta pe teren, transmitea mesaje corecte pe teren".

Selectionerul crede ca Romania are sanse mari la calificare

"Poate din acest moment putem vorbi despre meciuri decisive acasa. Baietii sunt suparati ca au pierdut, dar maine trebuie sa lupte pentru victorie. Nu s-a pierdut nicio sansa, depinde doar de noi. Sunt sanse de calificare, chiar fara sa luam in calcul meciul cu Franta. Trebuie sa batem acasa pe Bosnia si Belarus. Eu cred in fiecare meci care vine, cu Luxemburg este nevoie de prospetime, deci vor exista modificari. " - Razvan Lucescu, selectionerul Romaniei.


Gabi Torje mai spera in calificare

"Nu trebuie sa ne mai gandim la meciul cu Bosnia, trebuie sa ne refacem moralul. Fotbalul iti da sansa sa joci la trei-patru zile, pentru a-ti reveni. Trebuie sa muncim si sa incercam sa castigam fiecare meci. Am inceput un proiect cu Razvan, sper sa-l ducem pana la capat si sa ne calificam. Orice noapte dupa infrangere este grea, te gandesti la ceea ce puteai sa faci in plus.

"Increderea se castiga in timp si se pierde la doua infrangeri. Normal ca putem sa invingem Luxemburgul, cred ca este doar o intrebare ironica. Ne-am pregatit pentru victorie si la meciul din Bosnia. Am avut o problema cu fazele fixe, la fel a fost si cu Albania. Este dureros sa vezi nationala in coada clasamentului. Speram sa avem un public precum cel avut de Bosnia la partida cu noi. Nu au fost probleme de arbitraj la meciul de sambata".

"Nu stiu daca e bine ca fanii sa se comporte urat cu noi. Noi ne-am dat ultima suflare pe teren. E nevoie de rezultate si trebuie sa ne gandim doar la victorie si sa castigam maine. In Bosnia am pierdut din doua faze fixe, acest lucru e foarte dureros" - Gabi Torje, intr-o conferinta de presa.

Clasament Grupa D:

1. Franta 12 puncte (+7) - 5m
2. Belarus 8 puncte (+3) - 5m
3. Albania 8 puncte (0) - 5m
4. Bosnia-Hertegovina 7 puncte (+2) - 4m
5. Romania 2 puncte (-2) - 4m
6. Luxemburg 1 punct (-8) - 5m




Citeste mai multe despre   



















7079 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Dorinta mea (Luni, 28 martie 2011, 12:54)

    Max [anonim]

    Razvane, sper sa ne spui ca iti respecti cuvantul dat si renunti la pozitia de selectioner, asa cum ai promis acum ceva vreme, in cazul in care nu mai sunt sanse de calificare.
    Sau poate ne spui ca ai vorbit cu tatal tau si el s-a decis sa antreneze nationala. Asta ar fi un anunt bun.
    • 0 (2 voturi)    
      Dorinta ta ilogica (Luni, 28 martie 2011, 15:28)

      DanA [anonim] i-a raspuns lui Max

      Ce te face sa crezi ca Lucescu senior va aduce numai victorii la echipa ??? Chiar nu-ti dai seama ca cei doi se sfatuiesc indelung ???
      • +1 (1 vot)    
        Dorinta mea e logica (Luni, 28 martie 2011, 16:16)

        Max [anonim] i-a raspuns lui DanA

        Sa inteleg ca tu crezi ca daca vine un alt antrenor vei avea parte numai de victorii???
        Stii ca abia aceasta este o dorinta ilogica?

        Lucescu Sr. a demonstrat ce poate sa faca ca antrenor. Campion in Ro, campion in Turcia, campion in Ucraina, castigator Europa League, tocmai ce a promovat in sferturi CL. Cu o echipa fara staruri.

        Eu nu sunt convins ca cei doi se sfatuiesc indelung. Ba din contra. Nu-l vad pe Lucescu Sr. sa foloseasca oameni care nu joaca constant asa cum procedeaza fiul sau.

