Razvan Lucescu: Nu voi vorbi acum de demisia mea

de L.A.     HotNews.ro
Sâmbătă, 26 martie 2011, 22:47 Sport | Fotbal

Lucescu, invins si la Zenica
Foto: Reuters
Suparati si frustrati. In acest mod i-a surprins finalul meciului cu Bosnia pe tricolorii Romaniei care, oadata cu infrangerea de la Zenica, si-au luat la revedere de la EURO 2012. Lipsa de concentrare la cele doua faze fixe ce au dus la golurile Bosniei, dar si forta si agresivitatea gazdelor au fost "elemetele cheie" ale infrangeri Romaniei, care ramane acum sa se lupte cu Luxemburg in coada clasamentului.

Razvan Lucescu (selectionerul Romaniei):
"Ma incearca sentimente de suparare, de frustrare, de tristete. A fost o prima prepriza in care am stat foarte bine, am reusit sa blocam constructia adversaruui, am marcat. La pauza era un 1-0 meritat. In repriza a doua ei au riscat mai mult. Imi pare rau ca nu am avut mai mult curaj sa tinem mai mult de minge. Fazele fixe au fost decisive. Pe langa lipsa noastra de concentrare la cele doua goluri au fost forta si agresivitatea cu care Bosnia a reusit sa ne pacaleasca si sa inscrie. Nu trebuia sa pierdem in aceasta seara. Acum sansele noastre sunt mai mici. Nu voi vorbi acum dupa meci despre demisia mea" (Protv)

Costel Pantilimon (portarul Romaniei): "Pe un fond de joc destul de bun am primit doua goluri care ne-au pus plumb in picioare. Bosnia este o echipa cu jucatori de valoare si a aratat acest lucru in aceasta seara. Cu putin noroc am fi obtinut un egal. Nu cred ca mai sunt sanse de calificare. Singura sansa era daca plecam cu cel putin un punct. Nu cred ca ne vom bloca psihic dupa acest rezultat. E o durere ca am pierdut, dar nu vom sta sa ne plangem de mila. Suntem jucatori profesionisti si trebuie sa trecem peste".


Citeste mai multe despre   



















5500 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Nicio surpriza! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:03)

    ss [anonim]

    Suntem tara Severinilor, Lucestilor asa ca pe cine poate surprinde ca nu exista nici un pic de onoare?
    Incompetenta si tupeu cat cuprinde!
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate, razvanele (Duminică, 27 martie 2011, 12:45)

      x [anonim] i-a raspuns lui ss

      Ai dreptate, razvanele.

      Nu vorbi despre demisie.

      DĂ-ȚI-O!
  • +11 (15 voturi)    
    nimic nou pe frontul romanesc (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:11)

    daniel [anonim]

    pai ar trebui sa vorbesti de a renunta...domnule fiu al tatalui tau pe care nu il meriti! ar trebui sa te mai gandesti la primul 11 cand apelezi la florescu(fara echipa), deac(nejucat de 5 luni), tamas(nejucat de 3 luni), cocis(abia se chinuie sa prinda lotul in ucraina), goian(nejucat de aproape un an, afara de ultima partida in care a dat gol), torje(un pitic anemic anonim), mutu(alcoolicul anonim al lotului), marica(salvatorul nejucator al timpului pierdut prin cluburi) si altii...unul mai rau ca celalalt. va rog sa va ganditi si sa ne respecatti domnule lucescu, deocamdata ne insutati amarnic...
  • +11 (13 voturi)    
    demisia (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:12)

    vali [anonim]

    Un singur cuvint,"DEMISIA''.
    Vina nu este numai a lui dar proportia cea mai mare ii revine.
  • +11 (11 voturi)    
    tyrael_ro@yahoo.com (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:25)

    Alin [anonim]

    joc bun? al cui, al bozniecilor poate....
  • +19 (21 voturi)    
    Lasa-ne Razvane! (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:53)

    Dani [anonim]

    Numele Lucescu reprezinta ceva in Europa! Razvane,fa te rog un efort si nu-ti mai bate joc de numele familiei tale! Nu meriti sa antrenezi echipa Romaniei! Ai cele mai slabe rezultate ca selectioner! Nu poti sa tii pe banca pe Zicu, Stancu, Muresan ... si sa-l titularizezi pe ...Florescu!!!!! Sa-l schimbi pe Torje cu Cocis...gresit! Te rog, fa un gest de onoare! Stim cu totii care este acela!
  • +18 (18 voturi)    
    e simplu (Sâmbătă, 26 martie 2011, 23:57)

    cristi [anonim]

    si eu sunt suparat si frustrat, spre deosebire de tot ceea ce inseamna echipa nationala de fotbal, eu pot face ceva legat de asta.

