Spania si Olanda si-au continuat vineri seara prestatia fara greseala din preliminariile pentru Campionatul European din 2012. Campioni europeni si mondiali en-titre, ibericii au revenit de la 0-1 in fata Cehiei prin dubla lui David Villa, jucator care a devenit golgeterul all-time al echipei La Roja. Olanda nu a avut emotii in fata Ungariei, invingand-o cu 4-0.

Villa, golgeterul SpanieiFoto: Reuters

Plasil (Cehia) a deschis scorul in minutul 29, Spania fiind condusa pana in minutul 69, atunci cand David Villa a reusit sa egaleze. Peste alte patru minute, jucatorul Barcelonei a inscris golul victoriei, dintr-o lovitura de la 11 metri, ajungand la cota 46 de goluri pentru nationala Spaniei. Villa a devenit golgeterul all-time al Spaniei, inscriind 46 de goluri in 72 de meciuri. "El Guaje" l-a intrecut astfel pe Raul, cel care a inscris 44 de goluri pentru nationala Spaniei, in 102 aparitii.

Olanda a trecut lejer de Ungaria, scor 4-0, prin golurile lui Van der Vaart, Afellay, Kuyt si Van Persie, conducand categoric Grupa E, cu 15 puncte obtinute din tot atatea posibile.

Italia a castigat cu 1-0 in fata Sloveniei, brazilianul Thiago Motta inscriind golul victoriei cu 17 minute inainte de finalul partidei. Fara sprijinul suporterilor, ca urmare a incidentelor din meciul cu Italia, Serbia s-a impus in fata Irlandei de Nord. Cei 265 de fani nord-irlandezi prezenti la meci si-au vazut echipa in avantaj din minutul 40, dupa reusita lui McAuley, dar gazdele au revenit prin Pantelic si Tosic, castigand cu 2-1.

Franta, echipa ce face parte din aceeasi grupa cu Romania, s-a impus cu 2-0 in fata codasei Luxemburg, prin reusitele lui Mexes si Gourcuff.

Grupa C:

Serbia - Irlanda de Nord 2-1 (Pantelic '65, Tosic '74/ McAuley '40)

Grupa D:

Luxemburg - Franta 0-2 (Mexes '28, Gourcuff '72)