        Oricum, discutia noastra e inutila, Lucescu Jr. nu si-a dat demisia intre timp...
    • +3 (3 voturi)    
      ei, as... si cine ne mai umple de penibil? (Luni, 28 martie 2011, 16:39)

      ysoagar [anonim] i-a raspuns lui Max

      cum vrei sa plece antrenorul lui peste prajit? "Daca vom invinge, vom fi la trei puncte de locul doi" si se refera la echipa de brutari, postasi, taximetristi si pantofari ai luxemburgului...insa nu realizeaza ca si daca invingem tot pe locul 5 ramanem? si daca batem acasa tot in afara de franta si castigam in deplasare in luxemburg mai e un meci: in albania unde ne-o furam.... oare asta nu-si da seama ca florescu n-are nici-o taina cu fotbalul - aia din liga 2 din rusia il pun pe liber, la noi e titular la nationala, deac, ropotan, tamas chiar si goian nu au mai jucat de peste 3-4 luni insa joaca la nationala titulari, jucam contra bosniei si nu avem posesie?! ne e teama de luxembrug, luxemburg care cand intalnea romania lui hagi&co se pune problema daca si-o iau cu peste 10-0 sau doar dintr-o cifra...oare pina cand mai sta antrenorul lui 1-8-0-2 (asta a fost tactica lui cu bosnia) sa ne umple de penibil? alo federatia nu va sesizati? lupescule ai jucat alaturi de hagi, munteanu, gica popescu nu ti-e rusine sa zici ca avem derby cu luxemburg??? ok, poate avem jucatori (sub)mediocri in campionatul nostru, poate nu avem valori dar ce cauta la nationala florescu(fara echipa), deac, ropotan, tamas, goian, marica(chiar daca a dat un gol superb in repriza a doua s-a vazut lipsa meciurilor) TITULARI? asta e asteptam cu frica acum marele "derby" cu Luxemburg echipa care are in componenta ei 5 messi si 5 cr. ronaldo si pe Mourinho ca antrenor.......rusine antrenor bun numai in reclamele cu iaurturi!
  • -8 (12 voturi)    
    Bun (Luni, 28 martie 2011, 13:05)

    anca [anonim]

    bun, pleaca Lucescu si cine vine ????
    • +3 (9 voturi)    
      vise, vise ... (Luni, 28 martie 2011, 13:09)

      hopsieu [anonim] i-a raspuns lui anca

      Ce bine ar prinde un Petrescu sau Olaroiu ... desi cred ca o sa revina alt arogant nul - Piturca...
    • +11 (13 voturi)    
      eu cred (Luni, 28 martie 2011, 13:12)

      mithrill [anonim] i-a raspuns lui anca

      ca doar un antrenor de afara e potrivit. pur si simplu din motive de independenta, nu de calitate.
    • +9 (9 voturi)    
      alt romanas... (Luni, 28 martie 2011, 13:33)

      me [anonim] i-a raspuns lui anca

      noua nu ne plac strainii, din patriotism evident, faptul ca nu-si poate impune giovanni jucatorii nu are nimic de-a face cu asta
    • +2 (2 voturi)    
      vine del bosque cu jucatori cu tot ! (Luni, 28 martie 2011, 13:58)

      toma [anonim] i-a raspuns lui anca

      sa vazi atunci meciuri,calificari si titluri !
    • +2 (2 voturi)    
      cum cine? (Luni, 28 martie 2011, 15:19)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui anca

      fratii becalli. si daca-l iau si pe berbecul de jiji, nationala Romaniei o sa fie condusa de un triumvirat mai ceva ca imperiul roman.
    • +3 (3 voturi)    
      Dorinel (Luni, 28 martie 2011, 20:00)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui anca

      Dorinel Munteanu e cu sapte clase peste guralivul de Razvan Lucescu.sau Dan Petrescu.
      De cincizeci de ani de cand suporterul nationalei n-am vazut o echipa mai slaba ca cea a lui acest Stralucescu.N-a legat mai mult de trei pase si a trecut de trei ori mijlocul terenului.Asta a fost tactica lui lucescu .........Lasa-neeeeeeeeeeeeeeeeeee
      El si Adrian severin n-au auzit de onoare si demnitate.Vede numai conspiratii si forte antinationale impotriva talentului lui.PENIBIL.......
  • +6 (6 voturi)    
    demisia (Luni, 28 martie 2011, 13:08)

    Emil [anonim]