    Nu Ma Mai Uit La Voi !!
    • +11 (11 voturi)    
      dar cum? (Duminică, 27 martie 2011, 0:26)

      Adrian Ursu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      asa am spus si eu,....ca nu ma mai uit....,dar nu reusesc....oricum astazi m-am uitat constient fiind ca vom lua bataie, nebucurandu-ma la primul gol, asa canu m-am mai suparat atat de tare ca de obicei.
  • +1 (5 voturi)    
    Of razvane (Duminică, 27 martie 2011, 0:15)

    Aurelian [anonim]

    Este vai de capul tau nu semeni cu tata ltau deloc mai bine lasane in pace
  • +6 (8 voturi)    
    JOCUL ROMANIEI A FOST UN BAMBILICI (Duminică, 27 martie 2011, 0:23)

    florentin [anonim]

    Razvan eu zic ca este mai bine sa-ti dai demisia pt ca sub conducerea ta ca antrenor ROMANIA a avut numai esecuri.zici ca baietii au facut un meci bun.BOSNIA a jucat in ultimele 30 min si au inscris niste goluri pt care-i felicit.daca ai vazut ca MUTU nu a mers ce d-zeu l-ai mai tinut pe teren.de ce i-ai schimbat pe Tanasescu si pe celalalt si ai bagat aparare.la noi mijlocul nu a mers de nici un fel.eu zic ca microbist sa te axezi pe jucatori din tara cand faci lotul nationalei.noi avem in echipele din tara multi jucatori de valoare dar care nu sunt pusi la incercare in meciuri internationale. nu mai am cuvinte in fata esecului lamentabil si rusinii de care ne-am facut.si o echipe din liga a-2-a ar fi tras si cu dintii ca sa pastreze golul inscris in minutul 29.noi nu am fost in stare de asa ceva.BOSNIACII au avut 2 faze pe care au stiut sa le fructifice si dupa aceea au facut un baraj de netrecut in fata portii pe cand noi nu am avut asa ceva.LUCESCU intradevar este un nume de faima mondiala,dar tu ai reusit prin aceste rezultate ca sa-l faci de ras.
    • +2 (2 voturi)    
      zid in fata portii (Duminică, 27 martie 2011, 11:22)

      banel [anonim] i-a raspuns lui florentin

      Au facut un fas in fata portii bosniecii. La ce meci te-ai uitat domnule? Oare ai si dumneata aceeasi mentalitate ca si comentatorii sportivi de la meci cand au spus foarte mirati ca bosniecii ataca, chiar si la acest scor (2-1)?
  • +10 (12 voturi)    
    lasa-ma sa ghicesc!! (Duminică, 27 martie 2011, 1:08)

    loleksibolek [anonim]

    O sa te autosuspenzi , nu ?
  • +1 (1 vot)    
    baieti (Duminică, 27 martie 2011, 2:58)

    gigi [anonim]

    nui vina lu raznanel navem echipa toti is vedete nu se leaga impreuna
    • 0 (0 voturi)    
      gresit (Duminică, 27 martie 2011, 19:25)

      ciprian [anonim] i-a raspuns lui gigi

      este vina lui razvan pentru ca el l-a tinut pe zicu pe banca si l-a bagat pe no name de florescu
  • 0 (0 voturi)    
    razvan lucescu (Duminică, 27 martie 2011, 4:22)

    rosu [anonim]

    doare, dar mergem mai departe pentru ca asa trebuie
  • +1 (1 vot)    
    Nonvaloare! (Duminică, 27 martie 2011, 5:20)

    cristian [anonim]

    E normal sa nu te gandesti la demisie, vor fi destui care te vor mangaia pe crestet. Atat macar ai invatat si tu, ca Romania este o tara unde, in general, se promoveaza nonvalorile! Mult succes, cu Luxemburg!
  • +1 (1 vot)    
    fodbal (Duminică, 27 martie 2011, 8:37)

    ovidiu [anonim]

    nu mai umpleti ziarele de stiri cu fodbal avem handmbal ,box,gimastica si multe alte sporturi frumoase
  • 0 (2 voturi)    
    unde-i vinovatul???? (Duminică, 27 martie 2011, 8:48)

    nelu [anonim]

