Liga 1

Steaua - FC Vaslui 1-1/ Remiza care stinge lumina

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 19 martie 2011, 19:46 Sport | Fotbal

Sorin Cartu, doar remiza cu FC Vaslui
Foto: AGERPRES
Dupa 103 minute de joc (partida din Ghencea a fost prelungita din cauza unor probleme cu nocturna), Steaua a remizat cu FC Vaslui, scor 1-1. Gazdele au condus cu 1-0 (Nicolita 51'), au dat senzatia, in multe momente, ca detin controlul, dar Adailton (80' - din lovitura libera) a fost responsabilul cu stingerea luminii sperantelor ros-albastre.  

Click aici pentru rezultate si clasament.


Steaua a avut multe sperante de la partida cu FC Vaslui, planul ros-albastrilor luand in considerare doar un succes. Dupa mai multe faze periculoase la ambele porti, s-a intrat la cabine cu 0-0.

Rivas greseste ca un incepator un balon simplu, Banel Nicolita intercepteaza si inscrie dupa o actiune personala (a finalizat cu o scarita). Era minutul 51, iar Steaua incepea sa viseze.

Trezirea avea sa vina cu doar zece minute inainte de final, atunci cand Adailton a inscris superb, dintr-o lovitura libera. La scurt timp dupa egalare, nocturna din Ghencea cedeaza partial, iar disputa este intrerupta pret de minute bune.

Steaua nu reuseste sa inscrie, iar partida se incheie cu o remiza (1-1) dupa nu mai putin de 103 minute de joc. Ros-albastrii au platit tribut neatentiei, in timp ce moldovenii s-au declarat extrem de multumiti cu punctul cucerit in Ghencea.

"E un punct luat, e un rezultat echitabil. Trebuie sa recunosc ca sunt multumit. Executia lui Adailton a fost una maiastra" - Adrian Porumboiu, finantator FC Vaslui (digisport). 

"De ce mi-a fost frica nu am scapat. Stiam ca Adailton, Sanmartean si Wesley sunt superfotbalisti si asta s-a vazut. Matematic sunt sanse la titlu, iar dupa atitudinea de azi pot spune ca putem sa ne batem in continuare. Fanilor le multumesc pentru sustinere, asa trebuie sa fie mereu pe Ghencea" -  Sorin Cartu, antrenor Steaua (digisport).


Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Geraldo, Brandan - Nicolita, Bicfalvi, Ricardo, Szekely - Surdu - Bilasco

FC Vaslui: Kuciak - Papp, Canu, Rivas, Milanov - Campano, Genchev, Costin, Sanmartean - Wesley, Adailton


Citeste mai multe despre   



















10986 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Hai stana lui Becali !!! (Sâmbătă, 19 martie 2011, 20:13)

    geo [anonim]

    Faceti si voi show ca patronul vostru va da clasa la televizor !!!!!!!!!!!!! haha
  • -2 (14 voturi)    
    Mai bine "Oieru" si Vadim... (Sâmbătă, 19 martie 2011, 22:19)

    Andy Latimer [utilizator]

    Decat MITOCANUL NATIONAL, papushea criminala CHUCKY, groparul PNL !
  • 0 (4 voturi)    
    Sorineeeeeeeeeeeeeee (Sâmbătă, 19 martie 2011, 23:17)

    Un stelist [anonim]

    Vezi ba ca la Steaua nu e permis ca la 1-0 sa bagi autobaza!
    • 0 (4 voturi)    
      hai ma ? sorin e de vina? (Duminică, 20 martie 2011, 0:40)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui Un stelist

      sau oieru ?
  • +3 (5 voturi)    
    mizerie (Duminică, 20 martie 2011, 0:51)

    aleator [anonim]

    mizerie.
    asta e cuvantul care defineste steaua acum.
    • -1 (1 vot)    
      ...hai sa batem campii... (Duminică, 20 martie 2011, 8:15)