    In urma triumfalei pierderi a calificarii , ar trebui, daca au onoare si demnitate , ca cei care l-au numit si mentinut antrenor pe Lucescu si deasemeni si Lucescu sa-si dea automat demisia. Este rusinos ce s-a intamplat.
  • +9 (9 voturi)    
    Echipa Nationala (Luni, 28 martie 2011, 13:14)

    Cazaciuc Victor [anonim]

    Nu o sa huidui nationala niciodata ..dar o sa reproduc ce mi-a spus un barbat de 55 de ani...."Un obiectiv a fost ratat...daca mai se rateaza unul...voi muri si nu o sa mai vad niciodata nationala tarii mele jucand in fazele superioare ale unui campionat european sau mondial".....la aceasta generatie de suporteri sa gandit cineva?.ei nu mai au varsta biologica sa astepte..cata dreptate avea acest om....principalii vinovati sunt cei din federatie....cei ce decid cine sa fie selectionerul...cu parere de rau intreb:...ce performante are acest Razvan?....doar ca e" baiatul lui tata?"...a promovat pe FCBrasov in prima liga...asta e o performanta pentru a ajunge antrenor la Nationala ?......cel mult la tineret putea accede...alti antrenori au avut mai putine esecuri si au demisionat...de ce nu se retrage onorabil?...credeti ca va reconstrui ceva.?...cu parere de rau....va spun ...daca juca echipa de tineret o faceau cu mai mult succes....o sa imi spuneti ca"in Romania toti se pricep la fotbal si la politica"...poate e asa ...dar anii trec iar noi cei multi asteptam ca cei ce conduc destinele fotbalului sa devina mai responsabili si sa caute solutii mai bune pentru ca din nou sa umplem stazile de bucurie la succesele lor...acum sunt trist , si ma gandesc cu tristete ...oare cum de au reusit si Bosniacii sa ne transforme in simple jaloane?
    • -2 (8 voturi)    
      RL (Luni, 28 martie 2011, 13:27)

      Max [anonim] i-a raspuns lui Cazaciuc Victor

      Nu-i iau apararea lui Razvan Lucescu (vezi comentariul de mai sus), insa totusi a avut si el niste rezultate ca antrenor, cat timp a antrenat Rapidul - locul 2 in 2006, locul 3 in 2005 si locul 4 in 2007, doua cupe ale Romaniei, plus un sfert de Cupa UEFA in 2006, cand a scos niste nume mari din competitie - Feyenord, Sahtior, Hertha Berlin, Hamburg SV.
      E bun de antrenor de echipa, insa nu e bun de selectioner. E o mare diferenta intre cele 2 pozitii, iar el a demonstrat ca nu este locul lui la nationala.
      Drum bun, Razvane, succes in continuare la alte formatii!
    • -3 (5 voturi)    
      Poti trai bine si fara fotbal la tv (Luni, 28 martie 2011, 15:37)

      DanA [anonim] i-a raspuns lui Cazaciuc Victor

      Si eu o sa mor si nu o sa vad nationala de baschet la un turneu mondial , si vecinul va muri ca nationala de polo nu prinde un turneu final , si vecina va muri si nu va mai apuca nationala de ping-pong .......Nu vad care e problema ?? Nu sant canale destule le TV ?? E Razvan platit din banii tai ?????
      • +4 (4 voturi)    
        Pentru Dana (Luni, 28 martie 2011, 18:56)

        Cazaciuc Victor [anonim] i-a raspuns lui DanA

        Dana...nu e vorba de o optiune Tv in comentariul facut de mine...sau de cine plateste...e vorba de cine ne reprezinta Romania....cat despre bani?....sunt si banii nostri...noi umplem stadioanele...as vrea sa te pui in situatia mea...si a multor romani ce ne-am riscat efectiv sanatatea (si poate viata)sa fim alaturi de tricolori in Bosnia....nici unul din noi nu a scapat 'netaxat' de suporterii bosniaci cand ne-am bucurat de golul lui Marica...ca apoi stupoare...am constatat ca nationala pe care o iubim atat sa transformat in jaloane de antrenament pentru adversari.....acolo a fost vorba de atitudine si responsabilitate...ei au jucat ca si cum si-ar fi dat viata pe teren...iar noi stateam in expectativa....nu ma judeca gresit...eu nu am jignit pe nimeni aici...si crezi ca Razvan ia indemnizatie din alti bani?...nu din ai nostri?....nu noi platim bilete pe stadioane?....nu noi facem reting televiziunii ce transmite?...noi nu platim abonamente?.....cand am citat ce mi-a spus acel batran ....in comentariul de mai sus ...il simteam ca pe un tata ce are un baiat foarte instabil in relatiile cu femeile si de la care asteapta sa-i ofere in ultimii ani de viata un semn al stabilitatii si succesului familial...sa se poata bucura si el de familia fiului alaturi de nepoti...asta am simtit in cuvintele lui....regretul ca nu va apuca acele zile...Cu respect....si te rog daca am gresit "mea culpa'
      • +2 (2 voturi)    
        Halal suporter (Luni, 28 martie 2011, 20:05)