    In toate comentariile doar antrenorii sunt de vina. Ce-mi place asta!!! Toti jucatorii sunt cei mai destepti si cei mai buni, antrenorii sunt prosti de parca ei dau cu piciorul in minge. Gandire de roman, intotdeauna ne ascundem dupa deget si ne este frica sa aratam cu degetul principalii vinovati. Succes in continuare.
  • +1 (1 vot)    
    Nu vorbesc acum de demisie (Duminică, 27 martie 2011, 8:58)

    Alex One [anonim]

    N-am vorbit inca cu tata asa ca nu stiu ce sa zic. Iar tata ce o sa zica? "Razvan a gandit bine meciul, a si condus cu 1-0 dar vantul, terenul greu, arbitrul, Mutu care n-a marcat," .etc.etc. Evident, numai puradelul n-a gresit. Nu cred ca Razvan si jucatorii poarta intreaga vina. Oare la FRF se simte cineva ? Sandu ? Lupescu marele director general fara bacalaureat ? Dupa atatea rateuri ar trebui sa fie primii care demisioneaza. Dar cu obrazul mai gros decat talpa sigur nu se va intampla asa ceva. Rusine nesimtitilor ! Afara !
  • 0 (0 voturi)    
    Rasvan,file de poveste (Duminică, 27 martie 2011, 9:26)

    Mircea L [anonim]

    Bai romani galbejiti,
    Rasvan e beton ca doar e fiul meu si a fost la Coverciano, deci are talent de antrenor, voi ciocu mic ca nu intelegeti tactica noastra, si daca nu peste 4 ani ca trebuie experimentat la greu, da peste 8 ani va califica sigur.
  • 0 (0 voturi)    
    sunteti varza.... (Duminică, 27 martie 2011, 10:00)

    ana [anonim]

    ne-ai convins Razvane, ai fost un antrenor bun la echipe de club,dar la nationala esti varza, asa ca lasa-neeeeeee!!! da-ti demisia de onoare, nu intinde coarda intocmai lui adrian severin, este suficient, am vazut destul......nu inteleg de ce apelezi la jucatorii care fac tusa la echipele lor de club, eu numesc asta inconstienta ......poti sa faci experimente pe ce vrei tu, dar nu pe echipa noastra NATIONALA......nu pot sa cred, avem un punct peste Luxemburg!!!! ne-ati facut de ras, pensionati-va ratatilor!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    oreste-te (Duminică, 27 martie 2011, 10:01)

    roman [anonim]

    mai baiatule, atat poti, nu esti obligat si nici nu poti calca pe urmele tatalui, asa ca respecta-i cariera si prin gestul tau de a demisiona, castigi mult mai mult de 2 puncte, ramai OM si dai dovada de buna crestere. Acum sa nu spui ca mai sunt sanse, ce n-ai demonstrat in 9 luni de zile, poti realiza in restul de meciuri care au mai ramas ? nu esti esti antrenor de valoare, a fost un esec cu tine, te credem, poate salariul este de vina, dar mai este si onoarea la mijoc, Te rugam, fa ce trebuie !
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia! (Duminică, 27 martie 2011, 10:04)

    buncrestin [utilizator]

    nu merge, rezultatele nu il recomanda drept antrenor pt. nationala. i s-a dat mana libera si a fost pasuit de suficiente ori. e timpul sa infrunte adevarul si sa accepte ca e un antrenor slab, departe de ceea ce e tata-su. demisia!
  • 0 (0 voturi)    
    ai dreptate... (Duminică, 27 martie 2011, 10:09)

    me [anonim]

    nu trebuie sa vb. de demisie, ci de linsare! a ta, a superbei generatii curente si a mimunatilor conducatori din fotbal (becali, dragomir, sandu, borcea etc etc etc)

    "La pauza era un 1-0 meritat" -> sa mori tu? ne aparam, ei ataca si meritam avantaju? rusinos!
  • 0 (0 voturi)    
    Diferente de optica (Duminică, 27 martie 2011, 10:29)

    roberto [anonim]

    A fost o prima prepriza in care am stat foarte bine, am reusit sa blocam constructia adversaruui, am marcat.

