Petrolul Ploiesti este la doua puncte de liderul Seriei a doua, dupa ce sambata a invins pe UTA Arad cu 3-2, in cea de-a XIX-a etapa a Ligii a doua. Aradenii au condus cu 2-0 dupa jumatate de ora de joc, dar au ramas in inferioritate numerica in prelungirile primei reprize si in partea a doua a meciului s-au vazut depasiti de Petrolul.

Incidentele nu au lipsit de la intalnirea dintre Petrolul si UTA. Potrivit liga2.ro, suporterii celor doua echipe au fost aproape de o incaierare inaintea meciului in afara stadionului, iar jucatorii aradeni si arbitrii au fost tinta atacurilor suporterilor adversi inaintea startului partidei, cand au fost aruncare petarde pe teren.

Condusi cu 0-2 dupa dubla lui Voiculet, ploiestenii au revenit prin dubla lui Oprita, al doilea sau gol venind dupa o greseala imensa a fundasului Pocuca: jucatorul aradean se lega la sireturi in momentul in care Oprita a scapat spre poarta lui UTA. Benga a adus toate punctele ploiestenilor, inscriind golul victoriei cu patru minute inainte de final.

Seria I:

Sageata Navodari - Gloria Buzau 1-0 (Vezan '56)

CF Braila - Steaua II 3-0 (Henry '5, Petrescu '31, Necoara '70-penalty)

Dunarea Galati - Delta Tulcea 0-2 (Coconasu '53-penalty, Radu '74)

Juventus Bucuresti - FC Snagov 0-2 (Dinu II '54-penalty, '78)

CS Otopeni - Farul Constanta 3-2 (Ghita '16, '57, Iordache '51/ Husein '21, L. Stefan '83)

FC Botosani - Astra II 3-1 (Borostean '54, Ghita '57, Tincu '63/ Rusu '39)

Dinamo II - Concordia Chiajna 0-3 (Dinita '50, '54, Iliescu '80)

Seria a II-a:

CS Mioveni - Bihor Oradea 0-1 (Oltean '68)

ACU Arad - CSM Rm. Valcea 2-0 (Gligor '33, Bundea '82)

Gaz Metan CFR Craiova - Unirea Alba Iulia 1-2 (Chirea '33/ Campeanu '24, Boboc '57)

Petrolul Ploiesti - UTA Arad 3-2 (Oprita '60, '78, Benga '84/ Voiculet '5-penalty, '32)

Muresul Deva - FC Arges 1-1 (Borza '67-penalty/ Carstea '82-penalty)

ALRO Slatina - Poli Iasi, miercuri, 30 martie, ora 15:00

Ariesul Turda - FC Silvania - nu se joaca (Silvania s-a retras)

Vointa Sibiu - Minerul Lupeni - nu se joaca (Minerul s-a retras)

15. FC Silvania 10p

16. Minerul Lupeni 0p¬