        vasile [anonim] i-a raspuns lui DanA

        Bravo.Halal suporter.Scuze.......esti suportr dar nu al nationalei ci al lui Razvan Lucescu.
        Ori esti chiar tu RAZVANE ?!
  • +11 (11 voturi)    
    Demisie? (Luni, 28 martie 2011, 13:14)

    Marcu [anonim]

    Pai cum sa-si dea demisia? Voi sunteti plecati de-acasa? Doar e roman. Nu-i asa, Dle. Severin?
  • +4 (4 voturi)    
    re (Luni, 28 martie 2011, 13:19)

    laurentiu [anonim]

    @anca: in lumea asta sunt zeci/sute de mii de antrenori..in niciun caz nu trebuie tinut in functie un incompetent doar de frica celui ce i-ar putea locul..mai slab decat incompetent nu se poate dovedi inlocuitorul. chiar sustin alegerea unui selectioner strain..cu mai multe argumente, se pot detalia daca e cazul..

    @Emil: foarte buna remarca ta, ar fi o masura decenta in orice tara/organizatie/institutie decenta, cu un anumit nivel al respectului...nu si la noi..daca Razvan trebuie sa plece pt ca a ales si a mers pe mana unor jucatori care au generat 0 victorii si un joc mizerabil in ultimii 2 ani, atunci si cei care au ales si au mers pe mana lui razvan trebuie sa plece...dar 100% nu vor pleca!
    • +1 (1 vot)    
      OK (Luni, 28 martie 2011, 15:18)

      anca [anonim] i-a raspuns lui laurentiu

      Sa fim seriosi ... la noi mentalitatea straina nu tine ...uitati-va ce s-a intamplat cu antrenoarea de la handbal, de la Oltchim, nu? ... Un antrenor strain cu adevarat bun nu va accepta sa intre in .......... din fotbalul romanesc pentru nici o suma de bani. O alta problema este lipsa de valoare a jucatorilor , sau hai sa nu-i spunem lipsa de valoare ci valoarea scazuta sau cel mult medie a acestora, combinata cu lipsa de fortza fizica, psihica.... Voi chiar nu vedeti ca nu pot??? Sunt LIMITATI , punct.
  • 0 (2 voturi)    
    demisie (Luni, 28 martie 2011, 13:22)

    dans [anonim]

    Probail ca o sa-si dea demisia dupa meciul cu Luxemburg, mie cel putin asa mi s-ar parea corect din partea lui.
    Nu era in regula dupa infrangerea din Bosnia sa lase echipa fara antrenor pentru meciul ce urma sa se joace peste trei zile, chiar daca este un meci cu Luxemburg.
    In trei zile nu se putea aduce un nou antrenor, asa ca foarte bine face ca mai sta pana maine seara !
  • +4 (4 voturi)    
    ..2 faze fixe?? (Luni, 28 martie 2011, 13:23)

    Sorin [anonim]

    Pai alde jucatorii curului?! Ati luat bataie din doua faze fixe ? Dar posesia mingii ce cakt zice? ati avut posesie de 33% si te plangi ca ai luat bataie?! Sa va bucurati ca nu v-au dat mai multe mai scarbelor care v-ati dat voi duhu pe teren. Castigati intr-un meci cat un om in 5 ani si va plangti? ..ar trebui sa mancati pamantu'!
  • +2 (4 voturi)    
    isi da demisia? (Luni, 28 martie 2011, 13:28)

    me [anonim]

    aiurea... sa fim seriosi.
    pe langa asta daca pleaca numai el nu se rezolva nimic. trebuie sa plece lupescu, sandu, dragomir, giovanni etc
  • +2 (2 voturi)    
    Onoare (Luni, 28 martie 2011, 13:31)

