Mister "Upercut" - Lucian Bute, campion mondial!

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 20 martie 2011, 6:16 Sport | Alte sporturi

Bute, impresionant contra lui Magee
Foto: Reuters
Lucian Bute l-a invins pe irlandezul Brian Magee, in meciul pentru titlul mondial IBF, dupa o remarcabila demonstratie de maiestrie tehnica si tactica. Dupa ce si-a studiat adversarul in ring, Bute a scos la iveala upercutul necrutator cu care l-a trimis de 4 ori la podea pe Magee. Salvat de gong in reprizele 6 si 7, irlandezul nu a mai avut nicio sansa in repriza a 10, cand lovitura lui Bute a fost prea puternica. Romanul ramane campionul mondial al supermijlociilor, versiunea IBF.

Click aici pentru a vedea declaratia lui Lucian Bute dupa terminarea partidei de la Centre Bell.


Presa internationala: Seara magica a campionului roman


Mikkel Kessler arunca manusa: Il voi bate pe Bute la el acasa

VIDEO FOTOGALERIE Magee, ingenuncheat de Bute


Brian Magee: Bute? Cel mai bun pugilist pe care l-am intalnit


Repriza 10: Upercut la figura si arbitrul pune capat meciului: Magee este in genunchi... Bute si-a pastrat titlul mondial!!!
Repriza 9: Magee ramane in picioare, dupa trei reprize cumplite...
Repriza 8: Ofensiva totala a lui Lucian care cauta lovitura decisiva.
Repriza 7: Magee este trimis de doua ori la podea, dar este salvat de gong.
Repriza 6: Magee primeste o lovitura violenta la corp, cade la podea si este numarat.
Repriza 5: Bute are puterea sa reactioneze dupa ce incaseaza un croseu la figura. Irlandezul capata incredere...
Repriza 4: Bute, mai clar, mai consistent in lovituri. Magee este disperat sa stea langa roman, pentru ca lupta de la distanta nu il avantajeaza.
Repriza 3: Magee a reusit prima lovitura, un croseu la figura, dar Bute raspunde cu doua lovituri violente la corp.
Repriza 2: Magee incearca sa ramana in centrul ringului; Bute isi studiaza inca adversarul - inca nu a scos loviturile sale preferate.
Repriza 1: Tatonare. Bute a reusit sa loveasca mai clar.


Citeste mai multe despre   



















17978 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Un sportiv de nota 10 !!!!! (Duminică, 20 martie 2011, 6:45)

    Sorin -USA [anonim]

    Bravo Lucian....stiam ca vei castiga ...esti un adevarat sportiv...!!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Ce vrea Doroftei... (Duminică, 20 martie 2011, 13:20)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Sorin -USA

      Poate sa îmi spună cineva , ce are Doroftei cu Bute....?? am înțeles ca a făcut câteva comentarii acide la adresa lui Bute la un moment dat, ca ar truca meciurile pentru centura ca el este mai mare și mai tare.... etc.
  • +21 (23 voturi)    
    Lucian! (Duminică, 20 martie 2011, 6:46)

    helium [anonim]

    Bravo campionule! Un roman adevarat!
  • +16 (18 voturi)    
    Bravo! (Duminică, 20 martie 2011, 6:46)

    Silviu [anonim]

    Bravo Bute! Pe multi i-ai facut fericiti azi, esti un campion adevarat.

    Bravo din nou!
  • +18 (20 voturi)    
    Mereu campion! (Duminică, 20 martie 2011, 6:47)

    mirela [anonim]

    Felicitari Lucian ! Ne-ai facut sa fim mandri ca suntem romani. A fost grozav ca prima stire a zilei sa fie asta. Miultumesc!
  • -22 (28 voturi)    
    buteeeee..... (Duminică, 20 martie 2011, 6:48)

    oricine [anonim]

    Ba frate, asta e pugilist? Ce meci a fost asta? Pai il lasa pe bietul irlandez 10 reprize? M-a dezamagit; prea multe reprize; incapusem sa cred ca o sa se decida la puncte.
    • +4 (4 voturi)    
      Eh,si tu acuma... (Duminică, 20 martie 2011, 8:43)

      samurai [utilizator] i-a raspuns lui oricine

      nu mai fi asa circotash ! Boxul inseamna bani...si inca multi ! 20jdemii de oameni au platit bilet sa vada si ei un spectacol... mai veneau data viitoare daca se termina intr-o repriza- doua? Televiziunile aveau si ele de dat reclame c-au luat bani frumosi de la firme si chiar oameni politici (asta la romani,numai) ...ai vazut ca si vice- primarul Galatiului a bagat lozu' ?...Lucian Bute a boxat in stil de mare campion , un adevarat sahist al ringului, stia ca timpul curge in favoarea lui si fara sa forteze prea tare a terminat meciul cam cind si-a programat ! Bravo Lucian ne faci mandri ca suntem romani !
  • +13 (13 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 20 martie 2011, 6:55)