    Eu am vazut asa
    - am facut autobaza (am stat foarte bine)
    - am facut antijoc (am blocat constructia adversaruloui)
    - bulan (am marcat)
    Puneti-l pe Marica sa mai dea 5 goluri din 10 incercari din aceeasi pozitie, cu poarta goala.
  • +1 (1 vot)    
    demisia? de ce? (Duminică, 27 martie 2011, 10:41)

    tsunami [anonim]

    razvane, n-ai ambitie, zi si tu ca-ti dai demisia cand si-o da si severin din parlamentul european.
    la fel a facut si pitzi.

    partea buna este ca p[rin rezultatele echipei nationale distruse de marlani (in care-i introduc si pe mircea sandu, pe mitica, pe becali brothers), o sa piarda si mircea sandu cu ratingul de echipa nationala castigat.

    asta este rezultatul, astea ne sunt valorile, astia suntem. noi, cu participarea noastra la vot (sub 38%) lasam marlanii sa-si bata joc de noi. nu cred ca mai exista in lume o tara identica.
  • +1 (1 vot)    
    actiuni de protest (Duminică, 27 martie 2011, 10:53)

    florin [anonim]

    Ma sa fiu al .... sa fim noi chiar asa o natie de prosti si sa nu incercam sa-i dam pe astia jos. federatia lui dragomir,liga lui mitica,epoca lui avram,camelionul lupescu,nationala lui mucescu. Pai astia nu ne reprezinta. Ar trebuii un boicot total,,sa nu mai mearga lumea la stadioane sa nu se mai uite nimeni la tv la meciuri. Daca nu-i dam noi jos nu-i va da nimeni pt ca astia au gena lui Severin.
  • +1 (1 vot)    
    ce lipseste echipei (Duminică, 27 martie 2011, 10:59)

    jiji verbal [anonim]

    mijlocasi buni si un antrenor.
    cu echipa asta de portari pe post de antrenori...
    doar la pantelimon s'a cunoscut, caat de cat rolul antrenorului lucee fara luciu. :-)
    cu nivelul asta al selectionabililor, un angelo niculescu, cu a sa temporizare, ar fi ideal.
    ce nu merge ?
    nu merg pasele. a fost un meci in care romanii au jucat numai in contre. au dat in minge sa scape de ea, s'o tina cat mai departe de pantelimon. cam atat.
    la 1-0 era necesara temporizarea, niscai mijlocasi care sa tina de minge.
    poate ca zicu trebuia bagat mai devreme.
    mutu ?! a tacut. atat.
  • +1 (1 vot)    
    Luati-i jucaria ! (Duminică, 27 martie 2011, 11:07)

    arkan [anonim]

    antrenor care si-a dovedit neputinta prin stilul invechit si bazat pe aparare...(a fost portar!) ..lasa-ne ,luati-i JUCARIA !!!
  • +1 (1 vot)    
    antrenor bolnav (Duminică, 27 martie 2011, 11:13)

    soichita18 [anonim]

    cum poate cineva sanatos sa joace cu Cocis si Florescu si un jucator ca Sanmartean sa nu fiu convocat in lot !Cum poate juca Alexa (care nu a dat o data cu capul,un sut la poarta si a fost mai mereu pe jos ) sau Ropotan (care n-a avut nici o treaba cat a jucat) in fata lui Muresan (ca de Radoi s-a scapat cu ajutorul lui desteptul de Lupescu)! Cum poate intra Cocis in teren si Stancu sa il aplaude de pe banca de rezerva.Toate astea se pot intampla cu un atrenor idiot care am impresia este platit ca sa fabrice carti de vizita unor jucatorii agreati de anumite persoane,nu sa aduca rezultate.Vrajeala cu recontructia o canta de 2 ani(daca vrei sa ai rezultate trebuie sa joace fotbalisti care sunt in forma nu papagali,nationala nu este echipa de club unde sunt semnate contracte cu uni jucatori si ei trebuie sa joace ca sa putem sa-i vindem).Pleaca in concediu antrenor de paie ce esti!
  • +1 (1 vot)    
    DEMISIA!!! (Duminică, 27 martie 2011, 11:14)

    Gigi-Contra [utilizator]

    Daca nu acum, atunci cand? Daca nu tu, atunci cine?
  • +1 (1 vot)    
    razvan = severin (Duminică, 27 martie 2011, 11:29)

    octav [anonim]

    cred ca acesti oameni nu au onoare
  • +2 (2 voturi)    
    NESANSA,EVIDENT)))))) (Duminică, 27 martie 2011, 11:31)

    academia de fraieri [anonim]

    o adunatura ce bat mingea ca pe maidan , dar imbracati in echipamente,cu pretentii si aere pe masura.Castiga urias, nu platesc dari si se plang ca se sacrifica.Ce e mai frumos sa nu faci nimic sa respiri aer de gazon sa ridici salarii mari sa nu te intereseze de rezultate sa dai doct in fata camerelor de filmat.Fraieri suntem noi privitorii de football .
    dragalasi sunt comentatorii care le gasesc invariabil scuze si inventeaza sanse de calificare in continuare!
    Cam mare nodul la cravata din ce in ce mai mare....e lumea lor maidanul si mingea de carpa asa ca ce pretentii sa avem.
  • 0 (0 voturi)    
    E grava de tot situatia de la nationala ! (Duminică, 27 martie 2011, 12:35)