    Bibicu [anonim]

    Ce veti face domnule antrenor daca ne bate Luxemburg peste cateva zile ?
    • +1 (1 vot)    
      Auzi d-le de tupeu!!! (Luni, 28 martie 2011, 13:44)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui Bibicu

      "Da cum de ai asemenea tupeu" Bibicule
      Evident va continua
      Nu e de mirare mediocritatea naste mediocritate.
      Nu se mai sperie nimeni de noi .Pe vremea lui HAgi , toate puterile fotbalului se ascundeau de noi si cind ai prindeam le scoteam fotbalul din cap si la englezi .
      Dupa meciul de la KOSICE s-a schimbat antrenorul si a vazut toata lumea ce BUCURIE am trait in America 94.
      Parerea mea este ca trebuie adus un antrenor care sa tina echipa si sa o faca ECHIPA pe teren .
      Cu sirbii nu s-a putut, cu Bosnia nu s-a putut, Acum si cu Luxemburg nu se poate decit poate egal.Cu Islanda ne-am chinuit.
      OARE NOI PE CINE MAI BATEM
      PINA CIND???????????//
  • +4 (4 voturi)    
    Gunoi (Luni, 28 martie 2011, 13:52)

    Leon [anonim]

    Aveti, d-le lucescu jr., profundul dispret al unui fost suporter la Nationalei Romaniei.
  • +4 (4 voturi)    
    Aerian (Luni, 28 martie 2011, 13:53)

    Antibecali [anonim]

    Razvane, eu sunt convins ca nu tu esti total vinovat.
    Evident ca nu ai jucatori cu determinare de invingatori.
    Dar acum cred ca te-ai molipsit de la Mutu.
    La declaratia asta ca sansele noastre sunt intacte, parca ai luat si tu prafuri.
    Singura noastra sansa pentru care mai luptam este sa nu ne depasesca luxemburgul.
  • +4 (4 voturi)    
    chiar asa,razvanel ? (Luni, 28 martie 2011, 14:05)

    jon [anonim]

    sanse intacte ?!
    daca pierdeam cu albania acasa erau chiar mai mari ,
    asa-i razvanele ?
    • 0 (0 voturi)    
      Are dreptate Lucescu Jr.! (Luni, 28 martie 2011, 15:51)

      nevermind [anonim] i-a raspuns lui jon

      "(ne)Sansele de calificare raman intacte"...
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Luni, 28 martie 2011, 14:06)

    me [anonim]

    atmosfera la ntionala e buna? normal, incepem sa ne obisnuim sa fim ultimii.
  • +2 (2 voturi)    
    Mda... (Luni, 28 martie 2011, 14:06)

    IC Breteanu leberalul socialist si conservator [anonim]

    Asta e un fel de Adrian Severin al fotbalului romanesc. Fotbalul romanesc e plin ochi de Adrieni Severini... I-as enumera dar lista e cam lunga... Trist. Pacat de tara asta...

    P.S. Cum adica "sansele raman intacte"???? Asta nu e zdravan la cap. Poate ca se refera la sansele de a nu ne califica.
    Foarte trist este ca jurnalistii sportivi, cu foarte putine exceptii, ii canta inca in struna incompetentului Lucescu jr.
  • +1 (1 vot)    
    Baiatul asta ori e prost ori prea tupeist (Luni, 28 martie 2011, 14:24)

    suporter [anonim]

    Razvanel ori nu stie pe ce lume traieste ori crede ca toti sunt orbi si nu vad ce fotbal s-a jucat pana acum cu el pe banca...
  • +3 (3 voturi)    
    Sansele Romaniei (Luni, 28 martie 2011, 14:32)

    Grupul Intact [anonim]