    Mihai Petrea [anonim]

    Superba demonstratie de box.Bravo Lucian si felicitari
  • +3 (5 voturi)    
    SuperBute! (Duminică, 20 martie 2011, 6:56)

    Trojan.H [utilizator]

    Meserias.
  • +1 (11 voturi)    
    Bravo (Duminică, 20 martie 2011, 6:57)

    alex [anonim]

    am vazut meciul perfect pe www.fromsportcom.com cu comentariul in engleza, super, felicitari Lucian si la mai multe victorii
  • +12 (12 voturi)    
    FELICITARI (Duminică, 20 martie 2011, 7:06)

    AAAA [anonim]

    Pentru asa ceva m-as putea trezi in fiecare zi la 5 dimineata.
    Sa fii sanatos si sa ne mai trezesti asa de dimineata ...iti multumim din suflet.
  • +10 (14 voturi)    
    Bravo Lucian!!! (Duminică, 20 martie 2011, 7:14)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ai facut si faci,in continuare,mai mult decat au
    facut,timp de 20 de ani,toti politicienii la un loc pentru tara asta!!Cinste tie!! Te-am apreciat ca pe un om care nu a uitat de unde a plecat si care a devenit DOMN in adevaratul
    sens al cuvantului.Fiind foarte putin ROMAN,multumita tie,incep sa fiu mandru si eu,un pic.Inca o data FELICITARI!!!
  • -2 (10 voturi)    
    Felicitari (Duminică, 20 martie 2011, 7:28)

    Vizitiul [utilizator]

    Tare as vrea sa-l vad intr-un meci cu Manny Paquiao :) (Nu stiu daca se potrivesc la categorii etc, nu ma pricep dar sunt curios ce-ar iesi.
    • -2 (6 voturi)    
      Lumea eset satula de indivizi ca tine (Duminică, 20 martie 2011, 8:31)

      Viorica Alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      care arunca totul in derizoriu.

      Sa-ti fie rusine.
  • +9 (9 voturi)    
    Bravo Bute!!! (Duminică, 20 martie 2011, 7:33)

    corina [anonim]

    Bravo!!!! Bravo!!! Bravo!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    Bute campion (Duminică, 20 martie 2011, 7:55)

    Nicu [anonim]

    Felicitari bute, un sportiv complet care vorbeste in ring si o face cu o eleganta aparte;) bv campionule si multumesc pentru tot ceea ce faci, te iubim!
  • +1 (1 vot)    
    Stie cineva ... (Duminică, 20 martie 2011, 8:22)

    danbaloiu [utilizator]

    un link unde putem (re)vedea meciul?
  • 0 (2 voturi)    
    SINCERE FELICITARI! (Duminică, 20 martie 2011, 8:22)

    Cornelia Alexandru [anonim]

    PROFESIONIST! BRAVOOOOOOOOOOOOOOOO BOTE! Ne ai facut fericiti! Multumim mult!
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 21 martie 2011, 10:12)

      dragonfly [utilizator] i-a raspuns lui Cornelia Alexandru

      BUTE nu bote, al doilea este la alta categorie :)))
    • 0 (0 voturi)    
      MII DE SCUZE BUTE! (Luni, 21 martie 2011, 12:18)

      Cora [anonim] i-a raspuns lui Cornelia Alexandru

      Am gresit numele...cred ca m am grabit! Am probleme mari cu ochii,am glaucom cronic! Dar unica mea bucurie e calculatorul!!! Sa ne traiesti 1 000 ani CAMPION AL LUMII! TE IUBIM MULT!
  • +2 (2 voturi)    
    De 7 ori campion ! (Duminică, 20 martie 2011, 8:26)

    Marian [anonim]

    Este o mare onoare ca tara asta te are ! Felicitari Lucian Bute !
  • 0 (2 voturi)    
    box (Duminică, 20 martie 2011, 9:18)

    titi [anonim]

    BRAVO LUI si PARINTILOR,noi ne mandrim cu el dar tara nu la ajutat cu nimic,promisiuni,lasi
  • +5 (5 voturi)    
    buna (Duminică, 20 martie 2011, 9:18)

    grasu [anonim]

    bv bute te astept sa te bati cu bernald hopkins sa ii dai peste nas lui doroftei:)
    • 0 (2 voturi)    
      Il executa (Duminică, 20 martie 2011, 13:33)

