Dupa 103 minute de joc (partida din Ghencea a fost prelungita din cauza unor probleme cu nocturna), Steaua a remizat cu FC Vaslui, scor 1-1. Gazdele au condus cu 1-0 (Nicolita 51'), au dat senzatia, in multe momente, ca detin controlul, dar Adailton (80' - din lovitura libera) a fost responsabilul cu stingerea luminii sperantelor ros-albastre.

Sorin Cartu, doar remiza cu FC Vaslui Foto: AGERPRES

Click aici pentru rezultate si clasament.

Steaua a avut multe sperante de la partida cu FC Vaslui, planul ros-albastrilor luand in considerare doar un succes. Dupa mai multe faze periculoase la ambele porti, s-a intrat la cabine cu 0-0.

Rivas greseste ca un incepator un balon simplu, Banel Nicolita intercepteaza si inscrie dupa o actiune personala (a finalizat cu o scarita). Era minutul 51, iar Steaua incepea sa viseze.

Trezirea avea sa vina cu doar zece minute inainte de final, atunci cand Adailton a inscris superb, dintr-o lovitura libera. La scurt timp dupa egalare, nocturna din Ghencea cedeaza partial, iar disputa este intrerupta pret de minute bune.

Steaua nu reuseste sa inscrie, iar partida se incheie cu o remiza (1-1) dupa nu mai putin de 103 minute de joc. Ros-albastrii au platit tribut neatentiei, in timp ce moldovenii s-au declarat extrem de multumiti cu punctul cucerit in Ghencea.

"E un punct luat, e un rezultat echitabil. Trebuie sa recunosc ca sunt multumit. Executia lui Adailton a fost una maiastra" - Adrian Porumboiu, finantator FC Vaslui (digisport).

"De ce mi-a fost frica nu am scapat. Stiam ca Adailton, Sanmartean si Wesley sunt superfotbalisti si asta s-a vazut. Matematic sunt sanse la titlu, iar dupa atitudinea de azi pot spune ca putem sa ne batem in continuare. Fanilor le multumesc pentru sustinere, asa trebuie sa fie mereu pe Ghencea" - Sorin Cartu, antrenor Steaua (digisport).

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Gardos, Geraldo, Brandan - Nicolita, Bicfalvi, Ricardo, Szekely - Surdu - Bilasco

FC Vaslui: Kuciak - Papp, Canu, Rivas, Milanov - Campano, Genchev, Costin, Sanmartean - Wesley, Adailton