    Ramin intacte. Cred ca e o gluma sau un misto fin.
    Probabil ca s-a plecat de la inceput pe premisa ca o eventuala explozie nucleara (prevazuta de mama Omida) ar sterge de pe fata pamintului citeva tari printre care si pe cele din grupa noastra. In felul asta ramineam singuri si ne calificam din start. Judecind asa, este corect, sansele noastre nu s-au schimbat.
    In continuare sansele ramin destul de mari. Propun sa il coopteze si pe Piturca si sa trecem la Bambilici electronic. Aici avem destul experti in rindul jucatorilor si nu vor fi probleme. N
  • +2 (2 voturi)    
    :)) (Luni, 28 martie 2011, 14:48)

    nicu [anonim]

    nu mai pot de ras. avem sanse foarte mari. da, daca ar juca echipa braziliei in locul echipei romaniei, poate. dar chiar si asa ar fi foarte greu!
  • +4 (4 voturi)    
    Ineptii (Luni, 28 martie 2011, 14:57)

    Leon [anonim]

    In muntele de ineptii inaltat de prapaditul asta, o remarc pe aceasta: "Nu s-a pierdut nicio sansa, depinde doar de noi."
    Cind Bosnia are 5 puncte mai mult si acelasi numar de jocuri disputate, nu depinde de noi, ci de Bosnia.
  • +2 (2 voturi)    
    R Lucescu (Luni, 28 martie 2011, 14:57)

    chris [anonim]

    Chiar ne crezi prosti sau ai devenit cinic din baiatul simpatic acuma ne iei la "misto" si ne zici ca sansele ramin intacte frate Razvane esti un Adrian Severin in fotbal dar roman esti un nesimtit ca nu ai
    bunul simt sa-ti dai demisia de onoare dar ce zic eu
    onoarea la romani e floare rara.Nu e vorba de sanse care chiar nu mai sunt e vorba de echipa
    Romaniei care nu joaca nimic care e VARZA.
  • +2 (2 voturi)    
    am mai scris (Luni, 28 martie 2011, 15:14)

    horia1962 [utilizator]

    un comentariu la articolul precedent dar vad ca nu s-a postat,nu cunosc motivele.......RUSINE,RUSINE,razvan lucescu...nu ai facut nimic ca antrenor la nici un club la care ai fost,dealt fel nici ca jucator nu ai fost mai stralucit......bunul simt i-ti impunea sa-ti dai demisia,dar se pare ca nu pre ai asa ceva....te-a sfatuit taticu,ca si ala e plin de orgoliu(da barem tactu' are de ce)....du-te baiete,lasa pe altul mai merituos,deja esti jalnic crezand ca mai ai sanse de calificare......din curiozitate urmareste inca odata Bosnia-Romania.....daca asa trebuie sa joace o echipa fotbal,eu spun ca tu,lucescule esti NIMENI.......
  • +1 (1 vot)    
    cu declaratia (Luni, 28 martie 2011, 15:16)

    nahir [utilizator]

    "Sansele de calificare raman intacte, ce meci decisiv a fost in Bosnia? ", arati d-l selectioner ca esti cam alaturea cu drumul (ca sa ma exprim bland).
    te pomenesti ca meciul decisiv o sa fie cu luxemburg. da' scoatem si cu ei o infrangere meritoasa si vom fi primii, din coada.
  • +6 (6 voturi)    
    mai bine cu Razvan (Luni, 28 martie 2011, 15:17)

    lutzu [anonim]

    oameni buni, mare atentie ca e liber Hagi, mai bine sa ramana Razvan pana isi gaseste asta echipa...
  • 0 (0 voturi)    
    Patriotism... (Luni, 28 martie 2011, 15:40)

    Adrian [anonim]

    Intr-adevar, noi nu mai stim ce inseamna patriotism, mai ales cand acesta este tradus intr-un salariu de 500.000 Euro/an, nu-i asa domnule selectioner?
    Daca ar fi vorba de patriotism, ar trebui sa spuna ca antreneaza Nationala pana la sfarsitul acestei campanii de calificare free of charge.
    ...sau "patriotismul" dumenalui este contracost?
    • 0 (0 voturi)    
      Patriotism (Marţi, 29 martie 2011, 8:53)

