Romania a ramas fara victorie in preliminarii si dupa meciul cu Bosnia (pierdut cu 2-1), tricolorii aflandu-se, alaturi de nume mari precum San Marino, Andorra, Luxemburg si Malta, in grupul select al nationalelor care nu au invins pe nimeni. Un alt record negativ al tricolorilor este acela ca au marcat mai putin decat Insulele Feroe.

Razvan Lucescu Foto: Hotnews

Aflata pe locul 57 in lume, nationala Romaniei continua sa se scunfunde, echipa pregatita de Razvan Lucescu ramanand la cota doua puncte dupa patru partide disputate.

Romania nu a cunoscut inca gustul victoriei, in situatia primei reprezentative aflandu-se nationalele din San Marino (Grupa E), Kazahstan (Grupa A), Andorra (Grupa B), Insulele Feroe, Cipru (Grupa H), Malta (Grupa F), Tara Galilor (Grupa G), Islanda (Grupa H), Liechtenstein (Grupa I) si Luxemburg (Grupa D).

In 360 de minute, tricolorii au punctat de doua ori, ceea ce inseamna un gol marcat la 180 de minute.

Romania are acelasi atac cu Azerbaijan (doua goluri marcate), Islanda si Lituania, dar suntem in urma Feroe (trei reusite) si Finlanda (10 goluri).

Urmeaza Luxemburg

Dupa dezamagirea din Bosnia, Razvan Lucescu ar putea face mai multe schimbari in primul "11" al nationalei. Astfel, Gardos si Papp sunt aproape de a fi titulari dupa ce Goian, Chivu si Tamas acuza probleme medicale, Sapunaru este refacut si l-ar putea inlocui pe Rapa, in timp ce la mijlocul terenului Muresan si Ropotan sunt favoriti sa fie pe teren din primul minut. Atacul nu va suferi insa modificari, Mutu si Marica urmand sa fie titulari.