Gaz Metan Medias a reusit sa se impuna in meciul celei de-a XXII-a etapa a Ligii 1, cu o victorie in fata Pandurilor lui Petre Grigoras, scor 2-0. Brazilianul Eric de Oliveira a fost omul meciului, inscriind un gol senzational cu un sut din 25 de metri, si dand o pasa deciziva pentru golul lui Radu Zaharia. Elevii lui Cristi Pustai au acumulat 37 de puncte, fiind la opt puncte distanta de liderul Otelul, care are insa un meci mai putin.

Mediasul merge in Europa League Foto: Agerpres

Click aici pentru rezultatele si clasamentul Ligii 1!

O prima repriza anosta (controlata in mare parte de Pandurii), fara goluri sau prea multe faze de poarta, incheiata insa cu o faza controversata. In minutul 42, Gabi Matei l-a faultat dur pe Parvulescu, insa arbitrul Mihai Prodan nu i-a acordat cartonasul galben, fundasul Pandurilor avand deja unul, luat in minutul 19, dupa un fault asupra aceluiasi jucator.

Cristi Pustai a facut o schimbare inspirata la pauza, introducandu-l pe teren pe Dan Roman. Atacantul mediesenilor a dinamizat jocul Gazului, iar stradaniile gazdelor s-au vazut imediat. Eric de Oliveira a inscris in minutul 55, cu o executie superba din aproximativ 25 de metri, Mingote fiind doar spectator la momentul de sclipire al brazilianului.

Gaz Metan a preluat fraiele partidei, trecand pe langa 2-0 in doar doua minute. Parvulescu a sutat din fata portii, dar l-a nimerit pe Mingote. Peste doar un minut, Dan Roman nu a reusit sa bage mingea in poarta de la un metru, dupa o centrare buna a lui Hoban, din coltul careului mic.

Ospetii au atacat in valuri poarta Pandurilor si, in minutul 63, Radu Zaharia a inscris pentru 2-0 din sase metri, dupa o centrare de la colt a brazilianului Eric de Oliveira. Ocaziile au continuat la poarta Pandurilor, cea mai importanta fiind cea a lui Bawab din minutul 86, insa meciul s-a incheiat 2-0 si mediesenii obtin trei puncte ce ii urca, cel putin pentru o zi, pe locul al patrulea in clasamentul Ligii 1.

Echipe de start:

Gaz Metan Medias (antrenor Cristian Pustai): Plesca, Zaharia, Lazar, Akaki, Vukadinovic, Todea, Muntean (D. Roman '46), Eric (Dudita '68), Hoban, Parvulescu (Bozesan '84), Bawab

Pandurii Tg. Jiu (antrenor Petre Grigoras): Mingote, Matei (Pleasca '45), Chiriches, Viera, Grecu, Voiculet, Vranjes, Nistor, Pintilii, Lemnaru (Apostu '76), Brata (Stromajer '60)