      Andy Latimer [utilizator] i-a raspuns lui grasu

      Bernard "THE EXECUTIONER" Hopkins
  • -11 (15 voturi)    
    lumea arde ... (Duminică, 20 martie 2011, 9:29)

    turistul [anonim]

    ... si pe voi va intereseaza un meci de box (care nici macar nu e un sport).
    • +4 (4 voturi)    
      atunci, stinge-o tu (Duminică, 20 martie 2011, 10:17)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui turistul

      lasa, ca ne bazam toti pe tine, stim ca vei reusi sa salvezi lumea. ///
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Duminică, 20 martie 2011, 13:16)

      alex [anonim] i-a raspuns lui turistul

      Lumea a ars dintodeauna numai ca acum se mai dau cateva imagini la televizor.
      La campionatul mondial din '94 te-ai bucurat de victoriile Romaniei sau te-ai tavalit pe jos de suparare in urma genocidului din Rwanda?
      • -3 (3 voturi)    
        nu compara mere cu pere (Duminică, 20 martie 2011, 15:37)

        turistul [anonim] i-a raspuns lui alex

        fotbalul e una, boxul e alta, iar lumea in 1994 arata mult mai bine decat in 2011 ...
    • 0 (0 voturi)    
      suna-l pe gadea (Duminică, 20 martie 2011, 18:01)

      mitzura [anonim] i-a raspuns lui turistul

      treci pe antena 3
      ai acc punct de vedere cu cei de acolo
      seara buna,
  • +1 (1 vot)    
    FELICITARI LUCIAN ! (Duminică, 20 martie 2011, 9:54)

    mara [anonim]

    Sa ne traiesti 1000 de ani !Te iubim !
  • +1 (1 vot)    
    bravo campionului (Duminică, 20 martie 2011, 10:04)

    dorint [anonim]

    Bravo campionului si la mai mare!
    Macar de box sa ne mai bucuram, ca in rest suntem''muci'', la celalalte sporturi!
  • 0 (4 voturi)    
    campion,mandria tarii (Duminică, 20 martie 2011, 10:09)

    N.Mitrea [anonim]

    Un sincer bravo acestui roman adevarat.Dar oare ce zicea mogaldeata de Doroftei? N-are nici pic de jena acest ins invidios.
  • 0 (4 voturi)    
    Bine Bute ! (Duminică, 20 martie 2011, 10:17)

    svr [anonim]

    Felicitari ! Daca ar fi posibil un meci cu Doroftei :D ... sa i demonstrezi putin din adevarata ta valoare !
  • +1 (1 vot)    
    Buuteeeeeeee! (Duminică, 20 martie 2011, 10:25)

    sdg [anonim]

    felicitari! iar sunt mandru ca sunt roman. din pacate mai rar in ultumul timp.
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Duminică, 20 martie 2011, 10:33)

    pop [anonim]

    Sunt mandra ca avem asa un roman.Emotiile din timpul meciului au fost nemaipomenite .Dar sfarsitul a fost cum mi-am dorit .BRAVO ROMANULE !
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari (Duminică, 20 martie 2011, 10:40)

    felicitari [anonim]

    felicitari unui sportiv care a lasat faptele sa vorbeasca pentru el
  • +2 (2 voturi)    
    felicitari Lucian Bute... (Duminică, 20 martie 2011, 10:44)

    ana [anonim]

    ne bucuram din tot sufletul pentru performanta lui, dar meciul mi s-a parut plictisitor, deloc spectaculos.......daca gresesc, imi cer scuze!!!
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVOOO (Duminică, 20 martie 2011, 10:49)

    silvia [anonim]

    Felicitari campionule !!! Sa ne traiesti ptr bucuria facuta si ptr sentimentul de a ne simti mandri ca suntem romani.
    Sunt la o anumita varsta(peste cinci decenii) dar m-am trezit cu emotii si sperante ptr a fi la ora 5 am,in fata televizorului (unde gratie postului B1),am avut sansa sa vad meciul cu inima mai mica , cu mari emotii dar cu mari sperante ca vom gusta victoria ta.
    Parintii tai sunt mandri , noi suntem mandri si din toata inima multa sanatate , succese pe viitor si sa ne mai oferi astfel de emotii placute !!!!!
    Atat de frumos ne reprezinti tara ,esti fiul neamului tau si te iubim.
  • 0 (2 voturi)    
    Bute (Duminică, 20 martie 2011, 10:56)

    obs [anonim]