      Calatorintimp [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Subscriu la ceea ce afirmati mai sus....Razvanel ne acuza pe noi de lipsa de patriotism....dar sincer ,tare as vrea sa fi fost macar o ora in pielea mea in Bosnia....am facut economii ca sa ma duc sa incurajez nationala...ajuns acolo o jumatate de zi am vorbit numai in engleza datorita faptului ca "fanaticii echipei gazda " efectiv ne vanau pe strazi....in tribune la fel.....la golul lui Marica nu am mai rezistat si am strigat din toata fiinta mea de roman...Hai Romania!...aproape instantaneu am luat un cap in gura si un set de brichete in cap...aruncau pana si cu monezi....umilit dar fericit mi-am facut loc spre trupele ce asigurau ordinea in stadion...acolo in loc sa ma protejeze ,mi-au impartit si ei la greu ...pumni ...picioare....asta e viata unui suporter al nationalei pe care Razvanel il acuza de nepatriotism.....nu jucatorii sunt de vina...ei au facut ce el a cerut...Razvan e vinovat ...el face selectia....acest patriot sa se uite in urma ce performante a avut cu nationala...sa isi faca "mea culpa"....si sa plece.....la revedere Severin al fotbalului romanesc !...tare as vrea sa fii un simplu suporter al nationalei...dar nu in loja oficiala ...ci cu noi ce plecam ca fraierii prin toata Europa sa incurajam nationala...sa incasezi si tu cu simt de raspundere ...pumni si picioare de la fanii adversarelor..dar sa fii fericit ca noi atunci cand nationala castiga...si nu e transformata in jaloane cum ai facut tu echipa in Bosnia....diferenta intre patriotismul unui suporter al nationalei si patriotismul tau e ca noi ne finantam patriotismul din economiile noastre si ne riscam chiar si viata prin toata Europa..iar patriotismul tau e platit cu peste 500. 000 de euro...de federatie.....Hai Romania.....daca esti patriot pleaca si tu dupa taticu si antreneaza o echipa afara....sa vada si ei cat de buni antrenori sunt Romanii.......(ma inchin in fata domniei tale nea. Mircea)....daca ai antrena asa pe unde a antrenat tatal tau nu ai fi stat nici un sezon macar..
  • +3 (3 voturi)    
    Razvanele, ce-ai luat ? (Luni, 28 martie 2011, 15:41)

    anado tauriga [anonim]

    Romania are 2 puncte dupa 4 meciuri ( 3 dupa meciul cu Lux... ) si tu o vezi calificata!!!
    Du-te ba la dezintoxicare, hahalera ce esti, lasa-ne, sau fa-te politician.....
  • +1 (1 vot)    
    ciudata viziune poti avea... (Luni, 28 martie 2011, 16:05)

    egroeg [anonim]

    asupra calitatii jocului facut de unii componenti ai lotului.
    Daca spui ca Florescu a crescut in ultimul an,cel care in meciurile vazute n-a aratat nimic,atunci nu ma mir ca avem o echipa care doar dezamageste.
    Sincer cred ca ar fi mai elegant si in deplinul tau folos sa mai faci ceva stagiu pe langa un antrenor serios,eventual ca secund pe langa tatal tau,si apoi sa mai incerci sa fii antrenor principal.
  • +3 (3 voturi)    
    re (Luni, 28 martie 2011, 16:37)

    laurentiu [anonim]

    e complet nebun Razvan Lucescu...complet nebun.
    intentia familiei Lucescu de a-i da o educatie buna lui Razvan a esuat...o buna educatie nu-i permitea astfel de comentarii lui Razvan...
    deci nebun si needucat..

    noapte buna Razvane!
  • 0 (0 voturi)    
    altii (Luni, 28 martie 2011, 18:08)

    cosmo [anonim]

    locuiesc in Luxemburg de cativa ani si am tot vazut echipa lor nationala. nimic spectaculos, nimic deosebit, dar stiti ce au? AMBITIE!!! vor sa arate ca pot pune probleme oricui, sunt realisti, nu se imbata cu apa rece... Generatia lui Mutu, Chivu, au dat de prea multi bani si motivatia le lipseste multora..
    in fotbal traim din amintiri, din dvduri cu meciurile nationalei de acum 15-20 de ani...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce mai conteaza un nesimtit in plus (Luni, 28 martie 2011, 18:31)

    Carcotescu [anonim]

    Ca atatia altii.
    Doar suntem in Romania lui Nasu Sandu si a lui Corleone.
    La ce va asteptati romani?
    La bun simt si demnitate?
    V-ati gasit ....
  • 0 (0 voturi)    
    Patriot (Luni, 28 martie 2011, 20:38)

    Nae [anonim]