      Damocles [anonim] i-a raspuns lui aleator

      ...daca altceva mai bun n-avem de facut. Nu e vorba de nicio mizerie, cata vreme jucatorii lupta in teren cu daruire. Ca e lipsa de valoare la unii dintre ei si asta conduce la astfel de rezultate, e altceva. Steaua va deveni incet, incet, tot mai puternica daca jucatorilor tineri li se va acorda credit si daca in tribune nu vor mai fi suporteri cu un comportament....aleator intre sustinere si contestare.
    • +1 (1 vot)    
      mizerie - fotbal (Duminică, 20 martie 2011, 8:48)

      KK MK [anonim] i-a raspuns lui aleator

      mizerie e in fotbal de cativa ani. doar declaratii infecte si joc de maidan.
      Din pacate fotbalul e o mizerie care mai e si difuzata 80% in calupul de stiri sport, iar alte sporturi care ar avea sanse in confruntari internationale sunt tinute de unii in mizerie.
      Asa nu vom mai avea sport in tara asta si in curand vom avea o generetie obeza si bolnava care nu va mai cunoaste termenul de - a alerga.
  • +1 (1 vot)    
    Guru Edi Iordanescu (Duminică, 20 martie 2011, 7:17)

    Timisoreanul [anonim]

    Sa nu ne mai dea Edi dorintele lui fierbinti ca pronosticuri (si inca si cu rezultate), ca ne incurca la pariuri daca ne luam dupa el. I-au iesit taman pe dos. Pentru unii fotbalul e stiinta si balonul nu e rotund, ci patrat ca mintea lor.
  • 0 (0 voturi)    
    gata (Duminică, 20 martie 2011, 8:41)

    danahile [utilizator]

    altu ca nu e bun sorin
  • +2 (4 voturi)    
    fara valize... (Duminică, 20 martie 2011, 9:21)

    danarad [anonim]

    cam greu...nici arbitrii,nu te mai ajuta..
  • +2 (2 voturi)    
    m-am bucurat (Duminică, 20 martie 2011, 10:00)

    Arkan [utilizator]

    Am ajuns sa ma bucur cand ia gol Steaua, pardon fc fecali.
  • +2 (2 voturi)    
    in curand.... (Duminică, 20 martie 2011, 11:58)

    ministrul crizelor de urgenta [utilizator]

    steaua va deveni ceea ce era vaslui cu 10 ani in urma si vaslui ceea ce era steaua pe vremea aceea.

    gargara si afisaj, nimic demn de fotbal mare in campionatul nostru!

    pacat, pentru ca sportul asta are prea multi fani, la noi!
  • +1 (1 vot)    
    Gigi Becali si Steaua (Duminică, 20 martie 2011, 12:45)

    mihai [anonim]

    hai ca mai scriu si eu un comentariu, poate le-o citi Becali si o lasa Steaua libera.

    Bre Gigi, pestele de la cap se-mpute, matale esti problema. Oricat de multi antrenori ai schimba, problema e la patron. Daca tii la Steaua si vrei sa o ajuti, vinde-o unuia care stie sa "manageruiasca" o echipa. Daca tii mai mult la tine si vrei sa-ti cresti imagine si prezenta media prin Steaua, atunci ...

    Parerea mea, ca un mic Dorel de Bucuresti.
  • +1 (1 vot)    
    Eu nu mai sunt stelist de cativa ani (Duminică, 20 martie 2011, 14:37)

    Frankie [utilizator]

    Desi am tinut cu Steaua dintotdeauna, de cand se intampla mizeria care se intampla la club, eu nu ii mai simpatizez deloc. Becali se da mare analist de fotbal la TV dupa fiecare meci ca sa mai castige notorietate pe cand jucatorii sunt vai-mama lor, parca ar juca in divizia C. O sa ma bucur la fiecare infrangere a Stelei de acum incolo !!!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Duminică, 20 martie 2011, 17:40)

    Motanu [anonim]

    Asa le trebuie stelistilor, ca la cat s-au laudat in vara trecuta ca vor castiga titlul, ca l-au adus pe piturca si ca au facut peste 10 transferuri. Poate se vor invata minte si vor retine faptul ca desi faci multe transferuri conteaza jucatorii pe care ii aduci, nu cati aduci, ca asa poti sa iei 15 jucatori, ca daca acesti jucatori sunt din Liga 2 e ca si cand nu ai fi transferat pe nimeni.