    Un om,un caracter,un sportiv adevarat,un campion.Poate Doroftei va mai comenta si acum ca nu a intalnit adversari periculosi.
  • +2 (2 voturi)    
    Respect Lucian Bute! (Duminică, 20 martie 2011, 11:20)

    gerula [anonim]

    Suntem mandri de tine!
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo Lucian Bute (Duminică, 20 martie 2011, 12:10)

    florian vasile [anonim]

    Un meci fantastic pe placul tuturor romanilor. Continua tot asa si ramai CAMPIONUL nostru al tuturor romanilor. Lupta pentru tine si conationali tai din tara. Aduci bucurie si multa mandrie romanilor de acasa. Suntem din nou fericiti ca suntem romani.
  • +2 (2 voturi)    
    arta de a deveni idolul unui popor (Duminică, 20 martie 2011, 12:21)

    un roman fericit [anonim]

    Ce poate fi mai inaltator pentru un om decit faptul de a face poporul din care isi trage radacinile un pic mai fericit, un pic mai mindru. Acest romanas modest , acest sportiv super-talentat a reusit in dimineata acestei zile sa ne trezeasca cu rezultatul lui de exceptie, sa ne faca sa ne revenim cit de cit din buimaceala in care suntem tinuti de luni bune de catre o clasa politica iresponsabila. Iti multumim din toata fiinta noastra LUCIAN BUTE! ESTI UN MARE CAMPION, UN ROMAN DE EXCEPTIE! DUMNEZEU SA TE AIBA IN PAZA SA SI SA TE OCROTEASCA.
    Circotasilor le recomand sa se abtina de mai face comentarii rautacioase Se aude si la Ploiesti MOSULE?
  • +2 (2 voturi)    
    cinste compionului (Duminică, 20 martie 2011, 12:21)

    demi [anonim]

    BRAVO
  • +2 (2 voturi)    
    bravo lucian !!!! (Duminică, 20 martie 2011, 12:38)

    un amarat [anonim]

    felicitari pt aceasta victorie. esti un mare campion. te rog doar sa nu mai fluturi steagul romaniei in astfel de momente pt ca tara asta nu a facut nimic pt tine. Eventual sa ti impoziteze banii care i ai castigat. Ia ti cetatenie canadiana, esti prea bun ca sa spui lumii caesti roman. Ai vazut, in semn de respect pt tine nici nu ti televizam meciurile. La tv se dau meciurile lui radoi de la alhilal.
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 20 martie 2011, 12:42)

    paul moldovan [anonim]

    Si eu cred ca Lucian nu a fost inca "tavalit" cu adevarat, dar asta s-ar putea sa se datoreze stilului sau foarte incomod ptr adversari. Nici despre Vitali Klitschko nu se poate spune ca a avut adversari pe masura, dar ce sa-i faci dc tactica, stilul, structura si natura lui sunt atat de greu de abordat si de surmontat! Poate ca e la fel si cu Lucian, iar, mie, sincer, chiar asa imi pare. Inca nu sunt 100% convins, dar trebuie sa recunoastem ca meciul cu Magee si, probabil, meciul urmator cu Kessler vor sta marturie in acest sens. Ce alti adversari de calibru mai poti sa vrei daca nu campionii mondiali de la diversele categorii? Astia sunt, cu astia defilam. Ce ar vrea carcotasii, sa vina martieni sa se bata cu Bute? Sper ca Mosu nu intra in categoria asta! Mie mi-a facut o alta impresie la vremea lui ...
    Oricum, Lucian Bute merita toate felicitarile pentru victoriile de pana acum, dar mai ales pentru stilul si caracterul lui. Trebuie sa recunoastem ca e cel mai cerebral, mai decent, mai umil (in sensul cel bun, de smerenie, de modestie inteleapta!), mai civilizat dintre toti campionii nostri de pana acum. Relatia lui cu familia, cu tara, discursul sau in intregime este de mare echilibru si intelepciune. Nu seamana deloc cu boxerii-batausi, cei cu gura mare, provocatori si rautaciosi cu adevresarii si colegii de breasla. E cel mai respectuos si mai elegant, cel mai civilizat sportiv roman din ultima vreme. De mult, de foarte mult timp nu am mai vazut un sportiv care, orice ar face, oriunde ar fi, in orice ipostaza, fie sportiva, fie mondena, sociala sau chiar politica, sa ma faca sa ma simt mandru ca sunt roman! Sincere felicitari, Lucian Bute!
  • -4 (6 voturi)    
    Multumim Bute ! Multumim Udrea ! (Duminică, 20 martie 2011, 13:31)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Ai facut un popor fericit !