    Un adevarat patriot si-ar fi dat demisia dupa aceste rezultate.Un campionat mondial,unul european inseamna ca romanii vor sta acasa in fata tv-ului sa vada cum joc altii si nu ai nostri.
  • +2 (2 voturi)    
    comparatie (Luni, 28 martie 2011, 20:52)

    Kris [anonim]

    In mai bine de 40 de ani nu am pierdut meciuri ale nationalei...
    Pana in 84 pierdeam calificari la mustata, apoi am inceput sa aratam a echipa mare, cu Hagi in echipa!
    Acum ne batem sa luam fata Luxemburgului...pai pentru astia sa fie in clasament deasupra Romaniei e ca si cum ar lua campionatul european...astia joaca fotbal de placere, ceea ce noi am uitat de mult...
    Apropo, cine e Florescu si cu cat il plateste pe Razvan ca sa fie in nationala, ca de jucat nu joaca...
  • +1 (1 vot)    
    pe langa subiect (Luni, 28 martie 2011, 22:08)

    gopo [anonim]

    sunt o gramada de comentarii.. conteaza mai putin ca kucescu jr n-are viziune sau onoare.. conteaza cine l-a pus si cine l-a mentinut atat in pofida rezultatelor proaste, cine conduce federatia cu dosu'.. atat timp cat nasu' va fi stapan la federatie cu deciziile astea de trei parale numai rahat vom vedea de la nationala romaniei. orice federatie cu mintea intreaga ar fi schimbat selectionerul dupa un an de aberatii, numai la noi nu. ca e incompetent la modul grosolan si doar un smecher, sau ca e avut la mana de cineva cu ceva, nu mai conteaza, mircea sandu trebuie sa zboare!!!
  • +1 (1 vot)    
    he, he, he .... l-a invatat mutu .... (Luni, 28 martie 2011, 22:17)

    Bingomanu [anonim]

    o liniuta .... doua liniute .....
    he, he, he.
    Legalize it !
  • -1 (1 vot)    
    Razvan vorbeste ca Boc..... (Marţi, 29 martie 2011, 9:23)

    vio [anonim]

    exact asa se comporta Razvan Lucescu vorbind despre nationala Romaniei cum se comporta Boc cand vorbeste despre economia Romaniei!! parca vorbesc despre alte nationale sau economii, nu despre ale Romaniei !!! Molipsitoare boala cand ajungi acolo sus si ti se intuneca mintile??!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Nici o sansa!! (Marţi, 29 martie 2011, 11:07)

    Ion Constantin [anonim]

    Mai Razvane, stii foarte bine ca nu mai ai nici o sansa cu aceasta echipa a acestei generatii ratate de fotbalisti. O faci si mai stai acolo doar pentru a-ti mai lua simbria importanta de Euro, pe care nu o vei mai gasi in alta parte.
  • 0 (0 voturi)    
    super derby (Marţi, 29 martie 2011, 11:34)

    bogdan [anonim]

    Draga razvanel, din patriotism m-am cam saturat sa ma enervez la meciurile nationalei, m-am cam saturat sa te aud la conferintele de presa cum bati campii cu succes.
    Daca tu nu te-ai saturat de "patriotismul" lui nea mirel r.care s-a suparat ca vacarul pe sat, de ifosele lui stefan r. si ale lui cristi c. care joaca de rup prin italia si vin in plimbare la nationala e treaba ta.
    Dar nu ne obliga pe noi sa fim de acord cu astfel de comportamente, selectii si evolutii ale echipei.
    Esti jenant si penibil.
  • 0 (0 voturi)    
    NU PITURCA (Marţi, 29 martie 2011, 12:46)

    Luminita [anonim]

    Desi sunt dezamagita de intreaga echipa de fotbal il sustin pe Razvan Lucescu. Nu el este vinovatul pentru jocul slab al fotbalistilor ci fitzele din capul acestora.
    Cine sa vina - iar piturca? Mai bine nu. piturca, CTP, dragomir si m sandu sa se ia de mana si sa pleceeeeeeeeeeee - ei sunt principalii vinovati de mizeria fotbalului romanesc actual.
  • 0 (0 voturi)    
    sansele de calificare sunt zero (Marţi, 29 martie 2011, 13:32)

    ordessos [anonim]

    cu un joc atat de slab calitativ