    Motanu [anonim]

    Daca Lupescu a declarat ca se teme de Luxemburg E RAU DE TOT, inseamna ca avem cea mai slaba nationala din istorie.
    Oricum, voua nu va e rusine ? Lupescu, tu si cu Hagi, Popescu in fosta generatie v-ati calificat aproape la fiecare turneu final, iar ''petrecaretii'' astia de acum, Mutu, stau numai prin baruri dupa ce Romania pierde cu Serbia 0-5, iar n3simtitul ala de chivu declara ca ''ii este lehamite de ceea ce se intampla in Romania'' !
    Trebuie sa se i-a o noua masura, sa se aduca noi jucatori tineri la nationala Romaniei, asta daca vrem sa speram la un viitor, oricum, cu Chivu, Mutu si ceilalti nu avem ce sa mai facem ca deja sunt prea ''invechiti'' !
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA (Duminică, 27 martie 2011, 13:53)

    sorin [anonim]

    Demisia Lucescule ca ne-ai facut de ras.Am ajuns ciuca batailor, avem 2 puncte iar Albania 8!!!Esti praf ca antrenor de nationala, lasa pe altul sa reconstruiasca echipa!!!Recunoaste-ti esecul daca ai onoare si retrage-te...
  • 0 (0 voturi)    
    nationala (Duminică, 27 martie 2011, 14:32)

    gabriel [anonim]

    razvan must go off.
    golul lui marica a fost un gol norocos.

    razvan must layed off.
  • 0 (0 voturi)    
    "alergii"de primavara (Duminică, 27 martie 2011, 14:48)

    P-AOLO,S [anonim]

    o concluzie generala:AVEM IN GENA ALERGIA LA DEMISII.e o chestie generalizata pe toate palierele socio-politice din romania.O NESIMTIRE FARA MARGINI A CUPRINS PERSONAJE DIN VIATA PUBLICA .NE ASEZAM IN FRUNTEA FUNCTIILOR SI NU NE MAI URNIM DE ACOLO DECIT MORTI.se pare ca producem electrozi de cea mai buna calitate de pe planeta si sintem atit de bine sudati in fotoliile cu functii,incit nu avem si remediu de a ne desuda.SI ASTA PE BANII SI NERVII ROMANILOR..concluzia:DE ASTA NU NE INGHITE NIMENI.furam de mama focului afara,stam prost la capitolul educatie,sintem manelisti,cocalari,pitipoance si bineinteles ne pricepem la toate, numai la capitolul bunul simt sintem repetenti.ASA SI CU "MUCEA-BAIATUL LU' TATA".ne mai aducem aminte cum a fost si cu piturca 6-6.contractele cu selectionerii nationalei,se fac pe intrese de grup si lipsite de baremuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Da' deloc! (Duminică, 27 martie 2011, 15:10)

    georges [anonim]

    Nu mai avem timp de vorbe! Timpul vorbelor s-a dus, mucescule! Acum e timpul faptelor! Si, daca ai fi un baiat intelept (ca pana sa devii barbat mai ai mult!) si ai vrea sa-ti pui la adapost popo-ul, ar fi bine sa te retragi singur! Sa-ti dai demisia si sa iesi cu fruntea sus! Nu astepta sa-ti dea altii, mai escroci si mai incompetenti ca tine, un sut in fund, ca n-o sa-ti placa! Spectatorii romani nu te mai vor!
  • 0 (0 voturi)    
    PLEACA RAZVANE! LASA-NE! DU-TE ... (Duminică, 27 martie 2011, 15:31)

    Nika [anonim]

    Si i-ai cu tine si pe Lupescu&Sandu&Co.

    Cat de mare poate sa fie nesimtirea, s-auzim de la ionutz ca avem meci greu cu luxemburg?
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie (Duminică, 27 martie 2011, 22:15)

    Mihai [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie-p19287057.html
  • 0 (0 voturi)