    Si ai facut de 2X feiciti o gloata de oranjgutani, cate se lasa dusi de nas, prin mita pe care Udrea a platit-o laBe-unu-tv de a difuza meciu, din BANI PUBLICI, in loc sa fie difuzat pe TVR, si a se intoarce o parte din pani spre pedele.

    Bravo Bute !
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari! (Duminică, 20 martie 2011, 13:41)

    Mihaela.N.S [utilizator]

    Felicitari Luci! Mii de felicitari!
  • +1 (3 voturi)    
    Tuturor celor care il injura pe Doroftei ! (Duminică, 20 martie 2011, 16:59)

    Andy Latimer [utilizator]

    Sunteti toti niste ignoranti autosuficienti ! Tot parcursul lui Bute e calculat de Jmecherii de la Interbox ce au acum "Closca cu oua de aur" care trebuie sa stea pe "cuibar" inca ceva vreme(recte adversari foarte slabi)... Pe de alta parte, "Mosu" Doroftei e singurul boxer roman ce a incercat sa unifice centurile WBA si IBF ,intr-un meci CASTIGAT CLAR la puncte cu Paul Spadafora in SUA, insa arbitri au declarat meci egal...Centura IBF este cea mai insignifianta,cand Bute va fi bagat in seama de staful lui Andre Ward, campion WBA sau de cel al lui Carl Froch, campion WBC, ori de macar al danezului Kessler, mai discutam... Centurile WBC si WBA sunt cele mai prestigioase, doar acolo esti cu adevarat MARE, cand intri in atentia lui DON KING si a televiziunii HBO...Adica sa boxezi in deschiderea "main event-ului",un meci al lui Pacquiao, Klitchko sau Floyd Mayweather !!!
    • +1 (3 voturi)    
      Corect! (Duminică, 20 martie 2011, 19:14)

      hehehe [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Putini dintre cei care se uita la televizor stiu cu adevarat ce se intampla. Vedem victorie dupa victorie si ne bucuram ca niste copii. Acei putini oameni care stiu cu adevarat ce se afla in spatele masinii de facut bani numita box, vorbesc ca tine.
      N-as vrea sa-l vad pe Bute impotriva niciunuia dintre cei 3 precizati de tine. Pentru ca mai vreau sa stiu, acolo undeva, in sufletul meu, ca mai avem un campion mondial la box.
      Adevarul e undeva acolo... stiut doar de cei care au ochii largi deschisi la fenomenul box la cel mai inalt nivel.

      P.S. Imi poate explica si mie cineva cum poate un arbitru sa se duca la Magee, dupa un upercut incasat si sa ridice mainile in sus secunda 2, fara sa-l numere? Era clar ca mai puea contiua meciul! Nu vreau sa fiu carcotas, dar nu ma convinge DELOC.
    • -1 (1 vot)    
      Cred ca nu esti ROMAN!! (Luni, 21 martie 2011, 12:23)

      Cora [anonim] i-a raspuns lui Andy Latimer

      Las o mai moale....noi nu suntem asa stilati! !!!!Ne bucuram de orice"nimic"!!!! Asta e!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo galateanule (Duminică, 20 martie 2011, 17:58)

    mimi de la btt [anonim]

    felicitari lucian!

    sa fii sanatos si fericit impreuna cu familia ta !
  • +1 (1 vot)    
    Blocaj TV pe RCS&RDS (Luni, 21 martie 2011, 9:08)

    Mihai [anonim]

    La Bacau in cartierul URA exact la inceputul meciului lui Bute s-a intrerupt emisiunea si nu a revenit decât la final. Am anuntat RCS&RDS dar degeaba. Culmea ca live pe B1.ro mergea. Frustrant sa vezi ca toate canalele TV merg si doar când a început meciul lui BUTE, B1 TV s-a intrerupt si si-a revenit dupa terminarea meciulu. Culmea ca toata gala s-a văzut de la ora 1 dimineata până la ora 6 dimineata când a inceput meciul lui BUTE. Ma moi adresa ANPC si voi pune la dispozitie si un filmulet inregistrat cu camera video cu nu functiona doar B1 TV.
  • +1 (1 vot)    
    au fost 12221 de spectatori (Luni, 21 martie 2011, 17:03)

    danut [anonim]

    au fost 12221 de spectatori.De ce trebuie tot timpul sa exageram